Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 5364 mesaje
    21 Mar 2007, 12:23
    0 0
    Bonjour gagici.

    Am citit si ras-citit shpe carti despre nutritie si m-am mai convins o data ( daca mai era nevoie ) ca sfaturile ce se dau aici sunt foarte bune. Aici, adica pe acest topic. Acum o luna de zile aveam 15 kilograme in plus fata de cat ar fi trebuit sa am si prin urmare m-am hotarat sa fac ceva in sensul acesta. Mai concret ... am pus mana pe cartea Mihaelei Bilic " Silueta dincolo de mituri " si am inceput sa urmez un stil de viata cat mai sanatos. Nu atat dieta ... cat impunerea unui stil de viata. Astfel ... am eliminat grasimile animale, prajelile, mancarurile "grele", cina luata tarziu seara ... si le-am inlocuit cu varinatele "light" gen : carne de peste, pui sau vita in loc de porc, mai multe legume in locul pizzelor si a shaormelor, painea alba cu cartofi a fost eliminata complet ( o voi reintroduce mai peste vreo 2 luni ... dar atunci va fi paine integrala, neagra sau graham ), cartofii prajiti in cantitati "industriale" au fost inlocuiti cu cartofi copti sau fierti si in cantitati mai reduse, sucurile acidulate au fost inlocuite cu limonada "home made" sau sucuri naturale,feta a fost inlocuita cu branza slaba de vaci, ciocolata a fost inlocuita cu putina inghetata cu aport caloric redus, zaharul a fost inlocuit cu zaharina sau deloc, ginul meu de toate zilele a fost inlocuit cu vin si la fel redus ca si cantitate - 1 data pe saptamana - etc etc etc. Acum ? Trebuie sa mai lucrez la partea cu tigarile ... pe care nu le pot lasa inca si la partea cu sport ... nu prea fac miscare.
    In fine ... ideea este ca dupa o luna de zile am reusit sa scap de 5 kilograme din surplusul de 15 si am de cand sa continui asa.
    Va pup si va multumesc pe sfaturile postate ... pentru ca realmente au fost de mare folos ... sau cel putin pentru mine au fost. Runny rules la partea cu sfaturi legate de nutritie.
    Pup you all so much !!!!
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Mar 2007, 13:57
    0 0
    paula,poti sa pui CATE poze vrei tu!
    crixxxule sarumana mult de carte...am cititi si eu aseara...vreo 30 de pagini...e bestiala,fenomenala...dar parca deja stiam de la runny...unele chestii oricum de acu' e biblia mea
    pup pe toate fetele!
  •  
    • 5364 mesaje
    21 Mar 2007, 14:12
    0 0
    Ti-am spus doar ... cand citeam cartea ... parca o citeam pe runny, fara nici o exagerare. Este cea mai realista carte despre nutritie din cate am citit.
  •  
    • 1013 mesaje
    21 Mar 2007, 14:34
    0 0
    notat ,fetele,facut comanda la carte (dupa ce am sunat la toate librariile din bistrita.)eu mor incet in suburbiile patriei ,nu gasesc nimic aici din ce-mi trebe,nici sampon,nici carti..nimic,nimic.dracu m-a pus sa ma marit aci in loc sa stau langa bucuresti cu mama si tarla ei de pisoi(apropo,sabbra,mama are acasa 11 pisoi adunati de pe strazi,pusi la poarta casei etc) bashca 3 caini,zici ca-i B.Bardot de Branesti
    acum mai ramane sa apara cineva si sa aiba cartea in format electronic...
    cand apare runny si restul fetelor,le luam si adresa din buletin ,sa stim unde dam de ele cand dispar de pe forum..glumesc,desigur
  •  
    • 5364 mesaje
    21 Mar 2007, 14:47
    0 0
    paula, mess ! Acum ! Tu ! Am cartea electronic ! Pup ! crixxxz este id-ul.
  •  
    • 1829 mesaje
    21 Mar 2007, 18:52
    0 0
    crixxxx si eu vreau cartea in format electronic...pana vin in tara sa o cumpar mai sunt luni bune, deci ai mila pliz .....iti trimit mp cu adresa mea de email....
  •  
    • 5364 mesaje
    21 Mar 2007, 19:27
    0 0
    Yo_Me, cartea este prea mare ca sa o pot atasa pe mail ... limita fiind de 10 Mb. So ... mess e solutia.
  •  
    • 55 mesaje
    22 Mar 2007, 10:11
    0 0
    Cum v-ati pregatit voi de post? Eu asa ma gandesc 1 sapt de fructe , 1-2 zile de legume apoi trec la fructe si suc de legume si la sfarsit numai sucuri si ceai , nu cred ca o sa pot doar cu apa.
    Va pup! Oare ce o fi cu fetela care sunt in recuparare ?
  •  
    • 159 mesaje
    22 Mar 2007, 10:57
    0 0
    AUGGUST nu mi se pare ok ce vrei sa faci …. In primul rand cu zilele de fructe si legume te vei priva total de proteine o perioada destul de mare de timp INAINTE sa incepi postul. Apoi cu toata fructoza aia … carbs (zaharurile din fructe) pe care le vei manca atata vreme, cand o sa treci la ceai o sa ai probleme mari cu glicemia, dureri de cap si ametzeli , o sa-tzi fie mult mai rau decat daca ai manca normal. Sfatul meu e ca inainte de post sa mananci normal, reducand eventual pe cat posibil dulciurile si tot ceea ce are zahar si cofeina ca sa nu-tzi fie prea rau cand incepi postul.


    In alta ordine de idei eu am vesti bune si vesti rele…alea bune sunt mai putzine. Prima veste buna e ca a plecat maica-mea. A doua e ca sunt ferm decisa sa revin la “Campania” mea de ingrasare. Am slabit mult ….alea 48 de kg la care ajunsesem mi se par un vis frumos acum (o prima veste rea). Dar sunt hotarata sa nu ma mai las. Insa nu cred ca voi mai intra pe forum …asta fiind o alta veste rea. Vreau sa ma feresc de absolute tot ce e triggering, inclusive internet sau TV. Imi pare rau sa recunosc asta dar sunt foarte vulnerabila si debila acum…intru pe net sa citesc forumul sau sa ma uit pe google si vad o chestie care imi declanseaza anumite stari …si pana sa-mi dau seama deja au trecut doua ore in care eu m-am tot uitat la pagini de fashon si filmuletze pe youtube Sper sa ma intzelegetzi …pana si reclamele astea la DOVE sau Nivea imi fac rau … nu mai vreau sa vad asa ceva si chiar sunt decisa sa ma fac bine nu vreau sa traiesc toata viatza asa. Va pup si va imbratzisez
  •  
    • 161 mesaje
    22 Mar 2007, 11:15
    0 0
    Runny ..parte din mine ar vrea sa-tzi spuna "dar e mai bine sa ramai pe forum sa vorbesti cu noi itzi va face bine si vei avea tot suportul nostru" ...dar alta parte din mine, cea care incearca sa te intzeleaga de cand ai postat prima data, isi da seama ca probabil te cunosti destul de bine cat sa stii sa evitzi ce itzi face rau. Eu o sa te astept poate peste ceva timp lucrurile care acum itzi fac rau nu te vor mai afecta. Sa-tzi dea Dumnezeu sanatate!
  •  
    • 867 mesaje
    22 Mar 2007, 11:53
    0 0
    sanatate runny. eu una chiar daca nu am prea scris pe aici iti multumesc pentru toate sfaturile pe care ni le-ai dat. ai grija de tine!
  •  
    • 3729 mesaje
    22 Mar 2007, 12:15
    0 0
    runny, te pup si te imbratisez...poate cand o sa gasesti puterea necesara o sa revii!
    iti multumesc pentru tot, si iti doresc tot binele din lume!
  •  
    • 2520 mesaje
    22 Mar 2007, 12:27
    0 0
    runny, Dumnezeu sa-Ti dea sanatate si multa putere sa reusesti !
    Daca crezi ca te putem ajuta cu ceva , te rog sa nu eziti sa spui. Daca vei avea nevoie sa vb cu cineva , sa ne scrii mp ( eviti in felul acesta contactul cu lucruri care pot sa te disturbe).Dumnezeu sa te ocroteasca! Esti un suflet minunat !
  •  
    • 5364 mesaje
    22 Mar 2007, 13:37
    0 0
    Runny, sunt convinsa ca ai facut alegerea cea mai buna pentru tine. Tu te cunosti foarte bine si vointa ai cat noi toate la un loc. Multa sanatate iti doresc in primul rand. Te pup !
  •  
    • 578 mesaje
    22 Mar 2007, 13:50
    0 0
    Multumin "runny" pentru sfaturi . Ai
    grija de tine , sper din suflet sa reusesti!!
    " AUGGUST", daca vrei sa incepi cu mine postul dar abia dupa Pasti, pentru ca daca as incepe acum ar insemna ca in timpul Pastelui sa fiu in perioada cu fructe, legume, etc. si vin sa fac Pastele in tara cu parintii , matusi etc. intelegi ca nu vreau sa se uite ca la o nebuna.. glumesc, dar sincer prea bine nu mi-e oricum.
    Deci daca vrei dupa Paste sau cine mai vrea sa tina cu mine, nu m-am gandit la un post prea lung 5-6 zile , 10 numai daca m-as simti o.k. cum a tinut si "Sabbra" . Chiar asa "sabbra" cum te simti, cum iti merge?
  •  
    • 3729 mesaje
    22 Mar 2007, 16:24
    0 0
    probabil ca dupa paste ma bag si eu la unul de 10 zile numai cu apa
    am citit niste chestii despre sucurile naturale de fructe, si cred ca efectul postului la mine a fost doar de 70% din cauza acestor sucuri de fructe...
    au fructoza...deci...
    oricum inainte de post nu e necesar nici un fel de regim de "pregatire pentru post"
    primele 2-3 zile din post sunt mai cetzoase, m-am simtit mai ametita, cu o usoara durere de cap...dupa aia mi-am recapatat energia.
    oricat de energica am fost m-am odihnit din plin. este recomandata odihna in timpul postului.
    eu vreau musai sa tin si un post cu apa doar. a trebuit sa beau si suc de fructe pentru ca iau anticonceptionale, iar eu dintr-o fobie de pastile nu le pot lua decat cu suc de fructe...
    astept si vesti de la rodnia...
    sa vedem ce mai face ea...
    a tinut 28 de zile numai cu apa! o adevarata eroina!
  •  
    • 55 mesaje
    22 Mar 2007, 22:06
    0 0
    Merci de sfat runny, ai dreptate.
    Monalisa_isa ce zici sa incepem de maine??? Sabbra zicea ca nu trebuie pregatire, deci ? Astept sa te hotarasti.5 zile dar cu sucuri ca fara , la cat sunt eu de haplea, o sa renunt in prima zi.Vrei?
  •  
    • 1013 mesaje
    22 Mar 2007, 22:18
    0 0
    runny,ai grija de tine si sa auzim numai de bine ! si aici e nevoie de tine,ca altfel facem prostii(a se vedeaapam aiurea
    oare evelina ce mai face?elenush?vai,ce dor imi e de sfaturile lor...deabia asteptam sa deschid topicul sa vad ce mai zic fetele...noi mai asteptam

    sabbra,iubita,vrei sa tii alta cura?da'asa,intreb si eu numai,mai fumezi?
    ca pana acum ai dat dovada de o ambitie peste masura...
  •  
    • 46 mesaje
    23 Mar 2007, 10:15
    0 0
    Sabbra, 27 de zile nu 28 M-am innecat ca tziganu la mal in ultima zi ..deh. Fetelor more good news ! Acum 7 luni mi s-au descoperit 6 chisturi la ovare. Nu le aveam inainte de nastere, mi-au aparut dupa ce am nascut si s-au dezvoltat rapid. Am primit un tratament hormonal ca sa le tzin sub control dar imi era foarte rau si am renuntzat dupa 3 luni. Eh ...ideea e ca chisturile mele au disparut cu desavarsire! Nu le mai am ! Doamne ...sunt atat de fericita ... cred ca postul asta a fost cel mai bun lucru pe cae l-am facut vreodata pt sanatatea mea. M-am vindecat de chisturi, de acnee, plamanii mei sunt ca noi si in plus acum mananc sanatos. Iii multzumesc din suflet lui Runny pt tot ajutorul pe care mi l-a dat cat am postit. La fel si Evelinei, lui Elenush, raw si Celery ..fetelor nu avetzi idee cat de recunoscatoare va sunt. Inainte de post cred ca sufeream putzin de personalitate disociata ... adica ma uitam in oglinda si nu ma recunosteam, parca nu eram eu ... parca era o straina iar eu eram prinsa in corpul ei nu stiu sa explic sentimentul insa efectiv simtzeam nevoia disperata sa "ies din pielea mea". Acum ma uit in oglinda si sunt eu ... toata lumea este efectiv socata de schimbare ... sunt atat de recunoscatoare ! O sa mai tzin un post, mai scurt de data asta prin septembrie. Mai mult pt sanatate, eu de cand am incetat postul am mai slabit 3.5 kg si la stilul in care mananc nu doar ma mentzin ci chiar slabesc. Inca 7 kg de dat jos si voi reveni la greutatea de dinainte de sarcina. Oricum sunt de nerecunoscut Si cel mai important este ca sunt fericita si ...imi place din nou de mine
  •  
    • 16 mesaje
    23 Mar 2007, 10:52
    0 0
    Salutari evele!

    Mi-a luat cateva zile pana am citit toate postarile, da asa serios cu notite.

    Hai Auggust ca te acompaniez eu in incercare, doar ca eu am inceput deja de ieri. Pana acum in afara de faptul ca nu ma mai simt umflata, am trecut destul de bine peste. Doar o usoara senzatie de ameteala, aaa...si somn...ca as dormi cat pentru o saptamana. Azi noapte am bagat 14 ore de somn si tot as mai fi dormit.