Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 4007 mesaje
    11 Mai 2014, 21:20
    0 0
    Cand am hotarat sa-mi cresc fetita "ca la carte" , am facut-o tocmai pt ca imi doresc ca sanatatea ei sa nu aiba de suferit, la maturitate. Mai ales ca este un copil sensibil.
    Si n-as fi insistat cu Dancing, daca ea n-ar fi spus ca indiferent cine ce zice, ea continua cu diversificarea. Acum da inapoi, dar nu e bine pt copilas sa ii dea altceva in afara laptelui, pana la 4 luni.
    Eu nu insist ca sa ma dau mare, ci fiindca ma straduiesc sa le conving pe mamele de bebelusi ca cel mai bine, pt bebei, e sa urmeze calea batatorita, nu sa plece urechea la cine stie ce incompetenti.
  •  
    • 4007 mesaje
    11 Mai 2014, 21:22
    0 0
    Cafe, ce tratament ti s-a dat ?
  •  
    • 9728 mesaje
    11 Mai 2014, 21:22
    2 0
    Si apropo de analize foarte bune, dau un mic exemplu personal.
    In toti anii, de cand ma stiu si pana in prezent, toate analizele mi-au iesit foarte bine in privinta calciului, care intotdeauna mi-a iesit in limitele normale.
    Si ghici ce? Cand am avut piciorul fracturat acum cativa ani, in timpul operatiei medici au constatat ca, desi destul de tanara, aveam osteoporoza, si de aceea mi s-a si fracturat piciorul atat de rau. 
    Iar asta nu iese la analizele normale, iese cu claritate la niste teste de medicina nucleara numite DEXA. Pe care mi le-am facut ulterior si au confirmat spusele chirurgilor. 
    Explicatia? Am o anumita malabsorbtie de calciu; calciul este, iese si o prezent bine in sange, insa nu este  preluat si folosit de oase in cantitate optima.
    Deci iese calciul bine la analizele de sange specifice, insa iata ca nu e preluat mai departe si deci realitatea este alta.

    Aceeasi problema o avea si o colega de salon, care avea numai 22 de ani.


  •  
    • 16187 mesaje
    11 Mai 2014, 21:25
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 11 Mai 2014, 21:26
  •  
    • 9728 mesaje
    11 Mai 2014, 21:25
    0 0
    Mi-au dat Bonviva, de care m-am bucurat ca se ia doar o data pe luna.  Insa in primele luni am avut arsuri la stomac,  greturi, ma rog, nu ma simteam ok, multa lume nu tolereaza medicamentele speciale pentru osteoporoza, cam distrug in timp peretii stomacali. Asa ca iau de atunci  niste tablete Ca+Mg+Zn, sper sa fie cat de cat ok, nu stiu, o sa mai vad si ma mai gandesc.

     
  •  
    • 7743 mesaje
    11 Mai 2014, 21:31
    2 0


    ar trebui sa existe niste reguli care sa fie respectate de toata lumea.
    zic si eu.nu dau cu parul.

    nu judeca o mama daca tu nici macar nu ai un copil...ca asa e bine,ca asa ai citit..vorbesti vorbe! raspunsurile le afli pe rand. la copilul tau. fiecare mama invata sa-si cunoasca copilul, care e UNIC.
    neavand unul,dai sugestii dar ce cunosti? pe tine?ce citesti, amintiri?
    iar din teorie la practica e cale lunga! intotdeauna.
    2. nu judeca un parinte care are un copil mai mare decat al tau.experienta vine cu timpul.
    sunt situatii si situatii, copii si copii.
    azi poti judeca o mama ca-i da nu stiu ce sa taca, peste un an poti ajunge chiar tu sa-i dai acelasi lucru ca taca, de exemplu ,doar ca sa aiba o clipa de liniste. atunci. sunt momente si momente,ohoo, ehee ..!
    fiecare copil e unic, cu propriul ritm de dezvoltare, fiecare parinte e unic. si a creste un copil este responsabilitatea parintelui.


    of,of,mai,mai! daca intr-o zi vine mama cu pricina si zice ca bebe are o problemuta a pus-o! de la morcov i se trage!
  •  
    • 4007 mesaje
    11 Mai 2014, 21:35
    0 0
    Milady_me said:Francessca, tu eşti ca Ionel care-a trecut-o strada pe bătrâna care nu voia să treacă strada. Ai zis o dată, de două ori, ai repetat, iar ai zis, da' mai gata, mai odihneşte-te.

     

    Pai, eu incetasem, pana sa vina Hope. 

  •  
    • 16187 mesaje
    11 Mai 2014, 21:40
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 11 Mai 2014, 21:42
  •  
    • 4419 mesaje
    11 Mai 2014, 21:41
    0 0
    francessca said:
    Hope93 said:




    Francesca, cel mai bine este sa le ascultam, nu trebuie sa insistam noi cele care avem copii mari, cum ca le stim pe toate. In fond fiecare copil este unic in felul lui  Orice discutie despre un subiect anume, are si un sfarsit...parerea mea. 

     

    Pai, discutia se sfarsise cand ai reanimat-o tu. 

     
    Pai, acum am citit din urma si am vazut ca se insista aiurea, parerea mea.  

  •  
    • 4419 mesaje
    11 Mai 2014, 21:42
    0 0
    roseblue said:
    francessca said:
    Hope93 said:




    Francesca, cel mai bine este sa le ascultam, nu trebuie sa insistam noi cele care avem copii mari, cum ca le stim pe toate. In fond fiecare copil este unic in felul lui  Orice discutie despre un subiect anume, are si un sfarsit...parerea mea. 

     

    Pai, discutia se sfarsise cand ai reanimat-o tu. 

     Aici ai dreptate, nu mai era nevoie de mai multe paie pe foc!

     
    Ntz, ntz, ntz nu am facut decat sa spun cum am procedat eu, fara sa insist asupra vreunei mamici ca nu face bine si ca nu respecta normele europene

  •  
    • 4419 mesaje
    11 Mai 2014, 21:45
    1 0
    francessca said:
    Milady_me said:Francessca, tu eşti ca Ionel care-a trecut-o strada pe bătrâna care nu voia să treacă strada. Ai zis o dată, de două ori, ai repetat, iar ai zis, da' mai gata, mai odihneşte-te.

     

    Pai, eu incetasem, pana sa vina Hope. 

     

    Gata, te-ai scos noroc cu mine, asa ai putut continua cu ideea ta, corect?  

  •  
    • 4007 mesaje
    11 Mai 2014, 21:47
    0 0
    Voi ma zgandariti si dupa aia ma aratati cu degetu'.
  •  
    • 9728 mesaje
    11 Mai 2014, 21:47
    5 0
    _Eva said:

    ar trebui sa existe niste reguli care sa fie respectate de toata lumea.
    zic si eu.nu dau cu parul.

    nu judeca o mama daca tu nici macar nu ai un copil...ca asa e bine,ca asa ai citit..vorbesti vorbe! raspunsurile le afli pe rand. la copilul tau. fiecare mama invata sa-si cunoasca copilul, care e UNIC.
    neavand unul,dai sugestii dar ce cunosti? pe tine?ce citesti, amintiri?
    iar din teorie la practica e cale lunga! intotdeauna.



    1. In primul si primul rand iti bat in fata obrazul si iti spun ca nu esti nimeni care sa aiba dreptul sa imi vordeasca asa.

    2. NU judec pe nimeni, se vorbeste de alimentatie in general, aici doar imi exprim si eu niste pareri, in unul dintre posturi am si scis ca fiecare isi creste copilul asa cum crede de cuviinta, in cunostinta de cauza.

    3.Eu sunt unul din acei copii care au fost intarcati dupa numai o luna, apoi mi s-a dat si lapte praf si lapte de vaca, si muuult ceai, de foarte mica, si foarte devreme si morcov cu biscuite, si nu foarte multe fructe si legume pasate, mai tarziu multi cartofi prajiti, snitele prajite, friptura. Plus incotosmanata si fular musai peste gura. Etc etc. 

    Si am avut de copil probleme cu sistemul imunitar.  Acum la maturitate am si anumite probleme cu sistemul digestiv. Si alergii. Facute din senin, dupa ce de ani de zile am adoptat totusi o alimentatie cat mai sanatoasa. 
    Si iaca acum, in anii internetului, descoper ca nu numai ca nu sunt singura, ci ca sunt multi altii ca mine. Iar de unii ma lovesc si pe la usile medicilor.


    4. Eu nu imi permit, ca persoana in general, nu pentru ca nu am una sau alta, in cazul de fata copii, sa judec pe nimeni, cu nimic. Asta e stilul meu de a imi scrie parerile, credeam ca v-ati mai obisnuit cu el, ma refer acum cu precadere la Dancing, sincer in mintea mea in general ma feresc sa judec pe cineva, cunoscut sau necunoscut, mai ales la topice de genul celui de fata.

    Dar tu ce minte si suflet ai, incat chiar  iti permiti asta?
    Din pacate, nu am facut-o pana acum, o spun sincer, dar cred ca incep sa le dau dreptate fetelor de pe Eva vizavi de persoana ta.


    5. Dancing totusi nici macar nu face o diversificare propriu-zisa, cateva lingurite de suc de morcov mai ales nu cred ca pot face rau.  

     
    6. Sunt convinsa ca si alte mamici sau in curs-de mamici ne citesc sau ne vor citi, de aceea imi si expun parerile aici.


     

    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 11 Mai 2014, 21:54
  •  
    • 4419 mesaje
    11 Mai 2014, 21:56
    1 0
    Milady_me said:
    francessca said:

     

    Pai, eu incetasem, pana sa vina Hope. 

     

    Eh, ăsta e obiceiul lui Hope, când revine pe eva ia la rând toate topicurile şi răspunde la fiecare. Dar serios, îmi imaginez că-i foarte neplăcut pentru cineva să i se tot repete ce greşeală face, ce rău o să fie, ce-o să păţească bebe şamd. Cu-atât mai mult cu cât nu-i dă cotlet şi ciorbă de burtă.

     

     
      Libertatea de opinie stiu ca nu a fost ingradita pe Eva.ro

    Se poate vedea ca am spus sa nu mai fie criticate proaspetele mamici, pt ca riscam sa nu mai citim nimic . Am spus deja ca fiecare bebelus este unic, deci de ce sa insist sa imi expun teoria care la mine a mers struna, dar la alt bebelus poate avea consecinte?

  •  
    • 4419 mesaje
    11 Mai 2014, 21:58
    0 0
    francessca said: Voi ma zgandariti si dupa aia ma aratati cu degetu'.

     
    asa crezi tu de la mine se vede altceva , dar fiecare este liber sa spuna cum crede, ce simte

  •  
    • 4007 mesaje
    11 Mai 2014, 21:59
    1 0
    Cafe, problemele sistemului digestiv ar putea fi cauzate de candidoza, provocata de antibiotice. Ti-au zis vreodata medicii sa faci o cura, macar, cu probiotice ?
  •  
    • 4007 mesaje
    11 Mai 2014, 22:00
    0 0
    Hope93 said:
    francessca said: Voi ma zgandariti si dupa aia ma aratati cu degetu'.

     
    asa crezi tu de la mine se vede altceva , dar fiecare este liber sa spuna cum crede, ce simte

     

     

    Ok. 

  •  
    • 3140 mesaje
    11 Mai 2014, 22:00
    1 0
    francessca said: Voi ma zgandariti si dupa aia ma aratati cu degetu'.

     Ihimmm, si tie nu-ti place deloc, dar absolut deloc, nu-i asa?

  •  
    • 16187 mesaje
    11 Mai 2014, 22:01
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4007 mesaje
    11 Mai 2014, 22:01
    0 0
      omuletul razator este pt Dodonesa.   

    Acest mesaj a fost editat de către francessca: 11 Mai 2014, 22:02