Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 5188 mesaje
    25 Feb 2015, 22:15
    0 0
    Dodo, asa e, îs multe prostii pe piața. Dacă luam strict discuția despre scaunul de mașina, ăla e f important, tine de siguranța copilului si is a must. Si mai nou primesti super sancțiune dacă nu il ai, ceea ce e super. Dar dacă mergi o data in taxi sau fără el, situație de forța majora, ca sa zic asa, nu înseamnă ca ești un părinte prost...
  •  
    • 8217 mesaje
    25 Feb 2015, 22:18
    1 0
    Eu chiar nu gasesc nici o satisfactie ca s-a futut feng shiu.ul acestui topic. Nu ca era ceva intangibil, ca doar s-au mai purtat conversatii in contradictoriu. Conditiile sunt total tampite, prea prea si foarte foarte.
  •  
    • 8901 mesaje
    25 Feb 2015, 22:22
    3 0
    n=as mai intra de rusine pe forumul asta, chiar daca afirmatiile ar fi fost din impuls.
  •  
    • 6798 mesaje
    25 Feb 2015, 22:24
    1 1
    Dancing, e aiurea daca pentru discutia asta ma iei cu "m-am lamurit". Te-ai lamurit ca ce? Te tii scai dupa adjectivele " iresponsabil" si "sarac" folosite de mine? Apropos, era sarac, nu sarantoc. Iresponsabil am spus deja la ce anume se refera, fix la faza cu siguranta si nu la toate celelalte atribute ale unei mame, iar sarac descria fix contextul folosit de tine in care explicai veniturile extrem de mici, lipsa oricarei posibilitati financiare. E ca si cum tu zici ca ai ucis un om, eu te fac criminala, apoi tot tu te superi. Daca astea doua cuvinte te-au daramat asa de tare, mii de scuze. poti fi lamurita in continuare in privinta mea, nu e nicio problema, dar macar sa stii ca cele doua cuvinte isi au originea in cuvintele tale, nu le-am scos eu din senin inventand lucruri despre tine. Sunt constienta ca am obsesiile mele, asta cu siguranta fiind una dintre ele. Intentia mea nu era sa fac pe grozava, ci sa deschid ochii in privinta unui lucru important. Se tot spune ca importanta e iubirea cu care e invaluit copilul, nu lucrurile materiale etc etc, dar fara sa ii asiguri o protectie in astfel de cazuri s-ar putea sa nu ai pe cine sa mai invaluiesti cu iubire. Asta e felul meu de a vedea lucrurile, n-am ce face.
  •  
    • 3140 mesaje
    25 Feb 2015, 22:25
    1 0
    congo said:Dodo, asa e, îs multe prostii pe piața. Dacă luam strict discuția despre scaunul de mașina, ăla e f important, tine de siguranța copilului si is a must. Si mai nou primesti super sancțiune dacă nu il ai, ceea ce e super. Dar dacă mergi o data in taxi sau fără el, situație de forța majora, ca sa zic asa, nu înseamnă ca ești un părinte prost...

     Nu m-am referit la obiectele importante pentru siguranta copilului, alea is necesare ci la tot felul de obiecte de umplutura sau mult prea multe dintr-un fel. Mai bine sa existe chibzuiala in cheltuielile de tipul asta si sa se investeasca mult, cit de mult se poate, in educatia copilului, aia is bani investiti cu mare folos.

  •  
    • 13597 mesaje
    25 Feb 2015, 22:27
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5035 mesaje
    25 Feb 2015, 22:28
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10065 mesaje
    25 Feb 2015, 22:31
    0 0
    Ma bucura enorm faptul ca scaunele pentru copii sint obligatorii .

    Si mult mai mult m-ar bucura de acelor "soferi" ce transporta copii neasigurati, li s-ar fote cite o amenda de sa-i usture.

  •  
    • 6557 mesaje
    25 Feb 2015, 22:35
    1 0
    eu n-am avut masina cand erau mici
    asa ca in momentele in care trebuia sa ne transportam ii tineam in brate si gata
    nu zic ca asta e o treaba super
    dar multe chestii care sunt luate drept granted n-ar trebui sa fie asa in orice circumstanta
  •  
    • 4208 mesaje
    25 Feb 2015, 22:38
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    25 Feb 2015, 22:38
    7 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    25 Feb 2015, 22:38
    4 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9873 mesaje
    25 Feb 2015, 22:40
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    25 Feb 2015, 22:40
    0 1
    Dream si adina, cred ca pot sa postez pe aici si fara acordul vostru, asa-i? Cine considera aberatii ceea ce scriu, poate foarte bine sa sara peste postarile mele, voi supravietui fara probleme.
  •  
    • 7469 mesaje
    25 Feb 2015, 22:40
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6557 mesaje
    25 Feb 2015, 22:42
    1 0
    joplin iti tin pumnii, dar nu e asa o bucurie cand vreau sa-l scot din bucatarie si sa ma lase in boii mei
    uneori ma rog de el sa se duca sa se joace la calculator si sa nu-si mai bage nasul in cratitele mele
    la curatenie din pacate nu se baga, acolo mi-ar fost de folos )
  •  
    • 6798 mesaje
    25 Feb 2015, 22:47
    1 1
    dancing_fawn said:
    bertha_ said:Dancing, e aiurea daca pentru discutia asta ma iei cu "m-am lamurit". Te-ai lamurit ca ce? Te tii scai dupa adjectivele " iresponsabil" si "sarac" folosite de mine? Apropos, era sarac, nu sarantoc. Iresponsabil am spus deja la ce anume se refera, fix la faza cu siguranta si nu la toate celelalte atribute ale unei mame, iar sarac descria fix contextul folosit de tine in care explicai veniturile extrem de mici, lipsa oricarei posibilitati financiare. E ca si cum tu zici ca ai ucis un om, eu te fac criminala, apoi tot tu te superi. Daca astea doua cuvinte te-au daramat asa de tare, mii de scuze. poti fi lamurita in continuare in privinta mea, nu e nicio problema, dar macar sa stii ca cele doua cuvinte isi au originea in cuvintele tale, nu le-am scos eu din senin inventand lucruri despre tine. Sunt constienta ca am obsesiile mele, asta cu siguranta fiind una dintre ele. Intentia mea nu era sa fac pe grozava, ci sa deschid ochii in privinta unui lucru important. Se tot spune ca importanta e iubirea cu care e invaluit copilul, nu lucrurile materiale etc etc, dar fara sa ii asiguri o protectie in astfel de cazuri s-ar putea sa nu ai pe cine sa mai invaluiesti cu iubire. Asta e felul meu de a vedea lucrurile, n-am ce face.

     O dai la intors. Am scris ca A FOST o perioada in care nu am avut cine stie ce venituri. Asta ma face saraca? Vorbesti ca si cum ai trait toata viata in puf. Bravo tie!

     

    ce-am dat, bre, la intors? Daca A FOST o perioada, atunci adjectivul se referea la perioada aia, din propriile tale cuvinte. Si iresponsabil tot la perioada aia se referea, ca doar nu il aduci si acum pe Justin zilnic de la maternitate in brate. Hai pe bune, eu o las balta, nu mai vreau sa mai conving pe nimeni de nimic. Cine a vrut sa inteleaga ideea, a inteles-o. Cine nu, s-a legat numai de cele doua cuvinte folosite de mine. Mama, cat am putut sa jignesc prin alea doua cuvinte! Nimeni din cele ce au postat dupa mine si referitor la postul meu nu a folosit niciodata cuvinte de genul prost, idiot, cretin, dobitoc etc descriindu-i pe altii. Dar eu ca am folosit iresponsabil, moamaaaa razboi!
  •  
    • 5035 mesaje
    25 Feb 2015, 22:48
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1252 mesaje
    25 Feb 2015, 22:50
    7 0
    Bertha, du-te si te culca. Ti-ai dat cu firma-n mecla azi, orice incerci acu sa zici.
  •  
    • 3816 mesaje
    25 Feb 2015, 22:50
    13 0
    Mai,nu stiu cum raportati voi ca unul e sarac sau altul bogat.
    Pentru unu de e satul,nu va intelge niciodata de ce altuia ii ie foame.
    Mai citeam deunazi de niste romani scapatati ca ei traiesc in lux.
    Adica?,am intrebat.
    Pai avem gresie,faianta,parchet,masina de spalat.
    Asta era pentru ei lux,ce altora li se pare normal.
    Mai mult de jumatate de Romanie ar trebui amendata ca nu asigura copiiilor scoici sau scaune de masina.
    La un salariu de 800 de lei,200 de lei o scoica e luna de pe cer.
    Si da,chiar de pare greu de crezut,exista situatii cand nu ai prieteni cu copii,nu ai rude sau vecini cu copii.
    Stiu ca pe "afara" e interzis si se primesc amenzi mari pentru neutilizarea scaunelor de copii.
    Dar e alta discutie,alte venituri,alte mentaliati,alte prioritai