Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 8217 mesaje
    21 Oct 2014, 00:19
    2 0
    Dream, pai copiii de astazi fac mult mai multe, fata de ceea ce faceam noi. Eu nu am facut si una si cealalta, le-am facut pe rand, dar da, mi-as fi dorit mai mult pt mine, chit ca mi-ar fi luat din orele de distractie, dar poate m-ar fi ajutat mai mult azi.

    Acu 20 de ani, in cazul meu cel putin, nu aveam atatea optiuni de cursuri suplimentare. Astazi, ai ocazia sa alegi cel putin 3 variante. Copilul nu trebuie suprasolicitat, si cred eu, ca are dreptul sa-si aleaga domeniul in care se simte cel mai bine, chit ca trece dintr-unul in altul.


    Ps. ma duc la somn.
    Ma duc sa visez cum ar fi fost sa ma fi incurajat ai mei in domeniul pictura/ design/ arhitectura/ educatie, cat sa nu fiu nevoita azi sa dau atat din coate, sa reusesc sa razbat printre toti toti veteranii.









    Acest mesaj a fost editat de către AmeliEva: 21 Oct 2014, 00:26
  •  
    • 6798 mesaje
    21 Oct 2014, 10:19
    1 0
    Sa cari copiii la cursuri/ dans/ sport/ muzica e un abuz numai daca ei nu vor asta. Daca vor si le place, se cheama ca esti alaturi de ei, ii sprijini si le oferi fix ceea ce le trebuie, adica le faci o bucurie. N-are cum sa fie abuz daca ei insisi cer ceva.
  •  
    • 5035 mesaje
    21 Oct 2014, 11:33
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3816 mesaje
    21 Oct 2014, 11:38
    0 0
    Aici, din cauza vremii pricinoase, nu prea vezi copii pe afara. In schimb, mai aproape toti au cursuri dupa masa. Chitara, pian, tambal, acordeon, tenis, atletism, dansuri etc. In cadrul scolii, a mea face luni atletism, marti sah, miercuri gradinarit, joi chitara. Ea a avrut toate astea, nu ma carutesc nicaieri, sunt la scoala toate. Mai era inot si mai era karate, unde nu a vrut. Astia mai mari, dupa clasa a cincea, mai toti au ceva dupa ore, dar nu in cadrul scolii, sa faca ceva, te si ajuta mult statul in sensul asta, adica cu preturi ok
  •  
    • 168 mesaje
    21 Oct 2014, 13:57
    0 0
    foarte frumos sa aiba copiii activitati suplimentare ca muzica, activitati sportive, activitati de socializare.

    nu cred ca ii duce vreun parinte cu forta la astfel de activitati, ar fi si culmea.


    Stimulati inteligenta copiilor:

    http://www.desprecopii.com/info-id-14009-nm-Ce-tip-de-inteligenta-are-copilul-tau-teoria-inteligentei-multiple.htm  

    http://www.succesulpersonal.ro/sp/index.php?p=comunicare&art=9

  •  
    • 11561 mesaje
    21 Oct 2014, 14:00
    1 0
    nuti_udrea said:foarte frumos sa aiba copiii activitati suplimentare ca muzica, activitati sportive, activitati de socializare.

    nu cred ca ii duce vreun parinte cu forta la astfel de activitati, ar fi si culmea.


    Stimulati inteligenta copiilor:

    http://www.desprecopii.com/info-id-14009-nm-Ce-tip-de-inteligenta-are-copilul-tau-teoria-inteligentei-multiple.htm  

    http://www.succesulpersonal.ro/sp/index.php?p=comunicare&art=9

     Nutico ,  esti  fatala!!

  •  
    • 168 mesaje
    21 Oct 2014, 14:05
    1 0
    nu te agita, inima mea e data celui mai puternic om din stat.

    multumesc.  
  •  
    • 11561 mesaje
    21 Oct 2014, 14:06
    1 0
    Dar eu nu ti am cerut inima ......
  •  
    • 13597 mesaje
    21 Oct 2014, 14:20
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    21 Oct 2014, 14:30
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2297 mesaje
    21 Oct 2014, 16:31
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 12208 mesaje
    21 Oct 2014, 18:42
    0 0
    censky_2 said:Dancing, bine ai revenit! Faza zilei, povestita de o colega care-i internata in spital impreuna cu fiu-sau. Pustiul e la varsta intrebarilor, deci: Mami, de ce cand intra orice doctor, tu bagi mana sa ii IEI ceva din buzunar?

      copilul are dreptate maxim  , am fost si eu la chirugul ce ma opereaza la menisc la control si toata lumea ii" lua "cateva ceva din buzunar!si era doar control la operatie ii vom lua si mai mult !

  •  
    • 110 mesaje
    21 Oct 2014, 18:43
    2 0
    censky_2 said:Dancing, bine ai revenit! Faza zilei, povestita de o colega care-i internata in spital impreuna cu fiu-sau. Pustiul e la varsta intrebarilor, deci: Mami, de ce cand intra orice doctor, tu bagi mana sa ii IEI ceva din buzunar?

     
    ))) super tare!! asta e cumva similara cu o intamplare din copilaria lui dancing...avea 5 ani jumate, am ajuns cu ea la un medic pediatru in Iasi, si pe vremea aia era mai de succes daca te duceai la medic cu ceva in sacosa decat cu plicul...faza faina a fost la intoarcere, in tramvai, eu cu dancing in brate, in jurul meu puhoi de lume(ca in tramvai la ore de varf) si brusc, sare ca arsa si striga: mamiiiiiiiiiii, ai uitat sacosa la nenea doctorul!!...va puteti inchipui rasetele din jurul meu?? 

  •  
    • 4582 mesaje
    21 Oct 2014, 18:49
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 21 Oct 2014, 19:51
  •  
    • 4208 mesaje
    21 Oct 2014, 20:51
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    21 Oct 2014, 20:57
    1 0
    Dancing, bun venit inapoi, ti s-a simtit lipsa! Ma bucur ca v-ati acomodat in noua casa. Joplin, tre sa fie tare haios Andrei cand se scurge din picioare
  •  
    • 2554 mesaje
    21 Oct 2014, 21:11
    0 0
    Bre, va indivdiez, pentru amintiri...
    O sa va coplesesc
  •  
    • 4582 mesaje
    22 Oct 2014, 06:36
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 22 Oct 2014, 06:42
  •  
    • 13597 mesaje
    22 Oct 2014, 09:50
    3 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 22 Oct 2014, 09:57
  •  
    • 2838 mesaje
    22 Oct 2014, 12:38
    3 0
    marlenalili said:
    Eu am alta dilema, vine ziua lui fii-miu, face 5 ani peste 2 saptamani. Am tot amanat daca sa inchiriez o sala de joaca sau nu,  azi insa m-am hotarat sa fac pasul, la insistentele lui barbata-miu ca nu fac nimic pentru ziua cupilului. Acum nu stiu ce sa fac cu invitatiile, sunt 28 de copii in clasa, m-am tot gandit pe cine sa invit, daca sa incerc sa aflu doar adresele parintilor prietenilor lui fii-miu sau sa ii chem pe toti? De venit, probabil ca vor accepta sa vina doar prietenii lui, iar daca cineva afla ca alex are petrecere nu se va simti exclus, e tare greu pentru astia mici sa se simta pe dinafara. Acu insa ma lua cu friguri pe sira spinarii, daca accepta sa vina toti? Vai de capul meu, o pun original. Aici se dau loot bags, adica pungi cu cadouri pentru toti copiii care participa, ultimul party unde am fost, a primit alex un cadou atat de dichisit, ma doare deja capul daca trebuie sa fac si eu unul exact la fel.
    Ma tot uit pe forumuri de parinti, unii spun ca e OK sa se invite doar baietii, fetele nu se vor supara, dar al meu se joaca doar cu 2-3 baieti, restul sunt fete, deci nu pot exclude fetele. 
    sincer, prefer petrecerile copiilor romani, sunt mult mai simple, fara atata eticheta, fara cadouri pompoase pentru toti invitatii, primesti o jucarica, niste creioane, o carte si ceva dulce si gata, ai scapat de necaz. Of!

    Marlen sa-ti traiasca baietelul
    ..Chestia cu party ,eu cred ca o vezi tu prea complicata, insa nu  e dupa parerea mea Nu potzi invita doar prietenii copilului .Ar trebui sa inviti toata clasa .Faci invitatii tu acasa daca ai posibilitatea ,indicand data ,ora ,locatia si nr tau de tel in asa fel incat sa poti fi contactata de participanti .Fiecare invitatie o poti lasa pe dulapioarele de la gradi (daca au )fara sa inviti  in exclusiv doar pe cei ce-i sunt prieteni.Copii sunt copii,fete baieti cand e vb de party nu se mai tine cont .Prepari acasa ,tartine ,sandwich,saratele ...chestii marunte si e ok . partyul e aranjat Nu trebuie sa fie  gran gala , nu e  o cina, e doar o zi de nastere ..
    .
    Cat despre cadourile ce trebuiesc date la copii parerea mea ar fi ca este de ajuns doar o idee.Ceva simbolic ...Nu ca daca Xuleasca a facut cadouri scumpe acu trebuie sa fim toti la acelasi nivel .Gresit ..Fiecare party trebuie ar trebui  fie unicat in felul sau ,dragutz si cat mai colorat
    Chestii simple ,fara pomponarii si nu-s ce lucruri de valoare
    Acu vezi tu ...


    Acest mesaj a fost editat de către marylucrys: 22 Oct 2014, 13:02