Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 4582 mesaje
    7 Mai 2014, 03:01
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    7 Mai 2014, 08:53
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3613 mesaje
    7 Mai 2014, 10:46
    0 0
    Dancing, ma bucur ca ati trecut cu bine peste noapte!
    Se va duce si inflamatia aia si veti scapa. 
  •  
    • 6798 mesaje
    7 Mai 2014, 11:01
    0 0
    Dancing, ce bine ca nu a facut febra! Am si eu mari emotii luni cu vaccinul. Sa stii ca ii mut baia, incerc si asa, poate poate doarme dupa.
  •  
    • 13597 mesaje
    7 Mai 2014, 12:07
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4350 mesaje
    7 Mai 2014, 12:28
    0 0
    Dancing, daca a invatat asta micu' sa " puna buza", e nasol! Pt voi adica, pt el va fi floare la ureche sa obtina tot ce pofteste!
    Acest mesaj a fost editat de către roseblue: 7 Mai 2014, 12:35
  •  
    • 13597 mesaje
    7 Mai 2014, 12:42
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3613 mesaje
    7 Mai 2014, 13:33
    4 0
    Fiica-mea a facut o convulsie febrila, cand avea aproape 4 anisori.
    Fara niciun simptom care sa ne avertizeze ca ceva se intampla cu ea.
    Prin ce-am trecut atunci nu doresc nici la dusmanii dusmanilor mei!
    I-a crescut temperatura brusc, era si dupa ora la care se intrerupea curentul noaptea, stateam in pat amandoua sub plapuma, la lumina chioara a unui felinar cu baterii, iar cea mica recita poezii.
    Dintr-odata am simtit-o ca tremura si ca scotea un sunet dubios, ca un marait.
    Am strigat la mama mea sa vina in camera unde eram eu cu fata.
    Mama a incercat sa ma linisteasca, dandu-si cu parerea ca fata canta.
    Ce sa cante, ca moaaareee! Am strigat disperata.
    De zapacite ce eram am reusit sa blocam si telefonul, tot incercand sa sunam la urgente.
    Fiind doar la lumina aia chioara nici nu aveam cum s-o vedem ca e imbujorata, nu ne dadeam seama daca are temperatura. Caldura fiind in camera, iar ea iesita de sub plapuma, pielea ei era oricum incinsa.
    Eu ii faceam masaj cardiac, iar mama incerca sa-i traga limbuta printre dintisorii inclestati, ca deja incepuse sa si-o inghita.
    Credeti-ma, fetelor, ca in momentele acelea nu aveam in cap decat ca daca se intampla ceva cu fata, ma urc pe bloc si ma arunc direct in cap! Trecusera abia 9 luni de cand il pierdusem pe tatal ei, intr-un accident stupid.
    Daca o pierdeam si pe ea, eu pt. ce aveam sa mai traiesc?!
    Ne-a auzit tipand disperate un vecin de la alta scara, cand se intorcea din schimbul 2 de la munca.
    A fugit, saracul, pe scari la el in casa si a sunat la salvare.
    Pana sa ajunga salvarea noi reusiseram deja s-o resuscitam.
    La spital ni s-a spus ca daca se mai intampla asa ceva, s-o dezbracam la pielea goala si s-o impachetam intr-un cearceaf ud stors bine.
    In necunostinta de cauza, ceea ce ii facuseram noi totusi ii salvase viata, dupa spusele medicului.
    Nu a mai fost cazul sa aplicam si ce ne-a indrumat el atunci, dar v-am povestit voua acum, ca sa stiti cum sa procedati in caz de, Doamne fereste!








     




    Acest mesaj a fost editat de către Adriadi: 7 Mai 2014, 13:34
  •  
    • 4350 mesaje
    7 Mai 2014, 13:40
    0 0
    Adriadi...mi s-a facut pielea de gaina! Cred ca oricine isi poate pierde mintile intr-un asemenea moment, Doamne fereste de asa ceva!
  •  
    • 7469 mesaje
    7 Mai 2014, 14:06
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3613 mesaje
    7 Mai 2014, 14:45
    1 0
    e_rica said:Vai, Adri! M-a ingrozit pe mine povestea, d-apoi cum trebuie sa te fi simtit tu! O sa tin minte chestia cu cearsaful, in caz de Doamne fereste Dar doctorii nu v-au dat nici o explicatie pentru convulsii? Adica se pot face asa, spontan, fara nici o cauza? Ca ma ia groaza si mai tare la gandul asta!

     
    Mi-au explicat ca ea facuse amigdalita, care nu se manifestase inca sub nicio forma, ca i-a crescut temperatura brusc (probabil si de la faptul ca in camera era cald, iar ea bagata sub plapuma (iarna, deh!), din cauza asta i-a stat inima, nu a mai pompat sange, iar creierul nu i s-a mai irigat. Si de aici colapsul!
    Caci, da, dupa maraiturile si tremuraturile alea, la un moment dat ele au incetat, fata avea ochii deschisi dar dati peste cap, nu mai clipea si nici pulsul nu i se mai simtea, inimioara nu i se mai auzea batand nici ascultata cu urechea lipita de pieptul ei, iar dintii ii erau inclestati.
    De aceea a zis si medicul ca noi i-am salvat viata, prin masajul cardiac pe care i-l facusem eu, si prin faptul ca mama nu a lasat-o sa se asfixieze cu limbuta care ii aluneca pe gatulet.
    Mai bun ar fi fost cearceaful ud, sa-i scada temperatura la fel de repede, dar daca nu am stiut, din disperare am facut si noi ce am crezut ca nu are cum sa-i faca rau.
    Cu febrele nu este de jucat, sunt periculoase!
     

  •  
    • 6798 mesaje
    7 Mai 2014, 14:52
    0 0
    Nu stiu ce sa spun decat pfoai de capu' meu!
  •  
    • 6798 mesaje
    7 Mai 2014, 14:53
    0 0
    e 3 fara 5, a inceput sa urle de foame domnisoara. Frate, e ceasornic!
  •  
    • 13597 mesaje
    7 Mai 2014, 14:54
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    7 Mai 2014, 15:01
    0 0
    Vai Adri prin ce ati trecut, Slava Domnului ca ati stiut cat de cat ce sa faceti pe moment, clar ati salvat fata. 

    Chestiunea cu cearceaful ud se face in momentul cand corpul atinge temperatura de 40 de grade, si se cheama Salvarea (am aflat si eu mai tarziu).  
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    7 Mai 2014, 15:04
    0 0
    Cumplit, adri!
    Mereu mi-a fost teama de asa ceva cand erau picii micuti.
    Imi povestea o prietena ca baietelul ei a facut convulsii in magazin. Era prima data. A crezut ca-si pierde mintile de groaza. A avut noroc cu o asistenta care iesise la cumparaturi.
    Ti se zbarleste parul numai cand iti inchipui, dar sa treci prin asa ceva!
  •  
    • 8217 mesaje
    7 Mai 2014, 15:06
    0 0
    Adri, imi inchipui ca a fost un cosmar.  offoff
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    7 Mai 2014, 15:12
    0 0
    Dance, avem voie sa scriem si despre copiii mai mari, sau doar despre bebici?
  •  
    • 2576 mesaje
    7 Mai 2014, 15:13
    1 0
    convulsiile febrile apar intotdeauna pe neasteptate. Daca stii ca are copilul febra, de obicei faci ceva inainte sa devina necontrolabila. Eu adusesem copilul de la cresa la pranz, era fresh. l-am culcat de dupa-amiaza si s-a trezit in convulsie. Este o experienta ingrozitoare (chiar daca la noi a fost mai bland decat la Adriadi). M-am prins imediat ce era si am stiut si ce sa fac. Intors pe o parte, avut grija de limba (avusesem catel epileptic). Apoi stai cu ochii pe copil ca pe butelie deoarece convulsiile repetate pot duce la retard. Am avut o eleva care ramasese cu probleme.
  •  
    • 6557 mesaje
    7 Mai 2014, 15:24
    1 0
    da, eu stiam de treaba cu convulsiile asa ca atunci cand erau raciti ii pipaiam tot timpul
    cum treceau de 39 incepea treaba cu impachetatul
    a ajuns odata cel mic al meu la 41,5
    eu eram plecata
    imi venea sa innebunesc cand fosta soacra imi spunea ca il inveleste si nu poate sa-l puna in cearsaf ud ca ii e frig
    uf, bine ca au crescut
    dar inca ma panichez toata cand dau semne de raceala, desi asta se intampla extrem de rar acum si nici temperatura nu mai fac