Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 4350 mesaje
    16 Apr 2014, 13:36
    3 0
    Regina_Neagra said:rose, esti PROASTA FACUTA GRAMADA!

    erica, bertha....gata....promit ca am incheiat discutia, dar nu puteam sa o las in coada de peste

     Multumesc! Daca asta te face pe tine fericita, daca atat ai putut spune... . Iti doresc sanatate!

  •  
    • 6798 mesaje
    16 Apr 2014, 13:39
    0 0
    e_rica said:Chiar incep sa ma simt ca rabinul si risc sa mi-o iau din toate partile dar vin cu o propunere: nu vreti sa lasam topicul asta strict pentru povestit despre copii si sa facem altul despre mamele care suntem/ am vrea (sau nu) sa fim? Nu-s io aia care sa nu aprecieze un scandal bun, dar la topicul asta am apreciat seninatatea

     

    mi se pare mai mult decat de bun simt.
  •  
    • 4724 mesaje
    16 Apr 2014, 13:44
    1 1
    Regina_Neagra said:rose, esti PROASTA FACUTA GRAMADA!

    erica, bertha....gata....promit ca am incheiat discutia, dar nu puteam sa o las in coada de peste

     

    Sigur asa se manifesta si'n pat , cu prostu ei   
     

  •  
    • 4724 mesaje
    16 Apr 2014, 13:49
    4 1
    La 33 ani sa stai pe forum cu mamicile adevarate , si sa iei foc cand ti se spune ca " nu sti cum e" iar tu sa strigi sus si tare ca " iti intra si doua maini in macanitoare " si intelegi dar inca nu-ti doresti am in minte o melodie dela parazitii " date'n gatu matii !! "
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Apr 2014, 13:55
    1 0
    http://cdn.marketonline.ro/full/165116/marsupiu-chicco-71569-soft-and-dream-syria.jpg Ati folosit ham de genul asta? Are 3 pozitii, bebe poate sta culcat, de la 0 luni, sau cu fata spre mama/tata sau cu fata spre sensul de mers, dupa 4 luni. Ma gandesc ca pt mers la cumparaturi de ex esau pt plimbati scurte e mult mai comod decat sa mergi cu caruciorul.
  •  
    • 4208 mesaje
    16 Apr 2014, 13:56
    4 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    16 Apr 2014, 13:57
    5 0
    francessca said:Dar cu copiii care nu au norocul asta, ce sa facem ? Sa-i lasam sa hotarasca natura pt ei, daca sa traiasca sau nu ?

    In vremurile stravechi, mult aplaudate de cateva dintre usere, bebelusii mureau pe capete. Noroc ca medicina a evoluat si mamele "paranoice" au de la cine invata pt a-si creste copiii sanatosi, chiar daca au cateva sensibilitati. Oricum, odata cu varsta, se intareste si sistemul imunitar si mama nu mai trebe sa stea cu ochii pe copil ca pe butelie.


    Ii dau destula dreptate Francesscai.  Daca ai un copil mai sensibil, trebuie sa il feresti de niste chestii, sistemul imunitar nu va face fata ever in ideea "lasa ca se caleste copilul"

    Eu una am fost un copil sensibil  - aveam perioade de sanatate de fier care alternau cu perioade in care se tot lipeau bolile de mine.

    Mie mi-ar fi convenit ca ai mei sa fie mai "paranoici"  


    Am facut odata urcior la ochi (11 ani) nu m-au dus la doctor nu nimic, bunica-mea mi-a dat sa imi tin in permanenta cald la ochi   pana s-a facut ochiul ca o imensa ceapa rosie; mi-a trecut pana la urma in 2 saptamani. Dar ce m-am chinuit!  Era vara, vacanta de vara, eu am stat 2 saptamani in casa, cu mari dureri de ochi


    Alta data, veneam cu totii de la strand, eu inca umeda, transpirata, m-au tinut in super curent si iaca-asa am facut pareza faciala la nici 13 ani

    Cea mai grava chestie a foat tot pe la 13 ani, cand am facut ceva - nu stiu exact, raceala, viroza, ceva - imi urca temperatura intruna, cu toata aspirina si paracetamolul, mi-a urcat pana pe la 40.7 intr-o noapte, bunica-mea si maica-mea se conversau la telefon daca sa cheme salvarea sau nu. Nu au chemat-o, pana la urma mi-a scazut febra, dar am ramas cu o complicatie nasoala, pe viata.


    La aproape 15 ani, am fost tot cu ai mei la strand, am facut insolatie, mai tarziu mi-a fost foarte greata, m-am dus la cutia cu medicamente si mi-am luat un Emetiral, nestiind ca era expirat (am aflat cu totii asta peste cateva zile, cand mi-a fost rau); peste cateva zile mi-a fost rau, si am avut probleme neurologice (mi-a intepenit gatul cu capul pe spate si nu le mai puteam misca) de am fost dusa urgent la Sp. nr. 9

     Deci, cu copiii mai sensibili chiar trebuie mai multa grija si atentie.

     

  •  
    • 7469 mesaje
    16 Apr 2014, 13:58
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 221 mesaje
    16 Apr 2014, 13:58
    0 0
    Eu am o intrebare pentru mamici, legata de obiectele care le-au fost utile dupa nastere.
    Am 2 prietene foarte bune care vor naste toamna asta, la 2 luni distanta si nu prea stiu ce cadouri sa le iau. As vrea ceva practic, sa stiu ca le-ar fi util si in acelasi timp pe care poate nu si le-ar cumpara singure din cauza pretului.  Cel mai probabil vor fi cadouri colective (de la 4-5 persoane) de asta ma gandesc la ceva mai scump care n-ar fi in topul listei pentru parinti dar le-ar fi util.
    Ma uitasem la niste scaune leganatoare de la Bebe Tei, am vazut ca Dancing zicea ca pt ea a fost f ok. Alte idei?
    Sau nu neaparat ceva scump dar care are clar utilitate
  •  
    • 221 mesaje
    16 Apr 2014, 13:58
    0 0
    Dublat
    Acest mesaj a fost editat de către Amicutz: 16 Apr 2014, 13:59
  •  
    • 14418 mesaje
    16 Apr 2014, 13:59
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Apr 2014, 14:04
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 16 Apr 2014, 14:05
  •  
    • 9873 mesaje
    16 Apr 2014, 14:12
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Apr 2014, 14:15
    4 0
    cafe_au_lait said:
    francessca said:Dar cu copiii care nu au norocul asta, ce sa facem ? Sa-i lasam sa hotarasca natura pt ei, daca sa traiasca sau nu ?

    In vremurile stravechi, mult aplaudate de cateva dintre usere, bebelusii mureau pe capete. Noroc ca medicina a evoluat si mamele "paranoice" au de la cine invata pt a-si creste copiii sanatosi, chiar daca au cateva sensibilitati. Oricum, odata cu varsta, se intareste si sistemul imunitar si mama nu mai trebe sa stea cu ochii pe copil ca pe butelie.

    Ii dau destula dreptate Francesscai.  Daca ai un copil mai sensibil, trebuie sa il feresti de niste chestii, sistemul imunitar nu va face fata ever in ideea "lasa ca se caleste copilul"

    Eu una am fost un copil sensibil  - aveam perioade de sanatate de fier care alternau cu perioade in care se tot lipeau bolile de mine.

    Mie mi-ar fi convenit ca ai mei sa fie mai "paranoici"  


    Am facut odata urcior la ochi (11 ani) nu m-au dus la doctor nu nimic, bunica-mea mi-a dat sa imi tin in permanenta cald la ochi   pana s-a facut ochiul ca o imensa ceapa rosie; mi-a trecut pana la urma in 2 saptamani. Dar ce m-am chinuit!  Era vara, vacanta de vara, eu am stat 2 saptamani in casa, cu mari dureri de ochi


    Alta data, veneam cu totii de la strand, eu inca umeda, transpirata, m-au tinut in super curent si iaca-asa am facut pareza faciala la nici 13 ani

    Cea mai grava chestie a foat tot pe la 13 ani, cand am facut ceva - nu stiu exact, raceala, viroza, ceva - imi urca temperatura intruna, cu toata aspirina si paracetamolul, mi-a urcat pana pe la 40.7 intr-o noapte, bunica-mea si maica-mea se conversau la telefon daca sa cheme salvarea sau nu. Nu au chemat-o, pana la urma mi-a scazut febra, dar am ramas cu o complicatie nasoala, pe viata.


    La aproape 15 ani, am fost tot cu ai mei la strand, am facut insolatie, mai tarziu mi-a fost foarte greata, m-am dus la cutia cu medicamente si mi-am luat un Emetiral, nestiind ca era expirat (am aflat cu totii asta peste cateva zile, cand mi-a fost rau); peste cateva zile mi-a fost rau, si am avut probleme neurologice (mi-a intepenit gatul cu capul pe spate si nu le mai puteam misca) de am fost dusa urgent la Sp. nr. 9

     Deci, cu copiii mai sensibili chiar trebuie mai multa grija si atentie.

     

     

    vai de capul meu, ma sperie ce povestesti tu aici. Sunt de acord cu ce spuneti voi, exista copii sensibili, oricat ai vrea sa crezic a toti sunt la fel, nu sunt deloc. Si orice mama vede, simte, stie cand al ei e sensibil la ceva sau nu si actioneaza in consecinta. Nu poate veni nimeni din afara sa iti spuna ca e nu e de fapt sensibil si esti tu paranoica, sau ca din cauza ta a devenit sensibiil.
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Apr 2014, 14:21
    1 0
    Amicutz said:Eu am o intrebare pentru mamici, legata de obiectele care le-au fost utile dupa nastere.
    Am 2 prietene foarte bune care vor naste toamna asta, la 2 luni distanta si nu prea stiu ce cadouri sa le iau. As vrea ceva practic, sa stiu ca le-ar fi util si in acelasi timp pe care poate nu si le-ar cumpara singure din cauza pretului.  Cel mai probabil vor fi cadouri colective (de la 4-5 persoane) de asta ma gandesc la ceva mai scump care n-ar fi in topul listei pentru parinti dar le-ar fi util.
    Ma uitasem la niste scaune leganatoare de la Bebe Tei, am vazut ca Dancing zicea ca pt ea a fost f ok. Alte idei?
    Sau nu neaparat ceva scump dar care are clar utilitate

     

    vorba ericai, un monitor cu sensorinde respiratie, ca tot vorbeam, sau un sterilizator de biberoane, tetine si ce o mai fi, sau un loc de joaca cu jucarii atarnate, sau un balansoar pt bebe, un patut pliant pt calatorii, un ham din asta cum am aratat mai inainte, un bax de pampersi si de servetele umede, o cadita cu suport, sau pur si simplu un voucher luat de la un magazin pt bebe in valoare de X si sa si cumpere ce cred ei de cuviinta.
  •  
    • 14418 mesaje
    16 Apr 2014, 14:25
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Apr 2014, 14:26
    0 0
    Eu am alta problema si rog cu seriozitate sfaturi din propria experienta: ce faceti sau ce ati facut in cazul inrosirii pielii acolo unde sunt cutele? Mai exact, bebe a mea are cute sub gat, nefiind o zona prea aerisita, i s a inrosit pielea. Cateodata mai si curge lapte din gura cand bea din biberon si desi ii pun baveta si prosop moale, tot mai curge si mentine umezeala. Stiu ca trebuie spalata cu apa si sapun de bebelusi, o usuc prin tamponare cu un prosop moale, cateodata ii mai pun si fohnul ca sa o usuc sub gat, dar in restul timpului cutele stau una peste alta si pielea nu se aeriseste. Nici nu prea sta bucuroasa sa ii dau capul pe spate ca sa ii usuc gatul. Voi cum procedati? Inteleg ca nu e bine sa dai cu creme, ca inrautatesc situatia. Citeam pe forumuri de copii si m am ingrozit, sunt mame care spun ca li s a facut carne vie ba sub gat, ba sub brat, ba la fund....
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Apr 2014, 14:28
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4007 mesaje
    16 Apr 2014, 14:46
    3 0
    Apropo de copiii cu sistemul imunitar sensibil : mie mi-a fost intotdeauna teama de otitele netratate, care pot afecat auzul.
    Fii-mea, dupa 5 zile de gradinita, avea rosu in gat si otita, in acelasi timp. O tineam acasa pana se vindeca si o trimiteam inapoi, fiindca asa se caleste organismul : tratand si expunand. Nu am fost de acord cu mamele care imi ziceau sa o tin acasa pana merge la scoala, fiindca asta ar fi insemnat ca in loc sa invete, sa fi fost tot timpul bolnava.
    Si uite asa s-a calit fie-mea, iar acum, la scoala fiind, daca raceste de cateva ori pe an si niciodata prea grav.
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Apr 2014, 14:55
    0 0
    e_rica said:A avut si a mea un pic de iritatie la cute. I-am dat cu Bepanthen si a fost ok

     

    la cutele de la gat sau la fundulet? bepanthen ii dau si eu la fund, acolo nu am probleme. Dar la gat e la fel?