Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 1135 mesaje
    21 Feb 2007, 14:50
    0 0
    Stiu ca nu fac bine din tot ce-am citit pana acum aici, dar careva sa-i explice eveleenei ca trebuie sa manance.
  •  
    • 11 mesaje
    21 Feb 2007, 14:50
    0 0
    Si eu fac sport exagerat. Cand mananc mult 1 h 30'/zi.
    Nu mai iau laxative,dar compensez cu sport.
    Mai vreau sa slabesc aprox. 3 kg. Ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi de alimentatie.
  •  
    • 89 mesaje
    21 Feb 2007, 14:53
    0 0
    Stiu ca trebuie sa mananc anatea. Eu nu mai sunt "pro ana" (ce bullshit ) de 2 ani in sensul ca VREAU sa ma recuperez si VREAU sa ma fac bine. Dar parca se agraveaza pe zi ce trece ... Imi pun in farfurie si efectiv nu pot manca. Iau o lingura si am instantaneu reflex de voma. Ma chinui ... si nu pot Si adevenit tot mai greu dupa ce am renuntzat la efedrina .... imi e foarte teama ca am pierdut controlul ..imi e teama de ce o sa se intample la munte
  •  
    • 552 mesaje
    21 Feb 2007, 14:54
    0 0
    eveleena,cred ca ai putea profita de drumul lung pana la munte sa-l pui in tema pe prietenul tau cu situatia exacta in care esti.Tu explici frumos si ai putea sa-l faci sa inteleaga,pt ca banuiesc ca e baiat destept Deobicei,cand ai mai multe informatii,vezi altfel lucrurile.De fapt,ce zic?!E IMPERIOS NECESAR sa-i vorbesti, sa stie ce si cum,ca sa nu te trezesti ca sta cu okii pe tine sa mananci si apoi sa simti toata tensiunea asta asupra ta.Nu de asta ai nevoie!

    runny,sanatate multa!toate gandurile mele de bine!:*

    si totusi,nimeni nu stie ce-i cu durerile alea "musculare" dupa mancat de neregim,de care va spuneam?
  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 15:01
    0 0
    Anatea , Evelina nu mai e la stadiul la care nu vrea sa manance ... din ce am tot citit aici ea e acum la stadiul la care nu poate. Evelina stiu senzatzia cu apa. Uite, ai putea sa itzi stabilesti niste ore pe masa ... de 5 ori pe zi de exemplu, daca nu itzi permite timpul macar de 3 ori pe zi. Dimineatza la micul dejun te pui la masa in bucatarie. Nu stai la tv, nu mananci in camera de zi. Stai in bucatarie si nu itzi pui pe masa decat farfuria cu mancare si paharul cu apa. Si stai la masa o ora ! Chiar daca nu reusesti sa mananci ... bei apa si stai la masa o ora nu te ridici. Potzi incerca sa iei foarte putzin in gura. Mai bei apa mai iei putzin. Insa itzi creezi un obicei zilnic sa sstai la masa cate o ora macar de 3 ori pe zi. Ai sa vezi ca vei putea manca mai mult in fiecare zi ... Eu si acum ma chinui, recunosc. Fiecare inghitzitura e greu de tzinut. Dar mi-am facut o placere sa gatesc ... apoi nu ma ridic de la masa pana nu termin. Nu conteaza cat dureaza. Si gandeste-te ca mananc 1400 de calorii pe zi ... stiu ca e greu dar trebuie sa vrei si sa incerci ... cum aveai vointza sa faci exercitzii si cum ai avut vointza s itzi arunci efedrina stiu ca potzi face si asta
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Feb 2007, 15:02
    0 0
    runny stiu ce inseamna SF
    dar eram curioasa cam cat timp petreceai tu facand exercitii...
    oricum...e MULT! dar sunt invidioasa pe 4 pack-ul tau...de pe abdomen
    cred ca am dat-o in melancolie...
    am citit ce-a scris eveleena, ii simt durerea, si imi vine sa plang...
    DE CE facem (faceti) toate astea???pentru cine???ca noi(voi) oricum nu ajungem sa ne mai bucuram...de rezultate...
    recunosc ca am devenit dependenta de voi, si ca majoritatea sfaturilor voastre sunt pline de sanatate si de bunatate...dar imi doresc din suflet sa NU se mai depaseasca limita extrema...
    adica e anormal sa te indopi, sa fi obez, sau sa nu faci sport...
    dar e anormal sa le FACI PREA MULT...
    eveleena, te rog eu, incearca sa te gandesti la binele TAU!
    am inceput sa ma uit de nebuna la fetele de pe strada...daca vad una cu picioarele EXAGERAT de subtiri...o invidiez...
    vad una lipita pamantului...imi spun in gand...wow...asa vreau si eu...
    dar eu sunt impacata cu ideea ca NU voi fi asa niciodata...si chiar NU voi fi!
    azi in metrou s-a urcat o tipa...SLABA...era machiata excesiv cu negru la ochi, avea unghiile negre..parea foarte suparata...
    as fi vrut sa vorbesc cu ea...
    se amestecau dorintele...de a O AJUTA, si de A FI ca ea...
    ciudat...
  •  
    • 1135 mesaje
    21 Feb 2007, 15:02
    0 0
    Eveleena, ar trebui sa-i explici prietenului tau prin ce treci, pentru ca intr-adevar e al naibii de greu de procesat informatia despre boala asta. Nu exagerez, dar eu am fost socata cand m-am apucat sa citesc acest topic, am inceput sa caut informatii, sa vad clipuri gen thinspiration... auzisem de anorexie, dar nu-mi imaginam dimensiunile bolii. De asta zic ca e necesar ca prietenul tau sa stie ce se intampla cu tine, ca sa nu te bata la cap sa mananci si sa nu-ti faca mai mult rau decat bine.

    Runny, intelesem ce-a vrut sa zica Eveleena, dar nu m-am exprimat bine. Asta vroiam de fapt, sa ii explici tu, sa-i propui o solutie, pentru ca eu sunt efectiv depasita.
  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 15:04
    0 0
    Rossana , nu vreau sa te sperii ... eu banuiesc ceva dar nu pot sa fiu sigura. Tu faci sport ca nu mai retzin ?
  •  
    • 89 mesaje
    21 Feb 2007, 15:10
    0 0
    Rossana este posibil ca organismul tau in loc sa consume din grasime sa consume de fapt din muschi si de aia sa te doara corpul daca mananci mai mult. Cand corpul foloseste muschii pe post de combustibil slabesti foarte, foarte greu aproape inobservabil la cantar. Un stil de a manca foarte dezordonat cu perioade de primave extrema si apoi de mancat exagerat in decursul unei zile poate duce la asa ceva
  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 15:11
    0 0
    Evelina...mda, exact la asta ma gandeam si eu.
  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 15:15
    0 0
    Organismul se adapteza la 3 faze "normale" in alimentatzie : mancatul normal, mancatul sub limita sau privare de un anumit tip de alimente si mancatul peste limita. Pt ca astea sunt starile "naturale" de alimentatzie ale omului ... in "natura" poate fi persiada de foamete sau de belsug iar corpul e pregatit pt asa ceva. Insa nu e pregatit pt asemenea alternari in durate scurte din cauza asta poate chiar sa asimileze grasime in timp ce muschii tzi se atrofiaza. faci sport ?
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Feb 2007, 15:16
    0 0
    fetelor...este posibil ca un corp sa foloseasca drept combustibil muschii si grasimea sa RAMANA???????
    wow!

    apropo, maine e ultima mea zi de post...
    de sambata, ma apuc de pilates...
  •  
    • 1135 mesaje
    21 Feb 2007, 15:20
    0 0
    Sabbra, super, apoi schimbam impresii!

    Eu azi m-am autoimpresionat cand mi-am cumparat de mancare (piept de pui la gratar, salata sfecla, iaurt, o para) si am ignorat cu greata raftul de dulciuri, inclusiv alea de diabetici cu care ma pacaleam singura. Asta clar vi se datoreaza voua si sfaturilor de pe acest topic.
  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 15:22
    0 0
    sabbra da, atunci cand stilul de a manca trece dintr-o extrema in alta. Corpul este posibil sa nu se poata adapta la asa ceva . De exemplu fabricarea corpilor ketonici este esentziala pentru a proteja tzesutul muscular. Adica de exemplu ce faceai tu la inceput ca doua zile bei sucuri de fructe + un kiwi si un iaurt apoi o zi mananci putzina carne dupa care doua zile iar suc de fructe ...arca asa spuneai ... asta este poate cea mai nesanatoasa metoda de a slabi . Alaturi de metoda asta cu nu mananci 15 ore apoi mananci mult si te culci , urmatoarea zi mananci mult, urmatoarea zi normal si iar nu mananci 15 ore. E crima pt organism nu are cum sa se acomodeze la asa ceva
  •  
    • 1013 mesaje
    21 Feb 2007, 15:22
    0 0
    rodi_ca,sabbra,multam fain,chiar am sa mananc portocale sa vad cum e pana la urma cu mitul asta cu colicii.
    anatea,se poate linkul de pe care ai descarcat tu exercitiile,please???
  •  
    • 1135 mesaje
    21 Feb 2007, 15:24
    0 0
    Paula, sunt luate de DC++, dar habar n-am sa-ti zic cum se fac setarile, ca nu le-am facut eu, imi pare rau.
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Feb 2007, 15:27
    0 0
    pai si la mine, daca am trecut extrem la post...nu e oare posbil ca organismul meu sa-mi fi consumat si din muschi???

    fetelor...eu de vineri o sa incep sa pap...va cer un sfat...culinar...cum se pregateste domle spanacul???

    cu scuzele de rigoare ca va tot stresez
  •  
    • 320 mesaje
    21 Feb 2007, 15:28
    0 0
    fetelor, ce parere aveti de cerealele expandate (parca asa le zice) cu miere? oare putem sa avem incredere in ce scrie pe etichete? sau e numai zahar?
  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 15:37
    0 0
    Sabbra tzesutul muscular este o sursa de energie mai buna decat grasimea pt ca se consuma mult, mult mai greu. INSA : corpul uman este facut sa supravietzuiasca. Corpul nostru stie ca pot exista perioade de foamete din cauza asta cand este privat de mancare solida ficatul produce copri ketonici si grasimea este folosita ca energie.

    In natura pot exista perioade de seceta de exemplu cand nu mai exista un timp fructe sau legume si te hranesti doar cu carne. Corpul e pregatit pt asta.

    Cand nu mai exista vanat dar exista doar legume si fructe - corpul e pregatit si pt asta.

    cand nu mai exista nimic - din nou, e pregatit si se foloseste de rezerve.

    Insa sa mananci cand mult, cand putzin, cand carne, cand vegetal in intervale asa scurte este o stare absolut nenaturala pentru corp. Asa ceva nu exista in natura si nu suntem pregatitzi pt asta din cauza asta corpul pt a digera o contitate mare de proteine in asemenea conditzii apeleaza la cea "mai indemana" sursa - muschii. Se intampla rar chestia asta ... dar se poate intampla
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Feb 2007, 15:50
    0 0
    inteleg multam de lamurire...

    ramane doar spanacul