Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 7469 mesaje
    11 Nov 2014, 19:37
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    11 Nov 2014, 19:44
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8217 mesaje
    11 Nov 2014, 23:41
    0 0
    I_have_a_dream said:Ameli, cica sa mananci multe muraturi si fara dulciuri si iese baiat.

     

    M-apuc de-acum. De mancat muraturi zic ))

     

  •  
    • 5188 mesaje
    12 Nov 2014, 08:26
    1 0
    neata.

    apropo de scaune, nici mie nu-mi plac alea de la Ikea, mi se pare incomode si inguste, creste un pic copilul si nu mai incape in el.


    io as lua la fel unul mai stabil, cu masuta de plastic sa poate fi stearsa usor, fara prea multe briz-brizuri ca sa fie copilul atent la mancare nu la diverse accesorii si jucarii, cu hamuri cum trebuie.

    noi am folosit mult scaunul, inca de la inceput copii au stat la masa cu noi, mai un biscuit, mai un mar, dar masa e masa cu totii in familie.


    ah, sa nu mai spun ca pt mine era un mare plus cand gaseam restaurante la noi ce au scaune de copii in dotare, am si zis ca daca imi deschid un restaurant sa ai scaun de copil mi se pare un lucru basic, ca sa zic asa.


    in strainatate am gasit restaurante cu scaunele, ca si diferenta, din prima chelnerul ni-l aducea, nu astepta sa il cerem noi sau sa intrebam daca au asa ceva.       

            
  •  
    • 5035 mesaje
    12 Nov 2014, 09:28
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3613 mesaje
    12 Nov 2014, 11:26
    1 0
    Pe timpul cand am nascut eu copiii, femeile nu stiau dinainte ce vor naste, fate sau baieti.
    In chinurile facerii, la prima nastere, ma rugam din rarunchi sa nu fie fata, sa n-ajunga vreodata in viata sa se chinuie, cum ma chinuiam eu atunci. 
    Fata a fost.
    Dupa prima nastere nici nu concepeam sa mai fac vreodata al doilea copil. Ziceam ca daca mai mi-o trebui copil sa fac, pe ochi sa-l nasc.
    Era un fel de a spune ca n-o sa-mi mai trebuiasca sa fac alt copil, sa nu mai trec prin ce trecusem.
    Citeam undeva ca durerile nasterii sunt durerile care se uita cel mai usor, ca altfel putine femei ar mai face alti copii dupa primul. Asa este.
    Si iata-ma acum  si mama unui ditamai flacaul de 24 de ani!
    Sa va mai spun ca a doua oara mi-am dorit sa nasc tot fata, sa fie doua surori?




    Acest mesaj a fost editat de către Adriadi: 12 Nov 2014, 11:27
  •  
    • 7469 mesaje
    12 Nov 2014, 11:43
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    12 Nov 2014, 12:02
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 12 Nov 2014, 12:02
  •  
    • 3613 mesaje
    12 Nov 2014, 12:29
    1 0
    Erika, domnisoara ta are abia 2 anisori. Mie mi-au trebuit aproape 8 ca sa uit.
    E impropriu spus ca uiti durerile nasterii. Nu uiti, dar poti sa treci peste si esti pregatita ca femeie sa treci printr-o noua nastere. Decizia de a mai avea sau nu un alt copil va fi influentata de cu totul alti factori. 


    Joplin, asa stiu si eu, ca incaltamintea copiilor trebuie sa tina gleznele fixe, ca sa nu calce stramb.
    Articulatiile din zona gleznelor sunt f. slabe la copiii mici. Rasucind gleznele mereu, ba spre stanga, ba spre dreapta, nu se vor intari. Din contra, se vor deforma definitiv.
    In niciun caz incaltaminte din plastic, gen sandalutele alea din plastic care vara se vad peste tot. 
    Talpile incaltamintelor insa trebuie sa fie flexibile, ca sa se ruleze talpile picioarelor, astfel incat sa se formeze mersul corect.



    Acest mesaj a fost editat de către Adriadi: 12 Nov 2014, 12:42
  •  
    • 2838 mesaje
    12 Nov 2014, 12:30
    3 0
    Pt tinerele mamici si nu numai ,o chestie simpatica  cu  dorintele bebeilor printre   cadourile de Craciun
    http://theuglyvolvo.com/a-ten-month-olds-letter-to-santa/
  •  
    • 8217 mesaje
    12 Nov 2014, 13:05
    2 0
    Joplin, una peste alta, nu combat ce a zis pediatra, ca nu ma pricep, dar recomand cu drag
    http://www.youtube.com/results?search_query=baby+einstein+

  •  
    • 4007 mesaje
    12 Nov 2014, 15:14
    1 0
    joplin said:Ne-am intors si noi de la pediatra: 8.800 kg si 73 cm, cica e perfect in grafic. M-a certat pt ghete (si eu care eram asa mandra de ele ). Cica sunt prea rigide, talpa prea dura, prea pe glezna.

    Astea sunt ghetele:

    http://www.walmart.com/ip/Healthtex-Baby-Toddler-Boy-Velcro-Workboots/36277058

    Recomandarea ei e sa-i iau unele cu talpa f moale si flexibila, prin care - citez - "sa simta orice fir de iarba". Acum sunt in dilema, ca mai citesem alte sfaturi date de medici pe net ca trebuie sa le tina glezna cat mai fixa bla bla. Altfel, s-a mirat si ea de ce bine merge ca-l apucasera turele prin cabinet.

    Alte recomandari: sa adaug la mancare bors, rosii, mamaliga, smantana, sa-i fac sufleuri la cuptor. Din momentul in care va avea 4 dinti sa-i pasez mancarea cu furculita, sa nu o mai dau prin blender (mai avem de asteptat ca abia are 1). Sa-i dau cat mai multe carti cu cate un singur animal pe pagina, jucarii de impins, cuburi, mingii.






     

     

    Sunt superbe ghetutele, iar daca copilul se simte bine in ele, nu ai de ce sa ii cumperi altele, indiferent de ce zice doctora. 

     

  •  
    • 3613 mesaje
    12 Nov 2014, 15:44
    4 0
    Sunt chiar f. frumoase ghetele, acum le-am vazut si eu.
    Totusi au talpa de-aia destul de flexibila (nu mai stiu cum se numeste materialul), nu-s cu talpa absolut rigida. Dupa parerea mea sunt bune, si eu as incalta copilul cu asa ceva.
    Si doctorita aia are impresia ca e vara, Andrei sa mearga in cipici, incat sa simta si firul ierbii?
    E noiembrie, normal ca si talpile sunt mai groase, ceea ce mai ia ceva din flexibilitate.




  •  
    • 4208 mesaje
    12 Nov 2014, 17:32
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 12 Nov 2014, 17:41
  •  
    • 13597 mesaje
    12 Nov 2014, 17:42
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    12 Nov 2014, 18:05
    4 0
    Joplin, părerea mea este că sunt ok ghetutele, și eu știu că trebuie să fie glezna mai fixă la bebei, iar talapa....ce pitpalaci, ce firul ierbii, acum că vine iarna?!  


    În ceea ce privește situația cu necunoscuții, eu dacă aș fi, aș spune-o clar - mă scuzați, e mic și sensibil, mi-este teamă să nu ia vreun microb de om mare deci n-aș avea nicio problemă să o zic.  Mda,  e foarte aiurea că adulții habar nu au de niște chestii, or fi ei bebeii și copilașii și drăgălași și frumușei, dar chiar să îi iei și să îi pupi e o impolitețe, în primul rând.


    Ce ați face dacă v-ar veni copilașul așa, acasă? )

    https://www.facebook.com/video.php?v=744890912276936




    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 12 Nov 2014, 18:51
  •  
    • 4208 mesaje
    12 Nov 2014, 18:41
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    12 Nov 2014, 19:14
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    12 Nov 2014, 19:45
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    12 Nov 2014, 20:39
    1 0
    Mesaj şters de administrator