Relatia s-a racit,iar eu sunt insarcinata

  •  
    • 169 mesaje
    30 Aug 2015, 13:19
    0 0
    ViktorC said:
    AndreeaC96 said:

     
    Dar am patit sa imi umble in frigider dupa mancare. Sau sa intrebe zacusca ai sau ai rosii. Pai stai asa ca zacusca se face greu,multi bani si zacusca pe care o fac eu e cu ardei kapia si miere deci  minunata. Cum sa le dau lor ttoata zacusca mea. Sa isi faca daca vor.  

     

    Nu ne punem noi la un blid de mincare ... lasa, fie-le de bine ...

     

    Chestia e ca unii se simt, altii nu ... tine de obrazul fiecaruia.

     

    Dar mai faci zacusca, nu ?

     

      

    Da, am mai facut zacusca. Nu ma deranjeaza ca trebuie sa ii hranesc dar zilnic? Am stat o data fara sa mâncăm pentru ca nu aveam enorm de multa mancare si au intrebat. Andreeo nu ne hranesti? I-am hranit scotandu-i afara din casa dar ce sa vezi a doua zi au venit cu flori sa isi ceara scuze.  

  •  
    • 7959 mesaje
    31 Aug 2015, 01:06
    1 0
    AndreeaC96 said:Buna.Ma numesc Andreea si am 19 ani. Am o relatie de 2 ani cu un baiat de 26 de ani. Locuim impreuna de un an si ceva. De o luna el s-a schimbat radical. In fiecare zi vin la noi rude chemate de el sau prieteni. Simt ca nu mai vrea sa petrecem timp impreuna. Iar eu am aflat ca sunt insarcinata. Ne doream un copil. Insa imi e frica sa ii zic acum. Cred ca inre el si verisoara lui este ceva. Nu am suportat-o niciodata pe verisoara lui. Aseara am fost la mama mea deoarece se simte rau de cateva zile, fiind operata de tumoare acum 7 ani are aceleas stari de atunci si ii e frica sa stea singura noaptea. Am mers si  l-am lasat pe el acasa. Noaptea pe la 12 am vazut o poza pe contul asa zise-i verisoare cu ei doi si niste prieteni la noi acasa. El mi-a spus ca e veche, ca era singur dar eu nu cred. Imi e frica sa ii spun despre copil. Imi e frica de reactia lui, poate nu isi mai doreste o familie cu mine. Am nevoie de sfaturi.

     Fetita, ai sarit niste etape. Daca erai un om normal urmai cursul vietii, iti terminai scoala ca toata lumea, aveai painea si cutitul in mana si apoi te casatoreai si faceai un copil, doi, zece. 
    Nu numai el trebuia sa te protejeze, tu insati trebuia sa iei masuri sa nu faci la varsta ta un copil. Esti atat de naiva sa crezi tot ce-ti spune un barbat cand te vrea? Pai toti stiu texte de zapacit femeile, dar un copil ca tine?

     Ti-a spus ca vrea sa aveti copii, dar intre timp te-ai "invechit", iar dupa spusele tale nu are niciun pic de respect pentru tineretea ta, pentru timpul petrecut impreuna, pentru viitorul vostru.
     Ai gresit si prostia se plateste!

  •  
    • 169 mesaje
    31 Aug 2015, 01:30
    1 0
    White_Storm said:
    AndreeaC96 said:Buna.Ma numesc Andreea si am 19 ani. Am o relatie de 2 ani cu un baiat de 26 de ani. Locuim impreuna de un an si ceva. De o luna el s-a schimbat radical. In fiecare zi vin la noi rude chemate de el sau prieteni. Simt ca nu mai vrea sa petrecem timp impreuna. Iar eu am aflat ca sunt insarcinata. Ne doream un copil. Insa imi e frica sa ii zic acum. Cred ca inre el si verisoara lui este ceva. Nu am suportat-o niciodata pe verisoara lui. Aseara am fost la mama mea deoarece se simte rau de cateva zile, fiind operata de tumoare acum 7 ani are aceleas stari de atunci si ii e frica sa stea singura noaptea. Am mers si  l-am lasat pe el acasa. Noaptea pe la 12 am vazut o poza pe contul asa zise-i verisoare cu ei doi si niste prieteni la noi acasa. El mi-a spus ca e veche, ca era singur dar eu nu cred. Imi e frica sa ii spun despre copil. Imi e frica de reactia lui, poate nu isi mai doreste o familie cu mine. Am nevoie de sfaturi.

     Fetita, ai sarit niste etape. Daca erai un om normal urmai cursul vietii, iti terminai scoala ca toata lumea, aveai painea si cutitul in mana si apoi te casatoreai si faceai un copil, doi, zece. 
    Nu numai el trebuia sa te protejeze, tu insati trebuia sa iei masuri sa nu faci la varsta ta un copil. Esti atat de naiva sa crezi tot ce-ti spune un barbat cand te vrea? Pai toti stiu texte de zapacit femeile, dar un copil ca tine?

     Ti-a spus ca vrea sa aveti copii, dar intre timp te-ai "invechit", iar dupa spusele tale nu are niciun pic de respect pentru tineretea ta, pentru timpul petrecut impreuna, pentru viitorul vostru.
     Ai gresit si prostia se plateste!

     

    Am fost o tampita ccaam crezut ca ma iubeste. Speram sa fie uimit nu sa ma ia la misto sa imi spuna ca glumesc ca sunt gravida. Eu care as fi vrut sa avem o noapte frumoasa, dar pe care mi-o petrec singura in gara plângând.  

  •  
    • 7959 mesaje
    31 Aug 2015, 01:51
    0 0
    Imi pare tare rau pentru tine, dar lucrurile cam asa stau cand facem ce facem fara cap. Esti tanara si te-ai angajat la o treaba mult prea grea pentru varsta ta. Daca si-ar fi dorit sa fiti impreuna erati casatoriti deja, nu te mai lua dupa vedetele din ziua de azi ca astea au cu ce-si creste si singure copiii, oamenii obisnuiti, de rand nu duc viata lor si nu mai crede orbeste in ce-ti spune un barbat. Mai ales ai grija in primul rand de tine si protejaza-te tu, nu astepta sa te protejeze el!
    Deci I-ai spus pana la urma si...? Ce cauti singura in gara? Si la ora asta!
  •  
    • 169 mesaje
    31 Aug 2015, 02:13
    0 0
    White_Storm said:Imi pare tare rau pentru tine, dar lucrurile cam asa stau cand facem ce facem fara cap. Esti tanara si te-ai angajat la o treaba mult prea grea pentru varsta ta. Daca si-ar fi dorit sa fiti impreuna erati casatoriti deja, nu te mai lua dupa vedetele din ziua de azi ca astea au cu ce-si creste si singure copiii, oamenii obisnuiti, de rand nu duc viata lor si nu mai crede orbeste in ce-ti spune un barbat. Mai ales ai grija in primul rand de tine si protejaza-te tu, nu astepta sa te protejeze el!
    Deci I-ai spus pana la urma si...? Ce cauti singura in gara? Si la ora asta!

     

    Noi trebuia sa fim la Sinaia. Aveam un mic plan si l-am pus in aplicare. El intrase la dus,  eu ma angajasem sa ii iau tigari dar inainte sa plec I-am lasat testul de sarcina pe pat, langa o scrisorica, iar in jurul lor facusem o inimioara dintr-o esarfa rosie. Si a citit ce I-am scris insa nu a fost reactia la care m-am așteptat.  M-a intrebat daca fac misto de el, ca el nu are chef de glume cu copii. Eu atunci m-am enervat mi-aam luat geanta si am fugit. Stiu doar ca a coborat dupa mine strigand sa ma opresc dar normal ca nu am facut-o. Mi-am inchis telefonul nu vreau sa vorbesc cu el si ma simt extrem de rau, slabita. Acum astept primul tren catre Brașov care e spre dimineață.  Eu in acelas pat cu el nu dorm. Poate sa si ninga, eu nu plec de aici sa stau cu el. 

  •  
    • 5609 mesaje
    31 Aug 2015, 06:45
    0 0
    AndreeaC96 said:
    White_Storm said:Imi pare tare rau pentru tine, dar lucrurile cam asa stau cand facem ce facem fara cap. Esti tanara si te-ai angajat la o treaba mult prea grea pentru varsta ta. Daca si-ar fi dorit sa fiti impreuna erati casatoriti deja, nu te mai lua dupa vedetele din ziua de azi ca astea au cu ce-si creste si singure copiii, oamenii obisnuiti, de rand nu duc viata lor si nu mai crede orbeste in ce-ti spune un barbat. Mai ales ai grija in primul rand de tine si protejaza-te tu, nu astepta sa te protejeze el!
    Deci I-ai spus pana la urma si...? Ce cauti singura in gara? Si la ora asta!

     

    Noi trebuia sa fim la Sinaia. Aveam un mic plan si l-am pus in aplicare. El intrase la dus,  eu ma angajasem sa ii iau tigari dar inainte sa plec I-am lasat testul de sarcina pe pat, langa o scrisorica, iar in jurul lor facusem o inimioara dintr-o esarfa rosie. Si a citit ce I-am scris insa nu a fost reactia la care m-am așteptat.  M-a intrebat daca fac misto de el, ca el nu are chef de glume cu copii. Eu atunci m-am enervat mi-aam luat geanta si am fugit. Stiu doar ca a coborat dupa mine strigand sa ma opresc dar normal ca nu am facut-o. Mi-am inchis telefonul nu vreau sa vorbesc cu el si ma simt extrem de rau, slabita. Acum astept primul tren catre Brașov care e spre dimineață.  Eu in acelas pat cu el nu dorm. Poate sa si ninga, eu nu plec de aici sa stau cu el. 

     
    Andreea, esti sigura ca ai 19 ani?
    Doar o copila de 12-13 ani ar mai face asa ceva!
    Cum este posibil pentru un lucru atat de serios, in loc sa stai sa discuti cu el, ca 2 adulti, sa fugi?? Ce-i asta, joaca de-a prinselea?

    Adultii trateaza problemele diferit, nu fug!
    Si ar fi bine sa te trezesti la realitate, ca nu mai esti copilas atata vreme cat astepti un copil!
    In viata NU fugim cand dam de greu, in viata gasim solutii sa rezolvam problemele, ca nu ni le rezolva nimeni. Intoarce-te acasa si discuta cu el, aveti de pus la punct multe probleme, noua ta stare de sanatate nu-ti mai permite sa alergi dupa cai verzi pe pereti si nici sa accepti vizitatorii nepoftiti ca sa le stai in picioare, sa le gatesti, servesti, etc.
    Toate problemele se pot rezolva daca ai comunicare cu el, comporta-te ca un adult, nu ca un copil razgaiat!
     

  •  
    • 687 mesaje
    31 Aug 2015, 08:18
    0 0
    Andreea nu trebuia sa reactionezi asa.
    O veste ca asta nu trebuie data printr-o scrisoare sau alte metode decat vorbind fata in fata, mai ales ca urmeaza sa deveniti parinti.
    Dar si modul lui de a reactiona mi se pare iesit din comun.
    Cu parintii tai ai vb sau cu ai lui?
    Vb cu el fata in fata si spunei : vrea sau nu sa fiti impreuna?
  •  
    • 7959 mesaje
    31 Aug 2015, 08:18
    3 0
    Ia-o incet, Maricon ca asta nu-I fuga la ea. Abia s-a trezit la realitate, adevaratele probleme abia dupa dusul asta rece incep.
    Aduna-te Andreea! Pai nu ziceai tu ca te descurci si singura, ca familia te sustine si ca vei avea copilul asta cu orice pret?
    De dragul copilului si pentru tineretea ta sper sa nu dai peste o alta dezamagire si in privinta familiei tale.
  •  
    • 5609 mesaje
    31 Aug 2015, 08:23
    1 0
    uneori ma indoiesc ca ar avea 19 ani.... reactia ei mi se pare de departe a unei fetite razgaiate, nu a unei femei cu picioarele pe pamant, care mai astepata si un copilas... 
    Eu stiu ca ea conteaza pe parinti sa o ajute cu copilasul, dar oare poate pricepe ca ce-i creste in pantec este o fiinta umana, nu o papusa, si ca este raspunderea ei sa aibe grija de copilasul ala pe viitor?
    Eu ma ingrozesc la gandul ca un copil ca ea, care nu poate sa-si infrunte partnerul sau musafirii nepoftiti, ar putea sa faca un copilas si sa aibe grija de el..
  •  
    • 7959 mesaje
    31 Aug 2015, 08:32
    0 0
    Ei ba, fac ele fetele copii la 14/ 16 ani, dar ea la 19. Faza cu copiii e o chestie romantata pentru fetele astea, nu realizeaza ca un copil il ai toata viata, nu doar il "faci" si gata, ti s-a terminat raspunderea.
  •  
    • 10065 mesaje
    31 Aug 2015, 08:46
    0 0
    AndreeaC96 said:
    veracara said:Nu cumva ai rămas gravida de teama sa nu te părăsească? Și în modul ăsta speri sa rezolvi și problema cu verișoara....Fetiță, un barbat nu îl schimbi cu forța...se schimba sigur, de vrea asta.

     
    Doamne ce gandire ai. Crezi ca am facut toate eforturile de pe planeta ca sa raman gravida? Pur si simplu s-a intamplat. Si daca ma paraseste inseamna ca nu ma iubit niciodata. Eu oricum voi pastra copilul. 

     

    Lucrurile nu stau chiar asa , cred io ...

     

    Te-a iubit, cindva , inainte de a se raci, nu  ?

     

    Doar n-o tine o vesnicie mareata flacara a dragostei ...

     

  •  
    • 5609 mesaje
    31 Aug 2015, 08:59
    0 0
    White_Storm said:Ei ba, fac ele fetele copii la 14/ 16 ani, dar ea la 19. Faza cu copiii e o chestie romantata pentru fetele astea, nu realizeaza ca un copil il ai toata viata, nu doar il "faci" si gata, ti s-a terminat raspunderea.

     
    Aici vreau sa ajung!
    Procesul tehnologic sa faci copilasi, este al naibii de placut, dar oare sunt constiente sa realizeze ca "produsul final" al acestui proces tehnologic este o fiinta umana, o viata fragila si pretioasa care necesita un anume comportament, angajament si dedicatie, cum nici nu-si pot imagina?
    Sau, le este usor gandindu-se ca mama si tata sunt alaturi de ele si indiferent de situatie au obligatia sa o salveze?
    Aici vin si o intreb pe fata noastra, unde fuge?
    Nu mama si tata au lasat-o gravida!
    Nu mama si tata au raspuderea sa-i puna ordine in viata ei, sau sa-i creasca progeniturile!
    Putina maturitate si responsabilitate s-ar impune in situatia in care este ea! 

     

  •  
    • 10065 mesaje
    31 Aug 2015, 09:54
    1 0
    Cit timp are cine-i creste ...

    Zilele astea auzisem la stiri ca in Ro sint peste 80.000 copii lasati in grija altora de catre parinti . Cel putin unu din parinti sint plecati extern iar copiii ... cresc si ei cum si pe unde-apuca, pe la rude si ce mai stiu eu pe unde ...

    Un baiat (de 18 ani parca) lasat in grija bunicilor de ani buni dara interviu , ca e ok si nu duce lipsuri, are si un job ... dar nimic nu suplineste dorul de ai lui ... si ar cam fi timpul ca ai lui sa se intoarca acasa .

  •  
    • 10065 mesaje
    31 Aug 2015, 09:57
    1 0
    Ideea e ca trebue sa-ti fie foarte clar si foarte impacata cu alegerea facuta, Andreo .

  •  
    • 11561 mesaje
    31 Aug 2015, 10:02
    1 0
    Maricon said:
    White_Storm said:Ei ba, fac ele fetele copii la 14/ 16 ani, dar ea la 19. Faza cu copiii e o chestie romantata pentru fetele astea, nu realizeaza ca un copil il ai toata viata, nu doar il "faci" si gata, ti s-a terminat raspunderea.

     
    Aici vreau sa ajung!
    Procesul tehnologic sa faci copilasi, este al naibii de placut, dar oare sunt constiente sa realizeze ca "produsul final" al acestui proces tehnologic este o fiinta umana, o viata fragila si pretioasa care necesita un anume comportament, angajament si dedicatie, cum nici nu-si pot imagina?
    Sau, le este usor gandindu-se ca mama si tata sunt alaturi de ele si indiferent de situatie au obligatia sa o salveze?
    Aici vin si o intreb pe fata noastra, unde fuge?
    Nu mama si tata au lasat-o gravida!
    Nu mama si tata au raspuderea sa-i puna ordine in viata ei, sau sa-i creasca progeniturile!
    Putina maturitate si responsabilitate s-ar impune in situatia in care este ea! 

     

     Ce  vorbesti  tu , ma  uit  pe  strada , in  jurul  meu  si  nu  stiu  ce  sa  cred!!??
      A  devenit  "facutul"  copiilor  la  o  varsta  frageda , o  "moda"  , o  dovada  a  inconstientei  tinerei  generatii , sau  o  modalitate  de  a  capata  statutul  de  "mama  respectabila" , sau  un  mod  de  a  "pecui" , caci  tot  mai  multe  tinere  fete  devin  mae , in  detrimentul  continuarii  studiilor , si  fara  a  avea  habar  ce  implica  statutul  de  MAMA!!
      As  vrea  ca  tinerele  mame , sa  ne  impartaseasca  din  nazuintele  lor , si  ce  le  indeamna  spre  aceste  decizii!!

  •  
    • 169 mesaje
    31 Aug 2015, 10:14
    0 0
    Maricon said:
    AndreeaC96 said:
    White_Storm said:Imi pare tare rau pentru tine, dar lucrurile cam asa stau cand facem ce facem fara cap. Esti tanara si te-ai angajat la o treaba mult prea grea pentru varsta ta. Daca si-ar fi dorit sa fiti impreuna erati casatoriti deja, nu te mai lua dupa vedetele din ziua de azi ca astea au cu ce-si creste si singure copiii, oamenii obisnuiti, de rand nu duc viata lor si nu mai crede orbeste in ce-ti spune un barbat. Mai ales ai grija in primul rand de tine si protejaza-te tu, nu astepta sa te protejeze el!
    Deci I-ai spus pana la urma si...? Ce cauti singura in gara? Si la ora asta!

     

    Noi trebuia sa fim la Sinaia. Aveam un mic plan si l-am pus in aplicare. El intrase la dus,  eu ma angajasem sa ii iau tigari dar inainte sa plec I-am lasat testul de sarcina pe pat, langa o scrisorica, iar in jurul lor facusem o inimioara dintr-o esarfa rosie. Si a citit ce I-am scris insa nu a fost reactia la care m-am așteptat.  M-a intrebat daca fac misto de el, ca el nu are chef de glume cu copii. Eu atunci m-am enervat mi-aam luat geanta si am fugit. Stiu doar ca a coborat dupa mine strigand sa ma opresc dar normal ca nu am facut-o. Mi-am inchis telefonul nu vreau sa vorbesc cu el si ma simt extrem de rau, slabita. Acum astept primul tren catre Brașov care e spre dimineață.  Eu in acelas pat cu el nu dorm. Poate sa si ninga, eu nu plec de aici sa stau cu el. 

     
    Andreea, esti sigura ca ai 19 ani?
    Doar o copila de 12-13 ani ar mai face asa ceva!
    Cum este posibil pentru un lucru atat de serios, in loc sa stai sa discuti cu el, ca 2 adulti, sa fugi?? Ce-i asta, joaca de-a prinselea?

    Adultii trateaza problemele diferit, nu fug!
    Si ar fi bine sa te trezesti la realitate, ca nu mai esti copilas atata vreme cat astepti un copil!
    In viata NU fugim cand dam de greu, in viata gasim solutii sa rezolvam problemele, ca nu ni le rezolva nimeni. Intoarce-te acasa si discuta cu el, aveti de pus la punct multe probleme, noua ta stare de sanatate nu-ti mai permite sa alergi dupa cai verzi pe pereti si nici sa accepti vizitatorii nepoftiti ca sa le stai in picioare, sa le gatesti, servesti, etc.
    Toate problemele se pot rezolva daca ai comunicare cu el, comporta-te ca un adult, nu ca un copil razgaiat!
     

     Si ce ai fi vrut sa fac? Sa stau sa ma ia in bataie de joc? Auzi la el ca il i-au la misto. Pai nu iti vine sa iti iei campii?

  •  
    • 169 mesaje
    31 Aug 2015, 10:17
    0 0
    Poky said:Andreea nu trebuia sa reactionezi asa.
    O veste ca asta nu trebuie data printr-o scrisoare sau alte metode decat vorbind fata in fata, mai ales ca urmeaza sa deveniti parinti.
    Dar si modul lui de a reactiona mi se pare iesit din comun.
    Cu parintii tai ai vb sau cu ai lui?
    Vb cu el fata in fata si spunei : vrea sau nu sa fiti impreuna?

     
    Nu.nu am vorbit cu nimeni. Am stat pana la 5 in  gara sa stau sa astept trenul.  Am avut telefonul ichis si doar acum mi l-am deschis si nu am decat apeluri de la el si de la ai mei. Ce sa inteleg ca el la mama apeleaza cand greseste? Dar maicasa ce are? Sau ea nu are voie sa stie ca o sa aiba un nepot

  •  
    • 5609 mesaje
    31 Aug 2015, 10:26
    1 0
    foarte multa inconstienta din partea ta!
    Insarcinata si mai fugi si de acasa, singura, intr-o gara...sa-ti petreci nopatea...normal ca toti au murit de grija ta!

  •  
    • 169 mesaje
    31 Aug 2015, 10:30
    0 0
    Maricon said:foarte multa inconstienta din partea ta!
    Insarcinata si mai fugi si de acasa, singura, intr-o gara...sa-ti petreci nopatea...normal ca toti au murit de grija ta!


    Si unde ai fi vrut sa stau? Nu eram in Brasov pentru ca asa aveam la cine sa ma duc. Eram la Sinaia. Voiai sa stau in aceeasi camera cu el dupa ce ca el m-a luat pe mine la misto. Poate o sa realizeze ce a facut cand nu o sa mai fie nimic de al meu aici.

     


    Acest mesaj a fost editat de către AndreeaC96: 31 Aug 2015, 10:39
  •  
    • 495 mesaje
    31 Aug 2015, 11:03
    2 0
    Preninzi mult de la altii dar tu fugi de responsabilitati.
    Baiatul asta ti-a spus ca isi doreste copii...DAR TI-A SPUS CLAR CAND?Poate el se gandea sa ii faca la 40 de ani.Femeile inteleg si asculta doar ce le convine.Tie ti-ar fi bine sa iti impuna cineva,ceva ce tu nu te simti pregatita sa faci?Nu il poti condamna pentru nimic.
    Si intai de toate trebuie sa ii dai timp...sa se obijuiasca cu vestea.
    Vrei sa fii mama cand ai grave probleme emotionale...cum sa fugi si sa nu discuti ca un om matur?????Copilul asta nu merita o mama responsabila si cu capul pe umeri?Ce rezolvi cu mofturile astea de copil de 10 ani?