tzoale :)

  •  
    • 13597 mesaje
    28 Nov 2012, 19:06
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    28 Nov 2012, 19:08
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5144 mesaje
    28 Nov 2012, 20:11
    0 0
    dancing_fawn said:Basilio, nu te reneg, mai ai o sansa la testamentu' meu
    Si io port geaca de piele, cizme de piele, manusi de piele. Dar blanuri niciodata.
    Na, nu tre sa omori oaia sa iei lana de pe ea

     dar pt piele da >


    Acest mesaj a fost editat de către basilio: 28 Nov 2012, 20:11
  •  
    • 5575 mesaje
    28 Nov 2012, 21:46
    1 0
    n-ai cum sa jupoi un animal de viu, mai oameni buni!
    ca sa se jupoaie pielea, animalul ala trebuie sa fie taiat (adica mort) si umflat, pentru a se desprinde pielea.
    ma indoiesc ca altii au alte metode decat ale noastre.
  •  
    • 6798 mesaje
    28 Nov 2012, 21:54
    0 0
    basilio said:am lipsit; n-am apucat sa vad nicio rochie

    despre blanuri umbla zvonuri si zvonuri, mai sadice sau mai impaciuitoare. si mie imi plac animalele, dar exista si un lant trofic pe care il accept ca normalitate. nu stiu cu siguranta ce si cum se intampla in industria asta, dar stiu ca blanurile home-made nu sunt jupuite de pe animalul viu, asa cum povestesc cei care sunt impotriva purtarii lor. animalul e sacrificat exact ca atunci cand il sacrifici pt carne. atat timp cat voi consuma carne si voi purta incaltaminte din piele, nu ma voi da inapoi de la a purta blana. oricum, pt mine si pt varsta mea a purta blana se traduce prin a purta o vesta sau un guler, cel mult o jacheta. deocamdata nu am decat un sal facut din niste smocuri de iepure cusute pe un material nu mi-am pus problena sa port vreun animal pe cale de disparitie, asa ca nu cred ca sunt vreun pericol al naturii. iepuri si vulpi se gasesc.
    cu ce e mai prejos oaia de putem purta cojoc facut din ea? sau vita, ca si de la ea se foloseste intens pielea.
    p.s.: dancing, nu ma renega!

     

    sunt fix de aceeasi parere.
    cum dracu mananci carne si porti pantofi, manusi, cizme si opinci din piele de vaca, oaie, capra, caprioara, crocodil si te zbarlesti cand auzi de veste de blana?  simt o urma de ipocrizie aici.
    cum sa pozezi in ocrotitor de animale si apoi te incalti in pantofi si porti pantaloni, fuste si geanta din piele? 

  •  
    • 6798 mesaje
    28 Nov 2012, 21:58
    0 0
    ah, si hainele de blana din linkul postat de basilio sunt superbe, eu le-as purta pe toate.
  •  
    • 8217 mesaje
    29 Nov 2012, 00:11
    0 0
    eu spuneam ca deocamdata nu as putea purta blanuri. deocamdata tine si de varsta. si de senzatie. nu stiu cum sa o explic, dar asta simt. deocamdata
  •  
    • 8578 mesaje
    29 Nov 2012, 10:58
    0 0
    Am dus rochia de ieri inapoi. Acum astept sa soseasca cele 2 comandate si daca nici astea nu mi plac mai am o ultima varianta de la Mango.
  •  
    • 8217 mesaje
    29 Nov 2012, 11:40
    0 0
    Cora, cea din dantela promite mult. e pe gustul meu.
  •  
    • 8578 mesaje
    29 Nov 2012, 11:44
    0 0
    Merci, amelie. Dupa cum zic astia de la dhl, s ar parea ca azi primesc pachetul. Sper sa fie pe masura asteptarilor
  •  
    • 8578 mesaje
    29 Nov 2012, 20:46
    0 0
    Am oprit rochia din dantela, vine perfect!! Ce culoare de oja sa mi pun pe unghii si ce accesorii sau in afara de cercei nimic??
  •  
    • 6798 mesaje
    30 Nov 2012, 00:38
    1 1
    coralain said:Am oprit rochia din dantela, vine perfect!! Ce culoare de oja sa mi pun pe unghii si ce accesorii sau in afara de cercei nimic??

     
    manichiura french  si doar cercei, dupa mine.

  •  
    • 3140 mesaje
    30 Nov 2012, 02:58
    1 0
    Apropo de blanuri, pe cei care poarta piele si se hranesc si cu carne ii rog sa se abtina de la comentarii pe tema fiindca risc sa-mi pierd cumpatul si sa-i jignesc. Apropo de chinuri, animalele alea a caror carne o mincati si ale caror piei le purtati aveti idee in ce chinuri isi dau viata, credeti ca mor fara dureri, in somn?

    Singura persoana pe care o cunosc si care chiar aplica in toate aspectele vietii ei convingerile astea e fi-mea, a devenit ovo-lacto-vegetariana, dupa ce a vazut un film documentar despre cum sunt crescute si ucise animalele pentru carne, piele si blana si a zis ca din acel moment niciun animal nu o sa mai moara ca sa se hraneasca sau sa se imbrace ea. E singura care mi-a demonstrat ca chiar crede cu tarie in asta si pune in aplicare. Toti cei din familie am crezut ca nu o sa reziste sa faca trecerea asa brusc, mai ales in materie de hrana, dar se pare ca e mult mai puternica si mai determinata decit noi, din acel moment nu a mai mincat nici macar un peste, a donat tot ce avea de piele si cu blana si isi cumpara doar incaltaminte si accesorii care nu-s din piele naturala. Daca o persoana de genul asta imi spune ca e gresit sa port blanuri las capul in jos si-i dau dreptate in sinea mea dar altfel nu accept critica.

  •  
    • 14418 mesaje
    30 Nov 2012, 08:49
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 30 Nov 2012, 09:01
  •  
    • 8578 mesaje
    30 Nov 2012, 10:48
    0 0
    Multumesc, bertha_.
  •  
    • 9873 mesaje
    30 Nov 2012, 11:25
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6599 mesaje
    30 Nov 2012, 11:56
    1 0

    Ca sa porti o blana naturala iti trebuie in primul rand masina..

    Eu una nu m-as imbraca asa ca apoi sa ma urc in autobuz)

    Imi plac blanitele dar sunt si artificiale foarte frumoase..nu sunt atat de pretentioase si nu te obliga la tinute elegante.Merg si la blugi.

    Si vestutele sunt foarte simpatice..

     

  •  
    • 3140 mesaje
    30 Nov 2012, 12:11
    4 0
    Regina, n-am nevoie sa-mi admiri tu fata, important e ca o admir eu, am dat-o exemplu pentru ca ea nu e ipocrita cind zice "saracele animale", chiar pune in aplicare ce crede si nu propovaduieste cauza lor cu fiecare ocazie, tocmai asta e, nu merge cu stindardul in virf de batz in timp ce zbiara "Pacatosilor, oameni rai, nu mai mincati carne, nu mai purtati piele sau blana!'

    E alegerea ei asa cum a ales sa faca voluntariat si sa doneze la un adapost de animale dar pentru ca sotul ei maninca si carne ii gateste ca atare, eu port blanuri, haine , incaltari si posete din piele, maninc carne dar nu m-a facut nicio clipa sa ma simt aiurea din cauza asta, a zis ca imi respecta alegerile. Eu am ceva cu cei care incep cu "Vaiiii, cine poarta blanuri naturale nu are suflet, bietele animale etc." dar poarta incaltari din piele naturala si maninca si carne, pai vitele alea mor in niste chinuri si nici porcii nu trec prea usor in cea lume ca sa bagam noi la matz  Asta era ideea, sa nu aud faze de genul asta de la oameni care nu sunt in stare sa renunte la tot ce inseamna carne, piele, blana , cita vreme nu o fac sa nu ma considere pe mine paria pentru ca-mi port hainele din blana. 

    Trili, nu injur pe nimeni, cu atit mai mult pe cei care-s la fel ca mine, nu-s mai breaza ca restul dar zic eu ca nici mai plina de smoala Ghenei doar pentru ca port blanuri.


    Acest mesaj a fost editat de către dodonesa: 30 Nov 2012, 12:16
  •  
    • 6599 mesaje
    30 Nov 2012, 12:28
    0 2

    Cica moda strazii in Paris..

    Doamne,ca nu m-as imbraca asa nici sa duc gunoiul)

    http://static.eva.ro/img/auto_resized/db/article/047/089/319024l-581x0-w-e0f45891.jpg

  •  
    • 5144 mesaje
    30 Nov 2012, 14:24
    0 2
    cornely2929 said:

    Cica moda strazii in Paris..

    Doamne,ca nu m-as imbraca asa nici sa duc gunoiul)

    http://static.eva.ro/img/auto_resized/db/article/047/089/319024l-581x0-w-e0f45891.jpg

     o ia ghena la fuga

     

    cora, nu incarca prea mult tinuta. pune-ti niste cercei care sa-ti complimenteze culoarea ochilor, a tenului, cel mult mai adaugi un inel, iar pantofii ii pastrezi pe varianta negru sau nude. daca bijuteriile vor fi totusi extrem de fine si discrete, iti permiti un pantof colorat (nu doar unul - amandoi ).