Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 4350 mesaje
    16 Apr 2014, 15:10
    1 0
    bertha_ said:
    e_rica said:A avut si a mea un pic de iritatie la cute. I-am dat cu Bepanthen si a fost ok

     

    la cutele de la gat sau la fundulet? bepanthen ii dau si eu la fund, acolo nu am probleme. Dar la gat e la fel?

     E la fel de bun pt toate cutele, incearca si la gat, dupa ce speli si tamponezi zona.

  •  
    • 7469 mesaje
    16 Apr 2014, 15:16
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5609 mesaje
    16 Apr 2014, 15:38
    2 1
    Poveste cu bebite si pisici!
    Din totdeauna noi am fost mari iubitori de caini si pisici si toata viata noastra am avut in casa cel putin 1 pisicuta. A aparut fii-miu si pisica nu a disparut, din contra, s-a adaptat noilor conditii de trai alaturi de piului de om, care crescand o cam jumulea.
    Odata, pe vremea cand fii-miu avea vreo 2 anisori, stateam cu totii la televizor si urmaream un filmulet. Cand spun cu totii, apai trebuie sa va spun ca eram eu, sotul, copilul si motanul intre noi.
    La un moment dat se simte un miros oribil de partz....ne uitam unul la altul si dam din coate "nu eu"..."nici eu"... ne uitam la copil si-l intrebam dar si el confirma ca nu a facut nimic. In sfarsit, aerisim si continuam sa ne uitam la film. Juma' de ora mai tarziu se simte din nou mirosul cu pricina, povestea se repeta si nimeni nu recunoaste. Atunci iau copilul si-l duc la toaleta si-i spun sa nu revina la TV pana nu face treaba mare acolo, ca nu-i frumos sa imputa toata casa. 
    Trec minute lungi si copilul nu apare...cand ma duc la toaleta, fii-miu domea pe buda cu capul lipit de caloriferul de alaturi.
    Nu facuse nimic saracul, dar nici nu a vrut sa revina la Tv .... mi-a parut rau ca l-am pedepsit sa stea acolo. Mai tarziu in  aceeasi seara, am realizat ca l-am pedepsit pe copil  chiar degeaba, motanul era basininosul.

    Deci, aviz mamicilor cu bebite si pisici....nu pedepsiti copilul inainte sa verificati pisica!

     
  •  
    • 4007 mesaje
    16 Apr 2014, 15:41
    0 0
    Maricon, tu ai pedepsit copilul de 2 ani pt un part ?

    Caca nu se face la comanda, chiar daca mai trag si ei un part, acolo.
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Apr 2014, 15:45
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5609 mesaje
    16 Apr 2014, 15:49
    0 1
    eu v-am pus povestea ca voi sa NU faceti ca mine!


     
  •  
    • 4007 mesaje
    16 Apr 2014, 15:50
    0 0
    Maricon, am ras cu lacrimi.
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Apr 2014, 15:53
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    16 Apr 2014, 16:21
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Apr 2014, 16:45
    0 0
    ok, i-am dat cu bepanthen, sa vedem
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Apr 2014, 16:48
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    16 Apr 2014, 17:57
    1 0
    marlenalili said:... maine il duc la medicul de familie sa ii controlam urechile, of, o tragem cu otitele de cand cu cresa si gradinita

     
    Marlena, eu sunt umblata pe la medicul orl, iar sor-mea a mai avut (mare fiind) de tras cu otitele; marea majoritate a otitelor se fac din pricina ma scuzati) mucilor, nu poate sa isi sufle/traga nasul bine, raman acolo adanc si se umplu de microbi (bacterii) si ajung sa infecteze urechea.Asa ne-au spus toti medicii la care am fost, eu sau ea.

    Intreaba-l si pe medic cand ajungi la el, si vezi ce iti zice.

    Parerea mea e sa incerci sa folosesti ( pe perioada in care nu mai are otita, mai ales)  zdravan pompita pentru mucisori, in combinatie cu ser fiziologic sau poate mai bine apa de mare speciala (se gaseste in farmacii) si chiar batista bebelusului, multa lume spune ca aceasta curata nasul foarte eficient. Si nu sunt numai pentru bebelusi


     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 16 Apr 2014, 17:59
  •  
    • 8403 mesaje
    16 Apr 2014, 18:04
    1 0
    cafe_au_lait said:
    marlenalili said:... maine il duc la medicul de familie sa ii controlam urechile, of, o tragem cu otitele de cand cu cresa si gradinita

     
    Marlena, eu sunt umblata pe la medicul orl, iar sor-mea a mai avut (mare fiind) de tras cu otitele; marea majoritate a otitelor se fac din pricina ma scuzati) mucilor, nu poate sa isi sufle/traga nasul bine, raman acolo adanc si se umplu de microbi (bacterii) si ajung sa infecteze urechea.Asa ne-au spus toti medicii la care am fost, eu sau ea.

    Intreaba-l si pe medic cand ajungi la el, si vezi ce iti zice.

    Parerea mea e sa incerci sa folosesti ( pe perioada in care nu mai are otita, mai ales)  zdravan pompita pentru mucisori, in combinatie cu ser fiziologic sau poate mai bine apa de mare speciala (se gaseste in farmacii) si chiar batista bebelusului, multa lume spune ca aceasta curata nasul foarte eficient. Si nu sunt numai pentru bebelusi


     

    o alta cauza ar fi si neatentia la baia copilului, apa intrata in urechi, odata ce ramane acolo si se raceste favorizeaza o inflamatia a urechii interne. pe acest teren inflamat orice bacterie face restul. 

    apoi, ar mai fi betisoarele de ureche ce pot provoca rani in urechea mijlocie, care se pot suprainfecta 

     

  •  
    • 9728 mesaje
    16 Apr 2014, 18:18
    1 0
    scanteie said:

    o alta cauza ar fi si neatentia la baia copilului, apa intrata in urechi, odata ce ramane acolo si se raceste favorizeaza o inflamatia a urechii interne. pe acest teren inflamat orice bacterie face restul. 

    apoi, ar mai fi betisoarele de ureche ce pot provoca rani in urechea mijlocie, care se pot suprainfecta 

     

     
    Da, intr-adevar. Adica nu e ok sa "balteasca" nimic in zona, fie pe interior (mucisori) fie din exterior (apa).
    Medicul meu orl de mai multi ani  mi-a spus clar sa nu mai folosesc betisoare pt curatat, se spala urechea cu apa si sapun pus pe deget, numai pe-afara, pe dinafara orificiului urechii si un strop inauntru apoi se sterge bine zona. 

    Apoi pentru uscarea urechilor dupa baie, dupa stergerea cu coltul de prosopel, pentru mai multa siguranta  sa se foloseasca uscatorul de par, pe aer cald (nu calai, nu foarte fierbinte) la o distanta oarecare de ureche. 



     

  •  
    • 4007 mesaje
    16 Apr 2014, 21:11
    0 0
    Intr-adevar, asa mi-a zis si mie un medic ORL : otitele se fac din cauza mucisorilor nesuflati. Dar cand copiii sunt la gradinita, cine sa ii ajute, ca ei sunt prea mici pt a fi atenti tot timpul sa-si sufle singuri nasul si, din comoditate, ii trag inapoi. Si uite cum ne invartim in cerc, pana cresc suficient pt a intelege importanta suflatului nasului.
  •  
    • 13597 mesaje
    16 Apr 2014, 21:25
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    16 Apr 2014, 21:47
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Apr 2014, 21:55
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    16 Apr 2014, 22:08
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Apr 2014, 22:13
    0 0
    Mesaj şters de administrator