Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 9728 mesaje
    11 Mai 2014, 22:05
    2 0
    Dancing,Opium, va rog sa nu va suparati pe ceea ce am scris eu pe aici, recunosc ca am exagerat  batand apa in piua pe niste chestii, dar stiu ca am mai multe cunostinte despre cateva chestiuni decat media oamenilor obisnuiti, de aceea am si simtit nevoia sa le scriu.
    Asa ca nu mai scriu pe tema asta, ce am avut de spus, deja am spus, suficient chiar si oricum, acesta s-a propus sa fie un topic de relaxare si destindere pentru voi mamilcile, asa ca cel mai bine sa continuam cu toatele in aceeasi nota

     
  •  
    • 9728 mesaje
    11 Mai 2014, 22:07
    1 0
    francessca said:Cafe, problemele sistemului digestiv ar putea fi cauzate de candidoza, provocata de antibiotice. Ti-au zis vreodata medicii sa faci o cura, macar, cu probiotice ?

     
    Francessca, crede-ma ca le stiu pe toate, am facut si endoscopii, si probiotice etc. E mai greu de explicat. Insa haide sa nu ma acaparam topicul acesta, eu una l-am acaparat prea mult deja si ma simt prost

     

  •  
    • 4007 mesaje
    11 Mai 2014, 22:09
    0 0
    cafe_au_lait said:
    francessca said:Cafe, problemele sistemului digestiv ar putea fi cauzate de candidoza, provocata de antibiotice. Ti-au zis vreodata medicii sa faci o cura, macar, cu probiotice ?

     
    Francessca, crede-ma ca le stiu pe toate, am facut si endoscopii, si probiotice etc. E mai greu de explicat. Insa haide sa nu ma acaparam topicul acesta, eu una l-am acaparat prea mult deja si ma simt prost

     

     

    Chiar n-ai de ce sa te simti prost. Explici si povestesti totul cu f mult bun simt.

  •  
    • 4419 mesaje
    11 Mai 2014, 22:09
    1 0
    Milady_me said:
    Hope93 said:

     
      Libertatea de opinie stiu ca nu a fost ingradita pe Eva.ro

    Se poate vedea ca am spus sa nu mai fie criticate proaspetele mamici, pt ca riscam sa nu mai citim nimic . Am spus deja ca fiecare bebelus este unic, deci de ce sa insist sa imi expun teoria care la mine a mers struna, dar la alt bebelus poate avea consecinte?

     

    Da, mah, bine. Postează-n continuare la toate topicurile, câte-un cârnat de 2-3 postări ca pe pagina asta, cine-s eu să te opresc? Mă gândeam că nu vrei să devii antipatică şi agasantă, dar poate mă gândeam greşit şi de fapt vrei. Că eşti pe calea cea bună în sensul ăsta.

     
    Ma gandesc ca spui toate astea pt ca iti este foarte greu sa sari peste postarile mele, gresesc?

    Daca, sotul sau fiul meu mi-ar spune ca sunt antipatica si agasanta, atunci sigur as cauta sa schimb ceva la mine, dar la felul cum ai spus-o tu...  voi proceda ca si pana acum  

    Nu trebuie sa dau socoteala nimanui, citesc acest topic din urma, imi place ceva si comentez ceea ce simt. Punct.  

  •  
    • 16187 mesaje
    11 Mai 2014, 22:12
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4503 mesaje
    11 Mai 2014, 22:13
    7 0
    eu propupun sa li se ia dreptul de a practica medicina pediatrica, medicilor care nu au copii, fie barbati, fie femei, cum sa-si dea cu presupusu' despre copil daca ei nu-l au pe al lor ca sa stie cum sta treaba...

    ce parere aveti?
  •  
    • 16187 mesaje
    11 Mai 2014, 22:14
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4419 mesaje
    11 Mai 2014, 22:15
    0 0
    Hai ca nu esti in tone bune...se vede

    In ultimul timp am intrat foarte rar nu corespunde cu ceea ce spui tu, asa ca relaxeaza-te

    Probabil ca imediat se va gasi 1-2 persoane sa iti tina isonul

    Nu-i bai...

  •  
    • 4503 mesaje
    11 Mai 2014, 22:17
    2 0
    si m-am gandit mai bine, sa se aplice si cadrelor didactice, psihologilor si tuturor celor care intra in contact cu un copil si emit apoi pareri despre copilul respectiv si gata... ma duc sa joc farmville, nb tuturor

  •  
    • 5035 mesaje
    11 Mai 2014, 22:18
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    11 Mai 2014, 22:26
    0 0
    I_have_a_dream said:
    eu una am ajuns la concluzia ca un ficat bunsi o flora intestinala sanatoasa sunt un start minunat in a recastiga o sanatate buna.

     
    Sa stii ca da. Eu am si ceva problemute pe la ficat (trigliceride putin marite) in fine, stiu, am cam multe dar nah, acum ce sa-i fac.

    Cartea ta din biblioteca, stii cumva, se gaseste pe piata de cumparat, sau si mai bine, se poate gasi intr-o biblioteca ceva online? ....pentru ca da, as fi interesata. Sper doar sa nu fie cu dezintoxicare prea drastica, ca nici asta nu e bine.



     

  •  
    • 4007 mesaje
    11 Mai 2014, 22:29
    1 0
    Cafe, am gasit asta despre detoxifierea in 9 zile :

    http://raftulbunicii.blogspot.ro/2010/08/detoxifierea-ficatului-in-9-zile.html
  •  
    • 5035 mesaje
    11 Mai 2014, 22:36
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    11 Mai 2014, 22:39
    0 0
    Multumesc Francessca ...dar inca nu pot vedea decat titlul si putina imagine, e ceva problema cu scroll-ul paginii, se baga ceva peste el.
  •  
    • 5035 mesaje
    11 Mai 2014, 22:43
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4007 mesaje
    11 Mai 2014, 22:52
    1 0
    Ziua 1
    Mic dejun: Muesli cu seminte (essential seed mix)
    Gustare: 2 prune si 6 migdale
    Pranz: Salata cu 200 g naut, 3 bucati marinate de inimi de anghinare, ½ lingura susan, ½ lingura ulei susan (inlocuit cu ulei de struguri), suc din ¼ lamaie
    Gustare: Masline si suc de fructe
    Cina: 45 g orez fiert cu ½ lingurita condimente naturale, 200 g linte verde din conserva, 60 g ciuperci mici, ½ ceapa rosie, ¼ bulb fenicul, suc de lamaie, patrunjel, piper negru. Se realizeaza o salata mare din acestea.

    Ziua 2
    Mic dejun: Combinatie de minimum 4 fructe de sezon taiate cu mult suc de lamaie
    Gustare: Humus cu morcovi si telina
    Pranz: 1 ­­­­­­­pastrav cu legume coapte. Iaurt rece.
    Gustare: Rodii sau grapefruit
    Cina: Supa lui Patrick cu condimente (super green mix)

    Ziua 3
    Mic dejun: Muesli cu scortisoara realizat din 40 g ovaz, ½ lingurita scortisoara, fructe taiate
    Gustare: Avocado feliat si cu suc de lamaie
    Pranz: Se amesteca (blender) ½ lingura ulei masline, ½ catel de usturoi pisat, ½ ceapa rosie, ¼ vinete, ½ lingura bulion de rosii, 200 g fasole borlotti (pistruiata), ½ lingura condimente naturale. Se serveste cu paine de secara si rucola.
    Gustare: Porumb. Suc de fructe/legume.
    Cina: Supa de morcovi cu linte (se fac 2 portii – una pentru ziua 4) – ½ lingura ulei de masline, 1 usturoi pisat, ½ ceapa tocata fin, 1 telina mare, 2 morcovi, 100 g linte rosie, 500 ml zarzavat sau vegetable stock. Se adauga condimente (super green mix).

    Ziua 4
    Mic dejun: Suc din 1 banana mica, 1 cos mic de afine si suc de portocale
    Gustare: Humus cu cruditati
    Pranz: Supa de morcovi cu linte (din ziua 3)
    Gustare: Mar si o mana de nuci
    Cina: 75g orez brun Basmati cu 1 lingura de seminte de dovleac, 3 linguri masline, 1 lingura ulei de masline, 1 usturoi pisat, o mana de busuioc, rucola, spanac, suc de la ½ lamaie, piper negru.

    Ziua 5
    Mic dejun: Salata de fructe si seminte (essential seed mix)
    Gustare: Para si o mana de nuci pecan
    Pranz: Sandwich cu 1 file de somon, o felie mare de paine cu secara, salata si condimente (super green mix)
    Gustare: Guacamole cu cruditati
    Cina: Supa de praz, cartofi si fasole alba (se fac 2 portii) – 1 lingurita ulei masline, 2 catei de usturoi pisati, 2 fire de praz taiate mare, 2 cartofi taiati mediu, 600 ml apa clocotita, 3 lingurite condimente naturale, 410 g fasole alba (din conserva), piper negru. Se fierb timp de 15 minute.
    Desert: Un bol mic de budinca de orez cu o lingura de gem sau dulceata.

    Ziua 6
    Mic dejun: Muesli cu seminte (essential seed mix)
    Gustare: Seminte de dovleac si de floarea soarelui, o bucata de fruct
    Pranz: Supa de praz, cartofi si fasole alba (din ziua 5)
    Gustare: Humus cu cruditati
    Cina: Salata de fasole si anghinare cu 1 catel de usturoi pisat, ½ ceapa rosie maruntita, 1 lingura ulei de masline, 125 g rosii cherry, 1 lingura pasta de tomate / bulion, 200 g fasole + linte + mazare, 1 lingura masline negre, frunze de busuioc.

    Ziua 7
    Mic dejun: Muesli cu scortisoara realizat din 40 g ovaz, ½ lingurita scortisoara, fructe taiate si seminte (essential seed mix) (ca in ziua 3)
    Gustare: Fructe de sezon si o mana de alune cajou
    Pranz: Salata cu 200 g naut, 3 bucati marinate de inimi de anghinare, ½ lingura susan, ½ lingura ulei susan (inlocuit cu ulei de struguri), suc din ¼ lamaie (ca in ziua 1)
    Gustare: Masline si o bucata de fruct
    Cina: Supa lui Patrick cu condimente (super green mix)

    Ziua 8
    Mic dejun: Paine prajita cu unt de arahide
    Gustare: Mar cu o mana de alune caju
    Pranz: Supa de praz, cartofi si fasole alba sau supa de morcovi cu linte (vezi retele din zilele anterioare)
    Gustare: Porumb crud (baby) cu humus
    Cina: Ardei copti umpluti cu ciuperci si muguri de pin. O salata mare.

    Ziua 9
    Mic dejun: Suc de fructe sau legume cu seminte (essential seed mix)
    Gustare: Seminte de dovleac prajite
    Pranz: 1 file de somon cu 75 g linte fierta, 1 lingura pasta de tomate sau bulion. O salata mare verde.
    Gustare: Masline si suc de fructe sau legume
    Cina: 75 g quinoa (cereale fara gluten), fierte in apa clocotita cu 1 lingurita de condimente naturale (in loc de sare). Se serveste cu legume coapte, incluzand ½ cartof dulce, ½ ceapa rosie, ½ ardei rosu, ½ dovlecel, 1 catel de usturoi pisat, 100 g rosii cherry amestecate cu 1 lingura de ulei de masline, 2 linguri de seminte de dovleac si condimente (super green mix).

    De evitat:
    Faina
    Lapte
    Cafea
    Alcool
    Grasimi trans

    Aici gasiti si retetele pentru muesli, essential seed mix, super green mix, supa lui Patrick, Vegetable stock, hummus si guacamole.
  •  
    • 9728 mesaje
    11 Mai 2014, 22:53
    0 0
    A, buun. Multumesc mult fetelor

     
  •  
    • 5035 mesaje
    11 Mai 2014, 22:54
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4007 mesaje
    11 Mai 2014, 22:54
    0 0
    Cafe, am dat copy/paste de pe site ul respectiv, dar numai cu titlu informativ, fiindca pe site, face trimiteri la diverse retete.
  •  
    • 5035 mesaje
    11 Mai 2014, 22:57
    1 0
    Mesaj şters de administrator