Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 1013 mesaje
    2 Apr 2007, 14:02
    0 0
    din seria de 8 minute de exercitii fizice pe zi...eu sunt innebunita dupa exercitiile astea,sper sa va placa si voua.
    http://www.youtube.com/watch?v=YmTmWff26ls&NR=1


    http://www.youtube.com/watch?v=mXu3KmCUSag&NR=1
  •  
    • 3729 mesaje
    2 Apr 2007, 17:35
    0 0
    le stiu...
    sunt intradevar bune, si solicitante pentru abdomen, dar parerea mea...e un soc prea mare, si prea SCURT pentru a-l dezvolta...trebuie cred facute de 2-3 ori pe zi...
    un program de 20 minute mi se pare deja scurt, si rezultatele se vad dupa cel putin o luna...
    8 minute...iti soliciti repede si intens abdomenul...si dupa aia...pauza...
    nush ce sa zic...
  •  
    • 1013 mesaje
    2 Apr 2007, 20:01
    0 0
    da,cel pentru abdomen e intradevar mai in forta,dar astea pt picioare si popou imi plac mult ,chiar daca e acelasi ritm alert
  •  
    • 1829 mesaje
    3 Apr 2007, 10:29
    0 0
    daria nu pot decat sa fiu trista citindu-ti povestea ...

    am incercat in dimineata asta pilates-urile...mama ce ma dor toate.....si eu fac execitii dar sunt infinit mai simple decat cele de la pilates.....maine dimi ma apuc iarasi...sper sa pot rezista cate 20 de secunde, azi mai mult de 10 -15 n-am reusit, noroc ca se mai intrerupea filmuletul din cand in cand si mai luam pauza printre ele ...

    Numai Bine!!!!
  •  
    • 10 mesaje
    4 Apr 2007, 10:44
    0 0
    Am "oarece" vesti de la Evelina. Am vb cu mama si cu prietenul ei pt ca stiam ca duminica ii suna. Nu prea e stilul meu sa ma bag in seama si ezit sa-i bat la cap dar si eu vroiam sa stiu cate ceva insa nu prea m-am lamurit. mama ei spune ca e foarte bine, ca se simte ok si ca toata lumea se poarta frumos cu ea acolo, dar prietenul ei mi-a spus doar ca "nu se simte prea bine". Eu nu stiu ce sa cred unul spune ceva celalalt spune opusul ..va datzi seama ca n-am stat jumate de ora la povesti, asta e tot ce stiu , adica practic nimic
  •  
    • 161 mesaje
    4 Apr 2007, 11:24
    0 0
    Ma gandesc ca probabil ei tzi-au spus exact ce le-a transmis Evelina. Presupun ca parintzii ei platesc o gramada de bani ca ea sa stea acolo iar din ce am ajuns s-o cunosc pe Evelina ea i-ar spune mamei ei ca se simte foarte bine, chiar daca nu asta e adevarul. Evelina stiu ca se simtzea vinovata si era ingrozita ca parintzii ei ar putea afla si i-ar rani in felul asta ..cred ca ar evita pe cat posibil sa-i provoace suferintza mamei ei, chiar daca asta ar insemna sa minta. Pe de alta parte cu prietenul ei poate fi sincera. Ca urmare fiecare tzi-a spus ce i-a povestit ea. De unde tind sa cred si eu ca nu face prea bine Sper ca ce cred eu si ce-am scris sa fie doar o tentativa de psihologie ieftina, sa n-am dreptate si Evelina chiar sa se simta bine
  •  
    • 199 mesaje
    4 Apr 2007, 15:36
    0 0
    Mie imi pare foarte rau ca unele fete nu mai scriu aici. De Runny am intzeles ... dar Alizee, Rossana ..eurau mai multe fete aici. Scufita_rosie nu s-a mai aratat de dinainte sa plece runny . Pacat . Eu as vrea sa le rog pe fete (Elenush, Celery, Daria etc) sa ne spuna de exemplu ce efecte negative au medicamentele, diureticele, laxativele, pastilele de slabit. Din ce am auzit in licee chiar e un lucru obisnuit sa se va nda diverse medicamente interzise. In plus multe femei care tzin dieta apeleaza la asa ceva si nu cred ca-i o problema. Poate atzi putea cu experientza voastra sa le convingetzi ca pastilele nu sunt o solutzie pt a slabi.

    Si mai sunt o gramada de lucruri pe care as vrea sa le stiu, in ciuda faptului ca discutziile tind sa moara pe topicul asta . Spre exemplu chiar exista "reversul" anorexiei adica sa te vezi prea slaba si sa mananci fortzat ca sa te ingrasi ? Sau ce alte tulburari alimentare, mai putzin cunoscute, exista.
  •  
    • 33 mesaje
    4 Apr 2007, 17:08
    0 0
    Evita sa-tzi raspund eu in parte. Sunt o gramada de tulburari alimentare diferite de ana/mia dar una destul de raspandita se numeste "Ortorexia" (orthorexia in engleza) si este caracterizata in principiu prin obsesia de a manca sanatos Si chiar este si asta o boala psihica si o tulburare alimentara. O femeie ortorexica se gandeste cea mai mare parte din zi la mancare, la cum sa slabeasca si sa se detoxifice. Ceea ce incepe ca un obicei sanatos culmina cu un grav dezechilibru psihologic si emotzional. Nu este normal sa te gandesti aproape toata ziua la mancare, la ce nu ai voie sa mananci, la cat bine itzi va face alimentul respectiv. De asmenea o ortorexica va tinde sa faca din ce in ce mai multe exercitzii, va deveni obsedata de eliminarea depozitelor de grasime si tranformarea lor in fibra. Nu e nici pe departe o boala atat de grava ca anorexia insa are multe simptome comune, la un nivel mai mic, printre care si faptul ca de multe ori se vede mai grasa decat e in realitate. Isi fixeaza un target de exemplu sa ajunga la 55 de kg (de la 60). isi atinge targetul, apoi vrea sa ajunga la 53, apoi la 50, apoi isi spune ca la 48 ar arata perfect, apoi la 45. De fapt de multe ori anorexia incepe sub forma de ortorexie. Uneori reusesti sa te opresti, alteori devine boala psihica cu urmari reale (de exemplu incapacitatea de a pastra o relatzie, tendintza de a vorbi despre mancare in orice conversatzie) pentru ca mintea ta e aproape in totalitate fixata pe mancare si "purificare", alteori duce chiar la o anorexie. O trauma severa sau o sarcina pot provoca anorexia daca esti ortorexica, chiar daca n u ai avut asemenea manifestari in copilarie-adolescentza.

    Apoi mai e si "Bigorexia" (obsesia ca esti prea slab, mancatul excesiv, exercitziile pt fortificarea muschilor in exces, ingerarea de medicamente de tipul Kreatin/proteine pure care afecteaza ficatul etc etc) de care spune Evita si care e destul de rara la femei, mai des e la barbatzi in special la culturisti.

    Apoi mai e "Pica" atunci cand tinzi sa mananci lucruri care nu sunt comestibile ..e o boala mai rara asta incepe cu mancatul pielitzelor, al unghiilor (mancatul, nu rosul!), al parului, apoi incepi sa mananci pamant, materiale sintetice etc. E foarte rara, dar exista, e incadrata in "tulburari alimentare" si e un adevarat infern pt cine are boala asta.


    Apoi e Emotional Eating cand mananci la suparare sau nervi dulce-sarat/dulce-sarat si gras.

    Si cam atat imi aduc acum aminte de la fetele cu care faceam terapie online ...
  •  
    • 345 mesaje
    4 Apr 2007, 17:33
    0 0
    Multumim Celery, nu stiam ca mancatul excesiv din cauza stresului este privit ca o disfunctie.
  •  
    • 3729 mesaje
    4 Apr 2007, 17:39
    0 0
    celery, si eu sunt oarecum obsedata sa mananc sanatos...si sa ma purific...mananc legume fructe, si ma ingrijesc de toate alimentele din compozitia unei mancari...
    nu stiu cat de des ma gandesc la mancare, dar in principiu STIU ca nu vreau sa ma ingrash...si imi place sa mananc sanatos!cat mai sanatos posibil...fara grasimi, au inceput sa-mi provoace GREATA toate mancarurile, alimentele, sucurile chipsurile si restul de mancaruri care NU sunt necesare!
    oricum...anorexica nu voi ajunge niciodata pentru ca imi PLACE sa mananc!dar SANATOS!

    apropo de persoanele care se vad prea slabe...am o amica...40 de kg...vreo 170 cm...e FOARTE SLABA! mananca NON STOP! ma ingrozesc cat de mult si la ce ore poate sa manance si cu toate astea e piele si os! stiu clar ca nu vomita, si nici nu ia laxative...dar NU inteleg UNDE se duce toata mancarea asta...
    eu in uichendul trecut am mancat o portie mai consistenta de cartofi fierti...si mi-a fost RAU toata ziua, de la exces (desi nu a fost exces...ci putin mai mult ca de obicei) dar ea, mereu mereu mereu, mananca cate ceva...nu inteleg...
  •  
    • 33 mesaje
    4 Apr 2007, 17:53
    0 0
    Da grace18 ... ideea cu mancatul este ca un om perfect normal mananca pentru ca are NEVOIE (fizic, ca sa traiasca si sa fie sanatos) si pentru ca ii PLACE. Ori o persoana cu Emotional eating mananca din alte motive, ca e trista, suparata, nervoasa, stresata, are o depresie, adica mananca din alte motive decat cele pt care e menita mancarea de asta se si numeste tulburare alimentara. E o tulburare nu se poate nega ... chiar daca nu e atat de grava ca bulimia/anorexia. Putetzi spune ca o fata care sufera de compulsive overeating si e obeza nu are o ED, ea mananca pt ca ii PLACE. Insa nu e asa. Adevarul e ca daca esti o compulsive-overeater URASTI MANCAREA.

    Sabbra nici nu ma gandeam la tine ..tu esti o persoana foarte centrata si (din ce-mi dau eu seama) cu un mare respect fatza de propria persoana. O femeie care sufera de ortorexia nu e ca tine si nici nu e fericita/multzumita de rezultatele eliminarii junk-food-ului ...e permanent nemultzumita si de cele mai multe ori asta se simte. De fapt asta se intampla cu toate persoanele cu ED
  •  
    • 156 mesaje
    4 Apr 2007, 18:34
    0 0
    Sunt pe fuga dar sa raspund si eu (referitor la pastile si ce am patzit de la ele) experientza mea cu IPECAC. Ideea mi-a venit cand a mancat cainele meu antigel si l-am dus de urgentza la veterinar care i-a dat Ipecac sa vomite si am vazut ca a vomat instantaneu. Asta era pe la inceputul bolii mele cand imi era inca greu sa vomit sau nu reuseam sa vomit tot. Am reusit sa fac rost de Ipecac tablete si am luat 3 odata dupa o repriza de indopare in care devastasem frigiderul. Ce am patzit ...nici n-am cuvinte sa descriu Cred ca am vomat timp de o ora ... aveam efectiv convulsii si voma foarte violenta de am crezut ca o sa mor acolo simtzeam cum iese stomacul din mine si nu ma puteam opri mi-a iesit si pe nas era sa ma innec imi batea inima ca la nebuni .. chiar am crezut ca o sa mor acolo a fost tortura curata. Deci daca i-a trecut cuiva prin minte ... don`t try it! La modul cel mai serios cred ca potzi sa mori
  •  
    • 131 mesaje
    4 Apr 2007, 18:44
    0 0
    Si chiar potzi, se pare. N-am auzit in viatza mea de IPECAC asta i-am dat un search pe google si am gasit asta :

    "The dangers
    Ipecac is intended to be used in emergencies and should only be administered if someone has swallowed poison (please see warning below). Ipecac causes severe and violent vomiting and can have many side-effects, both short-term and long-term. These side-effects include dizziness, nausea, stomach cramps, respiratory difficulties, fast or irregular heartbeat, seizures and pneumonia. If an individual overdoses, it can cause serious heart problems and even death "
  •  
    • 237 mesaje
    5 Apr 2007, 14:30
    0 0
    buna, fetelor

    sabbra, te rog zi-mi si mie de unde pot face rost de dvd-urile cu pilates. tu de unde le ai? mersi . pupici!
  •  
    • 1013 mesaje
    5 Apr 2007, 14:40
    0 0
    dvd-urile cu pilates le poti comanda si pe www.cursuriaerobic.com
    sunt doua dvd-uri si ai si dans din buric si cursuri de streaptease si tae bo
    spor la treaba
  •  
    • 3729 mesaje
    5 Apr 2007, 14:56
    0 0
    am o mare problema...n-am mentionat-o pana acum, dar vad ca si celery si elenush mai sunt pe aici...si poate ma ajutati...
    sunt foarte constipata...de vreo 2-3 saptamani...daca nu iau laxative nu ma duc la toaleta nici 5 zile...desi mananc...
    e drept nu mananc mult...dar 5 zile???
    am si ceaiuri diuretice, am si polen, si miere...de toate am incercat...stau cate 4-5 zile...pana ma satur si iau 2 laxative...bineinteles ca le iau seara si a doua zi de dimineata...mi-e rau, greata...nu pot manca aproape nimic...
    nu vreau sa-mi fac un obicei cu laxativele...de asta va intreb...
  •  
    • 1013 mesaje
    5 Apr 2007, 15:03
    0 0
    ceva pagini mai in urma,o eva spunea ca o "tine" pielea spatelui atunci cand se apleaca.si eu patesc la fel cand ma aplec,nu tot timpul,dar se intampla des.crema de corp folosesc la fiecare dus si nu am pielea uscata,dar senzatia este ca simti ca-ti crapa pielea.vergeturi nu sunt,apa beau peste 2 litri pe zi.ce d-zeu sa fie oare???

    sabbra,eu de constipatia de dupa sarcina am scapat cu prune uscate.nici activia,nici painea graham nu m-au ajutat.laxative nu luam,doar supozitor.
  •  
    • 33 mesaje
    5 Apr 2007, 16:10
    0 0
    Sabbra e foarte, FOARTE grav sa iesi doar o data la 5 zile !!! Ideea este ca tot ceea ce e in colon se absoarbe in sange, nu degeaba itzi trece mai repede temperatura sau durerea daca folosesti un supozitor decat o pastila

    Am cateva intrebari ..Te-ai constipat dupa ce ai tzinut post, inainte ieseai zilnic ? In timpul postului ai facut clisma de doua ori pe zi sau macar o data ? In ultima vreme ai adaugat in dieta ta mai multe grane, lactate, albus de ou sau orez ? Astea sunt alimente care produc "mucus" . Depinzand de organismul fiecaruia, uneori chiar si de grupa sanguina unele persoane nu pot tolera un aport de astfel de alimente. Spre exemplu laptele (mai ales cel degresat) cu cereale - un mic dejun ideal pt unele persoane este absolut de netolerat pt altele. Sunt persoane care daca mananca lapte cu cereale dimineatza timp de 3 zile - 3 zile nu au scaun pt ca nu pot elimina mucusul format de alimentele astea. Nu stiu exact care e cauza pt ca nu stiu ce mananci tu dar problema trebuie rezolvata URGENT gandeste-te ca toate toxinele alea ajung inevitabil in sangele tau ... constipatzia e mama tuturor bolilir. Ca metoda de urgentza ia-tzi de la farmacie "HERBOLAX" (este un laxativ din extract de plante) si ia unul cu putzin inainte de masa, potzi lua pana la 3 pe zi (inainte de mesele principale) dar preferabil sa incerci intai cu unul. Pana nu stiu exact ce mananci nu stiu ce sa-tzi spun mai mult acum ... dar nu sta asa si NU lua laxative chimice.
  •  
    • 1013 mesaje
    5 Apr 2007, 16:27
    0 0
    apropo de grupa sanguina si alimentatie.am incercat o cura de dezintoxicare cu grau incoltit si miere acum cativa ani si nu spun ce rau mi s-a facut de am crezut ca mor.apoi am citit ca grupa mea sanguina nu tolereaza deloc graul.si acum cand ma gandesc la gustul ala mi se face rau.apoi porumbul pt mine iar nu-i bun.mancam la mare numai porumb fiert,inghetata si pepene verde,toti erau cufuritzi ,numai eu eram constipata.cred ca e de luat in seama si chestia asta cu alimentatia functie de grupa sanguina,toate au un rol pana la urma
  •  
    • 33 mesaje
    5 Apr 2007, 16:41
    0 0
    Eu sincera sa fiu nu sun t experta in mancatul pe grupe sanguine, mai mult din auzite stiu ca si asta conteaza. Ideea e ca eu de exemplu daca mananc lapte cu cereale clar ma constip. fara nici un dubiu. Daca mananc porumb iara m-a luat naiba. Orez mananc pt ca stiu ca e sanatos dar mereu cand mananc orez pun si o salata imensa langa si iau o imbucatura din aia, una din ailalta. La fel daca mananc albus de ou ... sau branza sau lactate in general de orice fel, mai ales alea degresate. Si de la mazare ma constip. De la carne nu stiu ca nu pot sa mananc

    sabbra apropo ca parca tu erai cu kiwi ... inainte de o masa mai consistenta cu jumatate de ora mananca si tu asa vreo 3-4 kiwi daca tot itzi plac, sigur or sa ajute la digestie. Daca mai bei suc de fructe ai grija sa nu bei in timpul mesei, ci numai intre mese pt ca fructoza impiedica digestia. In special daca e vb de suc de citrice