Impachetari cu...argila

  •  
    • 77 mesaje
    10 Iul 2006, 22:22
    1 0
    Sunt foarte multumita de rezultatele pe care le au impachetarile cu argila.Picioarele mele arata mult mai bine ielea arata super iar celulita e pe cale de disparitie.Pupici si spor la modelat.
  •  
    • 171 mesaje
    12 Iul 2006, 10:52
    0 0
    Am inceput si eu impachetarile cu argila (alba...). Saptamana trecuta am facut 2 impachetari! Pana la urmatoarea ,,sedinta" (in weekend), mai fac exercitii (nu suficient de mult dar...,)ma straduiesc sa beau cat mai multa apa si sa manac sanatos. Am dat un kg jos. Cam putin, dar e un inceput.
    Succes
  •  
    • 77 mesaje
    13 Iul 2006, 14:27
    0 0
    buna,fetelor.Ce mai faceti voi si cum mai merge cu impachetarile....Eu mi-am facut un gen de "reteta",ca sa-i zic asa:imi fac o exfoliere cu sapun dove si faina de orez,dupa...dusuri scotiene,apoi aplic amestecul de argila,imi infasor cu folie,imbrac o pereche de ciorapi fini ceva mai grosi(care sa tina folia cat mai fixa),apoi 2 perechi de pantaloni si ma bag in pat pt cel putin o ora,invelita cu 2 paturi.Dupa ce scot folia,clatesc bine cu apa,si,dupa ce se usuca pielea aplic Supliform si imbrac o pereche de pantaloni lungi.Dupa toate astea simt ca imi iau foc picioarele si funduletzul.La mine toate astea au un efect super mistoielea de pe picioare si de pe funduletz arata super:e fina,hidratata si rasfatata ca niciodata.
  •  
    • 271 mesaje
    13 Iul 2006, 18:22
    0 0
    crinutzza la a cata impachetare esti?
    eu am facut pana acum 3 si nu am observat nici o schimbare...presupun ca inca nu e momentul, mai incerc
  •  
    • 335 mesaje
    14 Iul 2006, 22:27
    0 0
    krissko_20, de ce nu incerci sa te impachetezi zilnic, timp de o saptamana?
    Eu am incercat asta chiar la inceputul lunii si rezultatul a fost in cm! Da, practic imi cadeau blugii de pe mine.
    Dupa cum spuneam, eu fac impachetarile pt intretinere, una pe saptamana. Dar mi-a prins bine si subtierea asta. Acum incap in haine pe care nici nu visam sa le mai imbrac.
    Inca ceva: rezultate notabile am observat dupa vreo 4-5 impachetari. Deci...perseverenta
  •  
    • 55 mesaje
    15 Iul 2006, 01:18
    0 0
    Multumesc Olive pentru sfaturi . Am facut impachetarile in continuare 2 zile cu 2 pauza,dar o sa incerc sa ma tin de ele o saptamna. Mai nou am vazut si eu o schimbare,pe picioare(partea din "spate")aveam celulita de gradul 2 (am citit pe un site si am dedus ce fel de celulita am )si acuma tinde spre gradul 1,deci e mai bine. Vreau sa-mi cumpar role si sa fac miscare cu ele pt tonifiere,ca nu pot sa zic ca is grasa,sunt normala,dar am un strat de grasime (uff ce urasc cuvantul asta) pe picioare si nu-mi place cum arat in fusta si e moale,adica atunci cand merg parca is un jeleu ,e si celulita de vina nu? As vrea sa scap cat mai repede de problema asta ca ma tot chinui de vreo luna cu dietele si impachetarile . Mai stie cineva ce pot sa mai fac in cazul asta,inafara de impachetari si exercitii,dieta...?
    Mai spuneti fetelor ce rezultate aveti.
    Va pup.
  •  
    • 689 mesaje
    17 Iul 2006, 15:23
    0 0
    Mi-am luat si eu ingrediente azi: argila alba, ulei esential de menta(nu aveau de ienupar asa ca am luat din asta desi habar nu am ce efecte are menta), ceai verde, salvie, galbenele, rozmarin, spirulina, sare de baie sulfo-iodurata si otet de mere. M-a costat cam 470.000 si de abea astept sa ajung acasa sa amestec tot si sa ma impachetez. Problema e ca argila e bucati ca nu am fost atenta dar sper ca in cobinatie cu otetul si amestecata bine sa se faca pasta...
    Am de gand sa fac impachetari zilnic saptamana asta si sa vad daca au vre-un rezultat...
  •  
    • 309 mesaje
    17 Iul 2006, 15:41
    0 0
    Oana,argila o pisezi intr-un castronel pana se face praf si apoi o amesteci cu celelalte ingrediente
  •  
    • 1555 mesaje
    17 Iul 2006, 15:59
    0 0
    eu nu gasesc argila de nici un fel! voi de unde ati luat? :*
  •  
    • 689 mesaje
    17 Iul 2006, 16:01
    0 0
    Eu de la Enigma, dar sunt din Timisoara. Ar trebui sa fie la orice magazin de chestii naturiste sau la farmacii...
  •  
    • 689 mesaje
    17 Iul 2006, 22:56
    0 0
    Na bun am facut-o si pe asta...Am pus 2 linguri argila, 2 linguri sare, 1 lingura ceaiuri amestecate, 15 picaturi ulei esental de menta si otet de mere si o capsula de spirulina de 500mg. A iesit cam groasa si cam zgrunturoasa desi am macinat bine si sarea si argila si ceaiurile. Maine o sa pun mai mult otet si mai multa argila si mai putina sare. Mi-a iesit cam putin amestec ca eu vroiam sa dau si pe solduri si pe fund si nu mi-a ajuns, probabil din cauza ca era mai gros. Oricum mi-a fost un frig din cauza mentei, ca am luat o pereche de iegari pe mine apoi un costum de mers la sala cu panataloni scurti apoi niste pantaloni de trenning de iarna si m-am acoperit si cu plapuma si tot imi era rece...
  •  
    • 77 mesaje
    18 Iul 2006, 09:47
    0 0
    oana_new,incearca totusi sa cauti ulei esential de ienupar,caci acela este foarte bun pt celulita;nu stiu daca uleiul de menta este bun pt asa ceva dar sigur de fiecare data iti va fi frig de la el...Chiar daca poate la primele impachetari nu o sa observi nimic,nu renunta si fa zilnic,timp de o saptamana aceste impachetari,si ,crede-ma ca nu o sa-ti para rau.Din contra:o sa fii f incantata.Spor in continuare la fugarit celulita.
  •  
    • 689 mesaje
    18 Iul 2006, 10:18
    0 0
    O sa caut, numai ca sunt cam putine magazine de genul pe aici si la Enigma nu aveau. Am o intrebare, daca pui mai multe tipuri de uleiuri, combinate nu trebuie sa fie mai mult de 15 picaturi sau dintr-un singur tip maxim 15 picaturi?
  •  
    • 22 mesaje
    18 Iul 2006, 11:40
    0 0
    hello ppl
    Mi-am facut si eu una bucata impachetare..dar nu cred ca am procedat bine pt ca nu am simtit deloc caldura,desi mi-am pus 3 paturi pe mine..sau nu asta ar trebui sa simt?
    e bine sa pun peste argila si alte ingrediente apa fierbine?sau se fierb?sau cum?
  •  
    • 335 mesaje
    18 Iul 2006, 11:53
    0 0
    oana, poti combina uleiurile esentiale, dar nu e bine sa depasesti cele 15 picaturi. Ce alte uleiuri esentiale iti recomand: lamaie, portocala, grepfruit. Menta are intr-adevar acest efect (da senzatia de frig) dar e la fel de eficienta Care e prima ta impresie?

    Pickaboo, nu fierbi ingredientele. Eventual faci un ceai concentrat din plante si il torni peste amestec. Ai grija totusi sa nu fie fierbinte.
  •  
    • 22 mesaje
    18 Iul 2006, 12:05
    0 0
    Si voi chiar ati vazut rezultate? Celulita atenuata?Dupa cate impachetari?
  •  
    • 689 mesaje
    18 Iul 2006, 12:07
    0 0
    Ca prima impresie nu e cine stie ce...Adica nu observ nici o schimbare inca, dar nici nu ma asteptam dupa prima impachetare, mai ales ca eu am multa celulita si mare parte e genetica(adica si maica-mea are si zicea ca din adolescenta avea pernutele pe picioare). Oricum azi ma duc sa caut ulei de ienupar si sper ca dupa-amiaza sa imi reuseasca pasta mai bine. Am de gand sa fac 1 saptamana impachetari zilnic si apoi sa o mai raresc...sper sa am si rezultate mai ales ca fac si sport zilnic...
  •  
    • 1057 mesaje
    18 Iul 2006, 13:03
    0 0
    suplifomr oare se poate folosi dupa o imachetare...super buna idee olive!!! acuma am descoperit si eu topicul si din weekend incep

    acu incep sa caut ingredientele
  •  
    • 335 mesaje
    18 Iul 2006, 13:31
    0 0
    Orice crema/gel anticelulitic merge dupa impachetare. Numai ca pielea e destul de uscata si numai uleiul restabileste nivelul optim de hidratare
  •  
    • 171 mesaje
    18 Iul 2006, 14:37
    0 0
    Am acum picioare mai subtiri, am slabit 2 kg si sunt la a treia impachetare cu argila.
    Sport+dieta+ceai verde antiadipos (probabil ca si el a ajtat la modelarea picioarelor)
    Argila=piele mai fina, regenerata, fara iritatii.
    Astept inca sa-mi dispara vinisoarele acelea rosii si sa ajung la o piele mai ferma