Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 9724 mesaje
    12 Apr 2014, 23:10
    2 2
    Eu n-am avut calculator propriu pana in 2001. Cand am cumparat unul. dupa ce un tip cunoscut l amunca, mi-a spus ce anume ar trebui sa aiba o rasnita buna.
    Si m-am dus la magazin si l-am contruit acolo, "vreau placa video aia, sai poata aia si aia, vreau placa de sunet aia, etc, etc" Incuiam usa, dadeam interfonul pe mut si cotrobaiam in rasnita sa vad ce stie sa faca. Dupa un an, i-am intrat in mailfostului, sub suspiciunea de-a umbla prin alte parti. Si l-am prins
  •  
    • 13597 mesaje
    12 Apr 2014, 23:17
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 12 Apr 2014, 23:19
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Apr 2014, 00:26
    0 0
    dublat.
    Acest mesaj a fost editat de către bertha_: 13 Apr 2014, 00:28
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Apr 2014, 00:27
    1 0
    Asta seara am primit cadou primele zambete constiente, si nu reflexe, ale buburuzei mele Doua zambete largi, cand s-a trezit, a facut ochii mari si m-a vazut, yeeeeey Maine face 5 saptamani.
  •  
    • 4313 mesaje
    13 Apr 2014, 00:37
    0 0
    Mami, ma bucur pentru tine (voi).
    Sa va traiasca bebelu' si voi pe langa el!
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Apr 2014, 01:24
    0 0
    multumim, Vasile
  •  
    • 8403 mesaje
    13 Apr 2014, 10:50
    2 0
    bertha_ said:scanteie, parca si tu ai o fetita, nu? zi-mi si mie ce i-ai dat in primul an de viata, ma refer la picaturi, vitamine etc, chiar si impotriva colicilor. Ce fel de lapte i-ai dat? Ai avut vreodata vreo problema cu raceli, constipatie, curs ochii?

     
    mi-a dat Dumnezeu un copil bun, Bertha. nu a fost nevoie de prea multe in primul an. diversificarea am inceput-o prin luna a saptea, deci..nu mi-am batut capul cu lapte praf sau altele.

    colici nu a avut. o singura data a plans mai mult (pe la doua luni) si am pus asta pe seama colicilor. un pliculet de baby drink la noua seara si....mi-a dormit pana dimineata, neintoarsa.

    cu somnul nu a avut probleme. dupa masa de la ora 1 noaptea, dormea pana dimineata.

    Vigantol (sau alte picaturi) nu. i-am dat in luna a doua si m-am trezit ca nu a mai luat doua saptamani in greutate deloc (noroc ac aluase in prima luna).  l-am scos si ulterior, a fost ok cu greutatea.  insa am mancat eu alimente bogate in vitamina D (unt, oua, pasta de peste-ultima i-o dau si acum, dimineata, ei, facuta mai dietetic. are pe langa vitamine si calciu- pentru ca se fierb si oasele). imi aducea cineva unt natural, facut in casa.  nu e un aliment superbogat in vitamina D (mai degraba in A, dar e ok). si am scos-o zilnic afara (a facut asta sotul, de fapt), cate o ora (chiar si iarna).

    'de ce nu sunt de acord cu Vigantolul la copiii sanatosi? pentru ca si-l iau din lapte praf. alte vitamine nu i-am dat. de ce? pentru simplul fapt ca flora microbiana in formare sintetizeaza oricum vitamine din grupul B, PP, acid folic, biotina. sa spunem ca in primele doua luni nu e suficienta flora. copilul isi ia din laptele mamei ceea ce are nevoie . ce e mai bun. dupa aceea, are parte din productia proprie. din acest motiv am evitat si antibioticele. nu i-am dat deloc pana acum. oricum, nu a fost cazul. pe la sase-sapte luni a facut rujeola (pa vaccin!- restul i le-am facut pe toate), iar pe la zece luni a racit. abia atunci i-am dat la o temperatura de peste 39,5 pe langa Nurofen si Paduden. cand febra a persistat mai mult de trei zile, am dat Algocalmin (1 picatura pe kilocorp). stiu, unii medici nu recomanda. eu i-am dat. asta a taiat febra, iar ea si-a revenit mai repede. nici mierea nu o recomanda toata lumea. i-am dat si miere cand am inceput diversificarea. am un prieten de familie si de la el o luam (cea din magazin are si zaharuri de alta natura. adica nu e miere 100%, de aceea o evit).. nu a mancat niciodata zahar pana acum (si are in curand, un an si opt luni). asa ca macaroanele cu branza, orezul..cu miere au fost. 

    lapte praf- i-a recomandat pediatra Nan. cu acesta am mers numai la masa de seara (in ideea ca poate imi lipseste mie vreo vitamina). l-am scos si pe acesta pe la trei luni.

    pentru iritatia data de scaune, Bepanthen si ulei de masline fiert si racit. ultimul il folosesc si in ziua de azi.  servetele doar cand avea scaun, dupa care o spalam imediat cu apa calda si sapun (ai grija atunci cand o speli, pentru a nu sensibiliza zona orificiului uretral - poate face usor infectii urinare).

    pentru ochi nu a fost nevoie de nimic, pentru simplul fapt ca nu au fost probleme. aici recomand doar apa distilata (nu ser!) si comprese sterile (atentie, unele din inflamatiile ce apar la acest nivel, se pot datora....curentului). 

    cand a aparut iritatia data de sudamina, Sudocremul a avut efecte salutare.

    pentru constipatie nu a fost cazul sa intervin, nu a aparut, pentru ca a fost alaptata natural.daca insa ma intrebi, sa stii ca sucul de morcov crud are efecte salutare, iar morcovul fiert intervine eficient in diaree. cum a ta este prea micuta, singura optiune pe care o vad e ...supozitorul cu glicerina. stiu, unii recomanda altele, eu asa cred ca e mai bine (asta a fost recomandarea mea pentru alte mamici si a fost ok).

    singura eroare pe care am facut-o a fost ca am pus-o in premergator. nu a avut cine stie ce efecte benefice pentru ea, dar a recuperat foarte rapid abia cand am lasat-o jos, pe o patura. musculatura mainilor, a picioarelor si a spatelui s-au dezvoltat mai repede si mai bine . la un an se urca si se dadea singura jos din pat. nu mai spun ca urca pe toboganul pentru cei de varsta ei tot atunci. 



  •  
    • 13597 mesaje
    13 Apr 2014, 12:04
    13 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    13 Apr 2014, 12:44
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1703 mesaje
    13 Apr 2014, 12:46
    0 0
    Cand va vad bebelusii, mai ca as mai vrea si eu unul!
  •  
    • 3140 mesaje
    13 Apr 2014, 12:50
    2 0
    Sa va traiasca micul crestin!
    Bebe seamana cu tine si sunteti doi frumosi!
  •  
    • 16187 mesaje
    13 Apr 2014, 12:52
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Apr 2014, 14:07
    0 0
    Dancing, felicitari, sa va traiasca!
  •  
    • 4007 mesaje
    13 Apr 2014, 14:11
    0 0
    Ce bebe frumusel si dragalas, ai, Dancing !

    Sa va traiasca !

    Si tu arati tare bine.
  •  
    • 13597 mesaje
    13 Apr 2014, 14:23
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    13 Apr 2014, 14:30
    5 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Apr 2014, 14:31
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Apr 2014, 14:30
    0 0
    Scanteie, multumesc mult pt informatii. Scrisesem un post lung, dar mi s-a sters. O sa te mai inoportunez cu intrebari, cand mai am.
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Apr 2014, 14:34
    0 0
    Joplin, cum mai sunt ochisorii lui bebe? Ce tratament i-ai aplicat? Noi ii facem masaj la coltul intern al ochiuluii de cateva ori pe zi, o curatam cu iridium baby servetele si i-am pus iar tobrex, e a treia zi. Mai avem 2 zile si intrerupem, continuam apoi doar cu stergerea ochilor cu servetele si masaj. Cica secretiile alea ar trebui sa se scurga in nas, insa fiind canalul infundat, trebuie ajutat prin masaj sa se desfunde. Pana atunci, se scurg in ochi. Tu ai fost la vreun oftalmolog? Daca da, ce te-a sfatuit?
  •  
    • 8403 mesaje
    13 Apr 2014, 16:12
    0 0
    bertha_ said:Scanteie, multumesc mult pt informatii. Scrisesem un post lung, dar mi s-a sters. O sa te mai inoportunez cu intrebari, cand mai am.

     

    oricand, cu placere.
     

  •  
    • 9724 mesaje
    13 Apr 2014, 16:14
    3 0
    Atentie cum va botezati copiii

    http://adevarul.ro/life-style/dragoste-si-sex/nu-sunati-florii-nu-stie-lumea-cheama-ghiocel-1_514c03d500f5182b853cea20/index.html