povestiti-va visele si vi le voi dezlega

  •  
    • 509 mesaje
    13 Apr 2004, 13:49
    0 0
    roxanica:
    in visul asta e vorba de oameni puternici, care au putere de decizie-tigrii, si oameni comuni, simplii- bivolii.
    probebil ca vei avea de-a fece cu o persona de mare autoritate dar care va fi cam cu doua fete, nu vei reusi sa-i dibuiesti personalitatea, pentru ca tigrul arata altfel desi stiai sigur ca e tigru. asta e semnificatia, fi prudena in prejma unui personaj de seama.
  •  
    • 509 mesaje
    13 Apr 2004, 13:52
    0 0
    ciocolata:
    e semn bun daca visezi ca ai grija de copiii mici, si daca te visezi mireasa probabil ca te vei marita destul de curand..
  •  
    • 2234 mesaje
    13 Apr 2004, 13:57
    0 0
    mersi frumos rozamunda
  •  
    • 518 mesaje
    13 Apr 2004, 17:38
    0 0
    rozamunda. iti mai lasasem si eu un mesaj, dar pe care probabil ca nu l-ai vazut. te rog daca sti cumva interpretarea...
  •  
    • 377 mesaje
    14 Apr 2004, 10:20
    0 0
    rozamunda, am si eu un vis repetitiv...
    daca ai putea sa ma lamuresti...
    urc pe munte, spre un monument (e acelasi monument mereu, dar nu stiu ce semnifica). Urc prin pesteri si labirinturi, cad pietre, mi-e teama.
    Urc mereu in spatele unui barbat, e acelasi in visele mele, dar eu nu-i vad niciodata fata. Imi doresc sa-l vad, dar nu pot. E mereu inaintea mea si ma ghideaza.
    Mercic mult, chiar ma obsedeaza visul asta.
  •  
    • 145 mesaje
    14 Apr 2004, 12:37
    0 0
    Am deseori un vis care ma inspaimanta. Conduc mereu o masina pe care nu o pot controla. Este ori prea mica si nu o pot conduce din lipsa de spatiu, nu ajung la pedale, i se rupe schimbatorul de viteze sau se dezasambleaza si totusi gonesc cu viteza maxima. Ce poate sa insemne. Si pe langa asta am avut acum cateva zile un vis oribil. Imi cresteau ciuperci pe picioare pe care le scoteam si apoi le rupeam....erau peste tot...poate poti sa ma ajuti tu
  •  
    • 509 mesaje
    14 Apr 2004, 14:04
    0 0
    pnic..nu mi se pare un vis relevant. probabil tu iti doresti sa pleci in strainate ca sa faci bani, sau esti atrasa de latura materiala a vietii. alta interpretare nu este.
  •  
    • 60 mesaje
    14 Apr 2004, 16:31
    0 0
    Rozamunda, stiu ca o alta eva s-a visat imbracata intr-o rochie de mireasa si i-ai spus ca se va marita in curand. Scuza-ma ca te contrazic, dar nu prea cred asa ceva, deoarece si eu am visat ca eram imbracata intr-o rochie de mireasa. Ce poate insemna asta? De maritat nu ma voi marita eu prea curand, deoarece am doar 16 ani(nici nu am cu cine ). Sper ca vei avea timp sa imi raspunzi.
  •  
    • 38 mesaje
    14 Apr 2004, 20:09
    0 0
    draga rozamunda,
    ma bucur ca esti asa de activa si reusesti sa fii asa prompta si draguta in raspunsuri..esti ca un oracol..ce sa mai zic

    eu am visat aseara un scarabeu mare si gri care se suia pe mine ..pe umar asa..si desi era odios nu imi era f frica de el..era o reactie contradictorie...simteam ca nu mi va face nimic..exista vreun simbol???
    pupi
  •  
    • 68 mesaje
    15 Apr 2004, 03:04
    0 0
    Eu am visat ca ma intalneam cu o verisoara mai indepartata proaspat casatorita pe care nu am mai vazut-o de mult timp iar ea imi spunea ca e insarcinata. M-am trezit cu senzatia cu siguranta ca in noaptea aia a fost conceput copilul (stiu ca suna ciudat) si dupa aproximativ o luna m-am intalnit cu mama respectivei care mi-a spus ca vara-mea asteapta un copil care se va naste in toamna (exact la noua luni dupa ce am avut acel vis).. ce zici? Voua vi s-a intamplat ceva de genul asta?
  •  
    • 38 mesaje
    15 Apr 2004, 08:41
    0 0
    Da, mi s a intamplat si mie de 2 ori sa am vise premonitorii
    Am visat ca bunica mea si a fracturat mana si a 2 a zi desi am rugat o sa nu plece nicaieri...a alunecat pe gheata si exact cum am visat s a intamplat...
    Cred in vise si in ce te instiinteaza..
  •  
    • 5 mesaje
    15 Apr 2004, 16:30
    0 0
    eu tot visez ca trec pe langa biserici mari, din caramida rosie, frumoase. Cateodata intru in ele, aud muzica, cateodata doar ma uit la ele si ma minunez cat sunt de frumoase.
    Mai visez si cate un cires cu cirese rosii, zmeura cu fructe rosii.
  •  
    • 518 mesaje
    15 Apr 2004, 23:03
    0 0
    UN BAIETEL DE NUMAI 11 ANI, A CARUI COPILARIE A FOST RAPITA DINTR-ODATA, ARE NEVOIE DE AJUTORUL CELOR CARE AU POSIBILITATEA, DAR MAI ALES PUTEREA SUFLETEASCA DE A-I REDA ZAMBETUL DE COPIL. EDY POATE RAMANE PARALIZAT PE VIATA DACA NU ESTE OPERAT IN CEL MAI SCURT TIMP. BAIATUL ARE O MALFORMATIE ARTERIO-VENOASA PERIVENTRICUL LATERAL STANG MARTIN-SPETZELAR 3 HEMORAGIE INTRAPARENCHIMATOASA CU EFRACTIE VENTRICULARA. MAI PE SCURT, LUI EDY I S-A SPART UN VAS DE SANGE IN INTERIORUL CREIERULUI.
    S-A DESCHIS UN CONT IN LEI LA BANCA COMERCIALA ROMANA PE NUMELE BOSOG ION , CONT: 2511.2-49303.1/ROL SAU 2511.2-49303.2/EUR IN EURO. PENTRU MAI MULTE DETALII SAU PENTRU PROPRIA DUMNEAVOASTRA INCREDINTARE IN CELE DE MAI SUS LAS DOUA NUMERE DE TELEFON : 0721335460 SAU 0241584192.
  •  
    • 5 mesaje
    16 Apr 2004, 11:18
    0 0
    Aseara am visat ca aveam pe picior un cos mic pe care l-am stors si a iesit mult puroi,foarte mult. Apoi am mai stors inca o data si a mai iesit iarasi puroi, si apoi inca o data si a iesit iarasi puroi si un fel de radacina a cosului, care mi-a lasat un crater in picior si imi atarna de rana si mi-era groaza sa-l tai. Stiam ca pot sa tai radacina aia urata, insa mi-era frica. Dupa cateva minute insa a cazut singura radacina si desi ma durea piciorul, craterul acela se inchisese oarecum si rana se vindeca singura.
  •  
    • 76 mesaje
    16 Apr 2004, 14:15
    0 0
    multmesc frumos rozamunda.

    Esti o draguta
  •  
    • 44 mesaje
    16 Apr 2004, 17:11
    0 0
    Rozi te rog te implor raspunde mi si mie,ca am mai incercat odata sa scriu si nu mai raspundeai..Eu nu prea imi amintesc visele.Dar luna asta am avut doua visuri ciudate.In primul ma urmarea un clovn,mi era frica de el si alergam,iar alt vis acum cateva zile,m-a facut sa ma trezesc asa..cu un sentiment mistic.M am visat intr-o biserica care de fapt nu era ca o biserica obisnuita in sensul ca nu erau icoane,erau doar lumini ,sau lumanari f multe,era totul auriu si era frumos frumos inauntru.Totusi camera respectiva era goala/.Eram eu in aceea camera aurie,multe lumini,eram convinsa ca sunt intr-o biserica si mi era bine..
    Am visat de mai multe ori in viata ca ma desprind de propriul trup dar de fiecare data am incercat din rasputeri sa ma trezesc,caci mi era frica.
    iti multumesc mult mult
  •  
    • 518 mesaje
    17 Apr 2004, 15:45
    0 0
    mersi pt. raspuns. macar ai incercat. nu sunt deloc materialista, si nici nu imi doresc sa plec in strainatate. am doar 20 de ani. m-am gandit ca ar putea insemna altceva. nu pot sa imi inchipui ce.
  •  
    • 235 mesaje
    17 Apr 2004, 16:09
    0 0
    Fetelor, am gasit ceva interesat despre vise si m-am gandit ca va intereseaza si pe voi.
    Oricum este o abordare din perspectiva psihologiei.
    Dreams Ride on Freud's Royal Road, Study Finds
    By ANAHAD O'CONNOR

    Published: March 23, 2004
    ore than a century ago, Freud proposed that dreams concealed subconscious wishes and desires, a theory that has in recent decades fallen from scientific favor.
    A new study, however, may add weight to the idea that what people suppress during the day returns when they close their eyes at night.
    Deliberately blocking thoughts about someone before going to sleep, the researchers found, made it more likely that the person would appear in a dream that night.
    In the study, by scientists at Harvard and the University of Texas at San Antonio, college students were asked to choose someone they knew and then either concentrate on or suppress thoughts about that person five minutes before bedtime. Another group of students was told simply to pick a person and then to think about anything at all.
    Psychologists have argued about thought suppression and dream interpretation for decades, though few researchers have put the theories to the test.
    "Not surprisingly, any kind of thinking about something increases the likelihood that it will show up in a dream," said Dr. Daniel M. Wegner, a professor of psychology at Harvard and the lead author of the study. "But trying to suppress something increases the chances even more, indicating that the meanings of our dreams involve things we've tried to sweep under the rug."
    The study is being published in the April issue of the journal Psychological Science.
    The findings seem to fall in line with the idea that dreams express complicated desires and unfulfilled wishes, as Freud, who called dreams the "royal road to the unconscious," noted long ago. But Dr. Wegner does not completely agree with that assertion.
    In the study, he asked some of the students to picture people they were attracted to but not involved with, assuming that emotions like desire and longing would color the results. But whether the students focused on someone they had strong feelings about or someone they regarded neutrally made little difference, Dr. Wegner found.
    More likely, he said, the subjects were merely incorporating into their dreams what Freud described as the daytime residue of thoughts and events. Much of that residue is processed by the prefrontal cortex, which governs thought processes.
    During sleep, Dr. Wegner said, the cortex loosens its grip on distractions tuned out earlier in the day.
    As a result, studies show, people who try to quit smoking have dreams about cigarettes, or an actor who is gearing up for a big show has nightmares about going blank on stage. Going to bed lifts the lid on all the thoughts that the mind keeps under wraps.
    "A lot of the things we dream about tend to be negative, because they're the things we're most likely to deliberately keep out of our minds," Dr. Wegner said. "It's often the most awful things we can think about that we crowd into our dreams."
    Concerted efforts to block things, experts say, give them special value and can have the unintended effect of making them more memorable.
    In a study several years ago, for example, Dr. Wegner showed somewhat paradoxically that telling people not to think about a white bear made them obsessed with that very thought. In the courtroom, other researchers have found, telling a jury to disregard a witness's testimony can actually increase its influence.
    "If you're suppressing thoughts about someone, you're telling your brain it's more important than the shirt you wore or what you had for lunch," said Dr. Robert A. Stickgold, an assistant professor of psychiatry at the Harvard Medical School, who was not involved in the study. "It's probably one of a hundred ways that material gets tagged for dreams."
    Dr. Stickgold has shown that people with amnesia can have vivid dreams about something that they did the day before, despite having no conscious recollection of an event.
    After praising the
  •  
    • 765 mesaje
    19 Apr 2004, 12:56
    0 0
    Am intrat din greseala pe forumul de astrologie.
    M-a captivat discutia voastra incat am trecut in revista cam totul.
    Mi-a parut rau cand au fost acele probleme si ma bucur ca s-au remediat.

    Si acum incerc sa raspund la o sugestie a Cameliei ("...daca nu am inteles ca exista anunturi gratuite in ziare....fa o incercare...ce zici?")

    Da, am incercat sau mai bine spus, am recomandat un bionergoterapeut din Bucuresti care era prezentat in articolul ziarului (nu mai spun care) ca "doctorul fara arginti". Se spunea in articol ca nu are stabilita o taxa si ca fiecare contribuie cu cat poate.
    Doamna careia i-am recomandat bioenergoterapeutul din articol era cu paralizie la mana stanga dupa un accident vascular. A luat legatura cu "doctorul fara de arginti" si s-a oferit sa-i plateasca transportul doctorului (doamna era din provincie) sa-l cazeze, sa suporte toate cheltuielile de rigoare si sa contribuie cu suma pe care putea sa si-o permita. Numai ca, atunci cand a venit a CERUT in plus fata de toate, cam 1 milion. Asa ca... eu m-am lecuit de articole fara acoperire.

    Sigur, nu ai cum sa le verifici cele spuse in articol dar ... "cine s-a fript cu ciorba, sufla si-n iaurt".
  •  
    • 509 mesaje
    22 Apr 2004, 10:52
    0 0
    joki

    scuza-ma ca n-am mai intrat prin camera cu vise
    ai grija cu clovnul acela care te alearga, e un tip cam smecher, care stie sa jongleze cu sentimetele si ar vrea sa te seduca. tu incerci sa scapi de el, dar e cu ochii pe tine.
    cat despre biserica care nu e biserica dar iti inspira asta, am avut si eu un vis asemanator candva, posibil sa ai fata de religie un sentiment propriu si personal, ai un fel de a crede in divinitate mai special chiar daca nu mergi decat ocazional la biserica