Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 6798 mesaje
    25 Feb 2015, 17:48
    5 1
    dancing_fawn said:Vai de capu meu, imi dau seama ce sperietura ati tras... si tu si mamica de mai sus... Eu cred ca il urmaream si il calcam in picioare!
    Eu zic sa nu mai aruncam cu etichete de "iresponsabila" asa de usor, doar pentru ca unele mamici au fost nevoite sa isi tina copilul in brate in masina! Nenorociri se pot intampla oriunde, oricum. Asta ce-ar insemna, sa nu mai scoatem copilul din casa?

     

    Dancing, baniiesc ca la mine te referi cand spui ca arunc cu etichete. Primo, nu cred in "au fost nevoite sa isi tina copilul in brate in masina" in anul 2015. Sincer iti spun, nu cred ca ai fost nevoita sa vii cu bebe in brate de la maternitate. Adica na.... stii ca vei naste in ziua de... cu cateva luni inainte, suficient timp cat sa cumperi o scoica, daca nu noua (ca zici ca e scumpa si nu ai bani) macar second hand de pe olx, daca nici second hand atunci imprumutata pt o zi sau pt o perioada pana faci rost de 100-200 de lei sa iei una second hand. Deci zau, nu exista au fost nevoite. Apoi argumentul ca se poate intampla si pe trotuar sau pe trecerea de pietoni sau sa-ti cada o caramida in cap, da, se poate intampla, insa nu e un argument pro- ducerii bebelusului in brate in masina, daca stai sa gandesti logic, nu are absolut nicio legatura. In primul caz, daca se intampla ceva grav copilului, tu esti singura persoana vinovata, tu ca mama. In al doilea caz, tu nu ai nicio vina, tu faci tot ce poti sa-ti feresti copilul de accidente. Una e sa pleci la drum cu masina constienta ca un accident iti poate schilodi sau omori copilul, ai de ales, scoica ce-ti poate salva bebelusul sau riscul sa ajungi la destinatie sau nu fara el, si alta e sa circuli pe trotuar si sa-i cada ceva in cap. Scria cineva mai devreme ca probabilitatea e aceeasi, pe bune?! Mai intreba censky daca dream are ceva de spus in apararea ei, inteleg din intrebare ca dream a adus-o acasa cu masina de la maternitate (sau poate am inteles eu in punga) insa serios acum, ce vina se poate pune asupra soferului? de cand tine loc soferul de mama a copilului? soferul te duce unde vrei, insa e responsabilitatea ta sa-ti porti copilul in siguranta, nicidecum a celui care conduce. Nu vreau sa par tacanita, dusa cu pluta sau moralista, stiu de o gramada de accidente in care copiii au avut foarte mult de suferit pt ca erau tinuti in spate fara nicio masura de siguranta. Copilul prietenei mele a ajuns cu smurdul la spital cu mainile si picioarele rupte pt ca dormea culcat pe bancheta din spate, nu tu scaun, nici macar centura de siguranta. Soferul- tatal copilului a murit pe loc, nici el nu avea centura de siguranta. Daca cel mic avea scaun auto prins in centuri avea toate sansele sa scape din accident fara nimic rupt, insa a zburat pur si simplu de pe bancheta din cauza fortei impactului. Si cazuri din astea sunt cu zecile zilnic pe soselele romaniei, chiar daca voi nu stiti. E fix treaba voastra daca vi se pare ok sa riscati viata copilului atat de mult asteptat, dorit si cu greu crescut, doar pt ca voi mergeti pe ideea "mie nu mi se poate intampla" sau "ce se poate intampla in 400 de metri". Alternativa nu e mare scofala, e un amarat de scaun care costa cat painea pe o luna.
  •  
    • 13597 mesaje
    25 Feb 2015, 18:15
    14 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8217 mesaje
    25 Feb 2015, 18:30
    7 1
    Eu am inteles o treaba de-aici: nu-i frumos sa-ti bagi nasul in olitza unui bebe care nu-i apartine.

    E simplu!

  •  
    • 6798 mesaje
    25 Feb 2015, 19:11
    1 1
    Mda, fiecare intelege ce vrea. Eu nu am luat-o la rost pe midorri deloc, poate e cazul sa recitesti. Nici bugete de familie nu am calculat. Am spus cam cat costa un dispozitiv de siguranta pt copii, scuze daca am atins asa un punct sensibil, n-am de unde sa stiu ca x sau y e atat de sarac incat un astfel de scaun inseamna luna de pe cer. Nu trebuie sa fii bogat sa-ti iei un scaun. Ma rog, fiecare da banii pe ce vrea, fiecare isi calculeaza sau nu riscurile, treaba fiecaruia. Nu e copilul meu, deci n-ar trebui sa-mi pese, corect. Hai sa consideram subiectul inchis, scuze inca o data.
  •  
    • 13597 mesaje
    25 Feb 2015, 19:28
    10 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 25 Feb 2015, 19:30
  •  
    • 8217 mesaje
    25 Feb 2015, 19:35
    5 0
    Dancing, cum ziceam: esti o mama iubitoare si misto, asa Ca Capul sus si mai baga niste poze cu Justin

  •  
    • 13597 mesaje
    25 Feb 2015, 19:42
    10 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4455 mesaje
    25 Feb 2015, 19:45
    10 0
    Toate avem piticii nostri, dar ar trebui sa putem intelege si o idee/ parere diferita. Un parinte care face ce e mai bine pt puiul lui, in limita posibilitatilor pe care le are, nu e iresponsabil. Tonul superior nu-si are locul aici, circumstantele materiale nu caracterizeaza calitatea de parinte.
  •  
    • 1252 mesaje
    25 Feb 2015, 19:51
    7 0
    Haoleu bre da ce nesimtiti astia de-s atata de saraci, nu stiu cum de isi permit . Io zic sa dam cu pietre in ei!

    Iaca bertha descoperi secretul suprem anti accidente de masina, o scoica fratilor . Bai bertha, io-ti pot enumera o lista de o citesti pana maine, cu copii morti cu scoica sau scaunel cu tot.
    Are si asta rolul lui de a proteja, dar de la un rahat de scaun sa ajungi sa numesti absolut toti parintii de pe lumea asta niste iresponsabili nesimtiti de saraci care nu stiu sa-si gestioneze bugetul ca sa-si salveze copii de la moarte, mi se pare scos din filme SF.

    Nu stiu in ce lume traiesti tu , dar in lumea noastra a romanilor aia 200 de lei pot sa insemne mancare si alte chestii necesare bebelului, de care nu te poti lipsi. Dar de scaun da, in special daca folosesti masina din an in paste.
    In plus, sunt milioane de oameni ce isi permit tot ce isi doresc si care tot nu vad asa pe viata si pe moarte un scaunel de masina, atata timp cat nu te plimbi cu bebelu zi de zi cu masina. Si asta nu-i face parinti iresponsabili sau ucigasi de bebelusi.

    Chiar n-am putut sa ma abtin la faza asta, e oribilitate sa spui asa ceva pe un topic unde stim cu totii ce mamici proaspete si gata de orice pt puii lor avem. Una e sa dai un sfat alta e sa ajungi sa jignesti ca nu-s cu totii partasi sfatului tau si sa te mai bagi si in bugetu altora de parca toti suntem de vita regala aici.
  •  
    • 5035 mesaje
    25 Feb 2015, 20:00
    11 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6557 mesaje
    25 Feb 2015, 20:20
    3 0
    dancing stai linistita
    cand l-am nascut eu pe al mare eram in ultimul an de facultate
    asa ca trebuit sa ma duc la servici cand avea el 3 luni ca sa produc cele necesare
    la al doilea tot intr-o firma in care salariile erau mici eram
    asa ca n-am avut cum sa-i cresc cu o grmada de nebunii, dar sunt f. multumita de cum sunt ei acum
    uneori ma gandesc ca tocmai poate multe din lipsuri le-au facut un bine
    Acest mesaj a fost editat de către panselutas: 25 Feb 2015, 20:20
  •  
    • 7469 mesaje
    25 Feb 2015, 20:24
    12 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 25 Feb 2015, 20:28
  •  
    • 2554 mesaje
    25 Feb 2015, 20:31
    1 0
    Erica, echilibrata atitudine
  •  
    • 5035 mesaje
    25 Feb 2015, 20:31
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    25 Feb 2015, 20:31
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5188 mesaje
    25 Feb 2015, 20:35
    5 0
    opium said:Toate avem piticii nostri, dar ar trebui sa putem intelege si o idee/ parere diferita. Un parinte care face ce e mai bine pt puiul lui, in limita posibilitatilor pe care le are, nu e iresponsabil. Tonul superior nu-si are locul aici, circumstantele materiale nu caracterizeaza calitatea de parinte.

     

    Ce bine ai scris, opium, total de acord cu tine. Dacă oferi cât mai multe material, nu înseamnă ca ești cel mai bun părinte din lume, așa cum nu înseamnă ca ești un părinte prost ca n- ai scoica pentru copil, zău. Bertha, eu in locul tău n- as fi așa de categorica si pune etichete. Viața îți poate oferi surprize, am mai spus, si nu știi când te poți afla intr- o situație in vitor pe care o condamni acum....
  •  
    • 7469 mesaje
    25 Feb 2015, 20:37
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5035 mesaje
    25 Feb 2015, 20:44
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    25 Feb 2015, 20:51
    3 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 25 Feb 2015, 20:53
  •  
    • 4582 mesaje
    25 Feb 2015, 20:54
    4 0
    Mesaj şters de administrator