Eva noua, cafenea noua!

  •  
    • 9724 mesaje
    30 Nov 2015, 19:50
    0 0
    Bucataria si baia vin utilate cu tot ce se vede in poze. Zona aia pe care voi o numiti industriala, e langa apa si tot ce e langa apa, e scump. Zona se dezvolta acum, o sa fie din ce in ce mai scump acolo.
    Ooooooffffffff, veatsa meaaaaaa, nu mai vreau apartamente, vreau liniste si pace.

    Asta e alta optiune, dar baia nu-mi place deloc. In afara de buda si cada, nu vreau sa schimb nimic.

    http://objekt.fastighetsbyran.se/Objekt/?source=Hemnet&ObjektId=1445643&images=1

    Zona buna, aproape de joaba mea.
  •  
    • 14418 mesaje
    30 Nov 2015, 19:53
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    30 Nov 2015, 19:55
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    30 Nov 2015, 19:55
    0 0
    Ulimul postat îmi place mai mult, și balconul e mai mare.
  •  
    • 14418 mesaje
    30 Nov 2015, 19:59
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3613 mesaje
    30 Nov 2015, 20:30
    1 0
    La multi ani, tuturor celor care poarta frumosul nume de Andrei/Andreea! 

    Cafeluta, bine ca nu ai stat asa si te-ai dus iarasi la spital!
    Draga de tine, prin ce situatii groaznice poti sa treci din cauza unui sofer cascaun!


    Apropo de soferi cascauni, mi-am adus aminte ce i s-a intamplat, cu cativa ani in urma, fiicei ( 30 ani si insarcinata in 7 luni) unei foste colege de serviciu.
    Statea pe bordura trotuarului din dreptul  trecerii de pietoni, asteptand sa treaca mai intai masina care cobora din panta, ca apoi sa traverseze soseaua.
    De pe bordura a luat-o pe botul masinii, praf a facut-o.

    Panta respectiva este f. abrupta si multe masini coborau pe acolo ca vantul, in viteze mari.
    Abia dupa acel groaznic accident in intersectia cu pricina s-a facut sens giratoriu, sa-i mai tempereze pe vitezomani. 









     

    Acest mesaj a fost editat de către Adriadi: 30 Nov 2015, 20:40
  •  
    • 9728 mesaje
    30 Nov 2015, 20:35
    0 0
    daria_alex said:

    Uite eu de exemplu prefer clar linistea in fata privelistii. M-a linistit statul la bulevard cu priveliste in ultima sedere in Praga. Never, ever nu o sa mai stau la bulevard.

     
    Și pentru mine contează, iar eu una când mă refer la priveliște nu mă refer la bulevard sau zgârie nori, ci la câțiva copaci și verdeață primprejur. Și în mod cert nu stradă cu multe mașini, sau chestii industriale etc.
    Asta dacă am de ales , cum are Samoa.

     

  •  
    • 4455 mesaje
    30 Nov 2015, 20:43
    0 0
    Si eu votez cu nr 3. Pare mai "patratos", primul era prea pe lung si ingust. Acu' depinde si cum sunt facute pozele, dar ultimul pare mai locuibil (exista cuvantul?), celelalte sunt prea reci si industriale.
  •  
    • 9724 mesaje
    30 Nov 2015, 20:48
    0 0
    Pentru mine, un criteriu decisiv, e cat de aproape/departe e de oras/ munca/ sala, etc.
    Apoi, sa fie zona linistita, nu foarte traficata (ok, nu vreau sa stau in padure, in liniste totala), adica sa nu fie multime de baruri si restaurante in zona aia. Sa aiba buna comunicare dpdv al transportului in comun, sa aiba magazine, clinica, farmacie si alte acareturi necesare, in imediata apropiere. Sa aiba balcon, e absolut obligatoriu! Sa nu fie la etajul 5/5, fara lift. Nu merci! ca poate-mi rup un picior, sau am de carat, te miri ce. Nope!
    Sa fie cat mai renovat, sa nu m-apuc sa racai peretii, ca sa schimb tapetul, sau sa sparg gresia si faianta. Pentru chestia asta, platesc in plus, suma consoderabila. Sanatea mea mintala, e priceless!

  •  
    • 3613 mesaje
    30 Nov 2015, 20:50
    0 0
    Sam, eu nu pot sa te consiliez. Nu merge clic dreapta la maus, ca sa dau copy/paste la link.


  •  
    • 9724 mesaje
    30 Nov 2015, 20:52
    0 0
    Adri, nu esti de nicio nadejde, soro!
    Marcheaza linkul si apasa pe rotita mouse-ului. O sa-ti deschida un nou tab, cu link-ul in chestiune!
    Sau, marchezi link-ul. Ctrl+C
    Te duci in tab nou, Ctrl+V.  
    Acest mesaj a fost editat de către samoa: 30 Nov 2015, 20:54
  •  
    • 7469 mesaje
    30 Nov 2015, 21:09
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    30 Nov 2015, 21:13
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    30 Nov 2015, 21:15
    0 0
    Haha, Erica, eu sunt pricinoasa rau. Iar cucoana asta de ma sfatuieste, e si mai afurisita. Si are un talent, sa-mi ucida entuziasmul, ceva de groaza!
    Stie toate dedesubturile, cauta informatii despre asociatia din zona, se uita ce cifre au pe anul in curs, imi explica ce posibilitati sunt, ca tot ce inseamna cheltuieli comune de intretinere, sa creasca, din cauza unei proaste gestionari a fondurilor (ea vede toate astea in cifrele alea, io ma uit ca ratza la fulger), se ia la intepaturi cu agentul imobiliar, ii arata o reparatie facuta, inainte de vizionare, stie preturi la materiale, iti zice 1-2 cat a costat renovarea..ooooohhhh...e unica!
    Bine c-o am, ca eu sunt absolut verde, nu stiu nimic, nimic, nimic!
  •  
    • 14418 mesaje
    30 Nov 2015, 21:16
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    30 Nov 2015, 21:17
    0 0
    Majestate, nu e graba si nu pot semna nimic, pana nu ma duc luni la banca.
    As vrea totusi sa ma uit la ceva mai scump, pe la 2.000.000 sek.....
  •  
    • 9724 mesaje
    30 Nov 2015, 21:23
    0 0
    Eh, asta imi place!

    http://www.husmanhagberg.se/alla-bilder/?objectid=OBJ26123_1450724693
  •  
    • 14418 mesaje
    30 Nov 2015, 21:29
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    30 Nov 2015, 21:33
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 30 Nov 2015, 21:34
  •  
    • 9724 mesaje
    30 Nov 2015, 21:44
    0 0
    Regina_Neagra said:io ma dau batuta . am un fel de deja vu! adica .... parca o vad pe oana cu rochiile pentru nunta .

     

    Bre, ai putintica rabdare! Ca nu cumpar o pereche de pantofi, ci pereti!!! Spaima mea, a mai mare, sa cumpar pereti!
    Sa va explic: in Suedia, exista trei (hai 4) situatii locative:
    1. Cumparat. Esti apropritar, te doare la basca! Ai de facut reparatii, renovari, e treaba ta, le faci, platesti! 
    2. Inchiriat, la prima mana. Adica un apartament inchiriat pe viata. Agentia are obligatia sa te plaseze intr-un apartament cel putin la fel de confortabil ca ala in care deja stai, la acelasi pret, daca trebuie sa te mute, dintr-un motiv sau altul. Reparatii si renovari, agentia se ocupa. 
    3. Inchiriat la mana a doua. Cineva are un apartament pe viata, a cerut voie agentiei, il subinchiriaza. Contractul e pe perioada scurta (cateva luni, pana la 2-3 ani).
    4. La negru. Nu cunosc detalii, nu vreau sa le cunosc.

    Ca sa gasesti un contract la prima mana, dureaza intre cateva luni (minim 6, daca ai noroc porcesc si contacte beton) si cativa ani. Chiar si 10!
    Eu stau acum intr-un apartament la mana a doua, azi m-a sunat un agent, sa ma duc maine sa vad un apartament, intr-o zona care nu e pe lista mea de favorite, contract la prima mana.  
    Cand aplici pentru contract la prima mana, te cauta la serviciu, intreaba de salariu, recomandari, etc. Suna si la fosta locuinta (agentie) si cer informatii despre tine.Asta au facut si in cazul meu, saptamana trecuta.
    Deci, maine vad un holeab, sau locul unde voi sta relaxata, pana imi apare apartamentul visurilor mele!