Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 2297 mesaje
    13 Apr 2014, 22:09
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4503 mesaje
    13 Apr 2014, 22:32
    2 0
    cand eram copil ma mandream cu numele meu, intre 6 si multi ani dupa nu stiam decat o alta persoana care avea acelasi nume, oricum numele meu are in el si povestea de dragoste a parintilor mei, eu fiind prima nascuta, maica-mii, pe care o chiama Mariana, ii spunea bunica-sa Mara (nu se stie de ce), tatalui meu i-a placut numele asta si i se adresa mamei in scrisorile de dragoste cu Mara, eu fiind prima nascuta, am primit acest numele, pe langa care il mai am si pe Daniela ( de la nasi, noroc ca pe fata lor o chema Daniela, ca altfel ma pastea o Vasilica sau Viorica) frate-miu mai putin norocos, a primit Radu de la mama si Viorel de la nasi (pana sa mergem la scoala, amandoi am fost strigati dupa numele al doilea pt ca se suparau nasii care locuiau vis a vis) cand am mers la scoala, ni s-a schimbat numele in Mara, respectiv Radu (bine lui frate-miu ii spunem si acum Duta si mie acasa imi spun ai mei Dani, niciodata Mara, Daniela sau Dana). Pe prietena lui frate-miu o chiama tot Daniela, nici ei nu i se spune Dana, ci Dani, acum acasa suntem doua Dani, Dani mare si Dani mica
  •  
    • 9728 mesaje
    13 Apr 2014, 22:47
    0 0
    Mie pentru fete nu imi place numele de Viorica sau Florica, insa pentru baieti mi se pare foarte ok Viorel si Florin.  Imi plac si Codrut (chiar daca e diminutiv) si Mugur. 

    Tipa cu numele de Mara - care imi place mult, nu am cunoscut pana cu internetul, forumuri si facebook


     
  •  
    • 14418 mesaje
    13 Apr 2014, 23:01
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Apr 2014, 23:02
  •  
    • 4503 mesaje
    13 Apr 2014, 23:03
    1 0
    eu pe tataie al meu cel bun, care este si primul dintre mamai si tatai care a murit, destul de tanar (si despre care am presimtit de mica, ca o sa fie primul omul drag care o sa-mi moara, nu stiu cum dar cand ma gandeam la moarte copil fiind, asociam jalea mortii si durerea cu moartea lui, aveam 23 de ani cand a murit) il stiam de Petre, ii spuneam tataie Petre. Am aflat mai mare fiind ca in acte il chiama Eugen, asa a fost botezat si in biserica, dar pentru ca strabunicii ii tot mureau copii, mici fiind, s-a dus cu el la o fantana si i-a dat alt nume, Petre si asa ca toata lumea ii spunea Petre. probabil ca era una dintre superstitiile, vrajile vremurilor trecute, este singura data cand am aflat despre o astfel de rebotezare
  •  
    • 2297 mesaje
    13 Apr 2014, 23:10
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4503 mesaje
    13 Apr 2014, 23:14
    0 0
    Oana_Domino said:mara, chestiile astea se practica inca, mai ales daca copilul este f bolnav, se da unui trecator si ii se pune un alt nume, sa nu il gaseasca boala/moartea

     
    da, ceva de genul acesta, nu am mai intalnit-o si nu am mai auzit-o desi sa zicem ca am citit ceva la viata mea  in idea ca macar mentionata de vrun autor care a scris despre viata la tara ori nu-mi amintesc eu


    Acest mesaj a fost editat de către Mara77: 13 Apr 2014, 23:18
  •  
    • 2297 mesaje
    13 Apr 2014, 23:42
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3816 mesaje
    14 Apr 2014, 08:57
    2 0
    In certificatul de nastere legal, am doua prenume, fara pic de imaginatie, amandoua de sfinti, culmea, amandoi sfintii in aceeasi zi. Nu, nu ma cheama Constantin si Elena. In schimb, in cel de botez, emis acu 1934 de ani de biserica , am ....5 prenume, adica de la nasi, prietena, rude . Fata a mare, declarata de tac-su impreuna cu nasa si mama, are...... 3 prenume. Toate, foarte frumoase, dar sunt trei. A mica, are doua prenume,amandoua de printese, una printesa dn Barbie si alta printesa pe bune.
    Acest mesaj a fost editat de către mizdis: 14 Apr 2014, 08:58
  •  
    • 13597 mesaje
    14 Apr 2014, 09:21
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5188 mesaje
    14 Apr 2014, 09:39
    0 0
    la mine fii-miu are un singur prenume, iar aia mica are 2 prenume. printr-o coincidenta, sotul are un singur prenume, si io, ca fica-mea, am 2 prenume.



    cu prenumele dat de nasa-mea nu ma striga nimeni,  din pacate, mie mi-ar placea...


    numai miki imi batea apropouri intr-un an ca ar trebui sa dau de baut de Florii ca cica e nume de floare acest prenume, vine la codru


        
  •  
    • 3816 mesaje
    14 Apr 2014, 10:11
    0 0
    Pai si cum mai, Con, nu dadusi de beut?
  •  
    • 4208 mesaje
    14 Apr 2014, 10:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    14 Apr 2014, 11:32
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4503 mesaje
    14 Apr 2014, 12:26
    0 0
    censky_2 said:
    Mara77 said:
    Oana_Domino said:mara, chestiile astea se practica inca, mai ales daca copilul este f bolnav, se da unui trecator si ii se pune un alt nume, sa nu il gaseasca boala/moartea

     
    da, ceva de genul acesta, nu am mai intalnit-o si nu am mai auzit-o desi sa zicem ca am citit ceva la viata mea  in idea ca macar mentionata de vrun autor care a scris despre viata la tara ori nu-mi amintesc eu

     
    Mara, te lasa neuronul...  fix asta cu schimbatul numelui e povestea spusa despre Nechifor Lipan in Baltagul.

     
    ailei mama, da ma lasa, mai ales ca Baltagul chiar l-am citit acum vreo 1000 de ani si nici nu-mi mai vine a reciti 

  •  
    • 6798 mesaje
    14 Apr 2014, 16:05
    0 0
    am citit acum articolul, Joplin. Noi am facut ce ne-a zis oftalmologul, ne-a spus si noua de operatia de desfundare a canalului dupa varsta de 3 luni daca intre timp nu se rezolva, dar ne-a recomandat si tobrexul. Acum deja l-am folosit, de acum incolo o sa o sterg la ochi numai cu ser si comprese sau servetele iridium pt ochi, iar dupa 3 luni mergem iar la doctor.
  •  
    • 5609 mesaje
    14 Apr 2014, 16:20
    0 0
    Nu stiu daca mamicile si bunicile voastre v-au spus, dar eu va spun din propria-mi experienta: laptele de mama pus direct in ochii copilasului,  este medicamentul  cel mai natural si mai sanatos. L-am incercat pe fii-miu cand era bebe si a functionat.

    Daca nu credeti, cautati pe internet despre asta:
    http://www.ele.ro/mamici/bebelusi/6-lucruri-interesante-despre-laptele-matern-23957

    http://dr.herdea.ro/medicale/1/instructiuni_bebelus



     
  •  
    • 6798 mesaje
    14 Apr 2014, 16:57
    2 0
    Maricon said:Nu stiu daca mamicile si bunicile voastre v-au spus, dar eu va spun din propria-mi experienta: laptele de mama pus direct in ochii copilasului,  este medicamentul  cel mai natural si mai sanatos. L-am incercat pe fii-miu cand era bebe si a functionat.

    Daca nu credeti, cautati pe internet despre asta:
    http://www.ele.ro/mamici/bebelusi/6-lucruri-interesante-despre-laptele-matern-23957

    http://dr.herdea.ro/medicale/1/instructiuni_bebelus



     

     

    fiecare face cum considera, insa eu asa ceva chiar nu as face. In plus, vad ca e fix ce spune dr monica pop sa nu faci.
  •  
    • 4350 mesaje
    14 Apr 2014, 16:59
    1 0
    bertha_ said:am citit acum articolul, Joplin. Noi am facut ce ne-a zis oftalmologul, ne-a spus si noua de operatia de desfundare a canalului dupa varsta de 3 luni daca intre timp nu se rezolva, dar ne-a recomandat si tobrexul. Acum deja l-am folosit, de acum incolo o sa o sterg la ochi numai cu ser si comprese sau servetele iridium pt ochi, iar dupa 3 luni mergem iar la doctor.

     Bertha, problemuta asta se rezolva intre 6-12 luni, foarte rar se ajunge la operatie. Tratamentul urmat este cel corect si cu siguranta va fi bine. Sanatate!

  •  
    • 4350 mesaje
    14 Apr 2014, 17:02
    0 0
    Maricon said:Nu stiu daca mamicile si bunicile voastre v-au spus, dar eu va spun din propria-mi experienta: laptele de mama pus direct in ochii copilasului,  este medicamentul  cel mai natural si mai sanatos. L-am incercat pe fii-miu cand era bebe si a functionat.

    Daca nu credeti, cautati pe internet despre asta:
    http://www.ele.ro/mamici/bebelusi/6-lucruri-interesante-despre-laptele-matern-23957

    http://dr.herdea.ro/medicale/1/instructiuni_bebelus



     

     Nu sunt impotriva metodelor traditionale, dar canalele nu se desfunda cu lapte.