Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 9728 mesaje
    23 Oct 2014, 00:30
    3 0
    Milady_me said:

     

    Pe de altă parte, dând Cezarului ce-i al Cezarului, Cafe, era aşa important că fimeea nu părea să-ţi fi luat sfatul în seamă? Eu niciodată nu mă gândesc la asta. Scriu dacă mi se pare că am ceva de zis, dacă persoana ţine cont, bine, dacă nu - tot bine, chiar nu mai iau seama la asta... Poate-or citi alţii cărora le-o fi de folos, cine ştie.

     

    Sincer Milady, informatia cu nerecomadarea respectivului medicament copiilor si adolescentilor ( in crestere) mi s-a parut FOARTE importanta. Eu nu as putea, ca om, ca matusa, ca prietena, ca amica, DACA stiu asa ceva (cum am aflat in seara asta din prospectele online) sa tac din gura si sa fiu de acord cu administrarea unui astfel de medicament unui copil chiar si maricel.

    Mi-a aruncat Storm problemele de sanatate in fata, DA, tocmai pentru ca am si am trecut prin atatea, as fi foarte atenta ce medicamente bag in mine.

    Eu am niste parti de altruism in fire, asta este
    E vorba de un copil aici, al oricui ar fi, mie mi se pare o mare greseala sa ii dea in continuare acest medicament, si sa ii afecteze cresterea normala a copilului.  Mai ales ca sunt sigura ca mai exista si alte medicamente, si daca medicul a fost cu capul in nori, i-l poate schimba cu unul mai ok, nu e asa o mare problema. 

    Dar in fine.   Recunosc ca Storm poate fi foarte obositoare, cu neintelesurile posturilor mele, mai ales pe la astfel de ore ...pentru ca de fapt, nu e prima data

     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 23 Oct 2014, 00:44
  •  
    • 7959 mesaje
    23 Oct 2014, 00:45
    0 0
    Milady_me said:
    White_Storm said:

     Imi pare rau ca v-am deranjat, doamnelor, am crezut ca majoritatea suntem mame. Am gresit, am crezut prost ca aici putem discuta despre orice. 

     

    Păi chiar sunteţi... majoritatea. Mai sunt şi una-două-trei d-astealalte, care-şi permit să scrie uneori

     

    Dacă nu s-ajunge la "cine n-are copii, n-are voie să scrie aicea la topic", n-ai ambâţ

     

    Pe de altă parte, dând Cezarului ce-i al Cezarului, Cafe, era aşa important că fimeea nu părea să-ţi fi luat sfatul în seamă? Eu niciodată nu mă gândesc la asta. Scriu dacă mi se pare că am ceva de zis, dacă persoana ţine cont, bine, dacă nu - tot bine, chiar nu mai iau seama la asta... Poate-or citi alţii cărora le-o fi de folos, cine ştie.

     Tu, ce am intrebat? Adica ce rau am facut?

  •  
    • 9728 mesaje
    23 Oct 2014, 00:59
    2 0
    O constatare de-a mea, observ, in general, si printre cunostintele din viata reala, ca unele persoane nu stiu sa citeasca, corect, un prospect. 

    In ceea ce priveste efectele adverse - ele apar, sau nu apar, pot fi de intensitate mai mare, de intensitate mai mica, sau deloc, nu este o regula.

    Insa cu informatiile generale despre un medicament, si mai ales precautiile si contraindicatiile inscrise acolo nu e deloc ok sa te pui.  Daca scrie ca e contraindicat, pai atunci e contraindicat, nu indicat, nu e bine nici macar sa incerci "sa vezi cum e". 

    Si multa prudenta acolo unde scrie "Interactiuni"(cu alte medicamente, substante). 
     
  •  
    • 7959 mesaje
    23 Oct 2014, 01:06
    0 0
    doamnelor? De ce sunteti rele? Cand ati venit pe forum, asa erati?
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 23 Oct 2014, 18:15
  •  
    • 9728 mesaje
    23 Oct 2014, 01:13
    1 1
    White_Storm said:?, doamnelor? De ce sunteti rrle? Cand ati venit pe forum, asa erati

     
    Ce  "rele", unde vezi tu tanti rautate, ce pisici albastre de rautati ti-am spus eu in seara asta, ia arata-mi te rog, chiar, vreau si eu sa vad negru pe alb, ca uite, nu imi amintesc    ... te pomenesti ca tu oi fi fost vreun monument de bunatate  


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 23 Oct 2014, 01:14
  •  
    • 3140 mesaje
    23 Oct 2014, 01:24
    0 0
    White_Storm said:?, doamnelor? De ce sunteti rrle? Cand ati venit pe forum, asa erati

     Cine e rea?

    Multa sanatate copilului tau, eu cred in bunele intentii ale Cafelutei, nu mai fi asa tepoasa, nu ne-am nascut niciuna stiind toate cele si nu e de gluma cu dozele gresite ale medicamentelor, pe mine era sa ma omoare cu zile greseala unei tipe de la farmacia maternitatii. MEdicul ginecolog mi-a prescris ceva, era vorba de pastile, prietena mea, anestezista acolo, s-a dus sa le ridice, tipa de acolo in loc de pastile mi-a dat exact acelasi numar care scria pe reteta dar de flacoane din acel medicament, a scris ca trebuie sa fac trei injectii pe zi, la a treia injectie, facuta la medicul de care apartinea serviciul meu am avut marele noroc ca asistenta a observat ca e ceva in neregula si l-a chemat pe medicul unitatii, asta s-a luat cu miinile de par si m-a intrebat alarmat cite injectii am facut,  cine mi-a prescris asa ceva etc. si m-a anuntat grav ca nu as mai fi apucat sa le termin fiindca in mod sigur crapam inainte. A sunat-o pe cea de la maternitate, a facut scandal, aia s-a uitat mai bine in reteta si asa a descoperit ca trebuia sa-mi dea pastile si nu injectabil, diferenta era ca in flacoanele injectabile concentratia era de zeci de ori  mai mare iar dozele alea cumulate timp de citeva zile ma duceau la moarte sigura.


    Acest mesaj a fost editat de către dodonesa: 23 Oct 2014, 01:26
  •  
    • 9728 mesaje
    23 Oct 2014, 01:38
    0 0
    Doamne fereste, Dodonesa, foarte rau ce ai patit tu

    Uite de-asta zic, sa incercam sa fim si noi atenti la medic, la asistenta, la farmacist,  sunt si ei oameni, cu stres, cu oboseala, poate nu sunt intotdeauna foarte atenti, si-atunci  e bine sa-i  mai intrebam, sa discutam, sa citim corect un prospect, un dozaj.  Eu vizitez regulat niste medici de cativa ani dar am un dialog, mai pun si intrebari, nu stau smirna in fata medicului si gata, pun intrebari frumos, cu buna-credinta  si cu interes, si niciunul nu s-a suparat sau a tipat la mine etc. ba dimpotriva

     
  •  
    • 3140 mesaje
    23 Oct 2014, 01:47
    1 0
    In afara de faptulca eram total habarnista si aveam de patru ani lactatie prelungita, la medicul ala ma dusese prietena mea, anestezista, noaptea cind era de garda. Probabil cea de la farmacia spitalului era zombi de nesomn sau chiar o trezise asta cind s-a dus in viteza sa-mi faca rost de medicamente si d-aia a gresit dar uite cum o chestie din asta putea sa ma duca la groapa. O parte buna tot a avut povestea, doar din doua injectii s-a rezolvat problema si am scapat de lactatie, cred ca ar fi fost culmea ghinionului sa nu scap dupa dozele alea de soc.
  •  
    • 6798 mesaje
    23 Oct 2014, 08:23
    0 0
    cafe_au_lait said:Eu stiu de oreion ca se umfla ganglionii glandelor parotide, cam prin zona falcilor, si dor destul de tare la masticatie.  

     

    aha. Inseamna ca n-are nimic vecinu'
  •  
    • 13597 mesaje
    23 Oct 2014, 10:11
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    23 Oct 2014, 10:47
    0 0
    Neata. Dancing, te intreb pe tine ca Justin are aceeasi varsta cu Sabrina. Cum sunt mesele lui? La ce ore (aproximativ, evident) ii dai sa manance, ce si cat? Sunt curioasa ce i-ai adaugat in meniu. De ex Sabrina mananca asa: ora 8- 200 ml lapte, Ora 11- fructe blenduite cu branza facuta de mine acasa si cu 2 lingurite de cereale. Branza o fac din lapte 1,5% grasime pus la fiert si adaugata o lingurita de zeama se lamaie la final, se separa branza de zer, o las la scurs putin si o bag cu fructele in blender. Combinatia asta -cam un castron mic, aprox 150-180 grame. La ora 14 masa de pranz legume fierte si pasate cu carne de pui de 5 ori pe saptamana si in loc de carne galbenus de ou de 2 ori pe saptamana. In legume la fiert adaug si o lingurita de orez pe care il bag la blender odata cu legumele si carnea, la final adaug o lingurita de ulei de masline extravirgin. Pranzul asta - cam 200 de grame. Ora 17.30 - 200 ml lapte sau iaurt in care adaug fructe tot blenduite. Daca ii dau lapte, bea 200 ml, daca ii dau iaurt nu mananca mai mult de 150 de grame. Ora 21.30- 200 ml lapte cu 2 lingurite cereale. La voi cum e cu mesele?
    Acest mesaj a fost editat de către bertha_: 23 Oct 2014, 10:49
  •  
    • 6798 mesaje
    23 Oct 2014, 10:50
    0 0
    De fapt, sunt curioasa si Andrei ce si cat mananca, e doar cu o luna mai mare decat Sabrina si Justin.
  •  
    • 13597 mesaje
    23 Oct 2014, 11:08
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3140 mesaje
    23 Oct 2014, 11:21
    0 0
    dancing_fawn said:Wow, dodo, 4 ani de lactatie? Cred ca e un chin!

    Eu despre oreion nu stiu mare lucru. Stiu ca am avut si eu cand am fost mica, dar nu-mi aduc aminte daca a fost dureros sau nu.

     Neata!
    Mai, nu te gindi acum ca aveam lapte sa alaptez in anii astia ci doar mi se umezeau hainele in dreptul sinilor, cind si cind, plus furnicaturile alea specifice si enervante. In anii aia am fost la citiva medici, am facut tratamente diferite dar pina la faza de am povestit-o mai sus nu au dat rezultate. Motivul cica a fost o dereglare pe hipotalamus rezultata in urma faptului ca m-a apasat moasa pe burta, foarte tare, dupa nastere, m-a framintat efectiv cu pumnii ca pe coca, a fost al  naiibii de dureros si a facut-o in trei etape.

  •  
    • 6798 mesaje
    23 Oct 2014, 11:59
    2 0
    http://dr.herdea.ro/medicale/29/regim_alimentar_la_varsta_de_6-9_luni Pe pagina asta la alimentatia intre 6-9 luni, dr herea zice fara spanac, sfecla si macris sub un an, pt ca ar contine multi oxalati care pot afecta rinichiu copilului. Am citit si la dr delia chira, cea care are pediatrucluj.ro acelasi lucru. Eu nu i-am dat, desi am vazut la hipp borcanele de spanac cu cartof 4 luni+.
  •  
    • 13597 mesaje
    23 Oct 2014, 12:10
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    23 Oct 2014, 13:05
    1 2
    daria_alex said:

     

    Stiu ca ma bag ca musca in lapte, insa de data asta cred ca White nu a gresit.

    Cafe, daca esti altruista de ce tii mortis sa primesti multumiri si atentie pentru ca te-ai obosit sa scrii ceva unei eve?
    Acum sincer, White pur si simplu nu ti-a raspuns. Nu cred ca era cazul sa te apuci sa o tragi de maneca "heiii dar de ce ii multumesti doar lui Scanteie?? Ia uite ca si eu ti-am scris"
    Faza cu "crescutul de copii singura" cred ca a bagat-o pentru ca ai cam dat de inteles ca nu ia in seama pericolul la care isi expune copilul. Lucru iar un pic gresit dupa parerea mea.
     

     

     

    Uite Daria, ca sa fie clar in ceea ce ma priveste: chiar nu astept multumiri de la nimeni. Daca ele or exista, foarte frumos, daca nu, iarasi frumos.

     

    Nu inteleg, ce e cu Scanteie? Te rog sa nu imi pui vorbe in gura.  Eu am incercat sa exprim ceva de genul " lasati doza, dozajul, ca am gasit ceva mai important, si anume ca nu e deloc recomandat medicamentul indiferent de doza"  - ceea ce mi se pare adevarat.

     

    Insa trebuie sa recunosc ca informatia scrisa de mine m-a nemultumit ca trecea nebagata in seama - iar mie, repet,  mi s-a parut o informatie deosebit de importanta. + De fapt, si este o informatie importanta, ca nu il poti da unui copil sau adolescent pentru ca ii afecteaza cartilajiile crestere si poate da si toxicitate articulare, deci copilul e  foarte posibil sa nu se mai dezvolte, sa creasca normal, si sa aiba in viitor si probleme cu articulatiile. Deci nicio bagatela in treaba asta

     

    Macar ca Storm sa fi zis ceva de genul: "Ok, Cafe, am citit, oi mai citi si eu, si oi vedea ce oi face", scurt si cuprinzator, atat.  Asta insemna ca informatiile respective erau bagate in seama, citite macar.

     

     

    Dar poate sunt eu batuta in cap, aiurea si incapatanata in ceea ce priveste anumite chestiuni medicale. Eu da, am mai multa experienta decat media, stiu pe pielea mea ce inseamna efecte neplacute ale unor medicamente, si am vazut cu ochii mei la altii ce inseama efecte rele, urate. Mda, si la ce ar insemna experienta si unele cunostinte, daca nu le impartasesc si altora, cand mi se pare important.

     

     

    Asa ca probabil ca ar fi mai bine sa va las in pace, sa nu va mai atentionez cu nimic, nici un sfat sau o recomandare,  sa  las persoanele  in cauza sa isi faca ele propria experienta neplacuta si sa traga niste invataminte pe propria piele   ....macar ar fi putut sa spuneti, cumva, in timp, chestia asta, nu sa o invat eu in urma unor discutii aprinse


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 23 Oct 2014, 13:16
  •  
    • 4208 mesaje
    23 Oct 2014, 13:09
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    23 Oct 2014, 13:12
    4 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 23 Oct 2014, 13:14
  •  
    • 9728 mesaje
    23 Oct 2014, 13:19
    1 1
    Milady_me said:Cafe, mie mi se pare ca reactionezi ca un copil rasfatat ca el n-a fost laudat. Dar poate mi se pare, poate fiindca suntem la cresa...


    Mda, imi pare rau ca mesajele mele au venit dupa cele ale lui Scanteie si v+au lasat impresia asta .........ce sa povestesc, ca imi si doresc fix  laudele...lui Storm!! nu stiu, sincer mi se pare chiar culmea eu va pot spune ca sunteti intr+o eroare, dar in definitiv, chiar e treaba voastra de credeti ŞP