Eu te-am iubit corect gramatical

  •  
    • 14418 mesaje
    2 Feb 2013, 13:50
    3 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Feb 2013, 13:52
  •  
    • 8901 mesaje
    2 Feb 2013, 13:52
    2 0

    Mai fac o ultima incercare, doar asa, ca am timp si vreau sa fiu inteleasa, ca tot vorbim de limba romana.

     

    Am avut in scoala multi colegi care invatasera foarte bine engleza, franceza si chiar rusa. N-am sa spun nimic despre mine, spun despre ei. Asadar, scriau si vorbeau fara cusur, cel putin doua limbi straine, in situatia in care nu fusesera niciodata in tari cu vorbitori de engleza sau franceza. Desigur, asta se intampla pe vremea cand nu exista internet si/sau eva.ro.

    Dar niciodata n-am auzit pe vreunul sa repete zi de zi, dimineata, pranz si seara, ca “mamaaa…ce bun is eu!” Se mai si citeau carti in engleza/franceza, cu dictionar alaturi, ca facea bine la psihic si la imbogatirea vocabularului.

     

    Unii dintre ei sunt acum plecati, altii au ramas aici. Si – ca tot ce inveti in scoala, dar nu prea folosesti – in mare parte, notiunile au fost uitate. In mod sigur, insa, cei care locuiesc in alta tara decat Romania vorbesc, in continuare, foarte bine limba tarii in care traiesc.

    Si n-as crede ca se impiedica vreun frantzuz ca, ce sa spun…”iaca, dom’le, ce bine vorbeste asta frantzuzeste!” – si pac! sa-i ridice o statuie.

     

    Dar, nah…pe eva se pot confectiona adevarate opere de arta, din nimic si pentru nimic.

  •  
    • 8715 mesaje
    2 Feb 2013, 13:55
    1 0
    mikizda said:Ca sa nu apara vorbe, in afara de faptul ca stiu ca bat campii in romana, nci germana n- am reusit s-o invat

     

    Dumitale esti si cam criptica ajea...

    Da-ne si noua ceva detalii, poate iti putem da unele sfaturi ca doar de aia ne tocim unghiile pe tastaturili astea.

    Hai, nu mai fi ajea timida...
    Spune-ne si noua, cam ce doreai sa o inveti???




     

  •  
    • 14418 mesaje
    2 Feb 2013, 13:57
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2529 mesaje
    2 Feb 2013, 13:57
    1 0
    Andrada, iertare.. nu spune ca n-ai si tu lacune.
    La mahalageasca_corecta gramatical inca nu te-am vazut sa excelezi,
    asa ca las-o mai usor.

  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 13:59
    1 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Feb 2013, 14:01
  •  
    • 13910 mesaje
    2 Feb 2013, 14:02
    2 1
    andrada86 said:

     .....

    Unii dintre ei sunt acum plecati, altii au ramas aici. ..........

     

    ce ingrati!

    au beneficiat de studii gratuite si au plecat in alte zari?

    vai, vai!

     

     

     

  •  
    • 14418 mesaje
    2 Feb 2013, 14:03
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2529 mesaje
    2 Feb 2013, 14:04
    1 0
    warmfreezer said:
    mikizda said:Ca sa nu apara vorbe, in afara de faptul ca stiu ca bat campii in romana, nci germana n- am reusit s-o invat

     

    Dumitale esti si cam criptica ajea...

    Da-ne si noua ceva detalii, poate iti putem da unele sfaturi ca doar de aia ne tocim unghiile pe tastaturili astea.

    Hai, nu mai fi ajea timida...
    Spune-ne si noua, cam ce doreai sa o inveti???




     

     )))

  •  
    • 10876 mesaje
    2 Feb 2013, 14:06
    0 0
    Warm, spre rusinea mea,nici araba n-o invatai.Reg, imi dau foc la valiza
  •  
    • 14418 mesaje
    2 Feb 2013, 14:07
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7051 mesaje
    2 Feb 2013, 14:07
    3 0
    asta-i topic dedicat lui Dikens?

    numai romanii au pretentie sa stie cu totii carte, sa fie cu totii destepti, sa se priceapa la politica, sport si medicina generala...toti sunt destepti...asta-i problema in tara aia, toti sunt destepti : de asta si merge treaba atat de bine...

    si pe forum la fel...

  •  
    • 14418 mesaje
    2 Feb 2013, 14:08
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 14:10
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10876 mesaje
    2 Feb 2013, 14:12
    0 0
    E din Dragon, unde cu abengatie si daruire vand cizme
  •  
    • 82 mesaje
    2 Feb 2013, 14:16
    1 1
    mikizda said:Warm, spre rusinea mea,nici araba n-o invatai.Reg, imi dau foc la valiza

     

    Mikizda cum naiba ai putut sa-ti alegi nick-ul asta? ))))))))))))))))))))) Ma irita ceva la ochi si nu erau postarile tale, pt ca nu excelezi nici in corectitudine gramaticala, prostie, inteligenta, originalitate sau mai stiu eu ce. Chiar nu esti deranjant, de aia te intreb ce naiba a fost in capul tau???? ) Cum naiba sa iti pui numele mikizda..cand iti poti alege toate nick-urile de pe planeta? Puteai unu' cretin, plictisitor...spre exemplu chiar si Mercedesa...Smartphona ca pana si pe astea le inteleg. Am senzatia ca miroase a branza nick-ul tau...Yaaaaaaaaaaaaaaaak!

  •  
    • 10876 mesaje
    2 Feb 2013, 14:18
    1 0
    Asta e
  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 14:20
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5035 mesaje
    2 Feb 2013, 14:20
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7967 mesaje
    2 Feb 2013, 14:22
    0 0
    Milady_me said:
    Regina_Neagra said:
    mikizda said:Warm, spre rusinea mea,nici araba n-o invatai.Reg, imi dau foc la valiza

     

    sa speram ca nu e samsonite, ca de dracu ai dat apoi

     

    Iar daca mai si cuteaza sa spuna ca era Samsonite, a dat si de mama dracului, nu doar de dracu. 

    Nu era mah! Era facatura!