Eu te-am iubit corect gramatical

  •  
    • 8901 mesaje
    2 Feb 2013, 15:42
    0 0
    Regina_Neagra said:
    andrada86 said:Am mai discutat si am mai postat si link-ul:
    http://www.realitatea.net/iccj-mamele-de-gemeni-sau-tripleti-primesc-o-indemnizatie-lunara-pentru-fiecare-copil-in-parte_887115.html

    Si acum astept sa-mi spui, Regino, ca justitia e oarba. O fi, tu trebuie sa stii mai bine, ca esti din breasla. Dar uite ca nu toti ganditi la fel.

     

    io zic sa te documentezi din alte surse .

     

    realitatea si antena 3 sunt o sursa pt lenesi ... lenesi in gandire, desigur

     

    si iti mai zic si ca sunt sigura ca tie nu ti-ar conveni ca io sa primesc pt 2 copii, sau 3 cum blestema cafeaua_si_tigara , cate o indemnizatie de fiecare . nu de alta, dar banuiesc ca stii ca nu vorbim de 800 de lei/bucata, nu?

     

      Sursa e una sigura: procesul castigat in instanta de Ioana Danciu. Dar cum eu am o gandire lenesa, nu ma baga in seama. Am zis, noroc (virgula) ca mai exista si un alt gen de judecatori.

    Cum o fi dreptul asta, ca multi il fac, dar fiecare il intelege dupa cum il taie capu'.

  •  
    • 14418 mesaje
    2 Feb 2013, 15:42
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    2 Feb 2013, 15:42
    0 0
    in plus, cei care fac gemeni sau tripleti (s-o iau pe cumnata-mea, de ex) nu cred ca au stiut de la inceput sau si-au dictat sa le iasa 2 sau 3 odata, asa s-a nimerit, n-au ei vina ca au facut 3 odata.

    mi s-ar parea frumos sa le dea atatea indemnizatii cati copii fac (stiu, am inteles, indemnizatia tine loc de salariu, iar mama e doar una), mai ales ca exista si femei care nu fac copii deloc si pe undeva s-ar compensa cheltuielile, ca nici cazurile de gemeni sau tripleti nu-s chiar asa de dese.

    cert e ca el al dracu'  de greu sa te trezesti cu 3 odata, n-as fi crezut pana n-am vazut cu ochii mei.
    ce-ti trebuie pt un copil, vesnic inmulteste cu 3.... 
  •  
    • 10816 mesaje
    2 Feb 2013, 15:43
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 15:48
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Feb 2013, 15:49
  •  
    • 6798 mesaje
    2 Feb 2013, 15:49
    0 0
    andrada86 said:

      Sursa e una sigura: procesul castigat in instanta de Ioana Danciu. 

     

    pe bune? adica  ioana asta a reusit sa obtina mai multe indemnizatii sau cum?
    bravo ei, eu chiar ma bucur. 

  •  
    • 6798 mesaje
    2 Feb 2013, 15:55
    1 0
    Milady_me said:Bertha, corect.
    Dar o sarcina multipla e identificata in primele luni. Si-atunci, ca viitor parinte, iti faci calculele si incepi, eventual, sa economisesti pentru copiii ce vor veni.
    Sau si mai bine, economiseai deja de cativa ani, stiind ca-ti vei dori un copil la un moment dat...

    pai si daca o identifici in primele luni, ce?
    vezi la ecografie ca vor fi trei.
    si daca economiile tale exista, dar nu pentru 3, ce faci?
    ii spui doctorului sa-ti scoata 2 din burta, ca tu n-ai bani decat pentru unul?
    poti tu sa faci cate calcule vrei, daca economiile-s mici, sunt mici si gata. 
    ce inseamna ca o sarcina multipla o identifici din primele luni? nu inseamna absolut nimic.
    n-ai ce face, te resemnezi/ te bucuri si mergi mai departe.
    dar tot greu e.
    mai aud ca e greu si cu unul, si cu trei.
    sau si mai tembel, unde creste unul cresc si trei.
    aiurea!
    cumnata-mea cheltuie o avere cu 3 fete.
    acum sunt si la scoala, nu vrei sa stii: 60 de caiete, 3 ghiozdane, zeci de carti, zeci de creioane, haine ori 3, incaltari ori 3, mancare ori 3, totul ori 3.
    chiar o fi la fel sa ai 3 sau doar 1? 

  •  
    • 8901 mesaje
    2 Feb 2013, 15:57
    0 0
    Milady_me said:
    Me_elvira said:
    Am senzatia ca miroase a branza nick-ul tau...Yaaaaaaaaaaaaaaaak!

     

    Iar eu am senzatia ca te imbraci in carne.

     

     Vai, doamna...

     Cand te luasi, deunazi, de feciorasu' ala, cu avataru' fara virgule, frumos fu?

     

     Las-o pe Elvira sa-i puta un nick, ca si tie ti-o zgariat lentila de la ochelari un avatar.

    Sa pastram aceeasi masura, zic.

  •  
    • 10816 mesaje
    2 Feb 2013, 15:58
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 15:59
    0 2
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Feb 2013, 16:01
  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 16:00
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8901 mesaje
    2 Feb 2013, 16:02
    0 0
    Zau?!
    Si de ce, ma rog, ti-ar fi facut tie o asemenea dedicatie?
    Aaa...ma scuzi, nu-i treaba mea.
  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 16:03
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10816 mesaje
    2 Feb 2013, 16:06
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    2 Feb 2013, 16:07
    1 0
    Milady_me said:

     

    Nu e la fel, dar eu, mos Ion Roata cum sunt uneori, tot n-am inteles in context: ce face mama a trei copii, primitoare a 3 indemnizatii, cand se intoarce la serviciu si are doar un singur salariu?

     

    In rest.... eu n-am zis nicaieri de scosul copiilor din burta, hai sa ramanem totusi in parametrii unui dialog rational. 

     

    ce sa faca mama a 3 copii cand se intoarce la serviciu si are un singur salariu?
    ce sa faca, nimic, isi vede de treaba ei.
    macar primii doi ani cu sacii de pampersi si tonele de lapte praf au trecut, tot e ceva, decat nimic.
    in primii doi ani ii pui pe picioare, ceea ce nu-i putin lucru.
    ca e greu si dupa 2 ani, e foarte adevarat.
    faza cu scosul a 2 din burta ca n-ai bani decat pt unul nu era in afara unui dialog rational, era ca sa ilustreze faptul ca nu ai ce sa faci daca ti-au iesit 2 sau 3 si n-ai decat sa-i nasti si sa-i cresti. 

  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 16:07
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2529 mesaje
    2 Feb 2013, 16:08
    1 0
    ce tare...

    ia sa-mi fac si eu niste dedicatii,
    dupa care sa-mi pleznesc niste like-uri verzi.))
  •  
    • 6798 mesaje
    2 Feb 2013, 16:11
    1 0
    cele 3 nepoate ale mele s-au nascut fiecare sub 1 kg, a stat maica-sa cu ele inca 2 luni in spital pana au ajuns la o greutate normala si le-a dat voie acasa.
    apoi, au fost toate sensibile, dar mai ales una din ele care a avut nevoie pana acum de 3 operatii pe creier pt a drena lichidul in exces.
    cand e unul singur, ai mai multe sanse sa fie bine si sanatos, cu cat sunt mai multi, cu atat exista sansa sa fie sensibili sau cu probleme.
    si in cazurile astea, orice ajutor conteaza, fie ca e vorba de medicamente, operatii sau altele. 
  •  
    • 10816 mesaje
    2 Feb 2013, 16:12
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 16:15
    0 0
    Mesaj şters de administrator