Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 15:59
    0 0
    Asa il fac eu :

    1 kg spanac pe care il iau la punga congelat, doua cepe, cateva rosii pe care le curatz de pielitza si le zdrobesc (sau doua linguri de bulion), 3-4 catei de usturoi, condimente, o cana de apa

    Calesc ceapa in ulei, adaug sucul ala de rosii (sau bulionul), condimentele, las sa se omogenizeze, pun putina apa si las cat sa dea intr-un clocot, pun spanacul (dezghetzat), adaug cana cu apa si cateii de usturoi zdrobiti si mestec des pana scade apa


    Stiu ca altzii mai pun ulei sau smantana sau faina sau lapte ... eu nu fac de-astea
  •  
    • 1135 mesaje
    21 Feb 2007, 16:02
    0 0
    Eu pun si smantana la final... ii schimba mult gustul, dar nu stiu daca mai e dietetic.
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Feb 2007, 16:04
    0 0
    inca o reteta a la runny
    pai de asta va intrebam...ca sfaturi cu lapte si smantana...nu-mi doream...
  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 16:05
    0 0
    eh asta nu-i retzeta e doar un simplu spanac Apropo eu folosesc doar ulei de masline la mancare si pun cat pot de putzin ...atat cat sa nu le lipeasca
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Feb 2007, 16:12
    0 0
    se subintelege runny (cu uleiul)
    deja incep sa te cunosc!
  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 16:29
    0 0
    am vrut sa modific ceva si-a disparut mesajul , scriu din nou
  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 16:40
    0 0
    ha ! Sabbra uite bonus o retzeta de spanac :


    doua linguri ulei masline

    300 gr ciuperci
    200 gr spanac
    4 cepe verzi maruntzite
    piper, chimbir, usturoi, sare
    putzin sos picant de soia


    Preparare:
    Se pune uleiul la incins. Se da focul mai mic si se adauga ciupercile maruntzite care se invart in tava vreo 10 minute pana se fac maronii. Se adauga piperul, gingerul si usturoiul si se mai amesteca vreo doua minute. se adauga spanacul si ceapa, se mareste focul si se amesteca pana se "vestejeste" spanacul - vreo doua minute. Se adauga sosul picant de soia si se mai amesteca vreo 30 de secunde. se adauga sare dupa gust. Imi ajunge pt 4 portzii.


    pe portzie vine cam asa : 44 calorii , 6 gr carbs , 3 gr proteine , 1 gr grasime.
  •  
    • 552 mesaje
    21 Feb 2007, 16:41
    0 0
    runny,eveleena,multumesc pt raspuns!tre.sa recunosc ca nici nu-mi trecea prin cap asha ceva...
    da,fac sport zilnik(inot)plus plimbari,urcat scari,ETC.
    aveti dreptate,organismul meu tre sa fie foarte bulversat de skimbarile astea la care il supun
    fetelor,voi ma intelegeti:chiar vreau sa slabesc!totul depinde de asta.astazi,dupa ce am vazut "catastrofa" de 1kg in plus,am cazut in depresie,nici n-am mai putut iesi din casa.ma simt grasa,urata si innebunesc la gandul ca nu voi mai slabi.CE SA FAC???
  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 16:43
    0 0
    Fa-tzi un program normal de mancat in primul rand. Nu se poate asa sa mananci la 4 dimineatza si apoi sa te culci Dar tu ce greutate/inaltzime ai si cat vrei sa slabesti ?
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Feb 2007, 16:45
    0 0
    notat! invatat!
  •  
    • 89 mesaje
    21 Feb 2007, 17:12
    0 0
    mda ... m-a pus nu stiu cine sa ma uit pe la alte subiecte de la dieta. Mai nou daca tzii post faci parte dintr-o secta ... si pe topicul asta suntem puse la greu pe "racolare". Cata ignorantza si rautate
  •  
    • 552 mesaje
    21 Feb 2007, 17:17
    0 0
    runny,am 1.71 si 68 kg.E drept k de 2 ani de cand fac sport corpul mi s-a modelat altfel.Adika,multi nu cred ca am nr asta de kg cand le spun.Anyway,in okii mei sunt inca grasa Mai vreau sa slabesc minim 8 kg.
    Am mare nevoie de sfatul si ajutorul vostru.Efectiv nu stiu ce sa fac...
  •  
    • 1135 mesaje
    21 Feb 2007, 17:18
    0 0
    Na, fiecare cu parerea lui, nu pune la suflet. Pe mine topicul asta m-a ajutat sa nu mai bag in mine toate tampeniile, sa mananc cat mai simplu si fara chimicale, sa reiau cura de polen, sa fac dimineata sport. Clar mi s-a spalat creierul, nu?
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Feb 2007, 17:22
    0 0
    daca pot sa ma laud cu ceva...e ca sunt veninoasa sa vina pe-aci sa zica ceva...sa vedem pe urma
    dupa cum am spus...am devenit dependenta...niciodata nu mi s-a parut ceva mai misto, mai echilibrat, niste sfaturi mai adevarate...mai bune nici ca se pot!
    sa ne pupe-n dosurile noastre slabe
  •  
    • 1135 mesaje
    21 Feb 2007, 17:24
    0 0
    Ba pardon, ca al meu e gras!
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Feb 2007, 17:51
    0 0
    in viitorul tau dos slab
  •  
    • 1135 mesaje
    21 Feb 2007, 17:52
    0 0
    nici o sansaaaaa! Oricum, saru-mana de consolare.
  •  
    • 345 mesaje
    21 Feb 2007, 20:37
    0 0
    Runny, ma intrebam citind postarile tale daca e bine sa mancam x cantitate de proteine/zi, y cantitate de glucide/zi, z cant lipide sau w cant carbohidrati sau e suficient sa stim nr. de calorii.Cum putem sti exact nr. caloriilor? Ar trebui sa-mi iau un cantar sa-mi cantaresc toate ingredientele?
    Ce inseamna pana la urma regim echilibrat?Adaugam faptul ca facem exercitii zilnic.
    Iubitul meu a fost la nutritionist si i-a dat diete pe saptamana.De ex prima saptamana branzeturi sub 7% grasime + legume proaspete + un fruct(fara citrice), fara lamaie,cu o lingurita ulei masline.A doua saptamana legume proaspete, o cana de legume la gratar sau gatite, un fruct ,200 gr.branzeturi etc .In fiecare saptamana altceva.Daca imi dai adresa de mess ti le trimit.
    Nu pot zice ca a dat rezultate pt ca trisat mai tot timpul dar in saptamana cand nu trisa se cunostea.Barbatii astia au un noroc chior si reusesc sa slabeasca mai repede si maibine decat femeile .
  •  
    • 59 mesaje
    21 Feb 2007, 21:57
    0 0
    runny! sunt impresionata... dupa ce am vazut ce i-ai scris fetei cu atkinsul m-am hotarat sa tin si eu postul (si vreau sa stii ca am incredere oarba in tot ce spui - eu nu am decat cateva kg in plus dar am tot tinut diete peste diete si am senzatia ca mi s-a dereglat metabolismul, in sensul ca acum ma ingras mai repede, sau poate e doar imaginatia mea... oricum analizele sunt ok, pot sa incep. Ce am citit pana acum m-a lamurit, mai am doar o intrebare: postul are efecte si asupra celulitei?
  •  
    • 345 mesaje
    21 Feb 2007, 23:10
    0 0
    Scuza-ma ca raspund in locul lui Runny dar postul se tine in primul rand pt detoxifierea organismului si nu ca o cura de slabire.
    Daca ai urmarit intreg procedeul trebuie sa renunti la fumat,cafea si tb sa faci zilnic sau de doua ori pe zi clisma, tb sa ai cat mai putine activitati sociale, e posibil sa ai dureri de cap ingrozitoare si in unele zile sa nu ai energia necesara sa te dai jos din pat.
    Gandeste-te bine inainte sa ti acest post!
    Poti mai bine sa urmaresti retetele pe care le-au dat fetele si sa ti o dieta usoara, cu mult sport dimineata samd...citesti tu ce-a scris Runny si Elenush