Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    24
    • 176 mesaje
    22 Feb 2007, 13:30
    0 0
    Nu, zau, ai reusit sa ma atingi in moalele capului cu verdictul asta!
    Ok, ai vazut ca ai gasit buba? Asta era explicatia....intr-adevar, dormeam pana la 10, iar acum la 7 cel tarziu sunt in picioare. Si lipsa de energie tot de la asta mi se trage? Si nu trebuia organismul in 3 luni sa-si gaseasca ritmul optim?
  •  
    • 1135 mesaje
    22 Feb 2007, 13:31
    0 0
    Inseamna ca nu esti cazul fericit?
  •  
    • 1620 mesaje
    22 Feb 2007, 13:36
    0 0
    Runny, cate zile ar trebui sa dureze cura cu polen pentru cineva care fumeaza un pachet pe zi si mai bea si cca 1/2 litru de cola light? Adica io. Cafeaua are si ea toxine? Dar ceaiul ?
    Ma tem ca ar trebui s-o tzin numa intr-un polen toata viatza.
  •  
    • 159 mesaje
    22 Feb 2007, 13:37
    0 0
    Lipsa de energie vine in primul rand din creier. Creierul consuma proteine pt energie si pt a face restul corpului sa functzioneze. Cum creierul tau era obisnuit sa consume o cantitate X de carbohidratzi pt o buna functzionare, acum nu poate sa consume de 3 ori mai mult cat ar avea nevoie (sa zicem) pt efortul intelectual la care este acum supus. Depinde de cat timp ai avut o viatza lejera pt ca atat creierul cat si (in caz FE-RI-CIT) corpul tau sa se adapteze. Spre exemplu dupa doua saptamani de concediu cand te intorci la munca prima saptamana esti total aiurit. Cred ca oricine poate confirma asta. Dar ...vb cuiva ... nu sunt mama-omida sa ma uit in glob sa vad ce se intampla cu tine Si numai cand ma gandesc la toate toxinele alea din pachetul de tzigari zilnic ... pe care corpul nu le poate descompune ... brrrr
  •  
    • 188 mesaje
    22 Feb 2007, 13:37
    0 0
    dar mamaliga, mamaliga nu e buna?? nu ma vede nimeni?
  •  
    • 1620 mesaje
    22 Feb 2007, 13:39
    0 0
    Scamuto, cred ca e buna, daca o mananci separat, fara grasimi, doar cu legume. Si o consideri masa de carbohidrati. Mica si pricajita ca sora vitrega si autista a soarelui.
  •  
    • 188 mesaje
    22 Feb 2007, 13:42
    0 0
    scufita_rosie eu vroiam sa o mananc in loc de paine... daca la restul nu pot renunta, macar la paine sa renunt
  •  
    • 1620 mesaje
    22 Feb 2007, 13:44
    0 0
    Scamutzo, ce sa zic, sa vorbesti de inlocuirea painii cu mamaliga aici, tocmai aici, este ca si cum ai incerca sa repari ceasul Piaget cu cazmaua.
    Inlocuieste-o , ce sa zic...
  •  
    • 159 mesaje
    22 Feb 2007, 13:45
    0 0
    scufitza ... 3 saptamani ar fi bine macar. Cura de polen e foarte buna totusi sa nu te asteptzi sa itzi curetze tot organismul. In afara de tractul intestinal si fierea, splina, plamanii acumuleaza toxine care nu prea pot fi eliminate cu o simpla cura de polen.

    Cafeaua si ceaiul sunt ok fatza de toate celelalte chestii care-s pe piatza consumate zilnic

    Scamutza si mamaliga ingrasa daca e mancata asa cum mananci acum painea. Dar painea integrala nu itzi place ?
  •  
    24
    • 176 mesaje
    22 Feb 2007, 13:51
    0 0
    A...si mi s-a mai nazarit o chestie, in urma unor indelungi analize. As vrea sa-mi cumpar bicicleta statica. Cred ca ar fi singurul sport care nu m-ar duce la o criza de astm. Credeti ca ar fi utila, sau mai degraba...nu?
  •  
    • 1620 mesaje
    22 Feb 2007, 13:51
    0 0
    Multumesc frumos. Iar toxinele din plamani incetinesc si ele metabolismul?
  •  
    • 131 mesaje
    22 Feb 2007, 13:52
    0 0
    Si acum intrebare de baraj : ce-i dom`le alea de se numeste "E-uri" ? ca tot aud ca-s rele rau ...da ce-s ???
  •  
    • 188 mesaje
    22 Feb 2007, 13:52
    0 0
    Multumesc runny si scufita pt. raspunsuri. O sa incerc sa mananc paine integrala, credeam ca mamaliga nu ingrasa. Ma si vedeam mancand gem pe mamaliga
  •  
    • 2048 mesaje
    22 Feb 2007, 13:55
    0 0
    Carolina.. hai ca o sa fac eu un subiect nou cu tot ce inseamna produse periculoase si E-uri.. ce sint, ce tipuri si in ce produse le gasim.. sa fie pe prima pagina si sa le vada toata lumea.. ca am un document Word cu asa ceva..
  •  
    • 3729 mesaje
    22 Feb 2007, 14:03
    0 0
    am primit un email de "sesizare" de la RATUSCA_ANA de pe grupul "fetele eva" yahoo..unde sunt si moderatoare...
    se plangea de topicul acesta...ca pot intra si minore, ca sa se ia masuri...
    SUNT PLINA DE NERVI!
    am banat-o!!!
  •  
    • 1620 mesaje
    22 Feb 2007, 14:04
    0 0
    Haaaaaaaaaaahahahahaha!
    Hardcore diet!
  •  
    • 159 mesaje
    22 Feb 2007, 14:05
    0 0
    In primul rand FUMATUL incetineste metabolismul. Corpul unui fumator are NEVOIE de mai multa energie decat cel al unui nefumator, deoarece descompunerea substantzelor respective este mult mai dificila decat descompunerea unui aliment. Din cauza asta corpul isi rezerva o "doza" de energie (carbohidratzi) destinata exclusiv acestui proces, de unde rezulta ca energia destinata digestiei si descompunerii celorlalte chestii pe care le mananci este incetinita. Din cauza asta, atunci cand renuntzi la fumat te ingrasi. Corpul nu mai stie ce sa faca cu "doza" de carbohidratzi rezervata pt a descompune ceea ce tu fumezi .. chiar daca tu NU MAI fumezi, el stie ca trebuie sa pastreze rezerva aia pt ca asa a fost obisnuit ... apoi daca nu are la ce s-o foloseasca o face grasimi.

    De fapt atunci cand "se incetineste metabolismul" inseamna ca undeva in corpul tau ceva nu e bine, corpul trebuie sa lucreze pe un anumit segment si lasa digestia pe plan secund. daca nu s-ar intampla asta, dupa un pachet de tzigari am fi mortzi.
  •  
    • 59 mesaje
    22 Feb 2007, 14:09
    0 0
    runny pot sa intreb si eu ceva? de ce nu e voie sa faci sport in post?
  •  
    • 131 mesaje
    22 Feb 2007, 14:13
    0 0
    Pai si daca cineva vrea sa renuntze la fumat e mai bine sa se abtzina, ca daca renuntza se ingrasa ?
  •  
    • 3713 mesaje
    22 Feb 2007, 14:17
    0 0
    fetelor..runny eveleena...careva..vroiam sa va intreb ceva.

    Cand o persoana este "cam" obsedata sa nu i se mai vada nici un os la modul sa aiba grasime peste tot pe unde sunt coaste..oasele de la solduri..e tot o tulburare psihica?? adika mananca in scopul de a acoperi aceste oase..de a se ingrasa suficient incat sa nu se mai vada...