Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 4208 mesaje
    22 Oct 2014, 16:35
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 22 Oct 2014, 16:51
  •  
    • 4582 mesaje
    22 Oct 2014, 17:06
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    22 Oct 2014, 20:06
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    22 Oct 2014, 20:33
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 20:46
    0 0
    Buna seara. Am si eu o intrebare pentru cele care se pricep sau au patit ceva de genul.
  •  
    • 7469 mesaje
    22 Oct 2014, 20:52
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 20:58
    0 0
    Am postat undeva pe forum ca am cerut medicului de familie un examen urologic pt baiatul meu cel mic. Stiu ca e mai mare decat bebeii vostri, dar e mai mare trafic aici. Sper sa nu deranjez prea mult. Facut examen, urocultura, iesit infectie urinara. D-na doctor de familie ne-a dat "Negram", dar 1000 de mg, de 4 oripe zi, adica la sase ore. Nu-i prea mult? Asta seara la antena 1 era o mamica ce se plangea ca baiatului ei i s-a dat un tratament prea tare si la 4 ani a intrat in coma, fiind diagnosticat cu ciroza hepatica. Mi se pare mult 1000 de mg timp de 7 zile. Am mai vazut ca se dau antibiotice de 1000 la adulti, doua trei sarje din tratament, ca doza soc, dar la un copil sa dai 7 zile mi se pare cam mult. Maine merg cu analizele la alti doi medici din circa, dar as vrea sa aflu inainte cate ceva, ca sa nu vorbesc prostii. Multumesc tuturor celor care imi vor raspunde. Cu toate cate stiu. Pustiul nu s-a manifestat nicicum, eu am vazut urina colorata. Mersi mult de tot.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 22 Oct 2014, 21:08
  •  
    • 4582 mesaje
    22 Oct 2014, 21:08
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 21:09
    0 0
    marlenalili said:White, cere si parerea altui medic, daca nu esti multumita de tratament. Multa sanatate baiatului.
    Dancing, eu credeam ca pozele sunt de la tine din curte. Cum doarme Justin in casa noua, s-a acomodat usor? Ce ii mai dai sa manance zilele astea. Care e mancarea lui preferata?
    Nu stiu ce sa zic de Alex, nu e asa de matur cum crezi tu, il observ, intelege multe chestii, pe altele trebuie sa i le explic de mai multe ori. Nu e smiorcait, ma uit si la ceialalti copii de varsta lui, nici aia nu sunt excesiv de alintati si miorlaiti, inteleg de vorba buna, deci zic ca nu e nimic iesit din comun la Alex. 

     Mersi Marlen, ziceam ca oricum merg si la alti doi medici.

  •  
    • 4208 mesaje
    22 Oct 2014, 21:12
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 21:13
    0 0
    Scanteie, unde esti? Te rog sa-mi raspunzi si mie. Ceva ma face sa cred ca lucrezi in domeniul medical. Poate ma insel...
  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 21:18
    0 0
    joplin said:White, i-a facut si antibiograma sau cum a recomandat antibioticul asta? Nu stiu ce sa te sfatuiesc, doar sa mai ceri parerea unui medic.

     Da, i s-au facut analize si de sange si exudat. Antibioticul asta i-a fost recomandat. Nu mergeau altele.

  •  
    • 8403 mesaje
    22 Oct 2014, 21:26
    0 0
    White_Storm said:Am postat undeva pe forum ca am cerut medicului de familie un examen urologic pt baiatul meu cel mic. Stiu ca e mai mare decat bebeii vostri, dar e mai mare trafic aici. Sper sa nu deranjez prea mult. Facut examen, urocultura, iesit infectie urinara. D-na doctor de familie ne-a dat "Negram", dar 1000 de mg, de 4 oripe zi, adica la sase ore. Nu-i prea mult? Asta seara la antena 1 era o mamica ce se plangea ca baiatului ei i s-a dat un tratament prea tare si la 4 ani a intrat in coma, fiind diagnosticat cu ciroza hepatica. Mi se pare mult 1000 de mg timp de 7 zile. Am mai vazut ca se dau antibiotice de 1000 la adulti, doua trei sarje din tratament, ca doza soc, dar la un copil sa dai 7 zile mi se pare cam mult. Maine merg cu analizele la alti doi medici din circa, dar as vrea sa aflu inainte cate ceva, ca sa nu vorbesc prostii. Multumesc tuturor celor care imi vor raspunde. Cu toate cate stiu. Pustiul nu s-a manifestat nicicum, eu am vazut urina colorata. Mersi mult de tot.

     

    schimba medicul!
    antibioticele se dau intotdeauna in functie de numarul de kilograme pe care le care le are copilul.  

    ce a scris pe urocultura? dar pe antibiograma? la ce e sensibil?
    ce rezultate are la sumatul de urina? 


    ps- cate kilograme are copilul si cati ani?
    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 22 Oct 2014, 21:28
  •  
    • 13597 mesaje
    22 Oct 2014, 21:31
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 21:33
    0 0
    scanteie said:
    White_Storm said:Am postat undeva pe forum ca am cerut medicului de familie un examen urologic pt baiatul meu cel mic. Stiu ca e mai mare decat bebeii vostri, dar e mai mare trafic aici. Sper sa nu deranjez prea mult. Facut examen, urocultura, iesit infectie urinara. D-na doctor de familie ne-a dat "Negram", dar 1000 de mg, de 4 oripe zi, adica la sase ore. Nu-i prea mult? Asta seara la antena 1 era o mamica ce se plangea ca baiatului ei i s-a dat un tratament prea tare si la 4 ani a intrat in coma, fiind diagnosticat cu ciroza hepatica. Mi se pare mult 1000 de mg timp de 7 zile. Am mai vazut ca se dau antibiotice de 1000 la adulti, doua trei sarje din tratament, ca doza soc, dar la un copil sa dai 7 zile mi se pare cam mult. Maine merg cu analizele la alti doi medici din circa, dar as vrea sa aflu inainte cate ceva, ca sa nu vorbesc prostii. Multumesc tuturor celor care imi vor raspunde. Cu toate cate stiu. Pustiul nu s-a manifestat nicicum, eu am vazut urina colorata. Mersi mult de tot.

     

    schimba medicul!
    antibioticele se dau intotdeauna in functie de numarul de kilograme pe care le care le are copilul.  

    ce a scris pe urocultura? dar pe antibiograma? la ce e sensibil?
    ce rezultate are la sumatul de urina? 


    ps- cate kilograme are copilul si cati ani?

     Sarut mana de raspuns. Are 65 de kg, dar numai 12 ani. Pe kg corp asa i s-a dat. Inaltime are 1,65 m. E cat mine. Dar e mai "greu".

  •  
    • 7469 mesaje
    22 Oct 2014, 21:39
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    22 Oct 2014, 21:42
    0 0
    Storm, am aruncat un ochi pe prospectele medicamentului, mai rar apare Negram pe internetci mai degraba Nalixid, care e acelasi lucru, au aceeasi substanta activa. 

    Pe mine insa ma ingrijoreaza ce scrie in prospect, ca nu se utilizeaza

     - daca pacientul este copil sau adolescent (datorita toxicitatii articulare, putand apare boli severe ale articulatiilor)

     https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/medicamente_pe_baza_de_reteta/medicamente/nalixid_500_mg_30_capsule_zentiva-p10035883

    Eu te-as sfatui sa mergi inapoi la medicul de familie  ca sa il schimbe cu alt antibiotic , spune-i ca efectiv iti este teama pentru baiatul tau si o rogi frumos sa iti prescrie altul, cred ca pe antibiograma apar si alte antibiotice la care bacteria, microbul este "sensibil". 

    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 22 Oct 2014, 21:44
  •  
    • 13597 mesaje
    22 Oct 2014, 21:48
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    22 Oct 2014, 21:49
    0 0
    scanteie said:
    White_Storm said:Am postat undeva pe forum ca am cerut medicului de familie un examen urologic pt baiatul meu cel mic. Stiu ca e mai mare decat bebeii vostri, dar e mai mare trafic aici. Sper sa nu deranjez prea mult. Facut examen, urocultura, iesit infectie urinara. D-na doctor de familie ne-a dat "Negram", dar 1000 de mg, de 4 oripe zi, adica la sase ore. Nu-i prea mult? Asta seara la antena 1 era o mamica ce se plangea ca baiatului ei i s-a dat un tratament prea tare si la 4 ani a intrat in coma, fiind diagnosticat cu ciroza hepatica. Mi se pare mult 1000 de mg timp de 7 zile. Am mai vazut ca se dau antibiotice de 1000 la adulti, doua trei sarje din tratament, ca doza soc, dar la un copil sa dai 7 zile mi se pare cam mult. Maine merg cu analizele la alti doi medici din circa, dar as vrea sa aflu inainte cate ceva, ca sa nu vorbesc prostii. Multumesc tuturor celor care imi vor raspunde. Cu toate cate stiu. Pustiul nu s-a manifestat nicicum, eu am vazut urina colorata. Mersi mult de tot.

     

    schimba medicul!
    antibioticele se dau intotdeauna in functie de numarul de kilograme pe care le care le are copilul.  

    ce a scris pe urocultura? dar pe antibiograma? la ce e sensibil?
    ce rezultate are la sumatul de urina? 


    ps- cate kilograme are copilul si cati ani?

     Azi facuram si abonament la sala, sa slabim.  Nu prea face miscare, de vreo doi ani s-a spart gasca, era super ok, daar acum stau la calculator si nu mai ies. Mergeau cu rolele in skate parc sau cu placa ori bicicleta. Acum stau pe calculator.kg se pun,, frate. 


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 22 Oct 2014, 22:06
  •  
    • 13597 mesaje
    22 Oct 2014, 21:49
    0 0
    Mesaj şters de administrator