Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 3613 mesaje
    23 Sep 2014, 20:45
    1 0
    Hope93 said:

    L-ati cumparat preventiv pt Bubu? Probabil ca ai scris si nu am citit, desi am rasfoit topicul. Sper sa ma insel. 

    Nu preventiv, Hope. Cand avea vreo 2 ani si jumatate a facut o raceala mai puternica si a trebuit sa fie internata cu maica-sa.
    Tratamentul care i s-a facut atunci prevedea si aerosoli.
    Dupa cateva zile a fost externata, tratamentul injectabil i se terminase, dar a trebuit sa mearga in continuare la spital, de doua ori pe zi, pt. continuarea aerosolilor.
    Atunci ne-am gandit pt. prima data ca ar fi bine sa avem asa ceva in casa.
    Dupa urmatoarea raceala ramasese cu o tuse de care nu mai scapa.
    Nici n-am mai stat pe ganduri, i l-am cumparat si gata!


     

  •  
    • 4419 mesaje
    23 Sep 2014, 20:51
    0 0
    Adri, am confundat pe Bubu cu Bonduelle...cand am intrebat aveam in gand pe micutul tau. Citisem cate ceva despre Bubu...imi amintesc.

  •  
    • 13597 mesaje
    23 Sep 2014, 21:38
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    23 Sep 2014, 21:42
    1 0
    Dancing, dar poti sa iei niste apa calda de la chiuveta si sa tii fiola un timp ianuntru. E ser fiziologic sub forma de fiole? Sa nu ti se sparga pe burtica....

     
  •  
    • 3613 mesaje
    23 Sep 2014, 22:15
    1 0
    Dancing, umiditatea din aer poate fi mentinuta f. usor si vara, sau in celelalte anotimpuri cand inca nu se da drumul la caldura.
    Chiar daca este rece caloriferul, poate fi pus pe el un vas cu apa, sau un prosop udat si stors.
    Apa din ele se va evapora oricum, pentru ca este caldura de la mama natura.

    Caldura emanata de calorifer usuca aerul mai tare decat caldura de la soba de teracota. Trebuie tinut cont si de acest lucru.

    Lipsa umiditatii din casa duce la uscarea pielii si a mucoasei nazale, ceea ce poate provoca iritatii ale acestora si raceli frecvente. 
    Acum, nah, e si mai bun un umidificator in casa, dar in lipsa lui se poate proceda si asa! 
  •  
    • 10816 mesaje
    23 Sep 2014, 22:23
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 110 mesaje
    23 Sep 2014, 22:33
    8 0
    dancing_fawn said:Multumesc, fetele, pentru incurajari! Ufff... m-a mai calmat si mama, ce m-as face eu fara ea?? L-am torturat iar cu serul si pompatul, acum doarme. I-am pus si o pernuta sub cap, sa poata respira mai bine. Imi pregatesc un plasture sa-mi pun pe burta, sa tin inca doua fiole de ser la cald, alta idee nu mi-a venit, in caz ca e nevoie la noapte sa nu mai stau sa incalzesc pe aragaz. De dimineata o sa combinam "tratamentul" cu lapte de san.
    Uitasem sa precizez, mucii sunt incolori, foarte putin vascosi, deci vreo infectie clar nu e. Febra nu are, o sa-i mai pun termometrul pe la jumatatea noptii, nu-l mai chinui din ora in ora. Mai mult de atat zau ca nu stiu ce sa-i fac sa-i fie mai bine... Clar o sa trebuiasca sa investesc intr-un aparat cu aerosoli.
    Bertha, despre umidificator nu stiu prea multe si la ce ajuta, dar ma documentez. Banuiesc ca iarna e mai usor cu un vas de apa pus pe calorifer/soba

     

    Ti-am mai spus, primul lucru este sa te calmezi si sa nu intri in panica apoi solutiile le vezi mai repede...cu atat mai mult cu cat, in ziua de azi, informatia circula pe toate caile...acum 30 de ani eu n-am avut decat "Mama si copilul" la indemana, n-am avut nici pompita pentru aspiratie si nici atatea ustensile ajutatoare care fac viata mamicilor si a bebelusilor mai usoara si, har Domnului, m-am descurcat...nu a fost usor deloc nici atunci cand te imbolnaveai mai rau(si se intampla destul de des) si era nevoie de tratament injectabil...mi-as fi dorit sa pot fi in aceste momente langa tine si bebe...ma bucur insa ca exista acest topic si va impartasiti experientele, in felul acesta puteti trece mai increzatoare prin incercarile la care va supun bebelusii vostri.

  •  
    • 4208 mesaje
    23 Sep 2014, 22:38
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 110 mesaje
    23 Sep 2014, 22:47
    5 0
    Multumesc, fetelor... din pacate, sau din fericire, nici eu nu stiu cum sa spun, intelepciunea asta vine odata cu trecerea anilor si cu incercarile la care te supune viata...cu fiecare piedica deschizi ochii mai bine la pasul urmator...
  •  
    • 4582 mesaje
    24 Sep 2014, 01:03
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3613 mesaje
    24 Sep 2014, 01:26
    0 0
    marlenalili said:
    Nu stiu ce sa fac, daca sa cumpar sau nu aparatul ala de aerosoli pentru Alex, trebuie sa mai mai interesez, pana acum nu mi l-a recomandat nici un doctor, l-am vazut la cumnata-mea, il folosea cand era racita. L-a folosit cineva pentru astm? 

     
    Marlen, intereseaza-te intai si apoi vezi tu ce faci!
    Aparatul lui Bubu este cumparat din farmacie, mie asta mi-a dat un plus de incredere ca este ceva recomandat.
    Nu cred ca farmaciile ar fi comercializat ceva potential periculos pt. sanatatea copiilor.
    Nu cunosc pe nimeni care sa-l fi folosit pt. astm, dar asa scrie in prospectul lui.
     


    Acest mesaj a fost editat de către Adriadi: 24 Sep 2014, 01:32
  •  
    • 6798 mesaje
    24 Sep 2014, 08:13
    0 0
    Cum se prezinta Justin in dimineata asta? Sper ca e mult mai bine.
  •  
    • 13597 mesaje
    24 Sep 2014, 09:05
    9 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3613 mesaje
    24 Sep 2014, 11:36
    0 0
    Dragutul de Justin, cum s-a dat el la joaca imediat cu bunul sau prieten, papagalul!
    E un baietel curajos, iar mamica lui e o mamica minunata.
    (Mi-a ramas in minte imaginea cu fiolele de ser lipite pe burta. Pff, cat m-a emotionat!)

     
  •  
    • 6798 mesaje
    24 Sep 2014, 11:39
    2 0
    Ma bucur ca e bine Justin. Nu stiu daca vrei sfatul meu sau nu, dar eu iti spun oricum. Umiditatea e esentiala pt bebelusi. Ia-ti un umidificator sau macar pune niste vase cu apa in camera. In plus, nu cred ca e suficient sa stranute ca sa-si curete nasul, deci eu i-as pune ser cate o picatura in fiecare nara zilnic si l-as curata cu batista bebelusului macar o data pe saptamana. Mucii se aduna, prin stranut nu-si scoate singur mucii, sau nu toti, cel putin eu asa am vazut la Sabrina. Mucozitatile acumulate pot duce la infectii si raceli frecvente, sau la otite. Te-ai speriat o data, poti preveni acumularea prea multor muci pur si simplu cu umiditate in camera, o picatura de ser pe zi si aspirat saptamanal nasul. Eu cel putin asa as face.
    Acest mesaj a fost editat de către bertha_: 24 Sep 2014, 11:39
  •  
    • 5144 mesaje
    24 Sep 2014, 16:08
    2 0
    http://www.suntparinte.ro/uploads/resource/35/35/6/suntparinte.ro_ghidul_educatiei_sexuale.pdf
    acusica incep intrebarile... asa ca sa aveti spor la citit!
  •  
    • 7469 mesaje
    24 Sep 2014, 17:52
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6557 mesaje
    24 Sep 2014, 18:08
    0 0
    or fi fost chinezi
    asa m-am bucurat gandindu-ma ca aici o sa scap de privelistea asta
    m-am inselat amarnic, chinezii asa se imbraca la cele 22 grade
    si indienii la fel
        
  •  
    • 13597 mesaje
    24 Sep 2014, 19:14
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    24 Sep 2014, 19:27
    6 0
    Mesaj şters de administrator