Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 2807 mesaje
    7 Mai 2014, 17:56
    6 1
    uoofff, ce amintire crunta mi-ai activat Adriadi..

    avea copilul meu vreo 7 ani, avea camera ei dar in noaptea aia nu ma intrebati de ce a dormit cu mine pt ca eu si azi imi mai pun intrebarea asta..asa a vrut doamne doamne..nu stiu
    era decembrie, copilul nerabdator sa vina dimineata sa-si gaseasca cadourile (in noaptea aia urma sa vina Mos Nicolae), pe la 2 noaptea se trezeste sa verifice, nu venise inca , s-a culcat la loc.
    pe la 4 ma trezesc eu fara motiv, nu zgomote, nu nimic, copilul parca sughita..aprind lumina si inghet, avea ochii deschisi, nu respira ci, cum sa spun, facea ca atunci cand te-ai inecat rau si nu poti nici inspira nici expira, ca un fel de sughit asa..facuse treaba mare si mica, ceea ce nu era obisnuit la varsta ei, ii fac respiratie gura la gura, nimic..
    faza cu racitul corpului, cerceaful ud o stiam doar ca fata nu era bolnava, nu avea febra, cu atat m-a bagat in ceata mai mult..
    eram disperata, speriata, pun mana pe tel doar ca imi tremura mana atat de tare ca nu nimeream afurisitele alea de taste..
    reusesc in final, sun la salvare, trec vreo 10 min care mie mi s-au parut o vesnicie pt ca intre timp am mai sunat odata, aia-mi spune ''doamna, salvarea e pe drum trebuie sa apara'', in sfarsit aud salvarea, ies pe balcon sa le spun exact unde sa vina si cand mai erau vreo doua blocuri sa ajunga vad ca o ia pe alta strada....eu eram intr-o tensiune, sun din nou, gresisera adresa, erau doua denumiri de str foarte asemanatoare...in fine, ajung la mine pana la urma, dr-ul o examineaza rapid, nu e bine zice, o ia in brate si si fugim afara, pe scari se impiedica, era sa cada cu ea, mie mi-a stat inima din nou.
    ajungem in sfarsit la upu, o intubeaza, a conectat-o la aparate, a stat acolo vreo 4 ore pana a inceput sa dea semne de viata, chiar am crezut c-o pierd
    o deconecteaza de la aparate si in timp ce-i punea o perfuzie au inceput alte convulsii..abia imi mai revenise inima la loc ca am luat-o de la cap..

    scuze pt cerceaf dar efectiv retraiesc acel cosmar, s-o scurtez..
    ne-a internat, am stat o sapt in spital, analize, teste, totul ok, magneziul scazut dar la EEG au iesit modificari..deci nasol
    de atunci, timp de 3 ani a tinut tratament antiepilectic, lua medicamente de 3 ori pe zi apoi nemaivand nici un episod s-a redus treptat doza pana am incheiat tratamentul dar sa vezi groaza inca (,) cativa ani, cand nu era langa mine (scoala sau afara la joaca) mereu traiam cu frica sa nu pateasca iar.
    doctorita mi-a spus ca orice om ''are voie'' sa faca odata in viata acest tip de criza (ii spune criza de tip epilectic) fara sa aiba vreodata boala

    acum mai are cateva luni pana la majorat , e bine, nu s-a mai intamplat niciodata si sa dea D-zeu sa nu se mai intample vreodata, cum spunea cineva nici dusmanilor nu le doresc sa traiasca ce-am trait eu

    imi cer scuze din nou pt cerceaf, multa sanatate puilor vostri




  •  
    • 13597 mesaje
    7 Mai 2014, 18:23
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4350 mesaje
    7 Mai 2014, 18:25
    0 0
    Daca nu poate chema altcineva salvarea, nu lasati copilul nesupravegheat pt a face acest lucru, ci asteptati terminarea convulsiilor, care dureaza intre 1-2 min. Explicatia consta in faptul ca se poate lovi foarte grav din cauza miscarilor bruste.

    Sursa: http://www.romedic.ro/convulsiile-primul-ajutor-0P32351
  •  
    • 3613 mesaje
    7 Mai 2014, 18:28
    4 0
    Floare_de_colt, sa-ti traiasca domnisoara!
    Pe mine in niciun caz nu m-a deranjat cearceaful scris de tine, am tendinta sa cred ca nici pe altcineva.
    Le cunosc eu pe fete: ne mai contram noi, ne mai impungem, ca asa e pe forum; dar unde e vorba de treburi de genul asta suntem toate unite ca unul!
    Asa ca, nicio problema, e firesc sa fi retrait momentele!
    Pana si fetele care n-au trecut prin asa ceva (sa dea Dumnezeu nici sa nu treaca!) n-au putut ramane de gheata, dar tu care le-ai trait!

  •  
    • 6557 mesaje
    7 Mai 2014, 18:30
    1 0
    dancing_fawn said:Vai de capul meu... citind povestile voastre ma ingrozesc, nu alta. Iar eu, recunosc, cred ca fac parte din categoria aia de care zice regina, care se panicheaza. De fapt, na.. nu stiu, n-am fost pusa in situatii de urgenta niciodata, n-as putea spune cum as reactiona... La pisici si catei am avut mereu sange rece, dar sa fie vorba de copilul meu, habar nu am.

     
    de aia intr-un fel nu prea e bine sa intri pe un forum de mamici
    mai bine gandeste-te ca exista nenumarati copii care nu au probleme
    e bine sa fii informata, sa stii ce trebuie sa faci, dar nu sta cu grija mereu in suflet ca nu e bine     

  •  
    • 4350 mesaje
    7 Mai 2014, 18:31
    1 0
    Iar pe timpul verii, cand iesiti la plimbare in parc sau la iarba verde, verificati corpul copilului, sa nu fie muscat de insecte, capuse in special.
  •  
    • 4350 mesaje
    7 Mai 2014, 18:34
    1 0
    panselutas said:
    dancing_fawn said:Vai de capul meu... citind povestile voastre ma ingrozesc, nu alta. Iar eu, recunosc, cred ca fac parte din categoria aia de care zice regina, care se panicheaza. De fapt, na.. nu stiu, n-am fost pusa in situatii de urgenta niciodata, n-as putea spune cum as reactiona... La pisici si catei am avut mereu sange rece, dar sa fie vorba de copilul meu, habar nu am.

     
    de aia intr-un fel nu prea e bine sa intri pe un forum de mamici
    mai bine gandeste-te ca exista nenumarati copii care nu au probleme
    e bine sa fii informata, sa stii ce trebuie sa faci, dar nu sta cu grija mereu in suflet ca nu e bine     

     Asa este! A mea are 6 ani si ceva si nu am avut nici o problema majora, dar m-am informat in legatura cu toate ca sa fiu pregatita, in caz ca se intampla. E bine de bagat la cap si atat, nu traiti ( ma refer la fetele cu bebelusi) cu ideea ca se poate intampla neaparat!

  •  
    • 2807 mesaje
    7 Mai 2014, 18:55
    2 0
    Multumesc frumos Adriadi, asemenea
    va stiu si eu f bine (de pe forum bineinteles) ca am si eu mai bine de 7 ani de eva dar mai mult citesc, scriu rar..am avut odata un topic la dieta ''5 kg'' pt cine-si mai aminteste..,mici interventii pe ici-colo, am mai scris despre mama atunci cand s-a dus saraca, uite ca maine se fac 2 ani...

    nu cred ca e rau sa citesti despre tot felul de situatii, daca doamne fereste treci printr-un necaz pot ajuta aceste experiente
    eu am fost genul de viitoare mamica de-aia ca din momentul in care am ramas insarcinata am citit tot ce gaseam pe piata in materie de copii (nu erau prea multe informatii pe net ca acum) dar cum naiba sa te pregatesti pt ce-am patit eu?
    asa din senin, copil sanatos, toate mergeau unse si dintr-o data beleaua...
  •  
    • 4582 mesaje
    7 Mai 2014, 19:00
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 7 Mai 2014, 19:01
  •  
    • 4582 mesaje
    7 Mai 2014, 19:08
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    7 Mai 2014, 19:47
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    7 Mai 2014, 20:17
    0 0
    Floare, ce mare s-a facut fata ta! Sa-ti traiasca! Urmeaza petrecere mare, va sa zica
  •  
    • 4208 mesaje
    7 Mai 2014, 20:54
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1615 mesaje
    7 Mai 2014, 20:54
    0 0
    dancing_fawn said:Vai de capul meu... citind povestile voastre ma ingrozesc, nu alta. Iar eu, recunosc, cred ca fac parte din categoria aia de care zice regina, care se panicheaza. De fapt, na.. nu stiu, n-am fost pusa in situatii de urgenta niciodata, n-as putea spune cum as reactiona... La pisici si catei am avut mereu sange rece, dar sa fie vorba de copilul meu, habar nu am.
     

     Mai dancing!

    O mama simte tot ce i se poate intampla puiului, chiar daca te fura somnul. Tu nu trebuie sa-ti faci griji, stiu ca esti o mama buna si-ti sare inima la cel mai mic "bot" pus de cel mic. Eu nu-ti dau sfaturi, dar stii foarte bine ce inseamna un pui de animal (acum toata lumea de pe forum o sa-mi sara in cap), daca nu te impui lui de acum bebelus fiind, o sa se impuna el tie si o sa te miri peste vreo cativa ani... oare ce am gresit?.... Sunt convinsa ca o sa cresti baiatul in spiritul tau si al tatalui, numai voi stiti ce ii trebuie!

    Referitor la febra, iti spun ce faceam eu la fi-mea (acum are 18 ani).... un supozitor de algocalmin, dar nu-ti recomand decat in cazuri extreme.... Sfat babesc de la dr pediatru, altfel nu-l urmam: 
    - o parte otet de 9 grade;
    - o parte alcool medicinal;
    - TREI parti apa
    udate sosetutele si puse in picioruse, puse altele uscate peste, adica doua perechi de sosete, de controlat la doua ore

    Daca nu ar fi fost sfat de la doctor moldovean, nu-l bagam in seama. De cate ori facea asta mica febra, ii puneam sosetele imbibate in solutie si ii scadea pana dimineata cand puteam sa ajung la pediatru sa o consulte, iar de multe ori nici nu mai mergeam. 

     

  •  
    • 4208 mesaje
    7 Mai 2014, 21:09
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 7 Mai 2014, 21:10
  •  
    • 7469 mesaje
    7 Mai 2014, 21:13
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1615 mesaje
    7 Mai 2014, 21:29
    0 0
    Na, asa a fost pe vremea mea... de asta sunteti voi destepte acum ca ati fost crescute de bietele babe mame ale voastre! (sic)....
  •  
    • 4007 mesaje
    7 Mai 2014, 21:30
    0 0
    Doamne, Adriadi si Floare de colt, prin ce ati putut sa treceti si voi si copilasii vostri !
    Bine ca au scapat cu bine copilasii.

    Eu n-am avut niciodata curaj sa ii las trupsorul fie-mii sa lupte prea tare cu febra. Adica, daca vedeam ca febra urca din ce in ce, in loc sa scada, ii dadeam ibuprofen sau paracetamol, uneori, le alternam.
    De cate ori nu a vomitat, racita fiind !
    Mai rau e cand sunt bebelusi; fiindca nu ne pot spune ce ii doare si trebe sa ghicim.
    Acest mesaj a fost editat de către francessca: 7 Mai 2014, 21:33
  •  
    • 5035 mesaje
    7 Mai 2014, 21:43
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    7 Mai 2014, 21:44
    0 0
    Mai, va rog frumos, scrieti-mi CA LA PROSTI, cu liniuta, cand se considera febra si ce trebuie facut, ce supozitoare, ce alea alea. De ex, se considera febra de la 37.x si ii dai Z. Dupa febra 37. x sau 38.x suni pediatrul. Dupa 38.x sau 39.x mergi direct la spital. Cand ii dau supozitor si de care, cand ii pun cearceaf ud, o schema va rog mult. Repet, a mea are 2 luni.