ma strang pantofii!!!!!!!!!!!!!!!

  •  
    • 269 mesaje
    15 Iul 2006, 22:03
    15 16
    mi-am luat o pereche de pantofi care ma tin in lateral.ce sa le fac sa se mai lase?va rog,ajutati-ma trebuie sa se lase fiindca imi plac foarte tare.sunt de piele si interior si exterior.multumesc
  •  
    • 2794 mesaje
    15 Iul 2006, 22:28
    6 7
    Poarta-i, ca daca sint de piele se vor lasa. Or sa te chinuie la inceput, dar in cele din urma se vor da dupa piciorul tau!
  •  
    • 2103 mesaje
    15 Iul 2006, 22:29
    10 3
    lool, imi place disperarea cu care te incapatanezi sa-i porti! imi aminteste de mine acum ani si ani cand ma incapatanam sa indes patratelul meu de picior intr-un 36! (la lungime sunt 36, la laltime insa ... alta treaba).

    mai pielea cica se lasa, depinde acum de fabricator si iscusinta lui, e indicat sa-i porti prin casa cu o soseta mai gorasa catva timp, dar nu mult.
    este insa si mai indicat sa-ti cumperi incaltari cat mai comode, iti vor deforma piciorul cu timpul..
  •  
    • 117 mesaje
    16 Iul 2006, 00:44
    11 4
    Unge-i pe interior cu o crema de fata si mergi cu ei prin casa.
  •  
    • 269 mesaje
    16 Iul 2006, 10:28
    8 0
    va multumesc pt sfaturi,acum m-am trezit si sunt deja incaltata cu ei..desi sincer nu cred ca o sa pot merge cu ei.eu port 37,dar am piciorul mai lat...oricum ma mai chinui,poate..poate.
    va pup si sa nu va luati pantofi mici!
  •  
    • 117 mesaje
    16 Iul 2006, 13:33
    10 2
    Daca sunt mici, mai bine vinde-i si ia-ti altii sau incearca sa-i schimbi la magazin.
    Metoda cu crema este valabila numai cand te tin putin, ca orice pantof nou.
  •  
    • 269 mesaje
    17 Iul 2006, 08:29
    9 1
    eveleeee,nu mai stiti nici o metoda..???please
  •  
    • 1946 mesaje
    17 Iul 2006, 09:46
    6 1
    si eu stiam de crema de fatza, dar deja ai primit sfatul asta. nu-ti mai ramane decat otetul, nu spirt, pt ca strange pielea, si sa-i incalti cu o soseta un pic mai grosuta.
  •  
    • 1555 mesaje
    17 Iul 2006, 09:47
    10 4
    neatza! da'i cu spirt sau mai bine lasa o compresa cu spirt pe margini intreaga noapte. La mine s'au lasat ... stiu cum e sa'ti placa o pereche de pantofi, eu eram in stare sa merg in maini
  •  
    • 587 mesaje
    17 Iul 2006, 10:55
    7 3
    Mai exista o cale sa-ti largesti pantofii: sa-i duci la un atelier de reparatii incaltaminte cu solicitarea de a ti-i pune pe calapod mai mare, uzi si de a-i lasa asa pana se usuca.
    Ai grija insa ca tot ce faci pentru a le forta largirea le scurteaza viata si le strica aspectul.
    Am trecut si eu prin situatii asemanatoare si ma cramponam s-o scot la capat pana cand am citit undeva o remarca:
    "Te-ai gandit vreodata ca pantofii care nu ti se potrivesc tie sunt perfecti pentru altcineva?"
    Si este atat de mare oferta!
    Iti doresc sa reusesti indiferent ce solutie alegi!
  •  
    • 269 mesaje
    17 Iul 2006, 14:09
    8 3
    multumesc fetelor,abia astept sa ajung acasa sa ma-ncalt iar cu ei.ii am langa pat,la loc de mare cinste.m-am indragostit de ei!
    pup
  •  
    • 45 mesaje
    18 Iul 2006, 09:19
    6 5
    Lulu, stiu cum este sa iti placa o pereche de pantofi si sa te stranga. Eu am cateva perechi care imi sunt ceva mai mici si am incercat tot felul de variante sa ii largesc dar fara prea mare succes. Daca ii duci la cizmar, este destul de riscant pt ca s-ar putea sa se strice. Eu ii port asa cum sunt, cateodata se mai lasa, cateodata nu, daca intr-adevart iti plac asa mult poarta-i pana te obisnuiesti cu ei.
    Totusi trebuie sa fii pregatita pt ca s-ar putea sa te bata si sa-ti faca bataturi de care e mai greu sa scapi. Eu asa am patit, mai ales ca port tocuri f inalte, dar m-am obisnuit cu ele si acum chiar daca ma dor pot merge fara sa ma mai gandesc sa renunt la o pereche de pantofi incomoda.
    Important este sa sa vezi cat esti dispusa sa suferi pt a arata asa cum vrei tu.
  •  
    • 2103 mesaje
    18 Iul 2006, 09:56
    12 0
    eu sunt de parere sa-i duci inapoi la magazin pt o pereche marimea ta pana nu e prea tarziu;la urma urmei o femeie si pantofii ce-o strang sunt o priveliste jalnica...si nu vrei sa pari asa.
  •  
    • 9835 mesaje
    18 Iul 2006, 10:21
    15 0
    parerea mea este ca, in mod categoric, sanatatea picioarelor tale este mai importanta decat orice pereche de pantofi, oricat de dragutza ar fi ea.

    pantofi frumosi mai gasesti, dar picioare sanatoase nu.
  •  
    • 269 mesaje
    18 Iul 2006, 12:43
    4 1
    da,fetelor stiu ca aveti dreptate viz-a-viz de sanatatea picioarele,dar m-am mai incaltat si aseara cu ei si cred ca s-au mai lasat.chiar nu as vrea sa par caraghioasa intr-o pereche de pantofi care ma strang
  •  
    • 777 mesaje
    18 Iul 2006, 15:11
    6 4
    Daca zici ca sunt de piele, pune apa calda in interioar (nu fierbinte) si incalta-te cu ei prin casa. In doua zile se vor lasa fara sa se deterioreze. Eu asa am facut. Pe mine m-a invatat cineva, imi povestea ca asa procedau femeile pe vremea lui Ceausescu cand primeau pachete din strainatate si la pantofi nu se potrivea numarul
  •  
    • 3 mesaje
    18 Iul 2006, 15:36
    3 3
    luizica, stiu prea bine la ce te referi cand zici de obisnuinta asta cu durerea bataturilor, dar disconfortul care exista mereu pe mine deja ma exaspereaza. Eu nu pot sa renunt la pantofii eleganti, pt ca serviciul meu ma obliga sa am o anumita tinuta. Problema e ca bataturile devin cu timpul din ce in ce mai dureroase. Mama mea are mari probleme, a purtat multi ani pantofi incomozi, si-a deformat degetele cu timpul si are bataturi de care nu mai poate sa scape, iar durerile sunt cumplite, uneori nu poate incalta nimic.
  •  
    • 45 mesaje
    31 Iul 2006, 13:06
    6 3
    Raluca, bag de seama ca ma pregatesti sufleteste pentru ce va urma....
    Oricum, am fost in concediu si n-am purtat decat adidasi, dar de azi o iau de la capat. Ca sa fiu sincera, parca tot mai bine e fara adidasi, calcam parca in strachini, cel putin la inceput.
  •  
    • 1401 mesaje
    13 Sep 2006, 03:46
    8 3
    Ai mai rezolvat cu pantofii aia? Ca stiam si eu o metoda, cu apa de colonie. Am aplicat-o si eu pe vremuri, si chiar functiona.
    In alta ordine de idei, vreau sa ma plang si eu de o problema de-a mea. Eu sunt in Canada, si nu mi se portiveste incaltamintea nord-americana! Mi-am luat pana acum vreo 5 perechi de incaltaminte de aici din Toronto. O pereche de pantofi casual, o pereche de sandale cu bot inchis (rotund) elegante, o pereche de adidasi, si 2 perechi de balerini. Dintre toate astea, doar balerinii mi se potrivesc perfect si sunt supercomoda in ei. Si asa una din perechile de balerini nu-mi erau bune, m-am dus la magazin si mi le-am schimbat pentru marimea imediat mai mare, si perechea schimbata am nimerit-o bine. Celelate 3 perechi de incaltaminte sunt ok, dar nu perfecte. De ce spun ca incaltamintea nord-americana nu mi se potriveste, pentru ca aici stiti si voi ca marimile difera de cele europene -- e cu 6, 7, 7.5 etc. Problema este ca marimile nord americane nu coincid perfect cu cele europene, adica 7 american (si nici 7.5) nu este identic cu 38-ul european, si din cauza asta am problemele de care spuneam mai sus! Eu in Romania purtam 38 la pantofi, nu aveam probleme cu incaltamintea (decat rar, pana se mulau dupa picior o pereche de pantofi noi), iar aici nici o marime de pantof nu coincide perfect cu 38-ul meu din Europa. Si mi-e ciuda ca la plecarea din Romania am lasat acasa vreo 5 perechi de incaltaminte (pantofi, cizme si sandale), ca nu mi-au mai incaput in valize. Cu prima ocazie cand ajung in Romania, sau macar in Europa, am de gand sa-mi recuperez toata incaltamintea lasata acasa, si sa-mi mai cumpar vreo 20 de perechi, sa-mi ajunga!
  •  
    • 45 mesaje
    13 Sep 2006, 09:34
    5 4
    vicvic, ai perfecta dreptate cu pantofii americani, nu se prea potrivesc cu numerele noastre cu toate ca ei avantajul jumatatilor de numar ceea ce la noi nu prea gasesti.
    Eu am patit-o cu o pereche comadata pe net si adusa de un prieten in tara(http://www.zappos.com/n/p/dp/13192047/c/401.html) care arata superb dar imi sunt mici. Din pacate modelul acesta nu avea jumatati de numar, eu port 37 jumate, am comandat 7 si sunt parca 36 jumate. De vandut nu ma gandesc pt ca imi plac f mult asa ca am inceput sa-i port.
    E mai greu la inceput, mai ales daca ai degetele deja varza, dar dupa un timp te obisnuiesti.