Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 3613 mesaje
    5 Mai 2014, 18:50
    2 0

    roseblue said:
     

      Nu cred asa ceva! Din contra, ma gandesc ca veti fi mult mai relaxati si intelegatori decat parintii, care se vor stresa in fiecare moment pt odrasla lor adolescenta! Asta micu' va fi un norocos!


    La fel ca tine cred si eu.
    Mi-aduc aminte de matusa mea, cum toate poftele mi le facea.
    Ce, se gaseau ca acum legume proaspete tot timpul anului? 
    Nici macar congelator nu avea oricine, sa le pastreze de vara.
    Pai, primele rosii umplute cu salata de vinete unde le mancam, oricat de scumpe ar fi fost cand apareau?! La matusa.
    Adolescenta fiind, cine mi-a cumparat primele sandale de la Casa Modei?
    Despre unchiul ce sa mai spun! El a fost cel care mi-a deschis apetitul spre literatura, facut rebus si dragoste fata de istorie, prin Magazinul Istoric pe care il gaseam la el intotdeauna, caci nu trecea luna fara sa il cumpere.
    Scuzati-ma, fetelor, daca v-am facut capul mare astazi cu matusa si unchiul meu!
    Dar, doar Milady este de vina, caci ea mi-a rascolit amintirile. 

  •  
    • 7743 mesaje
    5 Mai 2014, 18:55
    0 0
    si eu le-am dat sucuri tot asa, de la 2 luni.pt. vitamine, n-au avut nimic
    nici suzete n-au avut, niciodata. si n-am avut probleme cu dintii strambi nici nu si-au supt degetele
    a mica se juca cu parul meu ,tin minte
    mai mult, nici macar vesela separat n-am avut. le spalam cu detergent de vase, le clateam normal.

    am fost de groaza! nu mai citesc ce scrieti voi aici

    am un nepotel dormea cu mana pe pijamaua maica-sii,o cerea sa-i simta mirosul.. 
    altii cer o jucarie, ori un pui de perna..un anumit miros,ce si-l intiparesc ei in minte ii linsteste. 
    Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 5 Mai 2014, 19:00
  •  
    • 6798 mesaje
    5 Mai 2014, 18:56
    0 0
    asa stiu si eu, ca se introduc progresiv, incepand cu o jumatate de lingurita in prima zi, dar vad ca Dancing i-a dat un sfert de pahar de suc de morcov din prima.
  •  
    • 6798 mesaje
    5 Mai 2014, 18:58
    3 0
    Eva, medicina a mai evoluat, inclusiv cea pediatrica. Daca dr sustin ca nu se recomanda, stiu ei ce stiu. Pe vremuri se dadea lapte de vaca la sugari, dar asta nu inseamna ca si in ziua de azi sa facem la fel.
  •  
    • 7743 mesaje
    5 Mai 2014, 19:11
    0 0
    bertha_ said:Eva, medicina a mai evoluat, inclusiv cea pediatrica. Daca dr sustin ca nu se recomanda, stiu ei ce stiu. Pe vremuri se dadea lapte de vaca la sugari, dar asta nu inseamna ca si in ziua de azi sa facem la fel.

     

    sunt doctori si doctori, pareri si pareri.si nu vreau sa te supar cand spun asta. 

    eu nu prea i-am cocolosit. poate ca a fost bine, poate rau, nu stiu. insa baiatul da,oreion si pojar, dar fata nu mi-a facut nici macar una dintre bolile copilariei.
    si amandoi au imunitate buna si acum.


    si daca incep si spun ce si cum,mai exact cred ca va si suparsi va dau peste cap; poate ai dreptate, au fost alte vremuri. dar tot asa i-as creste daca as mai face unul

    aveti copii frumosi toate! si tu ai o papusa bertha! sa aveti o seara placuta!
     

  •  
    • 4007 mesaje
    5 Mai 2014, 19:13
    0 0
    Asta voiam si eu sa zic : pe vremuri, nu exista atata informatie ca acum, asa ca parintii nostri au o scuza...
    Imi amitesc de o femeie care isi hranea bebelusa cu alimente care i-ar fi fost permise la o varsta mai mare. Asa ca, ajunsese ca la 8 luni, sa ii dea sa manance sarmale si era tare incantata de cat de bine mananca bebelul.
    Mda....alimentatia asta aiurea, i-a dat metabolismul peste cap si, desi a ajuns o femeie frumoasa, de o viata intreaga este la dieta, fiindca ea nu poate manca, asa ca o persoana cu metabolism sanatos.
  •  
    • 4582 mesaje
    5 Mai 2014, 19:16
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3613 mesaje
    5 Mai 2014, 19:28
    4 0
    Eva, noi nu prea aveam informatii despre cum se cresc copiii, pe timpul nostru.
    Care aveam cartea "Mama si copilul", deja eram cazuri fericite.
    In rest, ce! Ii cresteam si noi dupa cum ne sfatuiau mamele si bunicile, ca ele (gandeam noi) aveau experienta.
    Ca uite, ne-au facut mari, asa cum s-au priceput ele sa ne ingrijeasca!
    Dar odata crescuti mari, in multe cazuri dintre noi, ne-am trezit si ca avem o groaza de boli, care ar fi putut fi evitate, daca s-ar fi stiut cum.
  •  
    • 4208 mesaje
    5 Mai 2014, 19:32
    4 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 5 Mai 2014, 19:34
  •  
    • 6798 mesaje
    5 Mai 2014, 19:41
    3 0
    _Eva said:
    bertha_ said:Eva, medicina a mai evoluat, inclusiv cea pediatrica. Daca dr sustin ca nu se recomanda, stiu ei ce stiu. Pe vremuri se dadea lapte de vaca la sugari, dar asta nu inseamna ca si in ziua de azi sa facem la fel.

     

    sunt doctori si doctori, pareri si pareri.si nu vreau sa te supar cand spun asta. 

    eu nu prea i-am cocolosit. poate ca a fost bine, poate rau, nu stiu. insa baiatul da,oreion si pojar, dar fata nu mi-a facut nici macar una dintre bolile copilariei.
    si amandoi au imunitate buna si acum.


    si daca incep si spun ce si cum,mai exact cred ca va si suparsi va dau peste cap; poate ai dreptate, au fost alte vremuri. dar tot asa i-as creste daca as mai face unul

    aveti copii frumosi toate! si tu ai o papusa bertha! sa aveti o seara placuta!
     

     

    nu e vorba de cocolosit, dar la o varsta atat de frageda nu ai cum sa stii cat de tare si rezistent este bebelusul, eu cel putin nu as risca sa fac experimente, merg pe ideea ca mai bine previi decat sa tratezi. Poate tu ai avut niste copii rezistenti si deloc sensibili. Eu iti spun sincer ca eu habar n-am cat de rezistenta sau de sensibila e fi-mea, nu am de unde sa stiu, e prea mica sa emit o parere. Citesc peste tot ca sunt anumite conditii ca sa incepi diversificarea, bebe trebuie sa-si sustina foarte bine capul, sa stea bine sprijinit, ori la 2 luni nu se intampla asta. Nici cu lingurita metalica cu care pot eu ca adult sa mananc, nu i-as da, nici din prima zi o cantitate mare de suc de legume nu i as da. Nu se supara nimeni, tu ai o parere, eu am alta parere pe care nu am scos-o asa din senin, m-au invatat si pe mine doctorii si apoi am mai citit. Si tu sa ai o seara frumoasa, sa-ti traiasca copiii!
  •  
    • 6798 mesaje
    5 Mai 2014, 19:45
    0 0
    Joplin, ce tare! A mea zambeste larg cu toata gura, insa fara zgomot inca, abia astept sa aud si eu niste hohote de ras!
  •  
    • 3613 mesaje
    5 Mai 2014, 20:01
    2 0
    E voinicel deja, bufleiul! Fiecare zi, la varsta asta, iti aduce ceva nou care sa te topeasca de dragul lui. 
    Joplin, esti pe drumul cel bun. Nu te mai panica!
    Inainte cu cateva minute de incepea procedurii de decalotare, unge preputul cu putina crema (Bepanthen de ex.), ca sa se inmoaie bine pielea si sa capete elasticitate.
    Astfel, vei evita fisurarile. Apoi sters cu ser fiziologic. Cu timpul vei reusi.
    In niciun caz nu se face decalotarea cu sapun la baita, asa cum am mai auzit.
    Se spala cu sapun cuculetul, dar decalotarea se face dupa aceea.
    Sapunul ramas in interiorul preputului predispune la infectii. 
  •  
    • 4350 mesaje
    5 Mai 2014, 20:02
    0 0
    Adriadi, imi place sa te citesc, avem multe de invatat de la tine! Ma bucur sincer cand vad femei care isi cresc nepotii si se informeaza corespunzator, nu raman setate ca pe vremurile cand erau mame. Sper sa nu se inteleaga gresit, si eu am fost crescuta acum 30 de ani asa cum s-a priceput mama si m-am facut mare, dar consider ca toate domeniile evolueaza, iar la cata informatie exista, nu ar trebui sa ne crestem copiii asa cum era " moda" in urma cu aproape jumatate de secol.

    Dancing, iti recomand si eu sa opresti sucurile, sa te informezi foarte bine din ce surse doresti tu si apoi sa decizi daca vei continua. Fara suparare, te rog!
  •  
    • 6798 mesaje
    5 Mai 2014, 20:07
    0 0
    Intrebare:scoateti bebeii afara zilnic? Am fost vineri la Medlife la controlul de doua luni. Nu e pediatra mea, eu am ales una care sta aproape de mine si e tot timpul disponibila inclusiv sa vina acasa, dar pe principiul diversitatii, avand un voucher care mi-a ramas din pachetul de nastere, am ales sa merg la o alta pediatra, sa mai aud si alte pareri. M-am dus cu agenda pregatita cu 50 si ceva de intrebari, spre final aproape ca-si pierduse rabdarea doamna la cate intrebari aveam. Printre altele insista sa o scot pe bebe zilnic, indiferent de e iarna sau e vara, cu exceptia vantului puternic si a ploii. Eu ieri si azi nu am scos-o la ce vreme a fost in bucuresti, dar am gasit alta varianta. O imbrac ca de iesit afara si o pun cu tot cu landou in dreptul usii deschise, in aer. Cu caciula pe cap, cu geaca si cu o paturica peste ea. Cica trebuie sa stea afara 2-3 ore pe zi, si tot atata trebuie si casa aerisita. Eu spun sincer ca aerisesc maxim o ora toata casa, mutand-o pe bebe pe rand in alta camera, iar de stat afara stau cam o ora si jumatate pe zi. Nu pot mai mult pt ca are inca 3 ore distanta intre mese. Pana mananca, pana o tin pe umar, pana o tin la 45 de grade sa nu regurgiteze, pana ne pregatim de iesit, trece o ora. Nu-mi mai raman decat 2 ore pana la urmatoarea masa, si vin acasa cu o jumatate de ora inainte sa am timp sa ma oregatesc, sa sterilizez biberonul, sa ii pregatesc laptele, sa o schimb. Daca as sta afara mai mult, as risca sa inceapa sa urle de foame, ori eu in parc nu pot inca sa ii dau sa manance din mai multe motive. Unul, trebuie schimbata de pampers inainte de fiecare masa si in parc nu am cum. Doi, nu pot pleca cu laptele praf de acasa, ala trebuie pregatit fix inainte sa manance. Voi cum faceti cu iesitul afara? Cat stati? cUm procedati cu mancarea daca stati mai mult? Cand ploua ca zilele astea ii mai scoateti? E ok daca o tin imbracata ca de exterior in landou in dreptul usii pe balcon?
  •  
    • 4350 mesaje
    5 Mai 2014, 20:15
    0 0
    Bertha!
    E foarte buna ideea cu scosul in fata usii.
    Din ce ai scris, faci totul foarte bine, 3-4 ore afara sunt practic imposibile la varsta asta. Dupa ce incepi diversificarea si o masa o poti inlocui cu mancare la borcanas, sau cu ce vrei tu, va fi mai usor sa stai mai mult. Totusi, 4 ore mi se pare foarte multe si pentru un om adult, 2 ore mi se par suficiente. Sau iesiri mai dese si de scurta durata, dimineata si dupa masa, sau in functie de vreme.
    Acest mesaj a fost editat de către roseblue: 5 Mai 2014, 20:16
  •  
    • 4208 mesaje
    5 Mai 2014, 20:16
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 5 Mai 2014, 20:19
  •  
    • 3613 mesaje
    5 Mai 2014, 20:17
    0 0
    Multumesc, Rose!
    Daca avem toate mijloacele de informare la dispozitie, de ce nu!
    Nu sunt de acord cu exagerarile, dar asta e valabil pentru mine in orice domeniu, nu numai in cresterea copiilor.
     
  •  
    • 4007 mesaje
    5 Mai 2014, 20:49
    0 0
    Mie imi pare ca e curent in fata unei usi deschise de balcon. E suficient ca in zilele urate sa se aeriseasca bine casa.
    1-2 ore pe zi sunt suficiente, mai ales daca nu ai curte.
  •  
    • 6798 mesaje
    5 Mai 2014, 21:35
    0 0
    e buna ideea cu o ora si jumatate dimineata, o ora si jumatate dupa amiaza, dar cateodata mi-e lene sa o scot so o data pe zi, daramite de doua )) Asa as dormi.... joplin, cum adica peste 30 de grade sa nu-l scoti? inseamna ca la vara nu-l scoti deloc? sau il scoti cu noaptea in cap, adica pe la 6 dimineata, ca deja la ora 10 sunt 30 de grade, dupa amiaza la fel.
  •  
    • 4582 mesaje
    5 Mai 2014, 21:39
    0 0
    Mesaj şters de administrator