Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 5035 mesaje
    24 Sep 2014, 22:52
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6557 mesaje
    24 Sep 2014, 22:54
    3 0
    cred ca cei care s-au plictisit sunt cei ce simt ca fac sarbatorile din obligatie, ca asa se face sau ca ce zice lumea daca nu etc

    cele mai frumoase zile de craciun le-am avut cand nu am facut nimic spcial, dar absolut nimic
    nu ne-am straduit sa mergem la prieteni, sau prin alte parti
    pur si simplu am stat acasa si ne-am bucurat ca suntem impreuna si ca avem niste timp liber pentru noi      
  •  
    • 7469 mesaje
    24 Sep 2014, 22:59
    8 4
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    24 Sep 2014, 23:07
    4 0
    Mie mi se pare foarte buna ideea ta, Erica - de Craciun este mos, dar nu numai mos, exista si alte lucruri pe langa Mos.

    Eu mi-am dat seama ca nu exista Mos Craciun abia pe la 11 ani, eram clasa a 6-a dar aveam banuielile mele ceva inainte.  Mi-a parut rau, dar in nici un caz nu mi-a trecut prin cap sa ii spun sorei mai mici, am "protejat-o" de deziluzie cativa ani buni. 

    In cazul meu, Mosul nu-mi aducea cine stie ce chestii faine, imi aducea lucuri de care aveam nevoie atunci plus cate un bat de care ma simteam destul de umilita dat fiind ca eram suficient de cuminte si invatam foarte bine. In fine....



    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 24 Sep 2014, 23:08
  •  
    • 8217 mesaje
    24 Sep 2014, 23:13
    2 2
    panselutas said:eu cred ca tocmai pentru asta mi-a ramas craciunul in suflet ca cel mai fericit timp
    si daca ar fi dupa mine tot intr-un craciun as tine-o
    de aia nici nu inteleg de ce e lumea asa de suparata de toata agitatia de atunci, de parca abia asteapta sa treaca    

     

    Nu ma supar niciodata de Craciun. Ma supar ca se strica farmecul cu marketingul. Adica, nu mi se pare normal ca-n septembrie, octombrie sa apara globurile in magazine. Nu vreau sa aud colinde cu o luna, doua inainte.

    La noi se facea mancare si curatenie cu o saptamana inainte de craciun, tata alerga dupa cel mai frumos brad, desfaceam instalatiile, schimbam becurile intre ele, o adevarata istorie, si cliseu ori ba: impodobeam bradul pe sunete de colinde. 

    Frumos, traiam fiecare moment chiar si dupa ce am aflat ca nu exista Mosu.

     

    Asa cum, azi intru pe eva.ro si cateodata sper sa fie banati trolii, desi nu cred ca exista Admin.

     


    Acest mesaj a fost editat de către AmeliEva: 24 Sep 2014, 23:27
  •  
    • 8217 mesaje
    24 Sep 2014, 23:56
    7 3
    Erica, nu mi se pare ca sunteti destul de responsabili ca parinti cu asta mica. Are nevoie si de alte culori. Are numai verde, mov, rosu si albastru
    Trist tre sa fie pe-acolo, fara nici un portocaliu, gablen, argintiu, auriu, alb ori negru si de-astea?
    Offf, chem protectia copilului si a culorilor instant!!!


  •  
    • 7469 mesaje
    25 Sep 2014, 00:15
    5 3
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1787 mesaje
    25 Sep 2014, 07:40
    1 0

    .


    Acest mesaj a fost editat de către Midorri: 4 Apr 2017, 15:54
  •  
    • 13597 mesaje
    25 Sep 2014, 09:45
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    25 Sep 2014, 10:56
    3 0
    e_rica said:Intrerup discutia sa va raportez ce a facut a mea in seara asta: a mancat o tona de ceapa goala, si-a facut cu carioca mustata identica cu a lui Hitler (doar ca-i verde), a desenat parchetul, canapeaua si ecranul de la telefonul meu tot cu carioca (mov), iar acum danseaza de mama focului.

     
    draga de ea) sanatoasa sa fie ea, ca restul se rezolva!

    a mea inca mai face asta.
    aseara am constatat ca alt perete proaspat varuit e pictat cu creioane colorate (albastru, mov, verde si galben).
    se saturase de blocul de desen. si eu care  credeam ca am dezvatat-o)

     

  •  
    • 4582 mesaje
    25 Sep 2014, 16:42
    4 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 110 mesaje
    25 Sep 2014, 19:46
    5 0
    dancing_fawn said:La botez, bebe a primit mai multe cadouri, printre care si o cutiuta rosie cu un ceas in forma de bicicleta, cu rol de pandantiv. Pe cutiuta scrie "Sa crezi mereu in Mos Craciun". Mi s-a parut atat de faina chestia asta, nici eu nu-l voi lasa niciodata sa-si piarda spiritul Craciunului. Abia astept sa ii facem bradutul. Mos Craciun nu va veni in persoana, in schimb va gasi cadouri sub brad. Abordarea Ericai imi place si cred ca o vom pune si noi in practica. Cand va fi mai marisor, probabil ca voi ruga pe cineva sa se costumeze, dar ii voi explica de ce. Nu stiu cum, insa ceva de genul ca Mosul are nevoie de ajutoare, ca nu face fata la cati copilasi sunt pe lumea asta. Asa ca isi angajeaza ajutoare care sa duca unele cadouri la copilasii aflati prea departe.
    Mi-aduc aminte cum ii scriam mereu Mosului, cand eram mica, mama mereu ma fenta si zicea ca duce ea scrisoarea la posta. Intr-un an, nu mai tin minte cati ani aveam, am gasit cadourile in dulap. Nu stiu ce cautam acolo, in niciun caz cadourile, dar le-am gasit si am si intrebat-o pe mama. Tin minte ca a zis ca sunt cadourile unor verisori. Am inghitit galusca, dar mi-am dat seama cand a venit mosu, ca erau aceleasi ambalaje ) Nu-mi aduc aminte sa fi fost foarte suparata, aveam si surioara micuta si am zis ca sa nu-i stric surpriza. Dar confirmarea banuielilor mele, inainte sa-mi dea mosul cadourile, au fost ochelarii de soare ai lui tata si vocea mosului extrem de familiara. Era unchiul meu, l-am recunoscut imediat. ) Ca pana atunci mai mereu era veciul de deasupra, care era un mos mai... bun, in sensul ca era mare, cu burta si voce groasa.. pe cand unchiu-meu, sportiv de performanta, era inalt, slab si voce mai subtire.

     

    Eu imi aduc aminte de Craciunul cand erai in clasa I...deja nu se mai punea problema sa mai costumez pe cineva ca erau destule "semnale" ca ar fi riscant...l-am chemat pe unchi-tu sa ne insoteasca la biserica la slujba solemna de Craciun, am coborat impreuna iar eu mi-am amintit brusc ca am "uitat" ceva in priza (si m-am intors sa pun pachetele sub brad)...tu avusesesi grija sa lasi carnetul de note langa brad, in ideea ca poate trece mosul si nu suntem acasa   eu am pus carnetul de note deschis peste cadou...imi amintesc reactia ta la intoarcere, cum tremurai si desfaceai pachetul si repetai intr-una..."eram sigura ca vine si nu ne gaseste, noroc ca am lasat carnetul altfel cine stie...sigur s-a uitat in el si i-a placut, altfel nu-mi aducea fix ce mi-am dorit!"

  •  
    • 7469 mesaje
    25 Sep 2014, 19:56
    0 3
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    25 Sep 2014, 20:16
    0 0
    Da, intr-adevar, a dormit zdravan dar e normal si bine sa fie asa, organismul se reface foarte bine prin somn.  Parerea mea este sa o trezesti putin, ca sa manance si sa nu isi strice orele normale de somn si sa faceti noapte alba. 
  •  
    • 7469 mesaje
    25 Sep 2014, 20:21
    0 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    25 Sep 2014, 20:34
    1 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 25 Sep 2014, 20:39
  •  
    • 110 mesaje
    25 Sep 2014, 20:54
    0 0
    dancing_fawn said:Ui' dom'le cum da din casa! )) Citesc si nu-mi vine sa cred ca e vorba de mine, ca-mi vine sa ma pup cat eram de dragalasa! )))

    Erica, draga de ea, e normal sa doarma atata, la ce somn chinuit avea in spital, mititica. Si eu sunt de parere ca trebuie trezita, macar sa manance, sa se joace un pic cu pisiki, ca o sa-si deregleze orele de somn.

    Azi Justin a papat cel mai bine, a papat o pulpita intreaga de pui, bine, era micuta, doar pulpa inferioara, facuta la cuptor. Numai pielea si zgarciurile le-am mancat eu Si un galbenus de ou, Si fructe cu biscuiti. Si san. Si a baut si suc de portocale cu putina lamaie, ca sa-i mai dau un shot de vitamina C, ca se pare ca e raceala adevarata. Cica si baieteii prietenei mele sunt raciti cobza, ar fi adus cel mare de la gradinita si au luat si cei mici. Insa Justin se pare ca are forma cea mai usoara, ca la ei s-a lasat cu febra, diaree, tuse urata, sunt apatici. Nu vreau sa-l indop cu medicamente asa ca incerc sa-l tratez cat mai natural posibil. Serul fiziologic isi face bine datoria de a-i tine nasul curat, eu incerc sa-i tin sistemul imunitar cat mai "sus" posibil. E vioi, vesel, "alearga', se joaca, chiuie si tipa la papagal, mananca si se hidrateaza bine. M-am mai obisnuit si eu cu ideea ca parca refuzam sa cred sau sa realizez ca puiul meu e racit, A inceput sa se ridice singur in picioare tinandu-se de marginea patului.
    Uitasem sa intreb, oare pot sa-i dau si ceai? Daca da, de care? 

     

    cand erati mici si raceati va faceam ceai de tei, soc si salcam in cantitati egale...dar e mai bine sa te mai informezi inainte

  •  
    • 8217 mesaje
    25 Sep 2014, 20:55
    0 0
    Dancing, ce mama misto ai. M-a distrat povestea.


    Sanatate frumosului Justin. Sper sa-si revina cat de repede.


  •  
    • 8403 mesaje
    25 Sep 2014, 21:40
    0 0
    .

    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 25 Sep 2014, 21:40
  •  
    • 8403 mesaje
    25 Sep 2014, 21:40
    2 0
    dancing_fawn said:Ui' dom'le cum da din casa! )) Citesc si nu-mi vine sa cred ca e vorba de mine, ca-mi vine sa ma pup cat eram de dragalasa! )))

    Erica, draga de ea, e normal sa doarma atata, la ce somn chinuit avea in spital, mititica. Si eu sunt de parere ca trebuie trezita, macar sa manance, sa se joace un pic cu pisiki, ca o sa-si deregleze orele de somn.

    Azi Justin a papat cel mai bine, a papat o pulpita intreaga de pui, bine, era micuta, doar pulpa inferioara, facuta la cuptor. Numai pielea si zgarciurile le-am mancat eu Si un galbenus de ou, Si fructe cu biscuiti. Si san. Si a baut si suc de portocale cu putina lamaie, ca sa-i mai dau un shot de vitamina C, ca se pare ca e raceala adevarata. Cica si baieteii prietenei mele sunt raciti cobza, ar fi adus cel mare de la gradinita si au luat si cei mici. Insa Justin se pare ca are forma cea mai usoara, ca la ei s-a lasat cu febra, diaree, tuse urata, sunt apatici. Nu vreau sa-l indop cu medicamente asa ca incerc sa-l tratez cat mai natural posibil. Serul fiziologic isi face bine datoria de a-i tine nasul curat, eu incerc sa-i tin sistemul imunitar cat mai "sus" posibil. E vioi, vesel, "alearga', se joaca, chiuie si tipa la papagal, mananca si se hidrateaza bine. M-am mai obisnuit si eu cu ideea ca parca refuzam sa cred sau sa realizez ca puiul meu e racit, A inceput sa se ridice singur in picioare tinandu-se de marginea patului.
    Uitasem sa intreb, oare pot sa-i dau si ceai? Daca da, de care? 

     
    de tei (nu concentrat si cu lamaie). daca ai pe cineva cu miere naturala, ii poti pune putina (o lingurita e prea mult si ar avea efect invers sedarii (glucidele in exces fac sugarii mai alerti si mai vioi). teiul are rara calitate de a relaxa bronhiile, ajutand la eliminarea secretiilor bronsice in raceli dar si de a regla temperatura atunci cand e prezenta hiperpirexia, provocand transpiratia) si prevenind convulsiile. unii medici considera ca e mai indicat sa fie administrata mierea mai tarziu la sugari. mierea are si ea efect sedativ si vasodilatator  cand e administrata in cantitati nmai mici, impreuna cu teiul.  eu i-am dat fetitei mele de pe la sase luni. 

    am observat mai sus (nu stiu daca la tine sau la altcineva) ca ai spus ca a mancat in aceeasi zi ou si carne. tinand cont ca prea multe proteine intr-o zi necesita pentru neutralizarea aciditatii ce decurge in urma reactiilor de metabolizare a proteinelor foarte mult Ca si, in acelasi timp, solicita rinichii si ficatul, mai bine lasa doua zile pe saptamana cu ou (in care nu mai dai si carne), iar in restul zilelelor poti da pe rand, carne de pui, de peste, de vita (in caz ca vrei sa ia in greutate- nu as exagera insa cu ea si as introduce-o putin mai tarziu). 

    apoi...fructele. indicat ar fi sa nu se administreze dupa masa sau inainte. cel mai bine, cu o ora inainte de masa si la doua- trei ore (in functie de tipul de alimente consumate). in cazul sucului de fructe, zaharurile din suc nu fac decat sa se adauge mesei consumate, ridicand prea mult nivelul carbohidratilor si, implicit, al glicemiei. in cazul in care fructele propriu stau in stomac (acesta digera alimentele in trepte, fructele fiind ultimele)  fermenteaza (de aceea sunt mai eficiente pe stomacul gol). si, in acest caz, copil se va plange de balonare si crampe abdominale (colici). valabia regula si pentru mamicile care alapteaza