Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 161 mesaje
    28 Mar 2007, 10:28
    0 0
    Eva, cum a ajuns acolo ? I s-a intamplat ceva, e bine ? Te rog da mai multe detalii...vezi ca tzi-am trimis si un mesaj privat.
  •  
    • 57 mesaje
    28 Mar 2007, 10:51
    0 0
    Si eu am participat la un asemenea program in Frantza cred ca v-am mai spus .. mie nu mi-a facut bine. Parintzii mei la vremea aia au alesd frantza pt ca eu stiam franceza la perfectzie si s-au gandit ca imi va fi mai usor decat undeva in Anglia ... insa mi-a fost foarte greu. am intalnit acolo niste fete atat de slabe ...cele mai slabe fete pe care le-am vazut vreodata ...si nu m-a facut decat sa-mi doresc sa slabesc mai mult, pt ca aveam in fatza mea dovada vie ca se poate. Eu sper sa ii fie bine ..oricum ii va fi mai bine decat in RO acolo macar au oameni profesionisti. Dar ... ..................................
  •  
    • 1013 mesaje
    28 Mar 2007, 12:10
    0 0
    luiza,pantalonii aia i-am comandat de pe site-ul naturaplant.in bistrita nu am gasit marimea corespunzatoare mie.prin comanda ,mi-au ajuns in 5 zile lucratoare si acum rad cand ma imaginez imbracata in ei,doamne fereste,cum pot arata!

    numai bine evelinei daca ne poti da mai multe detali despre cum se simte ar fi ok
  •  
    • 131 mesaje
    28 Mar 2007, 12:19
    0 0
    EvaEva te rog spune-ne cum se simte evelina si in ce conditzii a ajuns acolo ...da-ne mai multe informatzii te rog. Eu as vrea sa ii scriu ...tzi-am trimis un mesaj privat te rog daca imi potzi da adresa.

    In alta ordine de idei Sabbra se uita o colega a mea pe pagina unde sunt pozele tale (nu stiu ce nick are colega, nu mi-a zis ) si am tras si eu cu ochiul...te-ai schimbat enorm intr-adevar e remarcabila diferentza si asta doar la fatza! Imi imaginez si la corp cum esti ... congrats si mentzine-te!
  •  
    • 3729 mesaje
    28 Mar 2007, 12:34
    0 0
    august...eu am spus ca in timpul postului am redus considerabil tigarile! si NU ma mint.initial chiar vroiam sa slabesc, dar ulterior m-a interesat mai mult purificarea organismului, pentru ca DUPA post se slabeste...avand in vedere ca organismul este curat, metabolismul altfel, arderile mai intense...trage si tu cncluzia...
    oricum...iti urez succes in tot ceea ce vrei sa faci...
    Carolina merci!!! am si o veste buna! dupa post eram mai slaba, dar imi doream...forme...si m-am apucat de exercitii...aseara am observat PRIMA oara cum incepe sa mi se contureze abdomenul...incepe sa prinda forme "sportive" sunt atat de happy! va promit o poza de indata ce devine pozabil
    ma bucur ca Evelina e in recuperare, si te rog EvaEva, sa ne tii la curent!
  •  
    • 10 mesaje
    28 Mar 2007, 12:51
    0 0
    Buna. Sincer nu stiu ce detalii va pot da pt ca nici eu nu stiu prea bine ce face ...am vb cu ea o singura data la telefon cam 1 minut pt ca nu poate da mai mult de doua telefoane pe saptamana si cred ca vorbeste cu mama si cu prietenul ei atunci. Mi-a trimis luni o scrisoare (adica luni am primit- in care imi scria ca terapistii de acolo sunt foarte duri si au reguli foart stricte, ca face in fiecare zi o ora de terapie si de doua ori pe zi terapie in grup, ca le cantaresc in fiecare dimineatza dar nu le spun ce greutate au, ca nu au voie sa foloseasca numere atunci cand vorbesc si nu au voie sa foloseasca mai mult de 3 cuvinte cu 3 litere intr-o propozitie ... si mai multe ciudatenii. Despre ea ce face nu mi-a scris prea multe. Mi-a spus la sfarsitul scrisorii sa intru si aici pe site sa vad daca s-a mai scris ceva de ea si sa-i transmit, si daca vrea cineva ii pot da adresa de acolo. Ah si intreba cineva cum a ajuns acolo...nu stiu povestea exacta dar se pare ca una din profesoarele noastre care stia de problema ei i-a contactat parintii si le-a spus iar ei au vb cu doctorul care a diagnosticat-o si el le-a recomandat clinica asta. Eu o sa-i scriu o scrisoare poimaine, daca aveti vreun mesaj sau ceva i-l transmit cu placere
  •  
    • 33 mesaje
    28 Mar 2007, 13:37
    0 0
    "Draga Evelina sper ca iti aduci aminte de mine desi am aparut mai recent pe forum. Eu am citit tot ce ai scris si m-ai ajutat enorm vreau sa stii ca vei fi in gandurile si rugaciunile mele, ca iti transmit un gand bun si astept vesti bune de la tine. Gandeste-te ca peste doar o luna si ceva de zile toate astea vor fi o amintire. Nu este mult timp. Rezista si incearca sa pui totul din partea ta pt ca acest timp sa fie folosit spre beneficiul tau. Oricat ar fi de greu nu renunta! Fii tare si gandeste-te ca daca reusesti acum, iti va fi mult, mult mai usor. Te imbratisez cu drag. Celery"

    EvaEva poate ii poti scrie tu mesajul asta ...stiu ca e mult de scris dar ma gandesc totusi ca poate vor alte fete care au vb mai mult cu ea sa ii scrie direct si stiu ca intr-un astfel de loc o corespondenta prea voluminoasa nu e privita cu ochi buni....
  •  
    • 10 mesaje
    28 Mar 2007, 13:44
    0 0
    Celery e foarte frumos mesajul tau Nu e mult de scris, eu doar dau copy/paste pt ca scriu la calculator nu ma apuc sa scriu cu pixul ca n-ar intelelege nimic Ma gandesc in loc de scrisoare sa-i pun un mic colet ... sa-i iau si un maimutoi de plus ceva de genul asta. Ma mai gandesc pana vineri
  •  
    • 2520 mesaje
    28 Mar 2007, 14:28
    0 0
    Evelina sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate si putere .Noi ne gindim la tine si ne lipsesti. Paradoxal : nu ne cunoastem , dar sintem prietene ! God's love be with you always ! Te steptam cu mult drag.

    Evaeva - merci !
  •  
    • 2520 mesaje
    28 Mar 2007, 14:47
    0 0
    Am citit acum ceva vreme ( vreo doua luni ) concluziile unor cercetari facute de medicii din Anglia referitor anorexie , spuneau ca nivelul de stres la pers. cu ana este de 10 pina la 20 ori mai mare decit la sanatosi, motiv ptr care primul pas spre recuperare e si cel mai greu.
    ( de cind am citit topicul acesta incer sa dau de materialul cu cercetarea , dar nu-l mai gasesc , imi pare rau , cred ca putea fi de folos ).
  •  
    • 156 mesaje
    28 Mar 2007, 15:00
    0 0
    Evaeva te rog mult imi potzi da adresa ei ? Vreau sa-i scriu ... mersi

    Referitor la ce spuneai ca nu au oie sa vorbeasca cu cifre ...e din cauza ca (zic ei) toate numerele pot fi "declansatoare" pt fetele cu ED. Adica nu ai voie sa spui ca citesti o carte si esti la pagina 43 pt ca poate o fata de acolo a avut odata 43 de kg sau ar vrea sa aiba si ii potzi declansa anumire stari. Sau daca spui ca ai dormit 3 ore, poate ca una din fetele de acolo s-a ingrasat 3 kg cat a stat la centru sau poate vrea sa slabeasca 3 kg . In fine mie mi se pare cam aberant dar sunt unele locuri unde au regula asta. Si aia ca nu au voie nu stiu cate cuvinte de 3-4 litere pe propozitzie e ca sa nu vorbeasca "codat". Alta aberatzie, zic eu. Eu am facut doua luni de terapie in vacanta de vara fara sa stie ai mei, era o organizatzie non-profit care a avut timp de 3 luni activitatzi la care putea veni oricine cu ED. Aveau si acolo reguli asemanatoare, pe noi mai mult ne faceau sa radem decat sa le luam in serios

    EvaEva mai am o intrebare, Evelina a scris aici odata de o profesoara care si-a dat seama ce e cu ea ...cred ca despre profesoara aia e vorba. Dar eram curioasa daca Evelina a fost de acord sa fie informatzi parintzii ei despre asta sau daca profa respectiva i-a sunat doar din initziativa ei
  •  
    • 10 mesaje
    28 Mar 2007, 16:31
    0 0
    Elenush ti-am lasat pe mesaj privat adresa unde ii poti scrie si numele ei, am uitat sa-ti spun in mesaj ca trebuie sa scrii neaparat pe plic ca e pt ea altfel nu o primeste. Nu stiu sincer daca ea a fost de acord sau nu ca profa sa vb cu parintii ei. Nici nu stiu daca profesoara respectiva stie ca e anorexica, ea a vb in ultimul timp doar cu mine si cu inca o colega. Insa toti vedeam ca e bolnava slabise foarte mult si arata rau in ultima vreme probabil din cauza asta i-a sunat parintii. Oricum bine ca macar au ai ei bani sa o trateze, ca in Romania cica anorexia se trateaza la clinici de diabet sau la doctori privatzi deci .... nimic de specialitate. Sper sa-i fie bine acolo ...totusi nu parea ca se simte prea bine din ce mi-a scris
  •  
    • 2576 mesaje
    28 Mar 2007, 16:44
    0 0
    EvaEva nu imi raspunzi si mie la MP?
  •  
    • 10 mesaje
    28 Mar 2007, 16:50
    0 0
    Tzi-am raspuns myanonimus
  •  
    • 1 mesaje
    28 Mar 2007, 17:34
    0 0
    Exista chiar acum o campanie in Marea Britanie care se numeste sugestiv: Don't die for a diet. http://dietmotion.com/dont-die-for-a-diet.html
  •  
    • 2576 mesaje
    28 Mar 2007, 17:54
    0 0
    Si eu ti-am raspuns EvaEva!
  •  
    • 89 mesaje
    29 Mar 2007, 09:03
    0 0
    "Draga Evelina itzi doresc multa sanatate sper ca timpul petrecut acolo sa-tzi fie cu folos si sa te intorci mai sanatoasa si mai fericita decat ai plecat. Ai grija de tine si de sufletul tau. Claudia"

    EvaEva te rog ...
  •  
    • 578 mesaje
    29 Mar 2007, 14:37
    0 0
    EvaEva, eu sunt noua pe topic, dar am citit tot ce s-a scris, transmite-i te rog si din partea mea: Iti doresc sa fii puternica , sa te intorci printre noi, sa ne sustinem reciproc! Suntem aici , ne ai si pe noi si pe amica ta care a intrat pe forum pentru tine, probabil mai ai si alte prietene , eu trec printr-o perioada grea, dar cateva cuvinte din partea prietenelor mele ma fac sa pot sa merg mai departe, asa sa faci si tu, prietenele nostre au si ele nevoie la randul lor de noi. Ca nu le suntem indiferente si asta inseamna mult pentru cineva care este bolnav, care sufera. O vorba de incurajare " hai ca ai trecut tu si prin altele mai grele, poti sa treci si peste asta" , sunt cuvintele pe care mi le spune prietena mea cand ma simt la pamant .
    Cei care ne iubesc cu adevarat , neconditionat, ne iubesc pentru sufletul nostru , nu pentru cum aratam. Acesta este unicul adevar despre iubirea adevarata. Poti sa treci si peste asta. Nu uita ca si noi avem nevoie de tine !!
  •  
    • 10 mesaje
    29 Mar 2007, 17:53
    0 0
    Pana la urma nu ii pun colet ca nu stiu sigur ce are voie sa primeasca ... maine ii pun scrisoarea daca mai are cineva sa-i transmita ceva pana maine dupa-amiaza. V-am pupat
  •  
    • 1829 mesaje
    30 Mar 2007, 09:38
    0 0
    <.... Suntem alaturi de tine si ne dorim sa te intorci sanatoasa printre noi....Te imbratisez cu mult drag, Yo_Me >>

    asta ar fi mesajul meu EvaEva, mersi mult...