Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 16187 mesaje
    15 Apr 2014, 21:55
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    15 Apr 2014, 22:20
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    15 Apr 2014, 22:56
    8 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4007 mesaje
    15 Apr 2014, 23:00
    9 2
    Mda... In necunostinta de cauza, se exagereaza mult.

    Evident ca mamele sunt cu ochii pe copiii lor, mai ales daca sunt mai sensibili, ca asa s-au nascut.
    Vai, ce frumos ati crescut, desi ati fost lasate sa bagati noroi in gura ! Pai, normal ca sunteti bine merci, ca aveti fondul genetic rezistent. Dar cu copiii care nu au norocul asta, ce sa facem ? Sa-i lasam sa hotarasca natura pt ei, daca sa traiasca sau nu ?

    In vremurile stravechi, mult aplaudate de cateva dintre usere, bebelusii mureau pe capete. Noroc ca medicina a evoluat si mamele "paranoice" au de la cine invata pt a-si creste copiii sanatosi, chiar daca au cateva sensibilitati. Oricum, odata cu varsta, se intareste si sistemul imunitar si mama nu mai trebe sa stea cu ochii pe copil ca pe butelie.
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Apr 2014, 01:05
    0 0
    Acum probabil o sa fiu si eu acuzata ca sunt un fel de mama paranoica, pt ca tocmai mi-am comandat monitor cu senzori de respiratie ))) Asta e: http://www.mamiko.ro/produs/575-Interfon-digital-monitor-respiratie-Angelcare Intrebare pt erica: daca am inteles eu bine, ai avut si tu un astfel de monitor. Tot Angelcare ai avut? Functioneaza ok? Merge si sub o saltea inclinata? Eu de ex am doua patuturi pt bebe, unul in dormitorul ei si unul in sufragerie. Mai am si un landou pe care il folosesc in timpul zilei cand sta sotul la birou si lucreaza, in felul asta o supravegheaza el tot timpul cat fac eu altceva sau dorm. La unul dintre paturi si landou am inclinat salteaua la 30 de grade, un fel de anti-regurgitare. Merg senzorii aia si sub saltea inclinata sau numai sub saltea perfect orizontala? A dat vreodata rateuri sau alarme false?
  •  
    • 14418 mesaje
    16 Apr 2014, 06:47
    2 2
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 16 Apr 2014, 06:48
  •  
    • 16187 mesaje
    16 Apr 2014, 08:54
    1 2
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 16 Apr 2014, 08:57
  •  
    • 7743 mesaje
    16 Apr 2014, 09:49
    2 0

    mda. cand esti tanara mamica ti se cam dezvolta si latura aceea paranoica. dupa un timp, capeti experienta, te mai domolesti
    fiecare mamica are o frica sau mai multe. iti ocupa mintea si inima, daca vreti. esti ingerul lui pazitor. daca il tin cum trebuie, hranesc cum trebuie, etc, etc..esti la lucru,daca i se intampla ceva in lipsa mea, daca inghite ceva? cand e mai mare, daca il bate altul,in prima zi la scoala, daca trece cum l-am invatat? si alte paranoia de genul
    2. inainte se descurcau cum puteau oamenii, acum au de unde cumpara toate cele.
    daca au bani si isi pot usura viata, daca nu, se descurca cum pot.
    3.in materie de gura lumii, carti de bebei, medici,sfaturi de oriunde.... una il indoapa,alta il infofoleste,alta il lasa sa bage in gura orice, oricand...luati de bun doar ce va spune instinctul de mama si propriul copil.
    cititi , aveti de unde si ascultati persoane cu mintea deschisa .si cu toatea astea veti gresi de multe ori. si parintii nostrii au gresit.
    cateodata, aveti noroc sa va dati seama la timp.dar asta va modeleaza ca mama. pentru ca voi il cresteti nu comunitatea de pe eva.ro sau lumea de pe strada

    sa-i cautati in coarne mai tarziu e mai grav, sa nu-i puteti refuza nimic cand e mai mare, sa va jigneasca, sa ignore, dar mai e.si nu e regula daca il educati de la 2-3 ani . acum e pui mic si creste odata cu dragostea voastra.
    Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 16 Apr 2014, 09:53
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Apr 2014, 10:33
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 16 Apr 2014, 10:34
  •  
    • 4007 mesaje
    16 Apr 2014, 10:46
    5 0
    Regina, daca afirmatiile tale sunt agresive, nu inseamna ca si stii despre ce vorbesti. 

    Si, nu, nu este o jignire, pt ca exact ca tine si alte usere, gandeam si eu, chiar pana in perioada de sarcina.    Eram gravida si deja imi facusem planul ca dupa ce face copilul 2 ani, angajez o bona si plec la serviciu. Un copil nu este nici catel, nici jucarie; este o fiinta umana in miniatura.

    Pt mine, este usor amuzant, ca esti indignata de mamele care au prea multa grija de copiii lor, asta in imaginatia ta, evident.

    Experienta mea de mama m-a invatat ca toate mamele sunt bune, atata timp cat copiii simt ca au o mama, indiferent daca ea a plecat la serviciu la 2 luni dupa ce a nascut sau sta cu el pana creste suficient, pt a fi in stare sa povesteasca parintilor ce i se intampla peste zi. Asa ca, nu mai critic pe nimeni, decat pe cele care-i abandoneaza sau neglijeaza.
    Dar sa fii atat de furioasa, sa critici si jignesti femeile care au alte prioritati dupa ce aduc pe lume un copil, nu imi pare ca e un mod bun de a incepe o discutie constructiva.

    Singurul motiv pt care iti dau toate explicatiile astea, este pt ca am fost si eu ca tine. 

  •  
    • 4007 mesaje
    16 Apr 2014, 10:54
    2 0
    Si nu exista comparatie intre ce era in urma cu 40 de ani si ceea ce este acum. Atunci, femeile erau obligate sa plece la munca, asta nu inseamna ca era si bine pt copii. Acum, ele pot sta cu copiii lor cat isi permit. Este viata lor si o traiesc asa cum considera ele, nu cum le spun altii ca ar vrea ei sa si-o traiasca.
  •  
    • 14418 mesaje
    16 Apr 2014, 11:16
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    16 Apr 2014, 11:34
    1 2
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 16 Apr 2014, 11:35
  •  
    • 7743 mesaje
    16 Apr 2014, 11:59
    3 0
    ce naiba,se putea sa nu aruncati ironii si sageti si aici?

    cand esti parinte te schimbi,brusc. in clipa aia si in tot ce urmeaza...ii sorbi cuvintele , te sufoci de drag! de aici decurg toate.. cele care nu aveti, nu aveti cum sa intelegeti, nu ironizati gratuit amorul asta infinit, aveti doar o vaga intuitie a ideii.
  •  
    • 14418 mesaje
    16 Apr 2014, 12:02
    0 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4350 mesaje
    16 Apr 2014, 12:07
    3 1
    Fetelor, Regina si Mi, isi au rostul astfel de discutii? Ori nu intelege lumea ce vreti sa transmiteti, ori nu va exprimati ca atare, dar ce se vede e de toata jena, fara suparare!
  •  
    • 14418 mesaje
    16 Apr 2014, 12:08
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9873 mesaje
    16 Apr 2014, 12:10
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    16 Apr 2014, 12:10
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4350 mesaje
    16 Apr 2014, 12:13
    1 0
    Regina_Neagra said:ei fleosc maritzo. credam ca e topic de discutii libere, nu de suflat in fund lui X si Y pt ca e mamica. mai zisei pe acilea, dar vad ca e cazul sa ma repet. a te reporduce este o chestie cat se poate de naturala si nu aduce nimanui premiul nobel, iar subiectul COPII este un subiect care poate fi dezbatut la fel de simplu ca si subiectul cosmetice si tzoale, ca doar nu vorbim despre specii rare. puii mei....sa nu mai exageram asa.

     Pt unii da, pt altii mai putin! Sunt oameni care au incercat imposibilul sa se reproduca si nu au reusit. Eu recunosc ca mamele exagereaza atunci cand vorbesc despre copii, dar in nici un caz nu se pune egal intre o discutie despre copii, cosmetice sau haine, iti dai seama cum suna?