povestiti-va visele si vi le voi dezlega

  •  
    • 509 mesaje
    30 Apr 2004, 14:56
    0 0
    AliceA:
    cortegiul asta de femei cu lumanari si flori prevestesc o moarte, o ruda de-a fostului tau prieten nu a ta. sau vei auzi ceva rau de el, poate fi vorba de sanatate.
  •  
    • 509 mesaje
    30 Apr 2004, 14:57
    0 0
    Agap_liliana
    nu-mi place visul asta, prefer sa ma abtin
  •  
    • 509 mesaje
    30 Apr 2004, 15:02
    0 0
    natagirdea;
    of, du-te la un preot, sunt semne rele in visele tale.
    cel mai tare m-a frapat visul cu pantofii desperechiati, pentru ca pantoful e simbolul casatoriei, ori vei avea doua casatorii, ori vei trai doua relatii amoroase in acelas timp.
    du-te la trei biserici in triunghi, si in alta in care n-ai mai fost niciodata si da acatist pentru dezlegare de rele.
  •  
    • 509 mesaje
    30 Apr 2004, 15:04
    0 0
    natagardea
    din visele cu prietenul tau rezulta ce veti ramane despartiti
  •  
    • 509 mesaje
    30 Apr 2004, 15:07
    0 0
    maricica
    visul asta prevesteste un accident, fi cu bagare de seama. e posibil sa afli o veste de departe despre un accident, caci trenul simbolizeaza calatoria, dar si trecerea.
    am raspuns pe privat.
  •  
    • 184 mesaje
    30 Apr 2004, 17:14
    0 0
    Rozamunda ce inseamna trei biserici in triunghi. Tin sa mentionez ca avusem in trecut visele alea cu dintii si cu substanta aia, dar mi-am amintit acum pt ca peste multa vreme iar am visat o data asa ceva. Iar chestia cu pantoful o stiam ca e de casatorie, dar din vis imi amintesc ca dupa ce le-am incaltat pe ambele diferite in acelasi timp mi l-am pus pe celalalt sa fie perechea potrivita(intelegi?)
  •  
    • 184 mesaje
    30 Apr 2004, 17:17
    0 0
    Ai putea sa-mi spui ce inseamna visul ala cu inelul?
    Si acum mi-am amintit ca ma visasem intr-o pereche de incaltaminte negri...ce inseamna asta(cam e vag visul, in orice caz erau de culoare inchisa)si era pe jos pe asfalt apa...de la ploaie cred..cam asa...
  •  
    • 509 mesaje
    30 Apr 2004, 17:48
    0 0
    nata:
    1. sa mergi la trei biserici in triunghi inseamna sa intri intr-o biserica, aprinzi lumanari, te rogi si lasi un acatist, apoi mai mergi la o biserica pe partea stanga a drumului, prima care iti iese in cale si faci acelas lucru, apoi la alta pe partea dreapta a drumului, intelegi? astfel incat sa fie un triunghi, te orientezi in timpul mersului.In zona Unirii daca esti din Buc, e de ex. Baratia, Sf. Anton si Mitropolia. asta e doar un ex, poti merge la altele.

    2. nu e bine ca ti s-a luat inelul, asta inseamna probleme cu o relatie de-a ta de suflet, dar daca l-ai pus pe deget multumita inseamna ca lucrurile se vor rezolva, iarta-ma ca am citit repede si mi-a scapat amanuntul asta important..sunt un pic in criza de timp.

    e bine ca te-ai visat in pantofi, negrul indica o relatie stabila, serioasa, daca erau albi te pregateai de nunta.
    sa mergi la biserica, da? si nu uita sa citesti in fiecare noapte inainte de culcare Paraclisuul maicii Domnului timp de 40 de zile. nu-mi place ce-ai visat apropos de lichidul acela, fa ce ti-am sugerat si va fi bine.
  •  
    • 184 mesaje
    30 Apr 2004, 17:58
    0 0
    iti multumesc mult ca ai fost atat de receptiva. Neaparat voi face ceea ce mi-ai spus!
    Numai bine!
    Nata
  •  
    • 184 mesaje
    30 Apr 2004, 18:03
    0 0
    Rozamunda..ce inseamna cand visezi zapada(atunci cand e alt anotimp decat iarna), ploaie, bani, cand mananci ceva(dulciuri, paine), cand plangi(si te trezesti cu lacrimi dupa vis, cand primesti flori. Cand visezi pisica sau caine, sau soareci?
  •  
    • 184 mesaje
    30 Apr 2004, 18:10
    0 0
    Inca ceva, e neaparat sa merg la trei biserici pe jos si care sa fie aproape una de alta sau pot merge la 3 Biserici care sunt la o distanta una de cealalta dar e pe partea dreapta sau stanga a strazii?
  •  
    • 235 mesaje
    1 Mai 2004, 19:01
    0 0
    Rozamunda te rog sa ma ajuti.
    Am avut acum cativa ani un vis care m-a marcat destul de tare, nu pot sa-l uit.


    Eram cu prietenul mu in masina, mergeam pe un pod. La un moment dat, dorind sa depaseasca pe cineva, face accident si cadem de pe pod.
    Eu ma trezesc intr-o roata mare, cum este in balci, nu vedeam roata dar stiam ca sunt in ea.
    Roata se invartea permanet cu viteza mica si cand ajungeam sus vedeam diferite lucruri.
    Prima data am trcut cu capul prin crengile unor copaci foarte frumosi, inverziti, apoi am vazut pasari multe, albe, apoi trandafiri galbeni, apoi de acolo de sus vedeam un parc cu leagane si cu multi copii. Apoi am ramas sus si de acolo vedeam o strada foarte aglomerata, la o trecere de pietoni, cu multa lume, era un tip imbracat in negru, brunet cu parul lungut si prins in coada. O voce din spatele meu mi-a spus "punct ochit, punct lovit"


    Ce poate insemna? Nu s-a mai repetat, dar ma obsedeaza, nu inteleg ce este?
    E roata vietii, cine e tipul, de ce e in negru, de ce ma sperii? Ce inseamna finalul?
    Te rog ajuta-ma.Multumesc anticipat.
  •  
    • 509 mesaje
    3 Mai 2004, 08:36
    0 0
    nata:
    sa mergi la trei bis. astfel incat strazile care le despart sa fie in forma de triunghi, ti-as desena dar n-am cum;, hai ca e simplu..
  •  
    • 509 mesaje
    3 Mai 2004, 08:40
    0 0
    nata:
    toate aceste elemente nu inseamna nimic luate separat depinde de ce mai apare in vis pe langa acestea
  •  
    • 509 mesaje
    3 Mai 2004, 10:06
    0 0
    lory:
    roata este echivalentul cercului, simbol sacru atat in filosofie cat si in divinatie sau astrologie.noi toti traim intr-un cerc iar starile sufletesti, evenimentele din viata se raporteaza la acest semn. atunci cand traim o perioada nefasta si suntem undeva jos, trebuie sa ne asteptam la o crestere si asta se produce precum acele unui ceasornic sau un carusel asa ca in visul tau. acum suntem jos, apoi urcam incet, ajungem sus si iar coboram.
    visul a inceput cu un accident, ati cazut de pe un pod, deci ai avut o perioada de declin dupa care trebuie sa te astepti la o crestere, la o perioada fericita si imbelsugata care daca nu s-a realizat pana acum (spui ca visul e de acum cativa ani) se va implini intr-o perioada a anului cand vor inflori trandafirii. acel barbat imbracat in negru este calauza, mentorul sau sotul tau in aceasta viata. trecerea de pietoni nu inseamna altceva decat trecerea catre o alta etapa, catre care te va conduce acest om, si vei avea o mare implinire asa cum spune si vocea..punct ochit, punct lovit.
    intr-adevar este un vis foarte interesant..
  •  
    • 51 mesaje
    3 Mai 2004, 10:41
    0 0
    rozamunda, cand eram in clasa a XII-a a murit tata brusc, in somn. am fost cu totii socati insa eu il visez mereu. la inceput imi aparea ca intr-un joc in care imi spunea ca el nu este mort, ca doar se preface si sa nu le spun celorlalti.
    cand eram insarcinata, doctorul mi-a spus ca voi avea baiat. eram tare suparata pentru ca imi doream fata. in seara aceea l-am visat pe tata care era nervos, cerea mancare si eu il bateam la cap sa-mi spuna ce am in burta ca trebuie sa stie de acolo de unde vine el. fara sa se uite la mine mi-a spus ca-i femeie (nu fetita). si pana la urma asa a fost. a avut dreptate tata.
    tu crezi in viata de apoi? in legatura cu cei plecati?
  •  
    • 51 mesaje
    3 Mai 2004, 10:56
    0 0
    mai am un vis care mi-a ramas in minte. eu sunt din iasi si am visat ca mergeam pe o strada din copou si la un moment dat m-am oprit la o casa batraneasca. ceva foarte puternic ma atragea sa intru in curte si in casa. in fata casei erau doi batranei care nu ma puteau vedea. eram invizibila. am intrat in casa si am vazut intr-o camera o fata roscata, foarte melancolica. am realizat asa in vis ca fata aceea sunt chiar eu cu toate ca nu avea nici o legatura cu mine. eu sunt bruneta si nici pe departe melancolica.
    m-am bucurat ca am vazut-o am simtit ca o indragesc si gata. m-am trezit foarte tulburata. a fost foarte realist totul.
  •  
    • 509 mesaje
    3 Mai 2004, 11:01
    0 0
    veronica, si eu cred ca este o legatura foarte puternica intre noi si cei plecati, depinde mult de relatiile avute in timpul vietii, daca acestea au fost stranse, comunicarea poate continua si de dincolo. mie cel mai relevant exemplu mi se pare legatura lui Hasdeu cu fiica sa. sunti multi care apeleaza la diverse metode pentru a intra in comunicare cu spiritele dar pentru asta trebuie o anumita initirere, nu se face asa pur si simplu pentru ca si entitatile spirituale sunt pe diferite nivele si e posibil sa nu ai acces, sa le deranjezi sau dimpotriva..subiectul asta ma pasioneaza si pe mine dar nu ma consider o buna cunoscatoare, dar ti-am zis, sunt sigura ca exista aceasta trecere catre o alta lume.
  •  
    • 509 mesaje
    3 Mai 2004, 11:05
    0 0
    veronica:
    da, acea fata erai chiar tu, si asa aratai intr-o viata trecuta.
    pare bizar dar se spune ca daca te visezi cu alt chip, asa aratai in trecut. am o prietena care a studiat mult astrologia, si s-a visat la un moment dat blonda tunsa scurt in perioada inchizitiei spaniole, si visul acela fusese foarte puternic. ei bine, cand si-a facut astrograma natala a aflat ca a trait in acea perioada..a fost foarte tulburata.
    eu personal nu am visat nimic de genul asta.
  •  
    • 112 mesaje
    3 Mai 2004, 11:31
    0 0
    multumesc!
    dc si cand ai timp o sa te rog sa imi spui ce poate semnifica urmatorul vis (l-am mai avut de cateva ori in adolescenta si in copilarie, de fiecare data la fel).

    Sunt in curtea bunicilor unde am crescut si se pare ca in una din case (cea mare) tineam prizonieri niste lei (2)...ei scapa si cumva devin umani, adica vorbesc, gandesc ca un om... nu inteleg ce imi spun in vis, dar stiu ca ma refugiez in curtea din fata casei mici, langa fantana... lei parca vor sa ma domine, incercuiesc curtea cu un gard de sarma, si mereu zic ceva dar nu stiu ce...sunt speriata si de regula cand ma apropii de gardul de sarma ma trezesc!
    Multumesc anticipat!!!