Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 9728 mesaje
    14 Nov 2014, 12:46
    1 0
    Bertha, eu una aș opta pentru un brad artificial de calitate.  Scrie acolo că materialul e cancerigen, că ”studiile au arătat că aceste substanţe pot provoca probleme renale, hepatice, neurologice şi chiar afectează fertilitatea” ....mda, ce să spun, pentru vreo 2 săptămâni în tot anul cât ții bradul în casă... ) Și să fie așezat undeva unde nu stați chiar lângă el toată ziua bună ziua. 

     

    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 14 Nov 2014, 12:46
  •  
    • 6798 mesaje
    14 Nov 2014, 12:50
    0 0
    Tot brad artificial as fi vrut si eu. Dar cum stiu care e brad de calitate si care nu?
  •  
    • 9728 mesaje
    14 Nov 2014, 13:00
    1 0
    bertha_ said:Tot brad artificial as fi vrut si eu. Dar cum stiu care e brad de calitate si care nu?

     
    Asta nu mai știu, dar e posibil să aibă etichetă cu materialele din care e confecționat, mă gândesc. Or fi poate și recomandări pe net pt brazi artificiali mai ok pentru bebei

     

  •  
    • 8217 mesaje
    14 Nov 2014, 13:06
    1 0
    Dar brazii crescuti in pepiniere, controlati si ecologici nu sunt buni?
    Cat despre tuse, alergii, totul e cu "poate".
    Eu m-as informa mai mult, inainte sa ma las influentata de un articol.

    http://www.desprecopii.com/info-id-13891-nm-Brad-natural-sau-brad-artificial-pentru-Craciun-Ce-cumparam.htm#_

  •  
    • 5035 mesaje
    14 Nov 2014, 20:06
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    14 Nov 2014, 20:12
    7 0
    bertha_ said:M-a mancat undeva sa ma uit pe net dupa brazi de craciun si am dat peste articolul asta: http://www.desprecopii.com/info-id-13891-nm-Brad-natural-sau-brad-artificial-pentru-Craciun-Ce-cumparam.htm#_ Acum nici nu mai stiu daca vreau brad de craciun sau nu.

     

    Bertha, unele articole sunt scrise de oameni care traiesc intr-un univers limitat. stiinta asta poate inchista anumite moduri de a gandi intr-un soi de cerc inchis. ceea ce ai vazut tu ca ar avea brazii pe ei exista deja in natura si in orice casa. de la spori de ciuperca sau de bacterii pana la nevertebrate ce nu pot fi vazute cu ochiul liber. sa nu crezi ca un brad ar aduce in casa ceva diferit fata  de o plimbare obisnuita in natura.
    toate acestea exista, ok., dar:
    1- e posibil ca la introducerea lor in spatiu inchis sa moara. chestie de habitat diferit, sau total war, cum ii mai spun eu, in gluma.  microorganismele din interior isi apara teritoriul fata de noii veniti. simplu. daca ai sti ce tactici au....plus efectul puternic antimicrobian al bradului taiat.
    2- bradul contine niste uleiuri volatile (eu obisnuiesc sa sfaram ace in fiecare zi). 
    vrei sa vezi si efectele lor?
    http://www.uleiurivolatile.ro/uleiuri_pure_ulei_brad.html
    ironia e ca in decembrie si in ianuarie, concentratia de uleiuri volatile este maxima. crezi ca e intamplator faptul ca omul a adus, dintre toti copacii, tocmai bradul in casa in aceasta perioada? daca faci o minima corelatie cu perioada in sine si prezenta frigului, intelegi de ce uleiurile de brad au efecte salutare la batranii cu atroze, atrite, carora le calmeaza durerile, dar le stimuleaza si circulatia periferica (pe care frigul o inhiba).
    3- prefer sa cumpar bradul. imaginea dezolanta a unor brazi nevanduti, aruncati in zilele de dupa Craciun, ma face sa imi doresc sa dau o utilitate gestului unor oameni care nu stiu s agestioneze cum trebuie darurile naturii. daca tot ii taie, macar sa fie cu un rost....

  •  
    • 12208 mesaje
    14 Nov 2014, 21:07
    0 0
    scanteie said:
    bertha_ said:M-a mancat undeva sa ma uit pe net dupa brazi de craciun si am dat peste articolul asta: http://www.desprecopii.com/info-id-13891-nm-Brad-natural-sau-brad-artificial-pentru-Craciun-Ce-cumparam.htm#_ Acum nici nu mai stiu daca vreau brad de craciun sau nu.

     

    Bertha, unele articole sunt scrise de oameni care traiesc intr-un univers limitat. stiinta asta poate inchista anumite moduri de a gandi intr-un soi de cerc inchis. ceea ce ai vazut tu ca ar avea brazii pe ei exista deja in natura si in orice casa. de la spori de ciuperca sau de bacterii pana la nevertebrate ce nu pot fi vazute cu ochiul liber. sa nu crezi ca un brad ar aduce in casa ceva diferit fata  de o plimbare obisnuita in natura.
    toate acestea exista, ok., dar:
    1- e posibil ca la introducerea lor in spatiu inchis sa moara. chestie de habitat diferit, sau total war, cum ii mai spun eu, in gluma.  microorganismele din interior isi apara teritoriul fata de noii veniti. simplu. daca ai sti ce tactici au....plus efectul puternic antimicrobian al bradului taiat.
    2- bradul contine niste uleiuri volatile (eu obisnuiesc sa sfaram ace in fiecare zi). 
    vrei sa vezi si efectele lor?
    http://www.uleiurivolatile.ro/uleiuri_pure_ulei_brad.html
    ironia e ca in decembrie si in ianuarie, concentratia de uleiuri volatile este maxima. crezi ca e intamplator faptul ca omul a adus, dintre toti copacii, tocmai bradul in casa in aceasta perioada? daca faci o minima corelatie cu perioada in sine si prezenta frigului, intelegi de ce uleiurile de brad au efecte salutare la batranii cu atroze, atrite, carora le calmeaza durerile, dar le stimuleaza si circulatia periferica (pe care frigul o inhiba).
    3- prefer sa cumpar bradul. imaginea dezolanta a unor brazi nevanduti, aruncati in zilele de dupa Craciun, ma face sa imi doresc sa dau o utilitate gestului unor oameni care nu stiu s agestioneze cum trebuie darurile naturii. daca tot ii taie, macar sa fie cu un rost....

    corect si atat de adevarat tot ce spui tu scanteie , jos palaria ...ai tot respectul meu ! 

  •  
    • 13597 mesaje
    15 Nov 2014, 11:32
    7 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    17 Nov 2014, 12:03
    5 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    17 Nov 2014, 12:32
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    17 Nov 2014, 13:32
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9873 mesaje
    17 Nov 2014, 15:40
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2297 mesaje
    17 Nov 2014, 16:15
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    17 Nov 2014, 16:38
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    17 Nov 2014, 18:27
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    17 Nov 2014, 19:44
    0 0
    Joplin, părerea mea este că procedezi foarte ok cu curățatul mucișorilor,  mucișorii pot fi o sursă importantă de infecție, pe la urechi de exemplu. Sănătate multă lui bebe Andrei să se inzdrăvenească repede

     
  •  
    • 4208 mesaje
    17 Nov 2014, 19:50
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    17 Nov 2014, 20:10
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9873 mesaje
    17 Nov 2014, 21:59
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    18 Nov 2014, 00:48
    1 0
    Noi abia acum, dupa o saptamana, am reusit sa scapam de muci. Aerosoli, aspirat bine si picaturi in nas. Cu tusea nu a avut probleme, nici cu febra. Raceala asta a fost diferita de cea de data trecuta cand a facut si febra, a si tusit. Joplin, sanatate multa lui Andrei! Marle, vreau si eu brad, m-a speriat putin ce am citit, dar mi-a trecut repede. Scanteie are dreptate cu brazii naturali, dar eu as prefera unul artificial doar din cauza acelor care se scutura peste tot la cei naturali.