Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 1234 mesaje
    12 Mai 2014, 23:02
    1 0
    Apropos de scaderea febrei, nici nu stiu daca otetul chiar are vreun rol, sau a ''ramas obiceiul'' din vremuri uitate, cand febra era simptom al unor boli infectioase si otetul avea mai degraba rol de bariera impotriva microbilor (vezi mastile medicilor din evul mediu, cu tampoane imbibate in otet sau alcool)
    Sosetele si compresele ude mai degraba sunt eficiente probabil prin faptul ca ajuta la racirea efectiva  a corpului
  •  
    • 9728 mesaje
    12 Mai 2014, 23:15
    1 0
    Si eu cred cam la fel vizavi de otet. Otetul, fie el diluat,  nu imi pare ok pentru piele, mai ales pentru pielea asa sensibila a copiilor mici. Apa este clar suficienta.

     
  •  
    • 6798 mesaje
    12 Mai 2014, 23:55
    4 0
    Suntem bine, nu are febra, are 36.8. Ea atat avea si inainte de vaccin, in jur de 36.6 ziua si 36.9 seara. Da, mi-a zis sa ii pun comprese pana seara din 10 in 10 minute, drept pt care e destul de agitata acum pt ca nu prea a dormit. Cum o lua somnul, cum veneam eu cu pleasca umeda si rece pe piciorul ei, cum naiba sa dormi Dar acum gata, nu ii mai pun nimic, o las in pace. Piciorul arata perfect, intepatura e un punct mic si roz, abia daca se vede. Nu s-a umflat, nu s-a inrosit, nu o doare, pot sa o ating fara probleme acolo.
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Mai 2014, 00:04
    2 0
    Am uitat sa va spun ca ieri am tuns-o Ii crescuse atat de lung la ceafa, incat se intorcea in exterior si transpira la spate. Asa ca am luat forfecuta de bebelusi si am tuns-o bob Am numerit chiar si colturile misto.
  •  
    • 4419 mesaje
    13 Mai 2014, 00:09
    0 0
    bertha_ said:Am uitat sa va spun ca ieri am tuns-o Ii crescuse atat de lung la ceafa, incat se intorcea in exterior si transpira la spate. Asa ca am luat forfecuta de bebelusi si am tuns-o bob Am numerit chiar si colturile misto.

     

    Felicitari micutei! Pai, mai bine ne arati printesa, daca se poate spers a fiu pe faza  

  •  
    • 4419 mesaje
    13 Mai 2014, 00:15
    1 0
    dancing_fawn said:Asa rau e la dintisori?? Ai de capu' meu, inseamna ca la colici a fost floare la ureche... offff

     

    Dancing, difera de la copil la copil, al meu avea balute si a iesit moale. Mi-am dat seama ca ii ies dintii pt ca rodea jucariile. Eu pot spune ca mai rau a fost cu colicii, decat cu dintisorii.

    Sunt ferm convinsa ca tot ceea ce au scris in cartea " Mama si Copilul", sunt lucruri testate pe sute de copii. La cat eram de speriata, eram numai cu ochii in carte sa vad...  acum mare fiind, caut articole care sa ma ajute sa inteleg comportamentul adolescentilor. 

    Ar trebui sa existe cartea Mama si Adolescentul  

  •  
    • 4419 mesaje
    13 Mai 2014, 00:22
    0 0
    Arpagic said:Apropos de scaderea febrei, nici nu stiu daca otetul chiar are vreun rol, sau a ''ramas obiceiul'' din vremuri uitate, cand febra era simptom al unor boli infectioase si otetul avea mai degraba rol de bariera impotriva microbilor (vezi mastile medicilor din evul mediu, cu tampoane imbibate in otet sau alcool)
    Sosetele si compresele ude mai degraba sunt eficiente probabil prin faptul ca ajuta la racirea efectiva  a corpului

     

    Eu asa ii scadeam febra, cu apa si putin otet, il bagam tot in otet si isi revenea. Mama la fel a procedat cu noi, plus cartofi cu spirt la gat, leacuri babesti dar eficiente. Acum daca ar mai face febra, cred ca tot la fel as proceda.

    In momentul de fata, nu mai suporta mirosul de otet  saracul copil

    Arpagic, cand trebuie sa nasti? Sanatate multa iti doresc din suflet!  

  •  
    • 4582 mesaje
    13 Mai 2014, 00:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Mai 2014, 01:40
    0 0
    Sunt de veghe in noaptea asta. Acum o ora avea 37.1, sper sa nu mai urce mai mult de atat. De mancat tot ca haplea mananca, ceea ce cred ca e semn bun. Joplin, pana la urma faci vaccinul contra Rotavirus? Dar tu Dancing? Erica si celelalte cu bebei mai mari, voi l-ati facut?
  •  
    • 9873 mesaje
    13 Mai 2014, 02:02
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Mai 2014, 02:03
  •  
    • 4350 mesaje
    13 Mai 2014, 02:42
    0 0
    trili said:http://www.pediatrucluj.ro/2012/03/24/roseola-infantum-a-sasea-boala-eruptiva/

    din pacate a aparut si asta, nu am auzit de ea pana azi, nu stiam ca exista,

     Nu a aparut ieri, exista de cand lumea, ca sa zic asa. Rozeola infantila nu este ceva atat de grav, mi se pare cam exagerat articolul din link-ul de mai sus, de obicei, boala trece de la sine. Daca este cineva interesat, poate cauta si in alte surse !


    Acest mesaj a fost editat de către roseblue: 13 Mai 2014, 02:43
  •  
    • 4350 mesaje
    13 Mai 2014, 02:46
    0 0
    bertha_ said:Sunt de veghe in noaptea asta. Acum o ora avea 37.1, sper sa nu mai urce mai mult de atat. De mancat tot ca haplea mananca, ceea ce cred ca e semn bun. Joplin, pana la urma faci vaccinul contra Rotavirus? Dar tu Dancing? Erica si celelalte cu bebei mai mari, voi l-ati facut?

     A mea a facut Rotarix-ul, nu a avut efecte adverse, nici macar temperatura. De fapt nu a facut temperatura dupa nici un vaccin. Sper sa fie si la voi toate la fel!


    Acest mesaj a fost editat de către roseblue: 13 Mai 2014, 02:53
  •  
    • 4350 mesaje
    13 Mai 2014, 03:08
    0 0
    Si mai am o curiozitate, dar nu vreau sa starnesc polemici, intreb doar! In Romania se mai administreaza si alt vaccin, in afara de Rotarix, in ziua respectiva ma refer?
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Mai 2014, 03:14
    0 0
    roseblue said:Si mai am o curiozitate, dar nu vreau sa starnesc polemici, intreb doar! In Romania se mai administreaza si alt vaccin, in afara de Rotarix, in ziua respectiva ma refer?

     

    nu cred, mie pediatra mi-a spus doar de rotarix in ziua aia, si stiu ca trebuie sa fie minim 4 saptamani intre vaccinuri. Dar de unde vine intrebarea? La voi se face altfel?
  •  
    • 4350 mesaje
    13 Mai 2014, 03:18
    0 0
    bertha_ said:
    roseblue said:Si mai am o curiozitate, dar nu vreau sa starnesc polemici, intreb doar! In Romania se mai administreaza si alt vaccin, in afara de Rotarix, in ziua respectiva ma refer?

     

    nu cred, mie pediatra mi-a spus doar de rotarix in ziua aia, si stiu ca trebuie sa fie minim 4 saptamani intre vaccinuri. Dar de unde vine intrebarea? La voi se face altfel?

     La noi nu, dar in Ro am inteles ca da. Cica s-ar putea administra impreuna cu DTPa-VHB-VPI/Hib, nu exista interdictii.

  •  
    • 4350 mesaje
    13 Mai 2014, 03:21
    0 0
    Adica sa nu se inteleaga gresit, nu stiu exact cum se mai procedeaza acum la noi. Dar pe prospectul din 2008 scria ca nu se administreaza impreuna cu alt vaccin. Acum cica nu mai scrie. Probabil vaccinul era abia aparut atunci si poate se luau masuri mai mari de precautie. Stiu ca in America inca scrie pe prospect treaba asta!
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Mai 2014, 03:52
    0 0
    m-am uitat acum pr prospect, scrie asa: rotarix poate fi administrat copilului dvs in acelasi timp cu alte vaccinuri recomandate in mod normal, cum ar fi vaccinurile difteric, tetanic, pertussis, haemophilus influenzae tip b, polio oral sau inactivat, hepatitic b precum si vaccinurile pneumococic si meningococic serogrup C conjugate. deci inteleg ca se poate administra si cu alte vaccinuri, dar noi il facem doar pe asta singur luna viitoare. Vad ca e produs de GlaxoSmithKline.
  •  
    • 4007 mesaje
    13 Mai 2014, 07:56
    0 0
    Pt cand ies dintisorii, exista inele gingivale; se gasesc in farmacii sau in hipermarketuri. Sunt umplute cu apa, iar bebelusilor le place sa rontaie la ele, fiindca le calmezza mancarimile de gingii si durerile.
    Cam in genul asta arata, dar sunt de diverse forme si marimi :

    http://www.haine-copii-jucarii.ro/images/Inel%20gingival%20melc.jpg
  •  
    • 4007 mesaje
    13 Mai 2014, 07:58
    0 0
    cafe_au_lait said:Si eu cred cam la fel vizavi de otet. Otetul, fie el diluat,  nu imi pare ok pentru piele, mai ales pentru pielea asa sensibila a copiilor mici. Apa este clar suficienta.

     

     

    In niciun caz otet cu apa, pt bebelusi.

     

    Eu intotdeauna i-am dat paracetamol sau ibuprofen pt scaderea temperaturii, in doza recomandata de medic.

  •  
    • 4007 mesaje
    13 Mai 2014, 07:59
    0 0
    Asa rontaie bebeii inelul gingival

    http://familist.ro/wp-content/uploads/2012/11/Inel-gingival-pentru-durerea-de-dinti.jpg