Eu te-am iubit corect gramatical

  •  
    • 12819 mesaje
    2 Feb 2013, 10:43
    0 0
    OMG!!!
  •  
    • 8217 mesaje
    2 Feb 2013, 10:54
    0 0


    Si mie-mi sunt simpatici cei care invata romana pt ca partenerul lor e roman. E dovada de interes si respect fata de persoana iubita.
    Normal ca mi-e greu sa-i inteleg pe aia care sunt intr-o casatorie mixta si copilul vorbeste limba tarii adoptive si atat. Nop. Nu. Ne!
  •  
    • 2529 mesaje
    2 Feb 2013, 11:51
    0 0
    andrada86 said:Daca Cioran nu s-a laudat cu franceza lui, 'geaba a trait!
    Ori, poate nu stia sa vorbeasca si sa scrie suficient de corect in limba lui Voltaire?!

     

    Andrada, iarta-ma... dar Cioran cu ce a gresit ca sa-l pui in discutie aici?...

     

  •  
    • 8901 mesaje
    2 Feb 2013, 12:07
    1 0
    Penny, m-am gandit ca Mr. Dik a vorbit deseori despre niste taxe pe care trebuie sa le suporte, in urma drepturilor de autor pe care le incaseaza. Care - zic eu - or avea niscai legatura cu limba romana. Dupa cum, tot la fel, a vorbit despre casa lui din Bucuresti, pe care o paraseste doar vara, cand pleaca la sarbi. O avea omu' dubla cetatenie. Copiii lui, dupa ce facura scoala aici, in Romania, plecara prin alte parti, mai insorite. Dar beneficiara de instruire gratuita pe meleaguri mioritice.

    Acu', nu stiu...l-oi fi jiGnit pe Mr. Dik, alaturand numele lui lui Cioran?!

    Sper si-mi doresc din tot sufletul sa-mi aflu iertarea, din partea maestrului trecut in nefiinta.
  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 12:24
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Feb 2013, 12:26
  •  
    • 2529 mesaje
    2 Feb 2013, 12:41
    3 0
    andrada86 said:Penny, m-am gandit ca Mr. Dik a vorbit deseori despre niste taxe pe care trebuie sa le suporte, in urma drepturilor de autor pe care le incaseaza. Care - zic eu - or avea niscai legatura cu limba romana. Dupa cum, tot la fel, a vorbit despre casa lui din Bucuresti, pe care o paraseste doar vara, cand pleaca la sarbi. O avea omu' dubla cetatenie. Copiii lui, dupa ce facura scoala aici, in Romania, plecara prin alte parti, mai insorite. Dar beneficiara de instruire gratuita pe meleaguri mioritice.

    Acu', nu stiu...l-oi fi jiGnit pe Mr. Dik, alaturand numele lui lui Cioran?!

    Sper si-mi doresc din tot sufletul sa-mi aflu iertarea, din partea maestrului trecut in nefiinta.

     

    andrada,

    nu stiu cine este acest domn Dick, viata lui personala nu ma intereseaza, iar daca l-as fi remarcat as fi spus-o. Chiar nu inteleg de ce se incarca serverul eva cu o discutie pe tema asta, cand subiectul e altul, cu adevarat interesant.

    Si putem invata unii de la altii, mai ales eu, care ma exprim ca un chatter Eftin si ca un cocalar golash. ()

    Uite, eu de exemplu as fi scris "2 x lui", in  loc sa scriu  "lui lui"... e adevarat, asa cum ai scris tu e muzical, si pe plaiuri romanesti, si pe plaiuri sarbesti, si pe cele unguresti, dar si in Angola..

     

    in schimb, sensul intrebarii tale retorice cred ca l-am inteles foarte bine...

  •  
    • 8901 mesaje
    2 Feb 2013, 13:01
    2 0
    Milady_me said:
    andrada86 said:Copiii lui, dupa ce facura scoala aici, in Romania, plecara prin alte parti, mai insorite. Dar beneficiara de instruire gratuita pe meleaguri mioritice.

     

    Am mai citit chestia asta pe eva, chipurile ca vaaai, ati facut scoala pe baniii statului roman si ati plecat sa munciti in strainatate.

    Asa, si? Care-i problema? Daca isi pot face meseria in conditii mai bune decat le ofera statul roman, de ce-ar ramane? Scolarizarea gratuita e un drept al tuturor cetatenilor romani.... nu e nimeni obligat sa dea ceva la schimb pentru asta.

     

     

     Corect, Milady (ca de obicei, tu ai dreptate!).

    Iar daca tot esti cetatean roman, nu-i oare, la fel de corect, sa stii a vorbi (si scrie, nah...) romaneste? Ce atata tam-tam...

  •  
    • 8901 mesaje
    2 Feb 2013, 13:05
    0 0
    Penny, daca eva ar permite sa vorbesti, in loc de a scrie, iti garantez ca cei 2 "lui" ar fi sunat altfel.
    Vorba Dragai Oleteanu, care spunea ca ea, la scoala, daca citea o compunere, lua sigur 10; daca o prezenta in forma scrisa, lua cel mult un 7 (si sigur nu din cauza greselilor gramaticale).
  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 13:06
    0 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Feb 2013, 13:06
  •  
    • 8901 mesaje
    2 Feb 2013, 13:14
    3 0
    Milady_me said:
    andrada86 said:

     

     Corect, Milady (ca de obicei, tu ai dreptate!).

    Iar daca tot esti cetatean roman, nu-i oare, la fel de corect, sa stii a vorbi (si scrie, nah...) romaneste? Ce atata tam-tam...

     

    Right, am dreptate, mai ales cand interlocutorul bate campii vioi

     

    Ba e foarte corect, dar cand esti cetatean al tarii X prin devenire, nu prin nastere.... ai invatat limba tarii respective de la zero, ca limba straina (pentru tine) si, cu toate astea, o vorbesti / scrii mai bine decat multi dintre bastinasi.... atunci da, e motiv de mandrie.

     

     

          Distinso, cred ca ai acumulat multe frustrari, din vremea cand zici ca erai subiectul de discutii al unora, care te tocau marunt-marunt pe aciulea. Altfel nu-mi explic atata aroganta, mai ales ca nu-i prima data cand folosesti expresia "interlocutorul bate campii", spre deosebire de ilustra-ti persoana, care emana doar judecati de mare proFunzime.

     

     Din parte-mi, perie-l in continuare pe Mr Dik, ca banuiesc...omu' e singurul care putu sa invete bine o limba straina, si nu una oricare, ci a unei tari in care locuieste/munceste/traieste de cativa zeci de anisori.

  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 13:21
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5035 mesaje
    2 Feb 2013, 13:22
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8715 mesaje
    2 Feb 2013, 13:23
    1 0
    Milady_me said:

    Right, am dreptate, mai ales cand interlocutorul bate campii vioi

     

    Ba e foarte corect, dar cand esti cetatean al tarii X prin devenire, nu prin nastere.... ai invatat limba tarii respective de la zero, ca limba straina (pentru tine) si, cu toate astea, o vorbesti / scrii mai bine decat multi dintre bastinasi.... atunci da, e motiv de mandrie.

     
    Mi, sunt intru totul de acord...
    Ba chiar mai mult, m-as risca sa spun ca e chiar admirabil ca un imigrant sa ajunga sa se exprime mai corect decat un nativ.

    Totusi, asta nu inseamna ca respectiva mandrie trebuie strigata in gura mare...

    La cum te vad eu pe tine, sunt absolut convins ca ai motive sa fii mandra cu faptul ca ai invatat limba germana si ca probabil o manevrezi " mai cu talent" decat unii dintre nemti.
    Totusi, nu te vad strigand asta pe strada...
    Recunoasterea acestui merit al tau vine in mod implicit din partea celor ce te cunosc, fara a le adresa o cerere scrisa.

    Ori, eu tocmai despre aceasta decenta ( ori de lipsa ei) discutam pe aici...

     

  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 13:28
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4017 mesaje
    2 Feb 2013, 13:35
    1 0
    Omaneii sunt rai si invidiosi si de-aia nu te lauda suficient de des...asta-i motivul pentru care trebuie sa ne laudam singuri cel mai adesea - altfel ce ne-ar satisface nevoia primara de validare, cu care ne nastem, sau cel putin asa m-a invatat pe mine Scufita Rosie...cica de cand suntem bebelusi ne impinge la chestii...
  •  
    • 14418 mesaje
    2 Feb 2013, 13:35
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    2 Feb 2013, 13:36
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2351 mesaje
    2 Feb 2013, 13:36
    1 0
    Sunteti pe o pista gresita (desigur, nu si Dumnezeii forumului).
    Comparatia se face in functie de nivelul social, intelectual etc.
    Multi romani vorbesc si scriu mai bine in engleza/franceza decat o gramada de americani, englezi sau francezi. 

    Nu comparam un american sofer de tir cu un intelectual roman care lucreaza in cercetare, invatamant, administratie in USA/UK/Franta/oriunde.


  •  
    • 8715 mesaje
    2 Feb 2013, 13:39
    1 0
    Milady_me said:Ai dreptate, Warm, totusi n-as califica asta drept "lipsa de decenta".

    Cred ca ati fi mult mai toleranti cu astfel de manifestari, daca ar veni din partea cuiva care va e aprioric simpatic. Venite din partea cuiva care nu e tocmai - sau nu mereu - un interlocutor comod, toleranta este zero.



    Iarasi ma simt nevoit sa-ti dau dreptate...


    Privind lucrurile din acest unghi, e clar ca sunt subiectiv.
    Totusi, oare ce as putea face pentru a nu-mi mai fi sila de fanfaroni???

    E drept, de ( prea) multe ori imi inghit sila, insa sunt momente cand simt ca este cazul sa mai si defulez...




     

  •  
    • 10876 mesaje
    2 Feb 2013, 13:48
    0 0
    Ca sa nu apara vorbe, in afara de faptul ca stiu ca bat campii in romana, nci germana n- am reusit s-o invat