Relatia s-a racit,iar eu sunt insarcinata

  •  
    • 129 mesaje
    31 Aug 2015, 15:49
    0 0
    " De felul meu sunt a dracu cu toti, dar cand nu am cu cine sa ma inteleg cedez. Daca tu te poti intelege cu niste analfabeti invata-ma. "

    nu te inteleg....aici de ce vrei sa ramai langa un analfabet? ai facut o greseala...nu trebuie sa ramai in continuare acolo sa continui aceasta prostie...

    trebuie sa iti vezi de viata ta...si te contrazic ca si profesor nu inveti atat de mult cat pt a deveni avocat. Nu inteleg de ce ai zis ca nu te-a lasat nimeni sa mergi la facultatea la care vrei? adica tu faci numai ce zice x si y? propria ta parere nu ai? la varsta de 19 ani ar trebui sa ai propria parere... si oricum legat de verisoara obsesia asta pt ea nu iti face bine si relatia dintre ei nu o sa se schimbe...mai ales daca el nu isi doreste asta. Te lupti cu morile de vant.

  •  
    • 129 mesaje
    31 Aug 2015, 15:51
    1 0
    si pana acum nu ai zis ca el te jigneste sau ca te desconsidera, asta schimba total situatia


    un  baiat care nu te respecta NU TE IUBESTE si nu ai de ce sa fii pe locul doi in viata lui si sa te lupti cu verisoara lui. trebuie sa te respecti pe tine insuti si sa stii ca meriti mai mult.

    Eu am avut o experienta similara, dar fara copil la mijloc si sincer nu as mai sta cu baiatul acela nici 10 minute. Nu conteaza ca ai gresit, asta e. Dar conteaza sa nu mai faci greseala.

    Discuta cu el ce este legat de copil si decide ce este mai bn pt voi

    Acest mesaj a fost editat de către alexa.maria40: 31 Aug 2015, 16:16
  •  
    • 48 mesaje
    31 Aug 2015, 18:21
    4 0
    Să faci copil cu unul pe care îl consideri inferior ție nu este vreun semn de inteligență. Este, mai degrabă, modul tău de a-ți rezolva problemele trecutului. Mod greșit, pentru că nu decizi venirea pe lume a unui suflet ca și cum ai schimba mobila în casă. Apoi reacțiile tale, orgoliul tău ( "îmi spune el MIE "), inconștiența cu care pleci pe străzi noaptea, cu un copil în burtă, după care pozezi în victimă, scriind că ți-a fost rău blablabla, arată câtă iubire ai pentru copilul tău. Tu ești o manipulatoare care se folosește de pruncul din burtă ca să joace o carte urâtă. Ești labilă psihic sau poate doar un copil care nu știe încă pe ce lume trăiește și care nu va putea să își ocrotească pruncul. Obsesia pentru verișoara aceea, la rândul el un copil de 16 ani, este, clar, semn de paranoia. Afirmi ba că futălăul trăiește cu aia, ba că nu ai dovezi, dar că îi omorî dacă îi prinzi... Tu ai ceva în cap?! Tu, să omori pe cineva??? Păi tu nu ai fost în stare să îi spui flăcăului: " Bă, unde ți-ai băgat tu mestecăul s-a prins un copilaș. " Nu, tu faci inimioare din cârpe și așezi în mijloc scrisorele, după care pleci, pentru că te temi de reacția ăluia. În schimb, gândești că ai omorî și ai tăia și ai spânzura... Fii serioasă, lasă isteriile, protejează-ți copilul, dacă știi ce înseamnă asta, nu te mai crede deșteaptă, pentru că nu ești, și vezi ce poți TU să oferi copilului. Nu mai știu cine de aici te-a întrebat dacă bărbatul acela cu care trăiești a vrut ACUM și CU TINE un copil. Este o întrebare bună la care ar trebui să îți răspunzi, pentru liniștea ta sufletească. Și încă o întrebare pentru tine: cât creier are una care lasă să rămână gravidă cu un bărbat despre care bănuiește ori știe că se culcă cu vară-sa?! Mai am întrebări și observații, voi veni cu ele mai târziu, ca să îți demolez sau măcar să îți temperez părerea nepermis de bună pe care o ai despre tine. Știi de ce vreau asta? Pentru că nu suport imaturele care se pun pe născut copii în condițiile în care nu sunt în stare să îngrijească nici de propria existență, cu atât mai puțin de un suflet pe care nu l-a întrebat nimeni dacă vrea ca părinți două nimicuri ca voi!
  •  
    • 1787 mesaje
    31 Aug 2015, 18:44
    0 0

    Pana la urma ai reusit sa vorbesti cu el despre copil?

    Ca la inceput era cel mai minunat, si dorea sa creasca copilul, apoi are 7 clase, are amanta, un iresponsabil si fustangiu.

    Normal ca s-a panicat cand i-ai dat vestea... De vorbit si de promis se pricep toti, sa-ti spuna ce vrei sa auzi, un barbat serios iti va demonstra prin fapte nu prin cuvinte ca e alaturi de tine.

  •  
    • 169 mesaje
    31 Aug 2015, 19:19
    0 0
    Midorri said:

    Pana la urma ai reusit sa vorbesti cu el despre copil?

    Ca la inceput era cel mai minunat, si dorea sa creasca copilul, apoi are 7 clase, are amanta, un iresponsabil si fustangiu.

    Normal ca s-a panicat cand i-ai dat vestea... De vorbit si de promis se pricep toti, sa-ti spuna ce vrei sa auzi, un barbat serios iti va demonstra prin fapte nu prin cuvinte ca e alaturi de tine.

     
    Ce sa mai vorbesc cu el? Nu am ce si chiar nu vreau sa il vad. Sunt la ai mei iar eu in casa lui nu mai intru. Nu ar fi primul copil care ar creste fara tata.  

  •  
    • 10065 mesaje
    31 Aug 2015, 19:19
    0 0
    Ai priceput , Andreo ?

    Cu cit are mai multe diplome, cu ati e mai sfint si de cuvint. Aia nu mint, n-au gagele, isi alearga neamurile ... si toti is in limba dupa a avea urmasi.



    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 31 Aug 2015, 19:21
  •  
    • 169 mesaje
    31 Aug 2015, 19:48
    0 0
    Ingriddiaconu said:Să faci copil cu unul pe care îl consideri inferior ție nu este vreun semn de inteligență. Este, mai degrabă, modul tău de a-ți rezolva problemele trecutului. Mod greșit, pentru că nu decizi venirea pe lume a unui suflet ca și cum ai schimba mobila în casă. Apoi reacțiile tale, orgoliul tău ( "îmi spune el MIE "), inconștiența cu care pleci pe străzi noaptea, cu un copil în burtă, după care pozezi în victimă, scriind că ți-a fost rău blablabla, arată câtă iubire ai pentru copilul tău. Tu ești o manipulatoare care se folosește de pruncul din burtă ca să joace o carte urâtă. Ești labilă psihic sau poate doar un copil care nu știe încă pe ce lume trăiește și care nu va putea să își ocrotească pruncul. Obsesia pentru verișoara aceea, la rândul el un copil de 16 ani, este, clar, semn de paranoia. Afirmi ba că futălăul trăiește cu aia, ba că nu ai dovezi, dar că îi omorî dacă îi prinzi... Tu ai ceva în cap?! Tu, să omori pe cineva??? Păi tu nu ai fost în stare să îi spui flăcăului: " Bă, unde ți-ai băgat tu mestecăul s-a prins un copilaș. " Nu, tu faci inimioare din cârpe și așezi în mijloc scrisorele, după care pleci, pentru că te temi de reacția ăluia. În schimb, gândești că ai omorî și ai tăia și ai spânzura... Fii serioasă, lasă isteriile, protejează-ți copilul, dacă știi ce înseamnă asta, nu te mai crede deșteaptă, pentru că nu ești, și vezi ce poți TU să oferi copilului. Nu mai știu cine de aici te-a întrebat dacă bărbatul acela cu care trăiești a vrut ACUM și CU TINE un copil. Este o întrebare bună la care ar trebui să îți răspunzi, pentru liniștea ta sufletească. Și încă o întrebare pentru tine: cât creier are una care lasă să rămână gravidă cu un bărbat despre care bănuiește ori știe că se culcă cu vară-sa?! Mai am întrebări și observații, voi veni cu ele mai târziu, ca să îți demolez sau măcar să îți temperez părerea nepermis de bună pe care o ai despre tine. Știi de ce vreau asta? Pentru că nu suport imaturele care se pun pe născut copii în condițiile în care nu sunt în stare să îngrijească nici de propria existență, cu atât mai puțin de un suflet pe care nu l-a întrebat nimeni dacă vrea ca părinți două nimicuri ca voi!

     
    Ok. Daca spui ca sunt imatura si ca nu pot avea grija de un copil ce recomanzi. Sa il abandonez prin spitale sau sa fac avort. Ca doar nu are nevoie de 2 nimicuri ca noi, nu? Mai bine imi omor copilul nenăscut?  

  •  
    • 48 mesaje
    31 Aug 2015, 19:57
    3 0
    Îți recomand să recitești cu atenție ceea ce am scris anterior. Sfatul cuprins acolo este să te maturizezi și să pui copilul pe primul plan, el contează, nu toanele și orgoliile tale. Pentru un copil sacrifici orice. Cine a pomenit de avort sau de abandonare?!? De ce îți place atât postura de victimă, de oropsită de către toată lumea?!?
  •  
    • 169 mesaje
    31 Aug 2015, 20:20
    0 0
    Ingriddiaconu said:Îți recomand să recitești cu atenție ceea ce am scris anterior. Sfatul cuprins acolo este să te maturizezi și să pui copilul pe primul plan, el contează, nu toanele și orgoliile tale. Pentru un copil sacrifici orice. Cine a pomenit de avort sau de abandonare?!? De ce îți place atât postura de victimă, de oropsită de către toată lumea?!?

     
    Ai spus ca sunt imatura. Daca aveam 15 ani intelegeam ca nu pot avea grija de un copil dar am 19 si nu sunt la mila iubitului. Pai toate spuneti ca nu sunt in stare sa cresc un copil. Si ce vreti, sa il avortez?  

  •  
    • 10065 mesaje
    31 Aug 2015, 20:35
    0 0
    AndreeaC96 said:
    Ingriddiaconu said:Îți recomand să recitești cu atenție ceea ce am scris anterior. Sfatul cuprins acolo este să te maturizezi și să pui copilul pe primul plan, el contează, nu toanele și orgoliile tale. Pentru un copil sacrifici orice. Cine a pomenit de avort sau de abandonare?!? De ce îți place atât postura de victimă, de oropsită de către toată lumea?!?

     
    Ai spus ca sunt imatura. Daca aveam 15 ani intelegeam ca nu pot avea grija de un copil dar am 19 si nu sunt la mila iubitului. Pai toate spuneti ca nu sunt in stare sa cresc un copil. Si ce vreti, sa il avortez?  

     

    Din punctul meu de vedere intrebarea e eronata .

     

    Nu cred ca cineva de pe aici o sa te caute cu vreun pachet de pempars , precum nici a te tine ne mina de inclini catre avort .

     

    Singura si cea mai in masura a lua o astfel de decizie, esti tu, si doar tu . Cu calm, analizezi ambele variante de n-spe ori de e nevoie, apoi decizi .

     

  •  
    • 40 mesaje
    31 Aug 2015, 20:39
    0 0
    Se vede ca esti imatura si la copil nu te gandesti,o persoana matura incerca sa rezolve problema, nu fuge cum ai facut tu.ai zis ca nu ai ce vorbi cu el dar la copil nu te-ai gandit nici macar 2 secunde, cand copilul va creste si te va intreba de ce a crescut fara tata ,tu ce raspuns ii vei da?cresterea unui copil nu este floare la ureche, o sa faci din noapte zi plus ca trebuie sa ai o situatie economica buna ca copilul nu creste cu aer.nu mai visa trezeste-te la realitate ca viata nu este roz cum crezi tu.
    Acest mesaj a fost editat de către serena_van: 31 Aug 2015, 20:41
  •  
    • 12625 mesaje
    31 Aug 2015, 20:56
    0 0
    Știi nu prea trebuie să îți bâți mult capul. Fără o familie fugara prin lume asistență își va face anchetă iar copilul va fi la un orfelinat dintr-un sfârșit. Tu doar trebuie să acționezi ca la carte: ceartă în familie , fugă de acasă,singură,fără job,fără bani. De restul se ocupă sistemul.
  •  
    • 1890 mesaje
    31 Aug 2015, 20:56
    0 0
    AndreeaC96 said:

    Ai spus ca sunt imatura. Daca aveam 15 ani intelegeam ca nu pot avea grija de un copil dar am 19 si nu sunt la mila iubitului. Pai toate spuneti ca nu sunt in stare sa cresc un copil. Si ce vreti, sa il avortez?  

     Ceea ce a spus ingriddiaconu e perfect adevarat. Ori la 15 ani ori la 19 ani tot un drac, ai aceeasi minte!  Nu esti la mila iubitului, esti la mila parintilor, adica dependenta de banul altuia nu AL TAU. Si mai spui ca TU esti cea care creste copilul.

  •  
    • 495 mesaje
    31 Aug 2015, 21:04
    0 0
    Ea se crede deșteaptă deoarece credea ca amânând gravida verișoara "dispare". Eh, nu mereu ne iese totul cum plănuim.
  •  
    • 1890 mesaje
    31 Aug 2015, 21:04
    1 0
    serena_van said:Se vede ca esti imatura si la copil nu te gandesti,o persoana matura incerca sa rezolve problema, nu fuge cum ai facut tu.ai zis ca nu ai ce vorbi cu el dar la copil nu te-ai gandit nici macar 2 secunde, cand copilul va creste si te va intreba de ce a crescut fara tata ,tu ce raspuns ii vei da?cresterea unui copil nu este floare la ureche, o sa faci din noapte zi plus ca trebuie sa ai o situatie economica buna ca copilul nu creste cu aer.nu mai visa trezeste-te la realitate ca viata nu este roz cum crezi tu.

     Cum gandeste ea gandesc toate fetele in situatia ei. Vad doar copii dragalasi in carucioare, nu le trece prin cap cata responsabilitate este in cresterea unui copil. Pe langa asta, cum ai spus si tu, trebuie sa fii stabil financiar; numai pampersi daca cumperi iti deregleaza serios bugetul. Si apoi, cum o vad labila emotional, lesne va face o psihoza de lactatie dupa nastere, mai ales ca situatia sociala si financiara nu e roz.

  •  
    • 40 mesaje
    31 Aug 2015, 21:15
    0 0
    Fetele in ziua de astazi fac copii ca asa este moda.si cum zicea carmen multi ajung la orfelinat.ea a crezut ca daca ii face un copil il tine legat de ea.saraca de tine un barbat nu il tii cu un copil
  •  
    • 129 mesaje
    31 Aug 2015, 21:18
    0 0
    e clar ca nu trebuie sa avortezi dar trebuie sa rezolvi cumva situatia. Vb cu iubitul tau si ajungeti la un acord pt copil daca nu vrea sa aiba grija de voi, e normal ca trebuie sa pleci

    inca ceva trebuie sa constientizezi ca postura de victima te trage inapoi si nu te lasa sa vezi ce este cu adevarat important: tu esti gravida si vrei sa pastrezi copilul. atunci fa ceva in acest sens...

    vb cu el normal, nu trebuie sa te rogi de el, se vede ca esti orgolioasa doar il intrebi ce are de gand sa faca in privinta voastra si a copilului, daca iti convin conditiile lui , le accepti si daca nu, ramai la parintii tai dar de vorbit cu el trebuie sa vorbesti
  •  
    • 129 mesaje
    31 Aug 2015, 21:22
    0 0
    "Ce sa mai vorbesc cu el? Nu am ce si chiar nu vreau sa il vad. Sunt la ai mei iar eu in casa lui nu mai intru. Nu ar fi primul copil care ar creste fara tata. "

    oricum la el in casa trebuie sa intri sa iti iei lucrurile tale, incearca sa lasi orgoliul deoparte de dragul copilului
  •  
    • 10065 mesaje
    31 Aug 2015, 21:26
    3 0
    Haidi-ti bre n-o mai judecati , bre ...

    Fapta-i consumata, e insarcinata .

    Cu nitel sprijin din partea parintilor ce din cite am inteles ii sint aproape, o sa o scoata la capat . Eu unu apreciez ca inclina a pastra sarcina ca nu fu chiar o intimplare sau o aventura, ci un subiect discutat deja intre parti mergind pe incredere dar se pare ca lucrurile au luat intorsatura in defavoarea ei.

    Lectie de viata, ce pe viitor ar trebui sa fim mai atenti cit valoreaza cuvintul partenerului de viata, ca indiferent cit de scolit sau nescolit e, cit timp e lipsit de cuvint, valoarea sa se apropie de zero , parerea mea.

  •  
    • 129 mesaje
    31 Aug 2015, 21:34
    0 0
    "Lectie de viata, ce pe viitor ar trebui sa fim mai atenti cit valoreaza cuvintul partenerului de viata, ca indiferent cit de scolit sau nescolit e, cit timp e lipsit de cuvint, valoarea sa se apropie de zero , parerea mea.
    "
    mare adevar ai grait victor

    oricum ea trebuie sa decida ce va face si cu tatal copilului, dar trebuie sa vb cu el