Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 16187 mesaje
    22 Oct 2014, 21:53
    6 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    22 Oct 2014, 21:53
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 22 Oct 2014, 21:57
  •  
    • 7469 mesaje
    22 Oct 2014, 21:54
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    22 Oct 2014, 22:04
    0 0
    White_Storm said:
    scanteie said:
    White_Storm said:Am postat undeva pe forum ca am cerut medicului de familie un examen urologic pt baiatul meu cel mic. Stiu ca e mai mare decat bebeii vostri, dar e mai mare trafic aici. Sper sa nu deranjez prea mult. Facut examen, urocultura, iesit infectie urinara. D-na doctor de familie ne-a dat "Negram", dar 1000 de mg, de 4 oripe zi, adica la sase ore. Nu-i prea mult? Asta seara la antena 1 era o mamica ce se plangea ca baiatului ei i s-a dat un tratament prea tare si la 4 ani a intrat in coma, fiind diagnosticat cu ciroza hepatica. Mi se pare mult 1000 de mg timp de 7 zile. Am mai vazut ca se dau antibiotice de 1000 la adulti, doua trei sarje din tratament, ca doza soc, dar la un copil sa dai 7 zile mi se pare cam mult. Maine merg cu analizele la alti doi medici din circa, dar as vrea sa aflu inainte cate ceva, ca sa nu vorbesc prostii. Multumesc tuturor celor care imi vor raspunde. Cu toate cate stiu. Pustiul nu s-a manifestat nicicum, eu am vazut urina colorata. Mersi mult de tot.

     

    schimba medicul!
    antibioticele se dau intotdeauna in functie de numarul de kilograme pe care le care le are copilul.  

    ce a scris pe urocultura? dar pe antibiograma? la ce e sensibil?
    ce rezultate are la sumatul de urina? 


    ps- cate kilograme are copilul si cati ani?

     Azi facuram si abonament la sala, sa slabim.  Nu presa face miscare, de vreo doi ani s-a spart gasca, era super ok, daar acum stau la calculator si nu mai ies. Mergeau cu rolele in skate parc sau cu placa ori bicicleta. Acum stau pe calculator.kg se pun,, frate. 

     

    nu e momentul acum pentru slabit, daca are infectie urinara. cu sau fara tratament, convalescenta vulnerabilizeaza si mai tare organismul, iar sportul cere resurse, mai ales daca e inceput dupa mult timp de inactivitate.

    in  principiu, tratamentul sau ar trebui sa aiba 0.893 g pe doza la 6 ore.  in cazul in care medicul insista pe dozajul de 1000mg de patru ori pe zi,  eu as muta 1000 mg  la opt ore (de trei ori pe zi).  e mai putin riscant.

    iar 1000 de mg pe zi timp de 7 zile e prea mult, de aceea as injumatati doza dupa trei zile-4 zile de tratament de tratament (0,500 g la opt ore).

    de ce nu incerci insa cu biseptol (Trimetoprim, Sulfametoxazol)? este mai eficient si nu permite aparitia rezistentei la bacterii? pe antibiograma nu apare sensibilitatea la acest medicament?

  •  
    • 13597 mesaje
    22 Oct 2014, 22:06
    2 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    22 Oct 2014, 22:12
    0 0
    White, eu nu stiu ce sa iti spun visavis de medicamente, sunt varza la capitolul asta. Cert e ca as mai cere cel putin inca o parere avizata.
  •  
    • 7469 mesaje
    22 Oct 2014, 22:14
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    22 Oct 2014, 22:14
    4 0
    Ultimele zile la noi au fost pline. Sabrina sta singura in picioare sprijinindu-se de pat sau canapea si merge bine de tot tinuta de axile. De doua zile are si bona, sta cu ea 5 ore pe zi dupa amiaza. Colac peste pupaza a iesit si al doilea dinte
  •  
    • 7469 mesaje
    22 Oct 2014, 22:16
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 22 Oct 2014, 22:16
  •  
    • 13597 mesaje
    22 Oct 2014, 22:16
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    22 Oct 2014, 22:18
    0 0
    Eu repet si insist, ca pe unele prospecte la Nalixid - care are acelasi acid nalidixic, ca  Negram - scrie ca nu este indicat pentru copii si adolescenti in perioada de crestere, pe motiv de afectare a cartilajelor  de crestere, si sfatul meu este ca medicul sa il schimbe cu altul care merge fara acest risc la copii si adolescenti. 
  •  
    • 6798 mesaje
    22 Oct 2014, 22:19
    1 0
    Primul dinte a iesit acum vreo 3 zile, al doilea azi Sunt pregatita de jogging, de cand astept momentul asta! Bona trebuie sa aiba conditie fizica buna, ca e mai tanara ca mine
  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 22:22
    0 0
    bertha_ said:White, eu nu stiu ce sa iti spun visavis de medicamente, sunt varza la capitolul asta. Cert e ca as mai cere cel putin inca o parere avizata.

     Da, bertha, multumesc.

  •  
    • 13597 mesaje
    22 Oct 2014, 22:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    22 Oct 2014, 22:31
    1 0
    Sabrina s-a trezit la 3 dimineata plangand si cu febra 38,5 in noaptea de dinainte sa iasa dintele. Am calmat-o, i-am dat sa bea niste lapte daca tot s-a trezit, nu l-a refuzat, a adormit dupa doua ore. Asta a fost tot. Dimineata a reintrat totul in normal. Acum la al doilea, nimic. E drept ca baga tot in gura si roade, dar asta facea de cateva luni bune.
  •  
    • 13597 mesaje
    22 Oct 2014, 22:39
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    22 Oct 2014, 22:43
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 22:44
    1 0
    scanteie said:
    White_Storm said:
    scanteie said:
    White_Storm said:Am postat undeva pe forum ca am cerut medicului de familie un examen urologic pt baiatul meu cel mic. Stiu ca e mai mare decat bebeii vostri, dar e mai mare trafic aici. Sper sa nu deranjez prea mult. Facut examen, urocultura, iesit infectie urinara. D-na doctor de familie ne-a dat "Negram", dar 1000 de mg, de 4 oripe zi, adica la sase ore. Nu-i prea mult? Asta seara la antena 1 era o mamica ce se plangea ca baiatului ei i s-a dat un tratament prea tare si la 4 ani a intrat in coma, fiind diagnosticat cu ciroza hepatica. Mi se pare mult 1000 de mg timp de 7 zile. Am mai vazut ca se dau antibiotice de 1000 la adulti, doua trei sarje din tratament, ca doza soc, dar la un copil sa dai 7 zile mi se pare cam mult. Maine merg cu analizele la alti doi medici din circa, dar as vrea sa aflu inainte cate ceva, ca sa nu vorbesc prostii. Multumesc tuturor celor care imi vor raspunde. Cu toate cate stiu. Pustiul nu s-a manifestat nicicum, eu am vazut urina colorata. Mersi mult de tot.

     

    schimba medicul!
    antibioticele se dau intotdeauna in functie de numarul de kilograme pe care le care le are copilul.  

    ce a scris pe urocultura? dar pe antibiograma? la ce e sensibil?
    ce rezultate are la sumatul de urina? 


    ps- cate kilograme are copilul si cati ani?

     Azi facuram si abonament la sala, sa slabim.  Nu presa face miscare, de vreo doi ani s-a spart gasca, era super ok, daar acum stau la calculator si nu mai ies. Mergeau cu rolele in skate parc sau cu placa ori bicicleta. Acum stau pe calculator.kg se pun,, frate. 

     

    nu e momentul acum pentru slabit, daca are infectie urinara. cu sau fara tratament, convalescenta vulnerabilizeaza si mai tare organismul, iar sportul cere resurse, mai ales daca e inceput dupa mult timp de inactivitate.

    in  principiu, tratamentul sau ar trebui sa aiba 0.893 g pe doza la 6 ore.  in cazul in care medicul insista pe dozajul de 1000mg de patru ori pe zi,  eu as muta 1000 mg  la opt ore (de trei ori pe zi).  e mai putin riscant.

    iar 1000 de mg pe zi timp de 7 zile e prea mult, de aceea as injumatati doza dupa trei zile-4 zile de tratament de tratament (0,500 g la opt ore).

    de ce nu incerci insa cu biseptol (Trimetoprim, Sulfametoxazol)? este mai eficient si nu permite aparitia rezistentei la bacterii? pe antibiograma nu apare sensibilitatea la acest medicament?

     Au fost mai multe analize si d-na i-a dat tratament dupa rezultate. Doar ca eu sunt fff atenta si mi s-a parut mult 1000 mg de 4 ori pe zi pentru 7 zile. 


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 22 Oct 2014, 23:00
  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 22:48
    0 0
    Multumesc Scanteie, din suflet. Mersi ca ai raspuns asa prompt. Mai scriu maine, dupa ce vorbesc cu alti medici, aveam o neclaritate.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 22 Oct 2014, 23:04
  •  
    • 7469 mesaje
    22 Oct 2014, 22:53
    0 0
    Mesaj şters de administrator