Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 13597 mesaje
    6 Mai 2014, 22:52
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4350 mesaje
    6 Mai 2014, 22:59
    1 0
    Dancing, macar sa ai grija sa nu-i mai introduci vreun aliment nou inainte de vaccin, in caz ca nu-i prieste sau ceva, sa nu fie asociat cu vreo reactie dupa vaccin. Iar in legatura cu trimisul la plafar mi se pare cam deplasat, dar in fine, copilul tau, alegerea ta, eu promit sa nu-mi mai dau cu parerea despre diversificare ,in ceea ce te priveste .
  •  
    • 4007 mesaje
    6 Mai 2014, 23:27
    0 0
    Diferenta dintre medicamentele farmaceutice si produsele asa zise naturiste, este ca marile companii sunt obligate prin lege sa faca ani de cercetari, inainte de a scoate un medicament pe piata, pe cand naturistele nu sunt verificate de nimeni-nimicuta si daca pe cutie scrie ca vindeca toate bolile lumii, nu exista organism legal care sa contrazica asta.
    Mai ales la bebelusi, un medic competent nu recomanda niste potiuni, care nu sunt verifcate din punct de vedere chimic / farmaceutic.

    Dancing, citeste in cartea Mama si copilul, am inteles ca o ai. Si cauta un alt medic pt copilul tau. Un medic incompetent, chiar daca pare ca stie ce face, iti poate afecta starea de sanatate iremediabil.
  •  
    • 4007 mesaje
    6 Mai 2014, 23:29
    0 0
    Mie intotdeauna mi-a fost teama de febra, asa ca la cea mai mica ridicare a temperaturii, ii dadeam ibuprofen sau paracetamol in gramajul recomandat. Febra ridicata, poate provoca convulsii si, in cazuri grave, retard mintal.
  •  
    • 4350 mesaje
    6 Mai 2014, 23:40
    0 0
    Eu nu sunt impotriva " naturistelor", dar boala care se trateaza cu antibiotic, nu o sa treaca neam cu ceva naturist. Deci cu ce m-ar incalzi ca ma trimite la plafar mai intai? Bineinteles ca exista si medici care dau antibiotic pt un stranut, dar deja cadem in extreme!
  •  
    • 4350 mesaje
    6 Mai 2014, 23:44
    0 0
    francessca said:Mie intotdeauna mi-a fost teama de febra, asa ca la cea mai mica ridicare a temperaturii, ii dadeam ibuprofen sau paracetamol in gramajul recomandat. Febra ridicata, poate provoca convulsii si, in cazuri grave, retard mintal.

     Prietena mea a patit-o cand avea baiatul mic, i-a urcat temparatura pana la 40 in cateva minute, s-a invinetit si au inceput convulsiile. Cica febra n-ar fi decat o reactie a organismului in lupta cu microbii, dar la bebelusi nu e de glumit!

  •  
    • 6798 mesaje
    6 Mai 2014, 23:45
    0 0
    Departe de mine gandul sa fiu rautacioasa, ca nu e cazul, insa ma intreb daca tipa asta e considerata cea mai buna pediatra din Alba, atunci restul cum or fi? Naturistele de multe ori fac mai mult rau decat bine, multe plante sunt interzise chiar si. in timpul sarcinii. Dancing, o ultima intrebare si nu te mai stresez cu diversificarea: sincer, care e motivul tau personal pt care te grabesti asa cu sucurile? ce e graba asta, de ce arde asa de tare de nu se mai poate astepta?
  •  
    • 13597 mesaje
    6 Mai 2014, 23:46
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    6 Mai 2014, 23:48
    0 0
    a mea astazi a atins, cred, varful perioadei nasoale. Mi-a plans toata ziua, se strange de burtica, isi aduce picioarele spre abdomen, a regurgitat la fiecare masa probabil din cauza agitatiei continue, nu-i convine nicio pozitir, nici pe umar, nici in brate, nici in pat. S-a linistit doar la baie, dupa care a luat-o de la capat. Nu a dormit deloc. I-am luat si temperatura, are 36.6.
  •  
    • 4350 mesaje
    6 Mai 2014, 23:51
    0 0
    Dancing, seara temperature mai creste cu un grad, in general. Deci nici la 37,5 nu se poate considera ca are temperatura. Adica sa nu te stresezi daca vezi 37 si ceva, asta era idea mea, dar vad ca ma exprim ca o cizma!
  •  
    • 4350 mesaje
    6 Mai 2014, 23:53
    0 0
    Bertha, ai incercat sa-i pui un prosopel caldut pe burtica?
  •  
    • 4007 mesaje
    6 Mai 2014, 23:57
    0 0
    roseblue said:
    francessca said:Mie intotdeauna mi-a fost teama de febra, asa ca la cea mai mica ridicare a temperaturii, ii dadeam ibuprofen sau paracetamol in gramajul recomandat. Febra ridicata, poate provoca convulsii si, in cazuri grave, retard mintal.

     Prietena mea a patit-o cand avea baiatul mic, i-a urcat temparatura pana la 40 in cateva minute, s-a invinetit si au inceput convulsiile. Cica febra n-ar fi decat o reactie a organismului in lupta cu microbii, dar la bebelusi nu e de glumit!

     

    La fie-mea nu s-a intamplat niciodata. Dar intotdeauna cand are febra ii sticlesc ochii si asta e primul semnal de alarma.

  •  
    • 4007 mesaje
    7 Mai 2014, 00:00
    0 0
    Eu o asezam pe burta mea sau pe burta lui taica-sau cand o durea burtica si nu-i trecea cu nimic.
  •  
    • 9728 mesaje
    7 Mai 2014, 00:10
    0 0
    roseblue said:

     Prietena mea a patit-o cand avea baiatul mic, i-a urcat temparatura pana la 40 in cateva minute, s-a invinetit si au inceput convulsiile. Cica febra n-ar fi decat o reactie a organismului in lupta cu microbii, dar la bebelusi nu e de glumit!

     

    Febra mare inseamna ca "batalia" e mare, si deci si microbii (virusi, bacterii) sunt multi  
    Am mai scris pe aici, am facut ceva gen viroza (dar nu stiu exact) cand aveam 13 ani, am avut febra peste 38,5-39 cateva zile si la un moment dat a tot urcat pana la 40, 7,  mi-a scazut dupa aceea, dar am facut atunci o complicatie care  mi-a ramas pe tot restul vietii; fusesem tratata de bunica-mea numai cu paracetamol, aspirina si pe vremea aceea, piramidon.

    Eu sunt de parere sa nu se ocoleasca sau  tergiverseze prea mult  administrarea unui antibiotic cand este cazul, ori cand e febra mare, copilul isi poate reveni pana la urma intr-adevar, dar poate ramane cu niste probleme pe viata


     

  •  
    • 13597 mesaje
    7 Mai 2014, 00:20
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    7 Mai 2014, 00:36
    0 0
    Ziua sta mai mult treaza, noaptea doarme bine, adica de pe la 1 dupa masa pana pe la 5.30-6. Acum i-am scos si o masa din noapte, a ramas cu 7 mese pe zi.Dar de doua saptamani nu doarme deloc dupa baie , de la 8.30 pana la 1 noaptea, e agitata si o doare burta. Ziua doarme cand o scot afara si mai fura cate o jumatate de ora cand si cand.
  •  
    • 6798 mesaje
    7 Mai 2014, 00:37
    0 0
    I-am pus si prosop cald pe burta, i-am dat si drumul la fohn, tot agitata e.
  •  
    • 8217 mesaje
    7 Mai 2014, 00:43
    1 0
    Dancing, ma bag si eu, sper ca nu te scot din sarite: scaunul nu spune totul despre tubul digestiv. Eu zic sa nu te grabesti cu sucurile. Asa cum alti copii au fost bine merci fara sucuri, asa va fi si Justin.


    Stiu, n-am bebe, pare ca nu am experienta, dar am 4 nepoti, am fost langa ei mai tot timpul, am avut ocazia sa vad si alti bebei crescand, ceva, ceva am invatat intre timp.
    Pana la urma, tu alegi.

    Sanatate multa bebeilor de pe topicul asta, si nu numai!
  •  
    • 5609 mesaje
    7 Mai 2014, 00:48
    0 0
    Bertha, pune-i copilului caldura pe burtica si culca-l pe burta, efectiv!
    Se va linistii imediat si va adormii!

    Cat despre dormitul mult in timpul zilei, trebuie sa te sarcifici 2-3 zile sa-i schimbi programul de somn, adica sa incerci sa nu o mai lasi sa doarma atat de mult ziua, ca sa doarma noaptea. 
  •  
    • 6798 mesaje
    7 Mai 2014, 02:34
    0 0
    Maricon, nu am spus ca doarme mai mult ziua, tocmai spusesem ca ziua sta mai mult treaza, doarme numai cand o scot afara, maxim 2 ore pe zi.