Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 3729 mesaje
    5 Apr 2007, 16:44
    0 0
    problema mea a durat cam din totdeauna...in sensul ca nu se intampla zilnic...ci o data la 2-3 zile, uneori o data la doua zile...zi de zi niciodata!
    la mine au trecut aproape 2 luni de cand am terminat postul...si in prima luna am fost normala...n-am avut probleme...in post chiar mergeam zilnic si eliminam sucurile mai groase...pe bune! aveam scaun zilnic in post...
    mananc in general salate, sau carne fiarta de vita, pui, am mancat si orez, beau doar apa...
    intradevar mananc cam o data la 2-3 zile dimineata o banana...cu lapte sau goala...si ma gandeam sa fie oare de la banane? dar nu e o regula...incerc sa am un meniu divers, si sa nu mananc zi de zi la fel...o zi ou...o zi cereale, o zi banane...pranzul salate, sau fructe..si cateodata mai sar peste el din lipsa de timp, iar cina supa de legume,sau o fripturica de vita sau de pui...
    in weekend mai mananc orez, sau cartofi fierti, dar nu in exces...
    n-am program fix...la mancaruri...dar totusi...
    avand in vedere ca a fost o problema de cand ma stiu nu mi s-a parut ciudat, pana n-am inceput sa depasesc 4 zile...
    offff....
  •  
    • 33 mesaje
    5 Apr 2007, 16:52
    0 0
    Mi-am modificat mesajul, am mai adaugat ceva de kiwi si sucurile de fructe. Incearca doua saptamani sa renuntzi la banane, lapte si albus de ou pt ca se pare ca mananci una din astea in fiecare dimineatza. Galbenus de ou potzi manca e foarte bun nu constipa si contzine fier, dar galbenusul de ou fiert tare nu e digestibil. Cartofii sunt buni, la orez incearca mereu sa mananci o salata.
  •  
    • 3729 mesaje
    5 Apr 2007, 17:00
    0 0
    sarumana mult de tot...
    o sa incerc si asta...sa vedem ce iese...
  •  
    • 33 mesaje
    5 Apr 2007, 17:04
    0 0
    Si vezi cand apar caisele ca-s excelente pt constipatzie. dar totusi ca solutzie de moment incearca cu Herbolax ca macar e natural si nu da dependentza ... pana iesi din "criza" chiar nu se poate sa stai cateva zile asa ... daca citesti pe net despre constipatzie o sa te convingi cat rau face
  •  
    • 125 mesaje
    5 Apr 2007, 17:05
    0 0
    Impotriva constipatiei e bun kefirul preparat in casa(nu stiu cum...) si taratele mancate inainte de culcare.(amestecate in iaurt eventual..pt a nu le simti gustul..regleaza tranzitul intestinal in mod sigur)In plus carnea, orezul si banana constipa, bucatica MICA de carne trebuie mancata alaturi de castronul MARE de salata, fructe cat mai multe intre mese.
  •  
    • 33 mesaje
    5 Apr 2007, 17:07
    0 0
    da dar pe ea o pot constipa inclusiv taratzele daca e ca mine ...altzii cand mananca cereale sau grane in general ies afara intr-o veselie , eu ma constip . Asta e, totzi suntem altfel
  •  
    • 125 mesaje
    5 Apr 2007, 17:11
    0 0
    Eu am grupa O si ma constip de la cereale..nu-mi fac bine absolut deloc..totusi taratele ma scot afara in fiecare dimineata si asta fara sa fac diaree.(de fapt si medicii le recomanda)In plus cateodata poti iesi si la doua zile..mai ales ca daca mananci putin n-ai ce sa... (asta mi-a zis dr mea de familie cand i-am zis problema asta)
  •  
    • 161 mesaje
    5 Apr 2007, 17:13
    0 0
    Mama mea a fost constipata toata viatza iesea doar de doua ori pe saptama si acum 4 ani doctorul i-a propus sa-i faca o clisma, daca va spun ca a eliminat 3.5 Kg de deseuri ma credetzi ? 3.5 kilograme ! Brrrrrrr
  •  
    • 156 mesaje
    5 Apr 2007, 17:16
    0 0
    anutza78 sa stii ca normal e sa iesi in fiecare zi sau chiar de doua ori pe zi. Chiar daca nu mananci, in intestin se acumuleaza o gramada de toxine de la fum de tzigara, de la stres, de la aerul poluat ... toxine pe care daca nu le elimini se duc in sange. Citeam mai demult ca daca nu ar exista toxinele am trai si 200 de ani ...ele sunt cauza imbatranirii si a bolilor de toate tipurile, are dreptate celery.

    Eu nu pot sa te ajut Sabbra, pt ca neavand problema asta nici nu am avut de ce sa caut/sa incerc remedii deci chiar nu as stii ce sa itzi spun.....
  •  
    • 2342 mesaje
    5 Apr 2007, 17:19
    0 0
    Sabbra incearca niste compot de prune. Pe mine asta ma ajuta. Sau prune uscate.
  •  
    • 3729 mesaje
    5 Apr 2007, 17:34
    0 0
    va multumesc! o sa tin cont de sfaturi
    imi propun oricum o niste analize detaliate si o eventuala vizita la nutritionist...cat de curand imi vor permite timpul si banii...
    ca sa stiu sigur...pe ce cale s-o apuc, si de unde sa incep...
    oricum sfaturile de aici mi-au schimbat total viata, in BINE!
  •  
    • 444 mesaje
    5 Apr 2007, 19:08
    0 0
    Am citit, constiincioasa, tot topicul; am salvat in ,,fete dragi" multe din sfaturile voastre...

    am plans, pentru fetele cu probleme, alaturi de ele, la fiecare pas. M-am cutremurat, la unele postari, efectiv mi-a fost frica pentru voi, am fost alaturi ca si cum eram in ,,camera alaturata". Alteori mi-ati dat motive de bucurie. Sunteti tari, si va admir pentru lupta pe care o purtati. Si va tin pumnii. si ma gandesc in fiecare zi la voi.

    (am simtit nevoia sa postez, eu care nu o prea fac)

    PS. Sabra, mi-am schimbat parerea despre tine. stiu ca nu are importanta pentru tine, dar lucrul asta m-a invatat sa nu mai am incredere in primul impuls
  •  
    • 1620 mesaje
    5 Apr 2007, 20:58
    0 0
    Este maaaaaa!
  •  
    • 156 mesaje
    6 Apr 2007, 11:20
    0 0
    A inviat scufitza
  •  
    • 10 mesaje
    6 Apr 2007, 13:09
    0 0
    Fetelor m-a sunat Evelina !!!! Acum am inchis telefonul doar 1 minut am vorbit era foarte, foarte fericita pt ca citise mesajele voastre mi-a spus ca au emotzionat-o la maxim si ca de abea asteapta sa iasa. Si mi-a mai spus ca i-a trimis o scrisoare lui Elenush iar scrisoarea de la noi a primit-o doua zile mai tarziu si nu-mi mai poate scrie si mie dar va multzumeste. Era foarte entuziasmata ... si eu m-am emotzionat sincer ca nu ma asteptam sa ma sune am vazut un numar ciudat pe mobil si cand i-am auzit glasul sa fac shoc ! Au lasat-o sa dea un telefon pt "buna purtare" dar chiar sunt realmente socata ca tocmai pe mine m-a sunat ! Mai mult n-am putut sa vorbim dar parea ca e bine ...
  •  
    • 156 mesaje
    6 Apr 2007, 14:02
    0 0
    Whaaaaat ?? Mi-a trimis Evelina scrisoare ?? MIE ???? Vaiiiiii ce ma bucur de abea astept s-o primesc iuhuuu cat de tare !!! Sper ca a scris o scrisoare luuuunga in care sa-mi spuna tot ce se intampla Ai cumva idee cand a trimis-o ?
  •  
    • 444 mesaje
    6 Apr 2007, 18:46
    0 0
    Da, Scufi, parerea mea

    ma bucur mult pentru Evelina, iar tu, Elenush, sa ne spui ce ti-a scris

    Dar Runny?
  •  
    • 2520 mesaje
    6 Apr 2007, 20:22
    0 0
    Ma bucur mult de tot ca e bine, sper sa apara pe aici cit mai sanatoasa cu putinta. http://discuta.net/viewtopic.php?t=13
    uite ce articol am gasit.
    nici nu stii cum e mai bine, sa spui sau nu; daca spui poate se supara si nu-ti mai vb si tot nu ai rezolvat nimic.
    Cu constipatia si eu am pb de citiva ani. Am avut o perioada mai proasta financiar si am mincat multi cartofi instant si de atunci am ramas cu pb asta.
  •  
    • 3729 mesaje
    6 Apr 2007, 21:46
    0 0
    buna seara fetelor...am facut o pauza de la,curatenie...sunt in intarziere
    didi..ti-ai schimbat parerea in rau?sau in bine?
    vreau sa va spun ca tot ce voi gati de paste este light numai cu carne de vitel... o ciorba de perisoare cu carne de vitel, sarmalute cu carne de vitel...si pulpa de miel...
    nu stiu cat am sa ma infrupt eu din ceea ce fac, dar am musafiri...si trebuie sa-i hranesc cu ceva...
    inclusiv paine de casa fac... si ma distrez pentru ca eu n-am pus paine in gura de nici nu stiu cand...nici un fel de produse din faina...
    EvaEva cand ii mai scrii evelinei te rog sa ne anunti, ca vreau sa-i las si eu un mesaj
    despre runny, pot sa spun ca sunt alaturi de ea cu sufletul, si cand o sa simta nevoia sa ne scrie, o sa citesc cu drag! sper doar ca pauza ei e inspre bine!
    va pup!
  •  
    • 10 mesaje
    6 Apr 2007, 23:09
    0 0
    haha Elenush .. pai TZIE ca in afar de mine doar tu i-ai trimis si scrisoarea ta a ajuns prima . imi pare rau, nu am intrebat-o cand a trimis scrisoarea .... Sabbra pai eu nu stiu ce sa-i mai scriu ca mie nu a apucat sa-mi raspunda si parca as conversa de una singura As putea sa-i mai trimit o crisoare imediat dupa Paste daca voi avetzi mesaje pt ea ..ea mai are de stat vreo 3 saptamani acolo .... chiar a apreciat foarte mult ce i-atzi scris si i-a facut bine serios vb ca parea foarte bucuroasa. Deci daca mai vretzi sa-i spunetzi ceva va dau adresa ei sau imi scrietzi mesajul aici sau imi datzi pe mesaj privat .... bun, atunci eu o sa mai pun martzi sau miercuri o scrisoare.