Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 13597 mesaje
    23 Sep 2014, 18:11
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    23 Sep 2014, 18:25
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3613 mesaje
    23 Sep 2014, 18:30
    0 0
    Multa sanatate micutului Justin!
    Dancing, daca medicul l-a consultat si ti-a spus ca nu are nimic nici la plamani, nici in gat, ma gandesc ca poate fi vorba despre o rinita non-alergica, provocata de schimbarea brusca a temperaturilor, acum, cu trecerea dintre anotimpuri.
    Pentru aparatul de aerosoli pledez si eu. Tot ser fiziologic vei pune in el, dar aburii calzi vor fi inhalati pana in plamani, ceea ce va duce la o curatare totala a aparatului respirator. Plus ca, de la aburi mucozitatile ii vor curge imediat, va scapa mai repede de ele, decat daca i se vor pune in nasuc picaturi de ser fiziologic incalzit.




  •  
    • 10816 mesaje
    23 Sep 2014, 18:34
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    23 Sep 2014, 18:43
    0 1
    Dancing, am o curiozitate, tu ii aspiri nasul lui Justin in fiecare seara inainte/ dupa baie? cu ser pus inainte, evident. Ma gandesc ca daca nu il aspiri zilnic, poate s-au adunat prea multe mucozitati. Nu stiu, zic si eu, poate de-aia s-a infundat asa tare.
  •  
    • 8217 mesaje
    23 Sep 2014, 18:48
    0 0
    Dancing, sanatate multa micutului :*
  •  
    • 13597 mesaje
    23 Sep 2014, 18:49
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10816 mesaje
    23 Sep 2014, 18:53
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    23 Sep 2014, 19:26
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4419 mesaje
    23 Sep 2014, 19:53
    1 0
    dancing_fawn said:Nu i l-am curatat niciodata inainte/dupa baie, bebelusii isi curata nasul singuri prin stranut, nu aspir nimic daca nu e nevoie. Acum e nevoie, ca sunt muci din aia lichizi, dupa aspirare se formeaza din nou, n-are legatura cu aspiratul de dupa baie.
    O sa imi iau un aparat din ala cu aerosoli, poate il ajuta mai mult decat aspiratul nasului.

     

    Dancing, multa sanatate pustiului. Imi inchipui ce este in sufletul tau.

    Eu foloseam Vaporub, ii puneam putin intre sprancene si pe piept, dupa care masam sa intre in piele. Atentie mare pt ca este cu camfor, sigur vei gasi si prospectul pe net.

     http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/d/dd/Vicks_vaporub1.jpg

  •  
    • 4419 mesaje
    23 Sep 2014, 19:54
    1 0
    Intotdeauna rasetul unui copil insenineaza omul, darminte 4 copii o data

    https://www.facebook.com/video.php?v=151716908320904 
  •  
    • 6798 mesaje
    23 Sep 2014, 19:59
    0 0
    dancing_fawn said:Nu i l-am curatat niciodata inainte/dupa baie, bebelusii isi curata nasul singuri prin stranut, nu aspir nimic daca nu e nevoie. Acum e nevoie, ca sunt muci din aia lichizi, dupa aspirare se formeaza din nou, n-are legatura cu aspiratul de dupa baie.
    O sa imi iau un aparat din ala cu aerosoli, poate il ajuta mai mult decat aspiratul nasului.

     

    nici eu nu o aspir zilnic, in schimb ii pun ser fiziologic zilnic si o aspir dupa baie o data la 3-4 zile. Incearca aerosolii, dar vorbeste cu un medic inainte sa iti spuna ce substante sa ii pui.
  •  
    • 3613 mesaje
    23 Sep 2014, 19:59
    1 0
    Dancing, daca te vei hotari sa cumperi acum un aparat de aerosoli, vei face o investitie f. buna pentru sanatatea lui Justin si pentru pe viitor.

    In cazuri de raceli mai grele, in recipient pot fi turnate tot felul de fiole cu solutii, chiar si pe baza de antibiotic, de exemplu, daca este cazul.
    Bineinteles ca acest lucru nu se va putea face decat la indicatia medicului! Doar el iti va putea spune ce sa-i pui acolo si in ce concentratii.
    Tratamentul cu aerosoli are o eficacitate mai mare si efecte secundare mai putine decat un tratament medicamentos clasic.

    Daca nu va suporta masca, i-o poti da jos si tine doar recipientul cu solutie in dreptul nasului lui Justin.
    Nu va mai inhala toti aburii, se vor mai pierde dintre ei, dar tot va fi f. bine si-l vor ajuta mult.
  •  
    • 6798 mesaje
    23 Sep 2014, 20:00
    0 0
    ah, si umidificator in camera musai, sau macar un vas cu apa, ajuta la fluidizarea mucozitatilor.
  •  
    • 4582 mesaje
    23 Sep 2014, 20:03
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    23 Sep 2014, 20:12
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    23 Sep 2014, 20:13
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3613 mesaje
    23 Sep 2014, 20:15
    1 0
    Marlem, uite aparatul de aerosoli pe care il are Bubu!
    Noi suntem f. multumiti de el.
    Poate fi folosit si in tratarea astmului bronsic.

    http://farmaverde.allshops.ro/produs/6698353/Aparat+aerosoli+cu+compresor+Norditalia+Estrade.html
  •  
    • 4419 mesaje
    23 Sep 2014, 20:19
    1 0
    marlenalili said:Adriadi, cum arata aparatul de care spui tu. Eu am ceva de genul asta, il puneam iarna in camera pe minimum, aburii aia nu sunt recomandati la astmul lui Alex.

    http://www.airoswiss.net/assets/item/regular/AOS7135.jpg

    Hope, de crema imi spuneau si prietenele mele, numai ca lui alex nu ii face bine mirosul, nu spun ca si pe mine ma deranjeaza, asa ca noi nu am putut-o folosi.  

     

    Adevarul este ca trebuie dusa munca de lamurire cu un pusti mic, ca sa inteleaga ce ii face bine si cum poate scapa de durere. Al meu, manca bomboane mentolate, deci nu au fost probleme, i-am dat cateva explicatii si a stat cumintel.

    Acum cand ma incearca o sinuzita sau o bronsita, imi dau cu Vaporub, si scap de stres...

  •  
    • 4419 mesaje
    23 Sep 2014, 20:22
    0 0
    Adriadi said:Marlem, uite aparatul de aerosoli pe care il are Bubu!
    Noi suntem f. multumiti de el.
    Poate fi folosit si in tratarea astmului bronsic.

    http://farmaverde.allshops.ro/produs/6698353/Aparat+aerosoli+cu+compresor+Norditalia+Estrade.html

     

    L-ati cumparat preventiv pt Bubu? Probabil ca ai scris si nu am citit, desi am rasfoit topicul. Sper sa ma insel.