Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 3729 mesaje
    23 Mar 2007, 13:03
    0 0
    paula...viciul tot viciu ramane...bata-l vina...n-am reusit sa renunt la tigari...
    dar ma gandeam ca DACA ma reapuc de un post de 10 zile NUMAI cu apa...si FARA tigari...asta ar fi limitele mele...
    sunt usor nemultumita de ceea ce am citit despre fructe si despre sucul natural de fructe...
    de asta vreau sa incerc din nou...dar DUPA paste
    rodina esti o fericita! te pup cu drag! ti-am zis eu ca si dupa post slabesti
  •  
    • 578 mesaje
    23 Mar 2007, 17:18
    0 0
    "AUGGUST" ,nu ma apuc acum de post pentru ca nu ma simt foarte bine, am tensiunea foarte mica si dureica naiba de cap. dupa Paste , poate am sa vin si cu alta stare de spirit din tara. Daca vrei sa incepi te sustin moral .
    "Sabbra" vrei sa incepi postul dupa Paste din nou?
    "Rodnia" excelent, ma bucur sa aud ca ti-a facut atat de bine postul, ma mir de ce medicii nu il recomanda, ma rog, cat poate fiecare sa il tina.
    Fetelor am o rugaminte la voi, cine stie in Bucuresti un cabinet medical particular unde as putea sa fac o ecografie fara sa astept prea mult rezultatul, ca nu pot ramane decat 7 zile in tara dintre care si Pastele la mijloc?
  •  
    • 2576 mesaje
    23 Mar 2007, 18:24
    0 0
    Rezultatele la ecografii se dau, dupa stiinta mea, pe loc, peste tot.
  •  
    • 161 mesaje
    23 Mar 2007, 18:49
    0 0
    Pai normal ca se dau pe loc, dar intzelegi ceva din ele ? Ca eu stiu ca ma uitam ca matza-n calendar acum vreo 3 ani cand am facut, pana n-am ajuns la doctorul meu sa-mi explice ma uitam ca la poze

    Rodnia eu eram curioasa cum e cu caderea aia de calciu ... s-a intamplat ceva "vizbil" ? ma refer la unghii ...sau daca itzi cade parul mai tare etc
  •  
    • 55 mesaje
    23 Mar 2007, 20:02
    0 0
    Salutare doamnelor!
    Vesti proaste:s-a prin sotul de ce vreu sa fac ca si-a bagat nasul in ce fac eu pe net.Si vreu sa zic ca e super oftic si ma urmareste .I-am explicat, dar nu pricepe .Asa ca dupa ce am dat jos 1.5 kg in cele doua zile de fructe azi am servit supica , un pic, si niste morcovi.Va zic ce reusesc sa fac.Bafta tuturor!
  •  
    • 55 mesaje
    24 Mar 2007, 01:01
    0 0
    Sunt ingrozita!mi-a facut o surpriza si m-a asteptat cu cina. Nu aste e problema ci faptul ca dupa ce am mancat putin pe langa cantitatea mea normala nu ma gandeam dcat la faptul ce mi-e rau si greata si ca trebuie sa vomez sa imi fie bine, si ma simteam super vinovata.Nu am facut-o fiindca nu am putut chiar atunci ( apartamentul e cidat construit si ar fi auzit)si apoi m-am speriat .Ce Dumnezeu asa usor o poti lua razna???????Am mai avut o perioada in care vomam orice , oricand.Sunt un pic speriata fiindaca am o prietena care a fost bulimica mai bine de 2 ani.Va pup tineti-mi pumnii !
  •  
    • 578 mesaje
    24 Mar 2007, 12:44
    0 0
    De ce nu mananci atat cat ai nevoie, ca sa nu mai ai sentimentul de vinovatie si sa nu mai vomiti? Nu am inteles de ce ii este teama prietenului tau? ca vrei sa tii acel post? Nu te-am intrebat dar te intreb acum: ai probleme de sanatate? daca ai , ar fi bine sa mergi sa consulti medicul de familie, sa ii spui ca vrei sa faci acest post, vezi ce te sfatuieste.
  •  
    • 3729 mesaje
    24 Mar 2007, 13:31
    0 0
    august...te inteleg...
    monalisa nu e asa simplu...cateva pagini in urma spunea una dintre fete ca daca nu simte apa inundandu-i stomacul, se simte rau...eu dupa post aveam senzatia de "burta plina" si de la un kiwi...si acum am un sentiment de vinovatie daca mananc la pranz si seara...doar dimineata pot manca linistita, seara oricat de putin as manca tot am impresia ca m-am umflat si am avut chiar doua episoade in care mi s-a facut rau, si am facut exercitii pana la epuizare. e intradevar periculos, si am inceput sa mananc dimineata mai mult, iar la pranz salata consistenta. desi cand mananc salata (ridichi,rosii,castraveti) ma simt plina, parca sentimentul de vinovatie este diminuat...
    dar REPET August...NU AI NEVOIE de pregatire pentru post. o faci pur si simplu!asa ca inceteaza sa te infometezi!
    in plus sotul tau trebuie sa stie ce vrei sa faci, pentru ca in timpul postului vei avea nevoie de odihna, liniste, relaxare, supraveghere si atentie din partea lui.
    eu in cele 10 zile, ma odihneam mult, eram oarecum fragila, desi energica, parca pluteam...nush cum sa explic senzatia...parca eram de sticla...aveam nevoie de calm in jurul meu...
    asa ca nu poti sa o faci pe ascuns...
  •  
    • 750 mesaje
    24 Mar 2007, 14:08
    0 0
    fetele...ma gandesc sa tin si eu postul, dar mi e cam frica..eu pb de greutate in sensul ca sunt underweith(sper ca am scris bine)
    mi e ca voi slabi prea rau.
    eu am 172 si 54 kg- dar arat ff slaba ca am oasele ff grele...eu slabesc f repede. cand uitam sa mananc 2-3 zile..slabem 4-5 kg...
    ce mi recomandati?
  •  
    • 3729 mesaje
    24 Mar 2007, 14:24
    0 0
    x-tine te bat!
    de ce vrei tu sa dai jos??si mai ales DE UNDE?stii bine ca pers cu prob de greutate n-au voie la post! pe bune acuma!pune mana si mananca...
    in cazult tau e de recomandat sportul...nu postul!
    postul nu este recomandat persoanelor underweight pentru ca sapa in muschi si NU in grasime! plus alte si alte prob. delicate!
    hai, nu te mai gandi!
  •  
    • 55 mesaje
    24 Mar 2007, 21:55
    0 0
    Am revenit cu vestile.
    Monalisa am mancat putin si ma simtem vinovata nu am bagat ca spartaa si apoi m-am plans.
    Sabbra ai dreptate ca nu e bine sa tin postul fara stirea sotului insa el nu este de acord.Tot o sa il tin eu o data ca mi s-a pus rau pata.Ma gandesc ca intre timp sa iau ultima masa pe la ora 15 si asa o sa fie mai mult de 12 ore intre mese.Vreu sa va mai intreb ceva nu am fost cred atenta cum era cura aceea cu lapte si banane? Azi am mancat putintel si parca nu m-am simtit chiar asa vinovata dar tot ma simt .Cred ca am luat-o razna.
  •  
    • 55 mesaje
    24 Mar 2007, 23:23
    0 0
    Am uitat sa va zic de sanatate.Sunt hipoglicemica si am problem destum de maricele cu circulatia .In rest sanatoasa tun.Va pup, duminica insorita!
  •  
    • 83 mesaje
    25 Mar 2007, 00:59
    0 0
    de 2 zile tot citesc postarile voastre..si sunt uimita...de cate am aflat....
    m-am hotarat sa tin si eu postul incepand de maine...nu stiu cate sanse de reusita am....sunt f.f.pofticioasa...si nu ma pot abtine de la mancat...si pap cu un sentiment de...nici nu pot sa-l descriu...cred ca,sa imi fac rau...in fine e mai complicat de explicat nici eu nu inteleg.....am 173 si 60kg.....stiu ca nu e bine sa tin postul asta dc vreau sa slabesc...dar ati explicat ca ajuta la eliminarea toxinelor din organism....si eu tot bag in mine tot felul de prostii incepanand cu junk_food,alcool,tigari,(aproopo la astea chiar nu pot sa renunt-sper sa nu fie o problema prea mare)tot telul de pastile etc....imi e teama de un sg lucru...atunci cand ma apuca "foamea"parca nu mai gandesc...pur si simplu imi zic nu trb sa papi si bag incontinuare in mine...cateodata cam 1,2ori la 3zile mai si vomit....nu cred ca am o problema gen ED...pur si simplu nu mai stiu ce sa fac sa ajung la 54kg....
    am fost plecata vreo 6luni din tara si am pus pe mine 15kg..grrrr le-amm dat jos..dar nu pot sa scad sub 60....si spre rusinea mea nici nu prea imi place sa fac sport...
    dc voi ati reusit....(sper)pot si eu....
  •  
    • 578 mesaje
    25 Mar 2007, 15:05
    0 0
    Daca vrei sa tii postul pentru eliminarea toxinelor o.k. tii doar cateva zile, dar ca sa ajungi la 54 de kg. cred ca nu este cazul sa slabesti atat de mult. Nu trebnuie sa fim obsedate de un anumit standard, cred ca si acum esti o.k.? potio slabi cateva kg. renuntand la sucuri acidulate, dulciuri mai putine etc.
  •  
    • 3729 mesaje
    25 Mar 2007, 15:35
    0 0
    august, eu cred ca ar trebui sa te duci la un nutritionist...pe bune...daca vrei sa mananci asa dereglat, cu pauze mai mari de 12 ore, risti sa ai probleme de sanatate. ori slabim SANATOS si normal, ori TINEM POST, cale de mijloc cu improvizatii nu exista, si mai mult iti pui viata si sanatatea in pericol. ca sa nu mai spun ca exista posibilitatea sa te ingrasi! daca tu organismului tau ii vei da hrana la distanta mai mare de 12 ore, el va STOCA totul...ce vrei tu sa faci e ciudat...rau...Du-te la un doctor sa iti dea o dieta calumea...cu care sa fie de acord si sotul tau...
    Vad ca ideea de POST a inceput sa fie preluata din ce in ce mai mult, ca o idee de slabit...
    postul e pentru DETOXIFIERE!unul din rezultatele postului e SI acela ca se slabeste! Din post trebuie sa LUAM cel mai bun lucru si anume, ca NE SCHIMBAM modul de a traii, de a gandii, de a manca!daca vreti sa tineti post, ca sa scapati repede de 5-6 kg, si apoi "credeti" ca reveniti la vechiul stil de viata...renuntati la idee...deoarece nu veti face decat sa va pierdeti timpul.ori iti schimbi mdul de a manca DEFINITIV, ori n-ai rezultate!
    Nu vreau sa ma dau atotcunoscatoare, dar de cand am tinut postul NU AM MAI MANCAT NIMIC DIN CE MANCAM INAINTE! totul ABOSOLUT TOTUL e schimbat!
    in primul rand schimbarea e in organismul meu!apoi in mintea mea!acesta e efectul postului!
    asa ca...ganditi-va bine, si nu mai cnsiderati postul o dieta...pentru ca NU e asa. si daca nu e tinut cum trebuie, mai mult dauneaza!
    oooof...fetelor...elenush..evelina...haideti si spuneti si voiiiii!!!
  •  
    • 55 mesaje
    25 Mar 2007, 17:52
    0 0
    Ok , priceput. Sorry de deranj!
  •  
    • 3729 mesaje
    25 Mar 2007, 18:02
    0 0
    august, nu ma intelege gresit...ma simt ca o ucenica a fetelor care au initiat acest topic, si in masura in care pot sa ajut, o fac cu cea mai mare placere.Dar sub nici o forma nu vreau sa indrum pe cineva gresit, sau nu vreau sa se considere ca un pas inainte spre Eating Disorder...
    dupa cum spuneai si TU...limita dintre normal si anormal este subtire, si e periculos sa cazi in cealalta jumatate..si sa se transforme totul intr-o obsesie...
    si eu am fost la un pas aproape, cand singurul meu tel era sa slabesc cu orice pret, oricat...asa am vazut si eu postul initial...ca o modalitate de a slabi....
    Vreau sa AJUT sa contribui CORECT c sfaturi...pentru ca daca e inteles gresit un post...poti ajunge la un pas de anorexie...
    Tocmai din acest motiv unii medici nu recomanda postul, mai ales nutritionistii...
    pentru ca pot exista persoane care sa nu perceapa postul ca o schimbare de metabolism...ca o detoxifiere...si acesti oameni pot ajunge sa posteasca mereu...cu pauze de MANCARE multa intre posturi...si asta e GRAV.
    in masura in care pot transmite ceva POZITIV ...am s-o fac cu cea mai mare placere...
  •  
    • 156 mesaje
    26 Mar 2007, 13:54
    0 0
    Fetelor ... daca avetzi cea mai mica tendintza spre o ED nu tzinetzi post ! Sunt o gramada de persoane grasutze sau chiar grase/obeze care nu sunt obsedate de silueta lor ... ok au ceva probleme de imagine si ar vrea sa slabeasca insa nu sufera profund din cauza asta ...nu au incercat 100 de diete, nu se gandesc la asta 10 ore pe zi. Daca in mintea ta nu au log decat ganduri de tipul "ce sa mai mananc azi" "oare am mancat prea mult" "oare cate calorii am mancat" "oare am mancat 100% conform" , daca te simtzit profund vinovata atunci cand calci pe alaturi ... deci nu doar regret, ciuda, parere de rau ..ci efectiv VINA si dezgust fatza de propria persoana ... nu e bine sa tzii post. Pentru ca modul in care slabesti in timpul postului, atat de rapid si "frumos" (fara urmari de tipul vergeturi, piele lasata, etc) poate da dependentza, potzi incerca si saptamana viitoare. Limita dintre "dieta" si "tulburare alimentara" e foarte, foarte subtzire pentru o persoana ale carei ganduri sunt 80% referitoare la mancare sau la slabit.

    Inca ceva, sunt persoane care se ingrasa si nu isi dau seama cum, la fel persoane care slabesc si nu intzeleg ce se intampla. Le intreaba lumea "ce ai facut de ai slabit asa?" si raspunsul sincer e "habar n-am". Adevarul este asta : in foarte putzine cazuri apetitul unei persoane este direct proportzional cu necesarul de mancare (necesarul de mancare = cat are nevoie corpul ca sa functzioneze sanatos). Adica o persoana poate sa simta foame toata ziua si sa manance de 3 ori mai mult decat are nevoie corpul ei ca sa functzioneze sanatos. Si realitatea este ca DACA MANANCI MAI MULT DECAT AI NEVOIE = TE INGRASI. Fara nici un dubiu. Daca mananci cu 100 de calorii mai mult de cat are nevoie organismul tau, in fiecare zi, intr-un an de zile te ingrasi 5-8 kg in functzie de metabolism. Asta inseamna ca in 2 ani te zile te potzi ingrasa 15 KG doar mancand 100 de calorii mai mult decat ai nevoie. DOAR 100 de celorii! E foarte putzin ! E ceva de genul un mar ... sau 2 covrigi. Si cand peste 2 ani te uitzi in oglinda te gandesti "cum D-zeu m-am putut ingrasa asa ???" La fel si in cazul in care mananci mai putzin - in timp slabesti ...si nu itzi dai seama de ce. Nici nu stiu ce sfat sa dau pt ca este foarte greu de stabilit cat EXACT ai NEVOIE sa mananci. daca mananci fix atat cat ai nevoie pt greutatea ta nu te ingrasi si nu slabesti. Eu de exemplu stiu ca trebuie sa mananc 1300 de calorii ca sa nu ma ingras si sa nu slabesc, in conditziile in care fac si sport. Dar sufar de o ED, din cauza asta stiu ce stiu ...si din cauza asta pot fi constienta de cate calorii mananc zilnic ... chestie pe care sincer nu o doresc cuiva ... pt asta trebuie sa socotesti tot ceea ce mananci, sa te cantaresti de 3 X pe zi si sa tzii jurnal sa vezi daca mananci atatea calorii = te ingrasi 10 grame ..etc etc. Nu cred ca o persoana sanatoasa poate face asta ..mama naibii ...sincer nu stiu ce sfat sa dau
  •  
    • 3729 mesaje
    26 Mar 2007, 17:28
    0 0
    ai punctat foarte bine elenush!
    am vrut sa ma sustina si cineva cu ED...ptr ca eu am inceput deja sa stiu cam ce inseamna...nu ma gandesc 10 ore pe zi la slabit, ma gandesc 8 ore sunt atenta la tot ceea ce mananc, dar poate norocul meu e ca am scapari...si asta ma tine departe de ED...
  •  
    • 2520 mesaje
    26 Mar 2007, 22:59
    0 0
    Cit ne gindim la mincare pe zi? 8 ore? 10 ore? nu stiu, dar stiu ca mult mai mult decit ar trebui. Ma gindesc la viata mea pina am ajuns sa ma ingras...habar nu aveam care sint carbohidrati , fibre , aveam o vaga idee de proteine si nu e mult de atunci , doar doi ani - am ajuns sa stiu lucruri despre nutritie si sport aproape la nivelul unor profesionisti. Sint convinsa ca nu sint singura de aici in acesta situatie. Cred ca ana si mia sint boli foarte greu de dus , dar cred ca nici noi nu sintem tocmai departe de ED , ma gindesc ca nu e normal sa maninci pina nu mai poti respira , ma gindesc ca nu e normal cu farfuria in fata sa simti pofta pe inca un fel sau mai multe, ma gindesc ca nu e normal sa nu te mai vezi decit ca si grasuta din grup , etc. Eu sint asta! Am avut atitea lucruri minunate in viata mea si sint ca le-am pierdut ptr ca mi se par imposibil de facut din cauza greutatii , iar la mine nici nu e atit de grav ( 67 / 164).Nu as vrea sa uitam ca sintem pe un potic despte ED ,dezvoltat de fete care , ca si noi, au nevoie de suport moral poate mai mult decit orice si cred ca ne putem ajuta in acest sens reciproc , noi grasutele si voi slabutele. Nu stiu din interior cum e sa fii ana sau mia ( nici macar ocazional) , incerc sa citesc tot ce gasesc despre ED , incerc sa ma informez si incerc sa inteleg.
    Sper sa fiti toate deacord cu mine ca atunci cind cineva vrea sa slabeasca , sa spuna cite kg are si ce motivatie are , in ideea de ajuta si nu a accetua o pb.