Eu te-am iubit corect gramatical

  •  
    • 14418 mesaje
    2 Feb 2013, 15:17
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 15:17
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10816 mesaje
    2 Feb 2013, 15:19
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    2 Feb 2013, 15:20
    0 0
    pe mine nu m-ar deranja nici sa primeasca 10 indemnizatii pentru 10 copii, nici sa faca lumea 5 copii unul dupa altul si sa stea cate 2 ani pt fiecare acasa, ca doar nu stau nici la cafele, nici la barfa.
    crescutul copiilor e treaba grea, am vazut eu la cumnata-mea care are triplete.
    nu mi s-a strans niciodata inima ca altii au, iau, primesc, fac, dreg.
    daca ar fi dupa mine, eu le-as da si cate 5 indemnizatii de fiecare copil.
    habar n-am cum e corect sa se dea si cat e corect sa se stea acasa cu copilul, si nici nu ma intereseaza.
    cert e ca eu as sta maxim posibil cu copilul, dar na, o fi de unde am devenit eu mai sensibila la capitolul asta. 
  •  
    • 10816 mesaje
    2 Feb 2013, 15:22
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Feb 2013, 15:22
  •  
    • 2529 mesaje
    2 Feb 2013, 15:22
    0 0
    dalia05 said:Ma zgarie pe retina si timpan exprimarea incorecta numai cand este vorba de media sau de lucrarile si examenele studentilor, pentru ca media asa cum este ea are impact, iar studentii fac parte din sistemul de invatamant "superior".

    Gretchen a spus o treaba desteapta, si anume ca a vorbi si scrie corect nu se datoreaza neaparat studiului gramaticii (eu am facut gramatica numai pana in clasa a VIIIa) ci lecturii si citirii subtitrarilor de la filme. Un factor de influenta important este si mediul in care te misti deobicei.

    Greseli se intampla sa facem destui dintre noi. Eu, de exemplu, in ciuda lecturilor spuneam "repercursiuni" si nu "repercusiuni" pana cand mi-a atras atentia o amica, am cautat in dictionar, si am vazut ca avea dreptate.

    Mai este un cuvant care nu imi place "învestitură" in loc de "investitură". "învestitură" suna ca dracu', dar asa este corect. Eu pronunt in continuare "investitura".

    Cel putin pe Eva, cand vad pe cineva scriind cu multe greseli elementare pun imediat diagnosticul...troll, sau platit de admin pentru a inviora atmosfera, o face dinadins

     Intai si intai, pretind dividenda, fiindca ai folosit ce am spus undeva mai sus...

     

    Iarta-ma, dar nu pot fi de acord cu "diagnosticarea" ta, Dalia. (ghilimele, fiindca nu vorbim despre o boala).

    Troll poate fi o persoana rafinata, citita, bine educata, adesea preferabila unei secaturi agramate. In spatele unui nick "de troll" se afla tot o persoana. Iar daca pune o intrebare pertinenta, cu ce m-ar deranja ca e "troll"?

    Dar poate chiar nu e troll... dovada unde e?...

     

    E neclara diferenta asta pentru mine, in conditiile in care la fel de bine poate fi o persoana nou venita, sau una veche, dar pe care oricum nu o cunosc. Un nick e un nick, si un om in spatele acelui nick. Atat.

     

    Candva demult, si eu vanam vrajitoare - identificam clone de doi bani, lepre fara curaj de a injura din contul de baza. De la un timp devenea si rutina, dar in  unele cazuri se intampla sa gresesc, iar etichetele pe care le puneam erau rezultatul unei viziuni personale de tip paranoid, pe care mi-o asumam.

     

    E pierdere de vreme si vanare de vant, Dalia.

     

    Stiu sa enervez la fel de bine pe cineva care se ascunde dupa paravanul unui alt nick decat cel stiut. Important nu e ca eu sa stiu cine e... ci sa stie ca Eu o pleznesc la fel de bine si acolo, ascunsa, in primul rand prin faptul ca nu are verticalitate si se ascunde precum un vierme intr-o gaura.

    Fie ea si Neagra...  


    Acest mesaj a fost editat de către penicyllin: 2 Feb 2013, 15:25
  •  
    • 14418 mesaje
    2 Feb 2013, 15:23
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10816 mesaje
    2 Feb 2013, 15:25
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Feb 2013, 15:26
  •  
    • 8901 mesaje
    2 Feb 2013, 15:25
    0 0
    Am mai discutat si am mai postat si link-ul:
    http://www.realitatea.net/iccj-mamele-de-gemeni-sau-tripleti-primesc-o-indemnizatie-lunara-pentru-fiecare-copil-in-parte_887115.html

    Si acum astept sa-mi spui, Regino, ca justitia e oarba. O fi, tu trebuie sa stii mai bine, ca esti din breasla. Dar uite ca nu toti ganditi la fel.

  •  
    • 2529 mesaje
    2 Feb 2013, 15:26
    0 0
    dalia05 said:Penni, Ponta care posteaza constant aici nu este troll, este doar "incognito". M-am referit l;a cei care deschid topicuri noi sau intervin sporadic de putine ori, pe un singur topic.

     Reciteste ce am scris acuma, Dalia.

    Chiar nu ma afecteaza daca cineva e "troll" au ba.

  •  
    • 10816 mesaje
    2 Feb 2013, 15:29
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    2 Feb 2013, 15:29
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 15:31
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Feb 2013, 15:32
  •  
    • 6798 mesaje
    2 Feb 2013, 15:31
    0 0
    nu-mi trebuie definitia indemnizatiei, ca stiu si eu ce e.
    spuneam ca nu-mi pasa cum e corect, eu le-as da si 5 indemnizatii odata, pt un singur copil.
    dar eu sunt mereu mana sparta, e bine ca economia statului nu va fi niciodata in mainile mele   

    cat despre vedeta topicului, dikens, mie mi-a fost si-mi va fi mereu simpatic, fie el roman, sarb sau ungur sau orice.
    nu stiu ce-are warm cu el, ca si pe warm cand il apuca vreo vijelie, nu se mai potoleste curand.
     
  •  
    • 2351 mesaje
    2 Feb 2013, 15:31
    0 0
    dalia05 said:

    Mai este un cuvant care nu imi place "învestitură" in loc de "investitură". "învestitură" suna ca dracu', dar asa este corect. Eu pronunt in continuare "investitura".

    Cel putin pe Eva, cand vad pe cineva scriind cu multe greseli elementare pun imediat diagnosticul...troll, sau platit de admin pentru a inviora atmosfera, o face dinadins

     
    Nu, draga dalia. Nu este un cuvant ci sunt doua absolut diferite iar tu, cadru didactic universitar care le tii studentilor cursuri de morala, religie si politica pe langa programa universitara, iaca nu le cunosti.
    A investi inseamna a aloca un fond (capital) iar a învesti inseamna a acorda cuiva o demnitate, o atributie etc.
    Nu face confuzii elementare, draga mea, ca o sa te ia studentii peste picior.

  •  
    • 2529 mesaje
    2 Feb 2013, 15:32
    0 0
    GeneralElectric said:
    dalia05 said:

    Mai este un cuvant care nu imi place "învestitură" in loc de "investitură". "învestitură" suna ca dracu', dar asa este corect. Eu pronunt in continuare "investitura".

    Cel putin pe Eva, cand vad pe cineva scriind cu multe greseli elementare pun imediat diagnosticul...troll, sau platit de admin pentru a inviora atmosfera, o face dinadins

     
    Nu, draga dalia. Nu este un cuvant ci sunt doua absolut diferite iar tu, cadru didactic universitar care le tii studentilor cursuri de morala, religie si politica pe langa programa universitara, iaca nu le cunosti.
    A investi inseamna a aloca un fond (capital) iar a învesti inseamna a acorda cuiva o demnitate, o atributie etc.
    Nu face confuzii elementare, draga mea, ca o sa te ia studentii peste picior.

     

     

    exact. asa e corect.

  •  
    • 10816 mesaje
    2 Feb 2013, 15:34
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Feb 2013, 15:35
  •  
    • 6798 mesaje
    2 Feb 2013, 15:34
    0 0
    Regina_Neagra said:
    andrada86 said:Am mai discutat si am mai postat si link-ul:
    http://www.realitatea.net/iccj-mamele-de-gemeni-sau-tripleti-primesc-o-indemnizatie-lunara-pentru-fiecare-copil-in-parte_887115.html

    Si acum astept sa-mi spui, Regino, ca justitia e oarba. O fi, tu trebuie sa stii mai bine, ca esti din breasla. Dar uite ca nu toti ganditi la fel.

     

    io zic sa te documentezi din alte surse .

     

    realitatea si antena 3 sunt o sursa pt lenesi ... lenesi in gandire, desigur

     

    si iti mai zic si ca sunt sigura ca tie nu ti-ar conveni ca io sa primesc pt 2 copii, sau 3 cum blestema cafeaua_si_tigara , cate o indemnizatie de fiecare . nu de alta, dar banuiesc ca stii ca nu vorbim de 800 de lei/bucata, nu?

     
    mie nu numai ca mi-ar conveni, dar chiar m-as bucura pentru tine.

     

  •  
    • 2351 mesaje
    2 Feb 2013, 15:39
    0 0
    dalia05 said:

     

     

     Nu sunt confuzii elementare, ma acuzi degeaba. Stiu si eu ce inseamna o investitie (de fapt si predau analiza economica) si învestirea intr-o funcţie. Am spus doar că "învestire" sună ca dracu', mi-e greu sa pronut cuvantul asta

     
    Urmeaza lectia: de ce nu au Guta si Florin Salam legitimitatea necesara sa reinventeze limba romana atunci cand ea nu le este pe plac?

  •  
    • 14418 mesaje
    2 Feb 2013, 15:40
    0 0
    Mesaj şters de administrator