Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 4208 mesaje
    18 Oct 2014, 20:10
    3 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 18 Oct 2014, 20:12
  •  
    • 4582 mesaje
    20 Oct 2014, 06:22
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    20 Oct 2014, 09:49
    0 0
    Marle, salutari! Sabrina e bine, febra nu a mai facut, cred ca starea subfebrila era de la dinti, parca se vede ceva la gingie si simt un zimtisor la pipait. Eu as zice sa il duci pe Alex la lectii de pian, daca si-a manifestat dorinta si ii place. Tutorialele online nu cred ca vor fi eficiente, mai ales ca tu nu stii sa il inveti. Eu am facut scoala de muzica si 11 ani de pian, dar daca Sabrina vrea sa invete, o duc la un profesor de pian, n-as lasa-o doar pe mana mea. Eventual as ajuta-o sa repete acasa, dar nu sa-i predau eu, desi stiu sa citesc partituri, nu cred ca stiu sa ii explic exact ca un profesor. Mi se pare extraordinar ca un copil isi manifesta dorinta de a invata, fara sa fie impins de parinti. Eu n-am manifestat nicio intentie, m-au dus parintii si ulterior a inceput sa-mi placa. Sora-mea in schimb s-a retras dupa 6 ani si desi am avut pian in casa, nu s-a mai apropiat de el dupa aceea. Eu te sfatuiesc sa il duci la o scoala, vezi daca ii place si dupa ce incepe lectiile, si daca il vezi ca e serioasa treaba, n-ai decat sa ii cumperi pian. N-o sa ai incotro, ca va trebui sa exerseze zilnic. Eu tin minte ca stateam 2-3 ore pe zi in fiecare zi. Imi dadea profu pt acasa o gramada de invatat. In plus, orele de teorie erau separat cu alt profesor, cu grupa de elevi, o data pe saptamana. Orele de pian erau individuale de 2 ori pe saptamana. Dar aveam de invatat si de exersat mult pt acasa, primeam note, iar la sfarsitul anului aveam examen si auditie muzicala cu toti elevii din toti anii, parinti si profesori in amfiteatru, pe pian de concert. Aveam niste emotii, mai ales cand eram mai mica, ne dardaiau dintii in gura
  •  
    • 4582 mesaje
    20 Oct 2014, 17:35
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 20 Oct 2014, 17:43
  •  
    • 6798 mesaje
    20 Oct 2014, 18:12
    1 0
    Marle, normal ca nu ai cum sa prezici daca ii va placea sau nu, dar pana nu incerci/ incearca, nici n-ai cum sa stii. Apoi, daca el canta prin casa, e semn bun, pare-se ca-i place. Am uitat sa te intreb daca are ureche muzicala, dar am eu un feeling ca are. Asa ca succes
  •  
    • 4582 mesaje
    20 Oct 2014, 18:33
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    20 Oct 2014, 18:41
    1 0
    Atat! E facut pentru muzica
  •  
    • 4582 mesaje
    20 Oct 2014, 18:53
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    20 Oct 2014, 19:57
    1 0
    In afara de pianele acustice, exista si piane digitale cu casti, isi pune castile si aude numai el ce canta, nu deranjeaza fonic pe nimeni, nici pe tine, nici vecinii
    Acest mesaj a fost editat de către bertha_: 20 Oct 2014, 19:58
  •  
    • 7959 mesaje
    20 Oct 2014, 20:11
    1 0
    bertha_ said:In afara de pianele acustice, exista si piane digitale cu casti, isi pune castile si aude numai el ce canta, nu deranjeaza fonic pe nimeni, nici pe tine, nici vecinii

     Waw, m-ai dat pe spate. Am facut 10 ani pian, mai bateau vecinii in tevi, dar trebuia sa exersez. Ce mai, "am ramas in urma", fetelor! Ca sa nu mai spun ca nici unul din baieti n-a vrut pian, desi zdranganeau la el in joaca. L-au luat ai mei in alte timpuri. Desi au ureche mucizicala, nu se vad "Marius  Teicu". Nu au vrut nicicum.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 20 Oct 2014, 20:21
  •  
    • 5035 mesaje
    20 Oct 2014, 20:18
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    20 Oct 2014, 20:25
    1 0
    I_have_a_dream said:
    White_Storm said:
    bertha_ said:In afara de pianele acustice, exista si piane digitale cu casti, isi pune castile si aude numai el ce canta, nu deranjeaza fonic pe nimeni, nici pe tine, nici vecinii

     Waw, m-ai dat pe spate. Am facut 10 ani pian, mai bateau vecinii in tevi, dar trebuia sa exersez. Ce mai, "am ramas in urma", fetelor!

     si io, 8. l-am urat din rarunchi.
    am jurat ca nu le-oi pune pe fete veci sa faca ceva ce nu le place.
    fusei olimpica la biologie. ai mei nu m-au lasat sa dau la biologie. eram un genetician de mare clasa, si acum citesc cu placere din domeniu. 
    ce-or vrea ale mele, aia sa faca. 
    mai bine sa se distreze.

     Dahhhh, exact. Nici nu stie nimeni de cate ori am vrut sa renunt. 

  •  
    • 7959 mesaje
    20 Oct 2014, 20:48
    0 0
    Of, of sufletul meu. Asa era atunci. Cu greu se lua in rate o pianina, aia am eu. Mama zice sa nu o dau, ca se vor oua gainile in ea. A fost 12 mii de lei ...atunci..., cand salariul era 2000 de lei, vechi, in 19776.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 20 Oct 2014, 20:53
  •  
    • 5035 mesaje
    20 Oct 2014, 20:59
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    20 Oct 2014, 21:21
    3 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 20 Oct 2014, 21:22
  •  
    • 154 mesaje
    20 Oct 2014, 21:22
    0 0
    pe mine nu m-au fortat sa fac nimic ca nu stiau ce . imi placeau limbile straine, aveam inclinatie, mi-au luat profesori de mica, intai sa vada daca imi place si mai apoi la cererea mea ....rezultatul a fost ca am facut liceu specializare matematica fizica, pastrand totusi legatura cu limbile straine. dupa 4 ani de matematica si fizica, in urma participarilor la olimpiade de biologie si chimie, am stat io ce am stat....am cochetat cu arhitectura si am sfarsit facand ca facultate biochimia, plus un master in domeniu. toate bune si frumoase, am profesat io ce am profesat, m-am mai gandit nitel si am facut dreptul .  

    partea buna in tot amalgamul e ca fiind toate deciziile mele,fara presiune din exterior, nu le-am facut la nivel mediocru ci cu simt de raspundere, ceea ce m-a ajutat sa ajung in cele din urma intr-o pozitie favorabila.

    mi se pare f naspa sa iti obligi copiii sa faca ceea ce crezi tu ca e bine, ca e la moda sau mai rau....sa faca ce nu putut sa faci tu, din diverse motive. asa devin mai tarziu oameni mediocri.
  •  
    • 6557 mesaje
    20 Oct 2014, 21:40
    0 0
    mie imi placea romana
    facut mate fizica
    tata ma pisa sa dau la automatica
    eu de fraiera am facut chimie
    acu' nu stiu ce sa zic ca pana la urma s-a terminat cu bine
    dar la automatica ar fi trebuit sa dau intr-adevar
    noroc cu copiii ca s-a transmis la a doua generatie
  •  
    • 7469 mesaje
    20 Oct 2014, 22:16
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8217 mesaje
    20 Oct 2014, 22:27
    1 0
    Io nu m-am lasat influentata decat pe termen scurt. Am facut pe ici, pe colo ce au vrut parintii, chit ca nu s-au impus, dar nici nu m-au incurajat prea mult.
     Am vrut pictura, am vrut design si altceva. Si pana la urma, chit ca am studiat altceva, tot la iubirile mele am ajuns.

    Daca voi avea un copil, il voi incuraja sa faca ceea ce-si doreste si sa persevereze acolo unde are talent.


    Marle, daca Alex iubeste muzica ajuta-l sa aleaga ceea ce-i place. Poate ca e bun si la baterii.


  •  
    • 9728 mesaje
    20 Oct 2014, 22:32
    2 0
    Eu aveam (pe undeva oi mai avea) talent la desen, tot timpul desenele mele erau la panoul scolii , aveam talent la muzica - voce, am fost in corul scolii, care cor a luat premiul I la Cantarea Romaniei pe tara , am avut talent la scris, povestirile mele SF din sc. generala erau tare indragite, plus printre copiii de la bloc . Talent peste medie, dar mie nu mi s-a parut totusi atat de grozav, n-am avut cu adevarat nicio pasiune pentru vreuna din ramurile artistice, plus ca nu vroiam sa devin artista, pentru ca artistii nu traiesc prea grozav.
    Mda, nici acum nu traiesc prea grozav, si nici artista nu sunt