Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 6798 mesaje
    22 Oct 2014, 23:06
    0 0
    Baietelul unei vecine are 9 luni. Maica-sa era ingrijorata azi ca i se parea putin umflat obrazul drept, fata de cel stang. Umflat e mult spus.... daca nu imi spunea, eu n-as fi observat nimic. Sa zic ca era o idee, doar o idee mai bucalat in dreapta, spre jos. Acum i-a iesit si lui incisivul frontal dreapta, eu ma gandesc ca o fi gingia inflamata si de aici si mai bucalat putin pe dreapta. Ea nu si nu, ca daca e oreion? Ca oreionul incepe cu umflat un obraz, apoi si celalalt. Dar are febra? Ea zice nu, deloc. Pai eu stiu ca oreionul e cu febra, deci n-are cum sa fie oreion, Acum sta cu frica sa nu i se umfle si celalalt obraz maine. Eu ma gandesc ca o fi de la dintele iesit. Daca e oreion, am pus-o, ca e contagios
  •  
    • 9728 mesaje
    22 Oct 2014, 23:07
    0 1
    White_Storm said:Multumesc Scanteie, din suflet. Mersi ca ai raspuns asa prompt. Mai scriu maine, dupa ce vorbesc cu alti medici, aveam o neclaritate.

     
    Sa stii ca ti-am scris si eu, doua mesaje chiar, cu o informatie care mie mi s-a parut importanta si nu pareai sa o cunosti.  Dar n-ai zis nimic, ai tacut malc, macar sa fi zis ok, ai citit, asa parca am vorbit in van. Ei bine, altadata am sa stiu ca iti scriu informatii in van, asa ca nu o se mai scriu  

     

  •  
    • 4208 mesaje
    22 Oct 2014, 23:13
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 22 Oct 2014, 23:14
  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 23:15
    0 0
    cafe_au_lait said:Storm, am aruncat un ochi pe prospectele medicamentului, mai rar apare Negram pe internetci mai degraba Nalixid, care e acelasi lucru, au aceeasi substanta activa. 

    Pe mine insa ma ingrijoreaza ce scrie in prospect, ca nu se utilizeaza

     - daca pacientul este copil sau adolescent (datorita toxicitatii articulare, putand apare boli severe ale articulatiilor)

     https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/medicamente_pe_baza_de_reteta/medicamente/nalixid_500_mg_30_capsule_zentiva-p10035883

    Eu te-as sfatui sa mergi inapoi la medicul de familie  ca sa il schimbe cu alt antibiotic , spune-i ca efectiv iti este teama pentru baiatul tau si o rogi frumos sa iti prescrie altul, cred ca pe antibiograma apar si alte antibiotice la care bacteria, microbul este "sensibil". 

     Pai "Nalixid" am gasit si noi. Dar doza ma enerveaza. Multam de raspuns.

  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 23:23
    0 1
    cafe_au_lait said:
    White_Storm said:Multumesc Scanteie, din suflet. Mersi ca ai raspuns asa prompt. Mai scriu maine, dupa ce vorbesc cu alti medici, aveam o neclaritate.

     
    Sa stii ca ti-am scris si eu, doua mesaje chiar, cu o informatie care mie mi s-a parut importanta si nu pareai sa o cunosti.  Dar n-ai zis nimic, ai tacut malc, macar sa fi zis ok, ai citit, asa parca am vorbit in van. Ei bine, altadata am sa stiu ca iti scriu informatii in van, asa ca nu o se mai scriu  

     

     Te rog sa nu te superi, trebuie sa dau inapoi cumva, nu sunt obisnuita inca, ca sa vad noile postari. Nu fiti asa ... Nu stim toti cum merge eva. Desi poate citim de muuuult, nu ne pricepem. Sarut mana de ajutor.  Abia am vazut noile postari. Imi cer scuze,, dar inca sunt novice si sper sa primesc sfaturi pt un lucru real.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 22 Oct 2014, 23:26
  •  
    • 9728 mesaje
    22 Oct 2014, 23:23
    2 1
    White_Storm said:
    cafe_au_lait said:Storm, am aruncat un ochi pe prospectele medicamentului, mai rar apare Negram pe internetci mai degraba Nalixid, care e acelasi lucru, au aceeasi substanta activa. 

    Pe mine insa ma ingrijoreaza ce scrie in prospect, ca nu se utilizeaza

     - daca pacientul este copil sau adolescent (datorita toxicitatii articulare, putand apare boli severe ale articulatiilor)

     https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/medicamente_pe_baza_de_reteta/medicamente/nalixid_500_mg_30_capsule_zentiva-p10035883

    Eu te-as sfatui sa mergi inapoi la medicul de familie  ca sa il schimbe cu alt antibiotic , spune-i ca efectiv iti este teama pentru baiatul tau si o rogi frumos sa iti prescrie altul, cred ca pe antibiograma apar si alte antibiotice la care bacteria, microbul este "sensibil". 

     Pai "Nalixid" am gasit si noi. Dar doza ma enerveaza. Multam de raspuns.

     
    Negram = Nalixid = acid nalidixic, este acelasi lucru, avand aceeasi substanta activa.
    Va sa zica pe tine te enerveaza doza, dar efectul de toxicitate articulara, afectarea cartilajelor in crestere, nu te enerveaza?  Nu-ti ridica vreun semn de intrebare, sa tii minte si pe viitor? 
    Mda, ok, este fix treaba ta, pe mine asta chiar m-ar fi ingrijorat, daca aveam un copil.  

  •  
    • 6798 mesaje
    22 Oct 2014, 23:25
    0 0
    Eu folosesc comprese sterile deocamdata. Dupa ce ii ies dintii complet (nu toti adica, ci dintele intreg) cica trebuie spalat dupa fiecare masa. Eu mi-am luat o periuta din aia care se pune pe deget de la bebetei, sa o frec pe dinti, dar astept sa iasa in intregime dintele / dintii. Deocamdata primul e putin iesit, al doilea abia se vede. Nu stie nimeni nimic de oreion? Ce-ar putea fi obrazul putin umflat, ar putea fi de la dinti / gingie inflamata? mi-e cam frica, stiu ca e contagios oreionul, sper sa nu aiba vecinul nostru.
  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 23:36
    1 1
    cafe_au_lait said:
    White_Storm said:
    cafe_au_lait said:Storm, am aruncat un ochi pe prospectele medicamentului, mai rar apare Negram pe internetci mai degraba Nalixid, care e acelasi lucru, au aceeasi substanta activa. 

    Pe mine insa ma ingrijoreaza ce scrie in prospect, ca nu se utilizeaza

     - daca pacientul este copil sau adolescent (datorita toxicitatii articulare, putand apare boli severe ale articulatiilor)

     https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/medicamente_pe_baza_de_reteta/medicamente/nalixid_500_mg_30_capsule_zentiva-p10035883

    Eu te-as sfatui sa mergi inapoi la medicul de familie  ca sa il schimbe cu alt antibiotic , spune-i ca efectiv iti este teama pentru baiatul tau si o rogi frumos sa iti prescrie altul, cred ca pe antibiograma apar si alte antibiotice la care bacteria, microbul este "sensibil". 

     Pai "Nalixid" am gasit si noi. Dar doza ma enerveaza. Multam de raspuns.

     
    Negram = Nalixid = acid nalidixic, este acelasi lucru, avand aceeasi substanta activa.
    Va sa zica pe tine te enerveaza doza, dar efectul de toxicitate articulara, afectarea cartilajelor in crestere, nu te enerveaza?  Nu-ti ridica vreun semn de intrebare, sa tii minte si pe viitor? 
    Mda, ok, este fix treaba ta, pe mine asta chiar m-ar fi ingrijorat, daca aveam un copil.  

     Vrei sa ma pui la zid sau sa ma ajuti?  Ca nu prea se alege. Eu am doi copii, baieti. I-am crescut stand cu ei acasa. Nu m-a ajutat nici o bunica, nu am avut bona. Am fost atenta la ei zi si noapte. Nu stiu ce vrei sa spui tu, dar eu am pierdut ani si nu regret, pt acesti copii. Eu nu dau cu batul in nimeni, imi vad de treaba mea. De cativa ani mi-am reluat activitatea. Nu dau cu pietre in nimeni, nu am de ce. 


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 22 Oct 2014, 23:41
  •  
    • 9728 mesaje
    22 Oct 2014, 23:36
    0 0
    Eu stiu de oreion ca se umfla ganglionii glandelor parotide, cam prin zona falcilor, si dor destul de tare la masticatie.  
  •  
    • 9728 mesaje
    22 Oct 2014, 23:44
    2 1
    White_Storm said:
    cafe_au_lait said:
    White_Storm said:

     Pai "Nalixid" am gasit si noi. Dar doza ma enerveaza. Multam de raspuns.

     
    Negram = Nalixid = acid nalidixic, este acelasi lucru, avand aceeasi substanta activa.
    Va sa zica pe tine te enerveaza doza, dar efectul de toxicitate articulara, afectarea cartilajelor in crestere, nu te enerveaza?  Nu-ti ridica vreun semn de intrebare, sa tii minte si pe viitor? 
    Mda, ok, este fix treaba ta, pe mine asta chiar m-ar fi ingrijorat, daca aveam un copil.  
     

     Vrei sa ma pui la zid sau sa ma ajuti?  Ca nu prea se alege. Eu am doi copii, baieri. I-am crescut stand cu ei acasa. Nu m-a ajutat nici o bunica, nu am avut bona. Am fost atenta la ei zi si noapte. Nu stiu ce vrei sa spui tu, dar eu am pierdut ani si nu regret pt acesti copii. Eu nu dau cu atul in nimeni, imi vad de treaba mea. De cativa ani mi-am reluat activitatea. Nu dau cu pietre in nimeni, nu am de ce. 

     

    In primul rand, practic o necunoscuta de pe internet a cautat niste informatii pentru tine, in ceea ce priveste medicamentul de care tu ai intrebat.
    Si ti-a venit cu niste informatii care sunt scrise in niste prospecte, informatii importante, din moment  ce tu ai spus ca ai un baiat,  in crestere inca, dupa cum necunoscuta a aproximat.

    Tot necunoscuta asta ti-a scris doua mesaje, pe care nici nu le-ai bagat in seama.

    Eu zic ca te-am ajutat destul in seara asta, la intrebarea ta cu medicamentul.   Ai cerut un sfat, eu am venit chiar cu ceva in plus.  N-ai decat sa nu il bagi in seama, dar in viitor sa nu iti zici vreodata ca chiar nu te-a avertizat nimeni, daca medicul ala al tau de familie are capul in nori  

    Strict intr-o problema medicala, fara nicio bunica bagata la mijloc, vreo bona, si cum ti-ai crescut tu copiii, pe mine chestiunile astea nu ma intereseaza si nu le aduc in discutie. Te rog sa iti revizuiesti atitudinea, adica necunoascuta te-a atentionat si te-a sfatuit intr-o problema medicala, si tot tu sari sa-i tragi una?  Mda  



     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 22 Oct 2014, 23:44
  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 23:46
    0 0
    cafe_au_lait said:
    White_Storm said:
    cafe_au_lait said:Storm, am aruncat un ochi pe prospectele medicamentului, mai rar apare Negram pe internetci mai degraba Nalixid, care e acelasi lucru, au aceeasi substanta activa. 

    Pe mine insa ma ingrijoreaza ce scrie in prospect, ca nu se utilizeaza

     - daca pacientul este copil sau adolescent (datorita toxicitatii articulare, putand apare boli severe ale articulatiilor)

     https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/medicamente_pe_baza_de_reteta/medicamente/nalixid_500_mg_30_capsule_zentiva-p10035883

    Eu te-as sfatui sa mergi inapoi la medicul de familie  ca sa il schimbe cu alt antibiotic , spune-i ca efectiv iti este teama pentru baiatul tau si o rogi frumos sa iti prescrie altul, cred ca pe antibiograma apar si alte antibiotice la care bacteria, microbul este "sensibil". 

     Pai "Nalixid" am gasit si noi. Dar doza ma enerveaza. Multam de raspuns.

     
    Negram = Nalixid = acid nalidixic, este acelasi lucru, avand aceeasi substanta activa.
    Va sa zica pe tine te enerveaza doza, dar efectul de toxicitate articulara, afectarea cartilajelor in crestere, nu te enerveaza?  Nu-ti ridica vreun semn de intrebare, sa tii minte si pe viitor? 
    Mda, ok, este fix treaba ta, pe mine asta chiar m-ar fi ingrijorat, daca aveam un copil.  

     Este foarte bine ca tu sti treaba asta, desi nu ai copii. Lucrurile se schimba. Ai grija ce iti doresti!

  •  
    • 9728 mesaje
    22 Oct 2014, 23:49
    2 1
    White_Storm said:
    cafe_au_lait said:

     
    Negram = Nalixid = acid nalidixic, este acelasi lucru, avand aceeasi substanta activa.
    Va sa zica pe tine te enerveaza doza, dar efectul de toxicitate articulara, afectarea cartilajelor in crestere, nu te enerveaza?  Nu-ti ridica vreun semn de intrebare, sa tii minte si pe viitor? 
    Mda, ok, este fix treaba ta, pe mine asta chiar m-ar fi ingrijorat, daca aveam un copil.  
     

     Este foarte bine ca tu sti treaba asta, desi nu ai copii. Lucrurile se schimba. Ai grija ce iti doresti!

     
    Pai cu atat mai mult ca nu am copil, as fi foarte atenta ce as da eu, ca medicamente, copiilor altor persoane!   D esteapta rau, cum gandesti  

     

  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 23:56
    0 2
    cafe_au_lait said:
    White_Storm said:
    cafe_au_lait said:

     
    Negram = Nalixid = acid nalidixic, este acelasi lucru, avand aceeasi substanta activa.
    Va sa zica pe tine te enerveaza doza, dar efectul de toxicitate articulara, afectarea cartilajelor in crestere, nu te enerveaza?  Nu-ti ridica vreun semn de intrebare, sa tii minte si pe viitor? 
    Mda, ok, este fix treaba ta, pe mine asta chiar m-ar fi ingrijorat, daca aveam un copil.  
     

     Este foarte bine ca tu sti treaba asta, desi nu ai copii. Lucrurile se schimba. Ai grija ce iti doresti!

     
    Pai cu atat mai mult ca nu am copil, as fi foarte atenta ce as da eu, ca medicamente, copiilor altor persoane!   D esteapta rau, cum gandesti  

     

     Mai cafe, nu stiu de ce e asa greu cu tine. Am vazut ca ai multe probleme de sanatate. Dar ce ai cu mine? Ce ti-am facut eu? Adica , probleme pot fi multe, dar noi ce naiba sa impartim?
      

  •  
    • 9728 mesaje
    22 Oct 2014, 23:56
    3 1
    Asadar vine una si iti spune frumos  de medicamentul copilului tau  " vezi ai grija, ca in unele prospecte scrie clar,  ca nu este recomandata administrarea copiilor si adolescentilor in perioada de crestere, risc de toxicitate articulara si  afectarea cartilajelor de crestere" ...si tu mai sa nu ii tragi si una pe bune daca am mai pomenit asa ceva


    L.E: si cu asta ti-am raspuns la intrebarea de mai sus, gata, fa cum crezi si lasa-ma in pace


     
    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 22 Oct 2014, 23:58
  •  
    • 7959 mesaje
    23 Oct 2014, 00:04
    0 0
    cafe_au_lait said:Asadar vine una si iti spune frumos  de medicamentul copilului tau  " vezi ai grija, ca in unele prospecte scrie clar,  ca nu este recomandata administrarea copiilor si adolescentilor in perioada de crestere, risc de toxicitate articulara si  afectarea cartilajelor de crestere" ...si tu mai sa nu ii tragi si una pe bune daca am mai pomenit asa ceva


    L.E: si cu asta ti-am raspuns la intrebarea de mai sus, gata, fa cum crezi si lasa-ma in pace


     

     Pai ti-am spus ca nu am vazut. Si am intrebat aceeasi chestie. Unde am gresit?

  •  
    • 7959 mesaje
    23 Oct 2014, 00:08
    0 0
    Dap, nu mai e eva de altadata? Evele vorbeau frumos, raspundeau misto, nu jigneau. Of, of...
  •  
    • 9728 mesaje
    23 Oct 2014, 00:08
    2 1
    Atitudinea ta fata de informatia data si fata de mine in seara asta, imi pare gresita.  Si bineinteles, maretul dialog . Cu ne-copilul meu, bona si bunica, si ca ti-ai crescut singura copiii.  Total nerelevante  in fata prospectului unui medicament cu potential periculos asupra copilului tau. 
  •  
    • 9728 mesaje
    23 Oct 2014, 00:11
    1 1
    White_Storm said:
    cafe_au_lait said:

     
    Va sa zica pe tine te enerveaza doza, dar efectul de toxicitate articulara, afectarea cartilajelor in crestere, nu te enerveaza?  Nu-ti ridica vreun semn de intrebare, sa tii minte si pe viitor? 
    Mda, ok, este fix treaba ta, pe mine asta chiar m-ar fi ingrijorat, daca aveam un copil.  

     

     Este foarte bine ca tu sti treaba asta, desi nu ai copii. Lucrurile se schimba. Ai grija ce iti doresti!

     
     

    White_Storm said:
    Dap, nu mai e eva de altadata? Evele vorbeau frumos, raspundeau misto, nu jigneau. Of, of...

     

     Da, intr-adevar, ce ar mai fi de zis pe chestia asta    

    L.E :  eu nu am sa mai continui discutia asta, suntem la topicul de bebei, si consider ca am vorbit destul si ne-am rastit pe langa subiecte

     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 23 Oct 2014, 00:12
  •  
    • 7959 mesaje
    23 Oct 2014, 00:13
    0 0
    cafe_au_lait said:Asadar vine una si iti spune frumos  de medicamentul copilului tau  " vezi ai grija, ca in unele prospecte scrie clar,  ca nu este recomandata administrarea copiilor si adolescentilor in perioada de crestere, risc de toxicitate articulara si  afectarea cartilajelor de crestere" ...si tu mai sa nu ii tragi si una pe bune daca am mai pomenit asa ceva


    L.E: si cu asta ti-am raspuns la intrebarea de mai sus, gata, fa cum crezi si lasa-ma in pace


     

     Imi pare rau ca v-am deranjat, doamnelor, am crezut ca majoritatea suntem mame. Am gresit, am crezut prost ca aici putem discuta despre orice. 

  •  
    • 16187 mesaje
    23 Oct 2014, 00:22
    2 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 23 Oct 2014, 00:23