Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 159 mesaje
    22 Feb 2007, 14:19
    0 0
    In post nu e bine sa faci nici sport nici efort mental deosebit pt ca sursa ta de energie acum e grasimea : o sursa foarte slaba. Deci nici daca vrei nu potzi face sport pt ca nu ai destula energie pt un asemenea efort fizic. Decat daca iei energizante. Caz in care corpul este fortzat sa produca o cantitate foarte mare de energie pe care nu o poate in nici un caz sa o extraga din grasime, deci e fortzat sa recurga la o alra sursa - anume muschii. Bad ideea

    Carolina, cand cineva renuntza la fumat ideal ar fi sa faca de urgentza o cura de detoxifiere. Pt ca plamanii nu vor mai primi tutun vor putea fi curatzatzi in timpul acestei cure. Daca tzii cura de detoxifiere si fumezi = 0 . Metabolismul e incetinit de perioada in care ai fumat, doza aia de carbs va fi inevitabil facuta grasimi INSA daca organele vor fi eliberate de toxine corpul nu va mai fi fortzat sa munceasca atat de mult la buna lor functzionare, ca urmare va putea munci mai mult la o buna digestie si arderea caloriilor. Iar in timp, dupa ce corpul va pricepe ca NU mai primeste tutun va renuntza sa stocheze acea cantitate de carbs , de unde rezulta ca dupa un timp incepi sa slabesti si nu stii de unde minunea. Minunea = corpul tau e mai sanatos --> functzioneaza mai bine.
  •  
    • 3713 mesaje
    22 Feb 2007, 14:25
    0 0
    fetelor vorbeam serios..nu vroiam sa fac misto sa nu credeti asta..dar chiar ma intereseaza daca si partea cu dorinta de a iti ascunde oasele sub un strat de grasime..e tot o tulburare??
  •  
    • 156 mesaje
    22 Feb 2007, 14:25
    0 0
    Ma bag si eu. Nu e bolnava psihic, ci pur si simplu aia este perceptzia ei despre frumusetze. Si inca o chestie vroiam sa spun ... daca mananci mult si ai pofte nu inseamna automat ca ai ED. mama mea e (si a fost mereu) o femeie dolofana. Adora sa faca mancare, ii place sa manance, ii place sa stea in bucatarie si sa gateasca diverse retzete ... cand gateste si cand mananca e o persoana fericita. Ca si in restul timpului, ea e o fire vesela.

    Cand ai o ED de tipul compulsive overeating atunci detesti mancarea. mananci si esti teribil de nefericita in timp ce mananci. Esti depresiva, te simtzi vinovata ... urasti mancarea totusi esti dependenta de mancatul mult si non stop.

    daca nu urasti mancarea, daca itzi place sa faci mancare, itzi place sa mananci insa ce nu itzi place e ca te ingrashi .. parerea mea e ca nu ai ED ... ci esti doar un om normal dar gurmand.
  •  
    • 3713 mesaje
    22 Feb 2007, 14:27
    0 0
    nu e vorba de placerea de a manca..si de nevoia de a manca orice ingrasa..placut la gust or not... in scopul de a te ingrasa..si te uiti in oglinda si iti urasti coastele..si oasele de la solduri..si atunci mamanci si mai mult..pana ti se face rau
  •  
    • 159 mesaje
    22 Feb 2007, 14:29
    0 0
    good point elenush. De fapt eu de un timp chiar fac un fel de auto-terapie. Gatesc aproape in fiecare zi ... ornez frumos mancarea, o fac sa arate bine ... incerc sa dezvolt o "relatzie" normala cu mancarea pe care atata timp am detestat-o.

    Nici eu nu cred ca fata aia e bolnava, poate nu ii place cum se vad oasele. Sunt si multzi barbatzi carora nu le place deloc sa vada coaste la o femeie. Vezi arabii (in mare majoritate). E doar o perceptzie diferita despre frumusetze ... cred eu
  •  
    • 3713 mesaje
    22 Feb 2007, 14:31
    0 0
    am inteles acum.daca iti iubesti oasele si vrei sa se vada e anorexie..daca le urasi..e alta perceptie despre frumusete...nu vreau sa par ironica... si ma bucur ca persoana de care vorbesc nu are o problema psihica.. va multumesc de raspunsuri
  •  
    • 159 mesaje
    22 Feb 2007, 14:34
    0 0
    delice daca vrei sa tzi se vada oasele nu esti neaparat anorexica. Dar cand esti anorexica tu chiar NU itzi vezi oasele, le vezi acoperite de grasime. Potzi fi o femeie perfect normala la cap si sa itzi placa cum se vad oasle soldurilor, asta nu te face automat anorexica. E mai compplicat de atat. Iar ca anorexica nu itzi urasti doar grasimea. Itzi urasti tot corpul. Si nu itzi urasti doar corpul. Te urasti pe tine, total
  •  
    • 59 mesaje
    22 Feb 2007, 14:35
    0 0
    multumesc runny, am inteles
  •  
    • 156 mesaje
    22 Feb 2007, 14:36
    0 0
    "daca iti iubesti oasele si vrei sa se vada e anorexie"


    absolut eronat. ca anorexica nu itzi iubesti oasele. Nu iubesti nimic din tine. Iar oasele nici macar nu le vezi
  •  
    • 3713 mesaje
    22 Feb 2007, 14:37
    0 0
    runny am inteles.. nu vroiam sa va supar..dar chiar eram interesata daca si partea cu mancatul cat de mult posibil pentru a te ingrasa..si uitatul in oglinda..in care iti vezi coastele cand te intinzi..oricat ai manca ...nu e tot o boala psihica... stiu ce inseamna anorexie..in ultimele 2 saptamani citesc in draci forumuri pro ana..pentru a intelege fenomenul..dar nu inteleg si reversul medaliei..de ce cei care vor extraordinar de mult sa se ingrase..nu sunt la fel de bolnavi ca anorexicii
  •  
    • 156 mesaje
    22 Feb 2007, 14:37
    0 0
    Ah, a raspuns si runny.

    Da, are dreptate si cu cealalta chestie. Poate ca itzi place sa tzi se vada your hip bones. In lumea modei de ex asta e obligatoriu. Asta nu inseamna ca esti anorexica
  •  
    • 3713 mesaje
    22 Feb 2007, 14:39
    0 0
    elenush..daar toate fetele de pe siteurile pro ana vor sa aiba hip bones si ribs ...ca nu le vad asta e partea a doua..dar isi doresc in disperare sa fie pielea si osul... nu zic poate nu isi iubesc oasele lor..dar adora imagini cu oasele gatului..coaste si oasele soldurilor..asta am observat eu
  •  
    • 156 mesaje
    22 Feb 2007, 14:42
    0 0
    oricat de paradoxal ar suna, anorexia nu are nici o legatura cu a fi slab sau cu oasele sau cu mancarea. Toate astea sunt doar niste manifestari secundare. Un paravan ... pt alte dureri mai mari. Fetele ana spun ca isi doresc sa fie slabe, dar oricat de slabe ar fi si oricum ar arata nu reusesc sa se placa ... pt ca in fond isi doresc sa fie alta persoana ... aspectul fizic e doar "forma". Fondul e ca oricat ar incerca nu au cum sa devina alta persoana, din cauza asta inconstient isi doresc sa nu mai existe
  •  
    • 57 mesaje
    22 Feb 2007, 14:45
    0 0
    elenush, ai dreptate. Cand esti ana scopul tau e sa fii altcineva, pt ca nu te iubesti si nu suportzi sa fii tu. Sa slabesti este doar perdeaua
  •  
    • 3713 mesaje
    22 Feb 2007, 14:47
    0 0
    pai asta zic si eu.. daca vrei sa te ingrasi sa nu ti se mai vada oasele..si pui n kilograme pe tine dar oasele tot stick out..si mananci si in oglinda vezi tot coaste...si mananci si mai mult.. dar oglinda te minte..si tu intinzi bratele..si vezi tot coaste...si vezi oasele de la degete..sau de la cot..si vrei sa nu se mai vada si mananci... e ok asta??? e doar o alta perceptie aupra frumusetii???nu vrei sa dispari sub grasime... dar esti obsedat de oasele care se incapataneaza sa se arate..oricat ai manca...si asta din cauza ca de n ori te intreaba lumea..de ce esti asa slaba..esti bolnava?? si tu ai o greutate normala..dar niste oase proeminente.. nu te marcheaza chestia asta si iti poate crea o tulburare psihica???
  •  
    • 159 mesaje
    22 Feb 2007, 14:48
    0 0
    Stiu ca sunt unii obsedatzi care vor femeile sa fie cat mai grase. dar asta tzine de alt tip de tulburare. Eu nu am auzit sa itzi doresti sa fii cat mai gras ... poate nu sunt informata, dar nu am auzit ca cineva sa vrea sa fie obez. Stiu ca sunt fete care nu suporta sa li se vada oasele si isi doresc sa iba coapsele si mainile mai rotunjite ... dar nu cred ca prietena aia a ta se vrea CAT mai grasa si isi iubeste burta sau celulita. In fine, poate nu-s eu informata dar chiar n-am auzit de asta
  •  
    • 3713 mesaje
    22 Feb 2007, 14:50
    0 0
    runny ba tocmai ca ultima oara cand am vb despre asta zicea ca isi iubeste celulita..ca e o dovada ca are grasime pe ea.. sincer imi e mila de ea..dar nici nu stiu ce sa ii mai spun sa o fac sa se simta bine...e mai complicat prin ce trece ea acum...
  •  
    • 89 mesaje
    22 Feb 2007, 14:51
    0 0
    delice20 , neah Si eu am oasele mari si proeminente si ma dispera chestia asta. Mereu am vrut sa ma ingras dar nu prea reusesc. Urasc cum mi se vede osul de sub gat sau oasele bazinului cand stau pe spate sau coapsele. Totusi la fel de mult ma enerveaza colacelul de la burta. Astea cred ca sunt mai degraba complexe .. mai grave, mai putzin grave ... dar nu boli mentale
  •  
    • 89 mesaje
    22 Feb 2007, 14:52
    0 0
    Acum am vazut ce ai zis de celulita. E ciudat
  •  
    • 3713 mesaje
    22 Feb 2007, 14:53
    0 0
    eu_claudia ma gandeam si eu ca e doar un complex... dar sincer a devenit cam obsesie pentru ea...ca deja chestia asta ne acapareaza peste 50% din conversatii