Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 6798 mesaje
    7 Oct 2014, 00:48
    2 4
    Noi nu avem vesti grozave. Sabrina are viroza respiratorie cu rosu in gat. E congestionata de la nas la gat si usor urechea dreapta. A inceput acum doua zile sa faca febra, la inceput mqi usoara, 37.5-37.8-38 apoi azi a sarit la 39.5. Fiind departe de casa, am sunat ieri pediatra, mi-a zis sa ii dau alternativ panadol cu nurofen la 8 ore, ceea ce am facut, dar febra nu a cedat deloc. In plus, a si tusit de cateva ori. Azi la febra 38.8 am sunat iar pediatra care mi-a zis sa trec pe augmentin, deci antibiotic, la 12 ore. Nu prea mi-a convenit cand am auzit de antibiotic, am zis sa merg aici la un pediatru sa o vada. Cand febra a ajuns la 39.5 n-am mai stat pe ganduri si pe cautat pediatri, am mers direct cu ea la spitalul de aici la urgenta. Ne-a primit o pediatra, s-a mirat ce par are, a ascultat-o, a verificat-o in gat si in urechi, verdict- viroza, e congestionata. I-a facut mai intai lavaj nazal cu seringa cu cate 5 ml ser fiziologic in fiecare nara, introducandu-i serul foqrte ferm si cu toata viteza in nari, moment im care Sabrina a ramas socata iar eu am izbucnit in plans. Doctorita nu mai stia daca sa se ocupe de mine sau de fata. Eram si cu sotul si cu soacra. Soacra-mea m-a luat pe mine in primire sa ma calmeze, intre paranteze fiind spus, doamne ce femeie! Nici maica-mea nu mi se pare asa buna pe langa soacra. In fine, sotul a facut tot ce trebuia, ca eu eram leguma. El a tinut fata, doctorita i-a facut lavajul, Sabrina cand si-a revenit din soc a plans putin, taica-su a luat-o in brate, s-a calmat instantaneu, timp in care mie inca imi curgeau lacrimile ca la robinet. Am fost socata sa vad cum ii baga cate o seringa intreaga de lichid pe fiecare nara cu toata viteza inainte. Apoi i-a facut aerosoli cu o combinatie de 2 ml ceva substanta cu cortizoni si 3 ml ser fiziologic, a durat cam 20-30 minute pana a inhalat toate astea. Concluzia e ca trebuie sa ii facem aerosoli de 3 ori pe zi, dimineata si seara cu ceva substante naturiste, se duce sotul maine dimineata sa le ia de la farmacie, iar la pranz cu acelasi cortizon de asta seara. Aerosoli timp de 5 zile, din care cortizonul numai 3 zile, restul zilelor celelalte substante. Administrat in continuare panadol contra febrei. Daca pana maine seara tot face febra, nu avem alta varianta decat antibiotic - augmentin suspensie orala 2,5 ml la 12 ore. Daca stiam ca vom pati asta, nu mai plecam noi in vacanta la 2000 km distanta de casa, dar nu m-am gandit ca niste amarati de muci vor duce aici. Apropos, ne-a zis ca in cazul ei la cum a evoluat viroza, apa de mare e apa de ploaie, adica nu mai are niciun beneficiu. La fel si aspiratul nasului, ala e ok cand are un muc-doi in piramida nazala, la ea deja e congestie in toata regula pana in gat si aproape pana la urechea dreapta, cu aspiratorul acum nu mai am ce face. Daca ne tin nervii, ne-a zis sa ii facem si lavaj nazal inainte de aerosoli, asa cum ne-a aratat ea, pe spate, cu capul tinut bine in sus si impins cu forta si viteza tot serul in nari. Daca nu ne tin nervii, a zis ca se poate si fara, aerosolii sunt de baza. Sper din suflet sa nu mai faca febra asa mare ca sa nu ajungem la antibiotic maine. In noaptea asta stam de paza sa verificam febra si sa ii dam antitermice. Cam atat. Sper ca restul copiilor din cresa sunt bine, sanatosi, inclusiv Justin care stiu ca avea si el muci multi la un moment dat.
  •  
    • 7469 mesaje
    7 Oct 2014, 01:10
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    7 Oct 2014, 01:23
    4 1
    Nu ii dau sare deloc. Nu cred ca e nimic din avion, ea a inceput cu mucii cu doua zile inainte sa plecam de acasa, a luat viroza din bucuresti. Toata lumea din jurul nostru era rqcita varza in perioada aia. A stat cu muci doar marti, miercuri, joi si vineri. Vineri parea ca e mai bine. De sambata a inceput sa faca febra. Duminica si luni, adica azi, a si tusit. Pt mine e destul de clar ca am plecat cu viroza de acasa si s-a agravat pt ca, ea nefiind niciodata bolnava si noi neavand astfel de experiente pana acum, am considerat ca mucii se pot trata doar cu apa de mare si aspirat nasul. Apoi iar am gresit crezand ca febra se poate trata cu antitermice si gata. Se pare ca nici mucii nu trec asa de la sine si nici febra. Cred ca am gresit tratand efectele si nu cauza. Acum trecand la aerosoli sper sa se decongestione si sa nu fie cazul de antibiotic. Daca febra nu cedeaza..... cred ca nu avem incotro. Oricum, noi suntem aia care par bolnavi, adica eu si sotul, mai ales eu, pt ca Sabrina e vesela si vioaie si rade orice ar fi. Dupa ce a plans putin la faza cu lavajul, sotul ii tinea aparatul de aerosoli sub nas si ea radea cu doctorita. Era atat de obosita saraca.... am asteptat ceva timp la spital pana ne-a venit randul, era deja 10 seara, ea neimbaiata, nemancata, in conditiile in care ea la ora 9 seara e deja in pat si imbaiata si mancata. Era super obosita, o cunosc dupa privire cand e terminata de oboseala, si totusi nu numai ca nu plangea de foame si de oboseala, dar ii ardea si de ras dupa toata tevatura asta. Are copilul asta o tarie si o rabdare, sigur nu seamana cu mine.
  •  
    • 4582 mesaje
    7 Oct 2014, 01:30
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    7 Oct 2014, 02:04
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 7 Oct 2014, 02:08
  •  
    • 6557 mesaje
    7 Oct 2014, 03:44
    2 0
    Bertha imi pare rau, dar uneori antibioticul e intr.adevar necesar
    Multa sanatate fetitei!
  •  
    • 6798 mesaje
    7 Oct 2014, 04:07
    1 0
    Febra nu a mai scazut sub 39 de 8 ore, desi i-am dat si nurofen si dupa 6 ore si panadol. Desi adormise dupa ce a mancat, s- a trezit plangand ca nu poate respira. A adormit iar dupa o ora, dupa 10 minute iar s-a trezit plangand. Am cedat si i-am dat antibioticul. A stat treaza pana acum la 4 dimineata, foarte agitata. In sfarsit a adormit. Sper sa doarma pana dimineata de data asta.
  •  
    • 2297 mesaje
    7 Oct 2014, 09:43
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    7 Oct 2014, 10:22
    1 0
    Ufff, tare rau imi pare sa aud de Sabrina, sanatate multa si recuperare cat mai usoara tare mila mi-e cand aud de bebelusi bolnaviori


     
  •  
    • 4208 mesaje
    7 Oct 2014, 10:32
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    7 Oct 2014, 10:52
    3 0
    bertha_ said:Febra nu a mai scazut sub 39 de 8 ore, desi i-am dat si nurofen si dupa 6 ore si panadol. Desi adormise dupa ce a mancat, s- a trezit plangand ca nu poate respira. A adormit iar dupa o ora, dupa 10 minute iar s-a trezit plangand. Am cedat si i-am dat antibioticul. A stat treaza pana acum la 4 dimineata, foarte agitata. In sfarsit a adormit. Sper sa doarma pana dimineata de data asta.

     

    Bertha, daca mai esti in Italia, iti dau o sugestie: intreaba soacra daca estein zona un magazin in care se vand sticlute cu o combinatie de 31 de uleiuri volatile  (distribuite de Cagnola. SRL Milan. in mod normal, o farmacista ar trebui sa stie (desi cine imi aduce mie a spus ca le gaseste in magazine specializate, probabil naturiste).  

    daca gasesti, maseaz-o bland pe tample si pe stern cu o picatura din acel ulei.  ii va da drumul la respiratie si va scurta timpul de vindecare.



     

  •  
    • 8403 mesaje
    7 Oct 2014, 11:00
    0 0
    scanteie said:
    http://www.dottcagnolasrl.it/prodotti-scheda.php?cat=2&id=167

    asa arata 
  •  
    • 7959 mesaje
    7 Oct 2014, 11:25
    2 0
    Of am scris si s-a pierdut. Pt raceala si tuse este bun uleiul de eucalipt, exista si unguent pe baza de eucalipt. Dai pe piept si pe frunte si se desfunda nasul. Pentru febra care nu cedeaza nici cu pastile e foarte bun otetul, diluat cu putina apa. Inmoaie sosetute in el, le storci si i le pui in picioare. O batista inmuiata tot asa o pui pe frunte. Din febra asa mare poate face convulsii, nu e de gluma. Cat priveste antibioticul eu stiam ca daca face copilul febra e obligatoriu sa il dai. Bertha, multa sanatate fetitei.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 7 Oct 2014, 11:30
  •  
    • 7959 mesaje
    7 Oct 2014, 11:29
    2 1
    Eu am patit-o cu al mare. La trei ani a facut apendicita si am fost amandoi internati in spital. Cum pe gura nu putea lua siropel pt febra ii puneam supozitoare. Trei patru zile nu i-a scazut febra doar cu ele. Imputisem spitalul de miros de otet. M-au luat niste tanti la rost, dar eu mi-am vazut de otetul meu.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 7 Oct 2014, 11:32
  •  
    • 6798 mesaje
    7 Oct 2014, 11:42
    1 0
    Multumim mult pt incurajari. Ratusca e mai bine acum, febra a scazut la 37.8, i-am dat si antibioticul azi-noapte si antitermicele panadol si nurofen alternativ, am facut si tura a doua de aerosoli. dupa aerosoli i-am pus picaturi biostill cate 3 in fiecqre nara. Acum se joaca cu taica-su luand nuci cu coaja dintr-un castron si aruncand cu ele pe jos sau lovindu-le una de alta. O sa trimit sotul sa intrebe la farmacie de uleiurile acelea.
  •  
    • 8403 mesaje
    7 Oct 2014, 11:56
    0 0
    bertha_ said:Multumim mult pt incurajari. Ratusca e mai bine acum, febra a scazut la 37.8, i-am dat si antibioticul azi-noapte si antitermicele panadol si nurofen alternativ, am facut si tura a doua de aerosoli. dupa aerosoli i-am pus picaturi biostill cate 3 in fiecqre nara. Acum se joaca cu taica-su luand nuci cu coaja dintr-un castron si aruncand cu ele pe jos sau lovindu-le una de alta. O sa trimit sotul sa intrebe la farmacie de uleiurile acelea.

     
    sunt magice, as spune. le-am folosit in timpul sarcinii, cand nu am vrut sa iau antibiotice pentru o raceala urata si am vazut efectul pe mine. le mai folosesc atunci cand am dureri de cap sau pe post de somnifer. un masaj cu ele pe tample si...dorm adanc. 

    de aceea am spus ca sa folosesti doar o picatura. pentru ea sunt necesare cantitati mici. 


    eu i-am dat micutei mele (desi scrie ca sunt contraindicate celor sub doi ani) la opt luni.  daca iti este teama, pune pe un suport, alaturi (uleiurile fiind volatile, ea le inspira).  

    insanatosire grabnica!
    si nu mai plange, ea te vede si trebuie sa vada o mama sigura pe ea, ca sa fie si dansa puternica!

     


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 7 Oct 2014, 11:59
  •  
    • 1252 mesaje
    7 Oct 2014, 12:33
    1 0
    Oofff Doamne.. Multa sanatate micutei si celorlalti bebei.
    Intradevar circula viroza la noi, majoritatea in jurul nostru sunt raciti..si cel mai urat e cand ajung la cei mici..
    Aveti grija de voi, bertha!
  •  
    • 7959 mesaje
    7 Oct 2014, 13:07
    0 0
    Despre eucalipt stiu doar de cativa ani si am aflat de la un farmacist indian.
  •  
    • 817 mesaje
    7 Oct 2014, 20:27
    3 1
    e_rica said:N-as suporta vreodata o persoana in plus in casa. Ma enervez numai cand ma gandesc!

     

    nu te enerva fufo. calmeaza-te!

  •  
    • 9728 mesaje
    7 Oct 2014, 21:02
    2 0
    navigi said:
    e_rica said:N-as suporta vreodata o persoana in plus in casa. Ma enervez numai cand ma gandesc!

     

    nu te enerva fufo. calmeaza-te!

     
    Mai nene, toate ca toate pana la Cresa-cafenea si topicul cu pisici. Da' mai lasa-ti la usa forumului toate cuvintele urate si vulgare, ce tot stai cu ele-n gura, da' nu te-ai saturat odata.
    Sau poate ai chef sa ne "jucam" din nou de-a raportarea si banarea