Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 3729 mesaje
    20 Mar 2007, 16:44
    0 0
    da-mi adresa ta de email,sa-ti trimit poza...
    sau scrie-mi pe sabbra_cof@yahoo.com
    pozele de grup sunt pe
    http://groups.yahoo.com/group/casaMea_Sabbra/
    si va dau eu acceptul...
  •  
    • 3729 mesaje
    20 Mar 2007, 16:47
    0 0
    am facut pe grup un folder cu un album "pozele celor la dieta"
    poti vedea acolo...
  •  
    • 578 mesaje
    20 Mar 2007, 16:52
    0 0
    Am citit tot ce ati scris voi pana acum... a durat ceva , dar am invatat lucruri noi despre ce inseamna de fapt anorexia, bulimia , pana sa citesc aici stiam doar asa la modul superficial cate ceva...
    Eu am trecut si inca mai trec printr-o perioada grea, nu as fi putut sa cred niciodata ca voi ajunge sa iau medicamente pentru anxietate, depresie. Bineateles ca am mai avut probleme in viata dar am gasit mereu putere sa merg mai departe. Acum nu mai pot, pur si simplu.. Sunt cand nervoasa, cand plang ca o disperata de nu mai pot sa ma opresc. Am o zi, doua, mai bune,apoi daca se intampla ceva , o chestie cat de mica care ma da peste cap,o iau de la capat.
    M-am ingrasat, am slabit, tin dieta doua trei zile , dupa care ma apuca si mananc iar.. ma simt fara energie, mi-e somn tot timpul, nu ma mai recunosc.
    M-ar interesa sa tin si eu postul , macar cateva zile , cinci sau sase. Nu as vrea sa ma apuc chiar acum , dar as vrea sa mai intreb fetele care au tinut, cum sa ma pregatesc pentru asta?
    Din motive de sanatate (hemoroizi nenorociti care nici nu stiu de la ce ii am, si tensiune scazuta) si faptul ca peste 2 sptamani vin sa fac Pastele in tara si nu as vrea sa se uite toti chioras la mine ca nu mananc sau daca ar fi dupa post, ar trebui sa incep cu fructe mai intai, lactate asa cum am citit, deci nu ma apuc acum de post, voiam mai multe informatii va rog daca se poate.
  •  
    • 3729 mesaje
    20 Mar 2007, 17:04
    0 0
    monalisa in masura in care pot sa iti dau cateva detalii...ca ucenica a fetelor trebuie sa te sfatuiesc sa te duci mai intai la doctor sa stii exact cum stai cu sanatatea...
    in al doilea rand nu are rost sa faci "pregatire pentru post" oricum primele zile vor fi mai grele...asa ca infometare partiala n-are rost...
    un sfat referitor la crizele tale de plans...am reusit sa ma controlez foarte bine, si sa imi recapat calmul si controlul de sine dupa tae bo...cand sunt iritata,suparata, bag cd-ul si incep sa "ma lupt" imaginar...face bine si fizic...si psihic...
    succes!
  •  
    • 80 mesaje
    20 Mar 2007, 17:18
    0 0
    Sabbra,ce diferenta de kg e intre cele 2 poze? Cat ai slabit? Am vazut si eu pozele si se vede ca ai slabit f mult.
  •  
    • 3729 mesaje
    20 Mar 2007, 17:20
    0 0
    10 kg
    5 am slabit in timpul postului...din decembrie am inceput dieta, cu care am slabit cam 4-5 kg...foarte incet...in 6 saptamani...si dupa aia am stagnat...
    dupa care am inceput postul...
    acum modul meu de viata e complet schimbat!
    si asta numai datorita fetelor de pe acest topic!
    va iubesssccc!
  •  
    • 578 mesaje
    20 Mar 2007, 17:23
    0 0
    Multumesc pentru raspuns "sabbra" . cand eram in tara mergeam mereu la aerobic si imi placea, aici (sunt in Italia) nu-mi place deloc, sau cel putin la sala unde am fost eu) iar acasa.. nu imi vine sa ma apuc de nimic , simt ca am murit pe dinauntru , am o stare letargica de parca as trai un vis urat din care nu ma trezesc. Pentru ca eu eram plina de viata si energie , vesela si spirituala, acum simt ca m-am plafonat... am 35 de ani si pana mai acum un an eram intr-o perfecta stare de sanatate si sexy , ca sa spun asa..
    Acum ma simt ca o baba de 70 de ani pe care o dor toate cele si am facut celulita.. Ce este mai nostim, ca stiu tot ce am de facut, ce exercitii pentru fiecare particica cu celulita, masaje, ce este bine sa mananc si ce nu, dar nu am curaj sa ma apuc de nimic, ca apoi vine iar o criza de depresie si toata munca mea se duce naibii. Adica teoretic stiu bine ce am de facut , dar nu am puterea sa imi revin ..si eu stiu ca asta nu cu medicamente se rezolva...
  •  
    • 3729 mesaje
    20 Mar 2007, 17:30
    0 0
    imi pare rau monalisa...
    iti recomand chiar o cura cu polen...
    eu n-am reusit sa tin decat o saptamana, dar era ca o explozie de energie si vitalitate...
    m-am revigorat total...
  •  
    • 3729 mesaje
    20 Mar 2007, 17:36
    0 0
    off topic:
    paulaanghel, acu' am vaz pozele tale de pe grup! sunt lesinata dupa fetita ta, si dupa pisici si dupa tine
  •  
    • 578 mesaje
    20 Mar 2007, 18:36
    0 0
    Ai tinut cura cu polen o saptamana sau te refereai la post? nu stiu mare lucru despre cura cu polen, poate nu am fost atenta, am citit topicul acesta in decursul mai multor zile si nu-mi mai amintesc bine..poate ca la un moment dat vb. si depre cura cu polen... scuze..
  •  
    • 4411 mesaje
    20 Mar 2007, 21:29
    0 0
    Am incercat si eu cu polenul dar imi provoca greata dupa ce il inghiteam..Si nu am continuat..pot sa l inghit cu un suc sau ceva sau neaparat trebuie mestecat?

    ps: sabbra poate imi dai si mie accept la grupu eva
  •  
    • 3729 mesaje
    20 Mar 2007, 23:10
    0 0
    andreea..ai accept
    monalisa...cura cu polen e altceva decat postul...eu am tinut post 10 zile, doar cu suc natural si apa...fara sa mananc nimic...
    dupa aia am tinut o saptamana cura cu polen...n-a fost corect deoarece cura cu polen se tine o luna...din cate am inteles...
    dimineata pe stomacul gol se ia o lingura de polen, si dupa jumatate de ora mananci ceva.
    este foarte bun pentru organism...
    la mne a functionat ca si energizant...am observat ca eram mai energica, mai bine dispusa, tenul mai frumos, ma simteam mai bine din toate punctele de vedere...zici ca fac reclama la "activia"
    n-am continuat pentru ca am fost plecata din oras...si deh...rutina casnica s-a intrerupt...apoi am revenit la programul meu incarcat...dar o s-o incep iar...la un moment dat...
    am observat ca e o oarecare lupta sa incerc sa-mi pun ordine in organism...ma gandesc mult mai mult la CE mananc, CAND mananc, CUM mananc...ma gandesc mai mult la modul meu de viata, la mine, la corpul meu...
    toate aceste ganduri erau uitate undeva, pentru ca aveam alte griji, si e destul de greu sa incerci sa-ti faci timp pentru TINE...
    daca ajungi sa faci din aceste griji, o rutina...e o realizare...o realizare benefica pentru organism...
    am observat ca o alimentatie sanatoasa...chiar s 70% ca si a mea...caci nu pot sa ating o limita mai mare, face bine inclusiv psihic.
    fetele care m-au ajutat sa-mi intru in acest ritm, lupta in fiecare zi pentru sanatatea lor, dar ele prin aceasta lupta au reusit sa fie mult peste nivelul oamenilor indiferenti.
    fetelor...VA ROG...dati un semn...cat de mic!
  •  
    • 982 mesaje
    20 Mar 2007, 23:14
    0 0
    Sabbra, si cum ai reusit sa nu mai pun inapoi kilogramele proaspat date jos?
  •  
    • 55 mesaje
    21 Mar 2007, 00:12
    0 0
    Buna fetelor, va citesc de la primul mesaj si de atunci va urmaresc cu mare atentie , asa ca eu va cunosc pe voi foarte bine.
    Am si eu aceeasi problema ca noi toate, kilogramele in plus.Din pacate nu sunt deloc ambitioasa si sunt o foarte mare gurmanda.E nasol fiindca pot tine regim maxim 2-3 zile dupa care scap la mancare si mananc cat 5 barbati la un loc ,iar apoi sunt foarte trista si deprimata si am remuscari.Ma gandesc sa incep un post scurt de maxim 2-3 zile dar dupa o cura de fructe .Sunt conviinsa ca sansele sa duc ceea ce imi propun sunt minuscule insa cred eu mi-ar prinde bine de tot ptr ca , in primul rand ma voi dezobisnui de mestecatul meu continu.Ce ziceti o sa ma las de rontait?
    Va pup
  •  
    • 552 mesaje
    21 Mar 2007, 00:44
    0 0
    cioc cioc la poarta virtuala a grupului infiintzat de tine,sabbra.Ma primesti si pe mine?
  •  
    • 2520 mesaje
    21 Mar 2007, 00:59
    0 0
    rossana, nu stiu exact sa-ti spun daca teoria celor 48 de ore se aplica si la innot, dupa judecata mea se aplica in cazul in care nu stii sa innoti prea bine ( te agiti mai tare ).Eu fac innot aproape zilnic si nu am intimpinat inca pb.

    Fetele noastre ne-au parasit cu totul. Le sint lipsa ffff tare. Sa le dea Dumnezeu sanatate !

    Monalisa, sa stii ca din pacate nu esti singura cu pb emotionale care duc la cresterea in greutate. Acum aproape doi ani mi s-a intimplat ceva care intr-un fel mi-a luat viata... uneori mi se pare ridicol sa ma gindesc la dieta...te inteleg.
  •  
    • 578 mesaje
    21 Mar 2007, 01:51
    0 0
    Daca tu numai dupa o saptamana te simteai asa bine dupa cura cu polen, as incerca si eu...Si mai ales daca mi-as reveni emotional ... dar simt ca ma duc si mai tare in jos , sunt in starea asta de un an de zile si nu mai am putere sa-mi revin. Scuzati-ma ca sunt off topic fetelor..
    Am vazut si eu ca nu au mai postat fetele, sper ca sunt toate o.k.
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Mar 2007, 11:12
    0 0
    incearc-o...n-are ce sa-ti dauneze...
    oricum e pentru santatea ta!
  •  
    • 1013 mesaje
    21 Mar 2007, 12:02
    0 0
    'neata,fetele!
    hehehe,ma gandeam eu,sabbra,ca nu are cum sa nu-ti placa si de pisoii mei si de fii-mea...de mine...am cel putin 10 kg in plus,ma simt aiurea in pielea mea,dar mi-s happy ca pot sa-mi alaptez bebelusa.pot sa mai pun poze la tine in casa sau e limitat spatiul?

    monalisa,faptul ca povestesti de starea ta nu e deloc off topic,sunt aici niste fete minunate care te vor ajuta prin sfaturi
  •  
    • 4411 mesaje
    21 Mar 2007, 12:08
    0 0
    Merci pentru accept..super tare grupul asta..esti foarte draguta ai slabit f misto..bravo