Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 6798 mesaje
    13 Nov 2014, 09:20
    0 0
    Ale naiba viroze, ne-au pus la colt pe toti. Noi suntem la parintii mei, mama a fost prima, apoi a urmat tata (care in ultimii 12 ani nu a fost racit niciodata), apoi sotul, acum 3 zile Sabrina si de ieri si eu. Culmea e ca Sabrina are cea mai usoara forma, deja azi e foarte bine si nu mai are nici muci.Dar eu sunt varza, acum umblu cu masca pe fata desi nici nu stiu daca are sens. E vreo sansa sa se reintoarca viroza la Sabrina in conditia in care deja e pe trecute?
  •  
    • 13597 mesaje
    13 Nov 2014, 09:31
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    13 Nov 2014, 10:31
    2 0
    bertha_ said:Ale naiba viroze, ne-au pus la colt pe toti. Noi suntem la parintii mei, mama a fost prima, apoi a urmat tata (care in ultimii 12 ani nu a fost racit niciodata), apoi sotul, acum 3 zile Sabrina si de ieri si eu. Culmea e ca Sabrina are cea mai usoara forma, deja azi e foarte bine si nu mai are nici muci.Dar eu sunt varza, acum umblu cu masca pe fata desi nici nu stiu daca are sens. E vreo sansa sa se reintoarca viroza la Sabrina in conditia in care deja e pe trecute?

     

    nu, daca e aceeasi tulpina virala.

    DAR!

    o viroza sensibilizeaza organismul. ai impresia ca e copilul sanatos (si a mea in trei zile e in picioare la orice raceala). insa poate usor, in starea aceasta de convalescenta, sa se suprainfecteze cu o infectie bacteriana (un pneumococ, un streptococ, ma rog, orice). si atunci, ca sa previi asta, mai bine esti atenta la detalii- suc de lamaie administrat des (pentru votamica C), caldura la picioare si la spate obligatoriu, ferit de curent si....de persoane straine. care pot fi purtatori sanatosi de diverse. 

  •  
    • 8403 mesaje
    13 Nov 2014, 10:32
    0 0
    dancing_fawn said:Din cate stiu eu, aceeasi viroza nu o poate face de doua ori. Adica pentru cea de acum are deja anticorpi formati, dar daca e o alta tulpina de virus, atunci o poate lua. Dar cred c vorbesc in dodii, mai bine ne lumineaza scanteie sau cineva care chiar se pricepe. Dar cand a fost Justin racit, a fost si mandrul. Lui Justin i-a trecut prima data, dupa vreo saptamana si mandrului si, desi au stat unul langa altul, respirand acelasi aer, Justin nu a mai luat-o. Multa sanatate Sabrinei, dar si voua, sa scapati de nenorocita de viroza, ca stiu cat e de nasoala!

    Are Joplin o poza cu dintisor pe care nu vrea sa o puna si aici, zgarcita!!! )) Mai ales ca poza e de-a dreptul adorabila! Ehaaaaa!!!!

     

    corect! 

  •  
    • 6798 mesaje
    13 Nov 2014, 10:35
    0 0
    Scanteie, multumesc. Sper sa fie acelasi virus, daca l-am luat toti pe rand. Cate zile sa nu o scot din casa? Noi am fi vrut sa ne intoarcem sambata, adica poimaine, la Bucuresti, e ok un drum de vreo 4 ore cu masina?
  •  
    • 8403 mesaje
    13 Nov 2014, 10:38
    0 0
    bertha_ said:Scanteie, multumesc. Sper sa fie acelasi virus, daca l-am luat toti pe rand. Cate zile sa nu o scot din casa? Noi am fi vrut sa ne intoarcem sambata, adica poimaine, la Bucuresti, e ok un drum de vreo 4 ore cu masina?

     
    e acelasi virus.
    din casa o poti scoate (mai ales daca mergeti cu masina personala), ideea e sa nu o tii in aglomeratii 

    si sa eviti perioadele cu ceata pentru iesit afara. acelea trebuie evitate pentru copiii care sunt raciti sau aflati in  convalescenta 

     ps- nu imi mai multumi, caci ma simt prost


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 13 Nov 2014, 10:38
  •  
    • 13597 mesaje
    13 Nov 2014, 10:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Nov 2014, 12:07
    1 0
    Scanteie, nu stiu de ce imi vine mereu sa spun multumesc, in special tie. Poate pt faptul ca tu intri si scrii rar, iar cand imi raspunzi, o percep ca pe o favoare
  •  
    • 5035 mesaje
    13 Nov 2014, 12:10
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 12208 mesaje
    13 Nov 2014, 13:01
    0 0
    bertha_ said:Ale naiba viroze, ne-au pus la colt pe toti. Noi suntem la parintii mei, mama a fost prima, apoi a urmat tata (care in ultimii 12 ani nu a fost racit niciodata), apoi sotul, acum 3 zile Sabrina si de ieri si eu. Culmea e ca Sabrina are cea mai usoara forma, deja azi e foarte bine si nu mai are nici muci.Dar eu sunt varza, acum umblu cu masca pe fata desi nici nu stiu daca are sens. E vreo sansa sa se reintoarca viroza la Sabrina in conditia in care deja e pe trecute?

    Ati luat vreodata Imunorezistan...?se ia de 5 ori pe zi in periodele febrile si apoi de cate 3 ori pe zi ...da rezultate testat , in loc sa suferim 5,7 zile dupa a treia zi eram toti trei ok ...nu-i scump si nu are contraindicatii sau interactiuni cu alte medicamente ! Sanatate !

  •  
    • 6798 mesaje
    13 Nov 2014, 14:20
    1 0
    Gabriela, nu stiam de imunorezistan, am citit acum prospectul. O sa iau pentru noi, adultii, vad ca e recomandat si la copii, dar peste varsta de 1 an. Multam!
    Acest mesaj a fost editat de către bertha_: 13 Nov 2014, 14:21
  •  
    • 48 mesaje
    13 Nov 2014, 14:37
    1 0
    Chiar e bun imunorezistan, am luat si eu si m-a pus rapid pe picioarele, preferabil de luat varianta lichida, se absoarbe mai rapid in organism. Iar ca si preventie, pentru cresterea imunitatii, de la acelasi producator , este imunogrip. Chiar sunt bune(nu fac reclama, ca nu-mi iese nica).
  •  
    • 1703 mesaje
    13 Nov 2014, 14:43
    1 0
    Si la noi a functionat imunorezistanul. La fel si catina amestecata cu miere, dar a mea e mai mare, la bebelusi nu stiu ce puteti da.
  •  
    • 4582 mesaje
    13 Nov 2014, 16:48
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    13 Nov 2014, 18:46
    1 0
    Scanteie, te pup si eu. Rar apari. Dar la fix.
  •  
    • 4419 mesaje
    13 Nov 2014, 22:14
    0 0
    Ma bucur ca toti bebelusii sunt bine, m-am bucurat sa va recitesc. Am rasfoit paginile, sperand sa vad poze cu bebelusi Am gasit doar cu micuta Sabrina, tare scumpa este.

    Am mai reusit sa vad pe nepotica lui Gabriela, are niste ochi atat de frumosi.



     
  •  
    • 12208 mesaje
    13 Nov 2014, 22:47
    0 0
    bertha_ said:Gabriela, nu stiam de imunorezistan, am citit acum prospectul. O sa iau pentru noi, adultii, vad ca e recomandat si la copii, dar peste varsta de 1 an. Multam!

    cu drag , rezolva o gripa care de abia trece cu medicamente de sinteza in 7 zile .
    doar in trei zile ! Testat de mine , iar pentru bebei  SIROPUL Imunice este tare bun .... TESTAT PE BEBEI CU CARE AM LUCRAT ... nu-s povesti !
     

  •  
    • 9728 mesaje
    13 Nov 2014, 23:08
    1 0
    Eu am citit pe internet lume cu bebei și copilași mulțumită de acel colostru cu probiotice, pentru imunitate. 
  •  
    • 12208 mesaje
    14 Nov 2014, 10:40
    0 0
    este dar se refera mai mult la imunitataea tractului digestiv , si este de 10 ori mai scump ca si imunice sau imunorezistanul ....
  •  
    • 6798 mesaje
    14 Nov 2014, 12:38
    0 0
    M-a mancat undeva sa ma uit pe net dupa brazi de craciun si am dat peste articolul asta: http://www.desprecopii.com/info-id-13891-nm-Brad-natural-sau-brad-artificial-pentru-Craciun-Ce-cumparam.htm#_ Acum nici nu mai stiu daca vreau brad de craciun sau nu.