Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 1135 mesaje
    21 Feb 2007, 11:46
    0 0
    Rodnia, parca am presimtit noi ca ceva nu e in regula cu tine, ca prea n-ai dat nici un semnal toata ziua. Uff, bine ca ai depasit si episodul asta!
  •  
    • 11 mesaje
    21 Feb 2007, 12:14
    0 0
    Buna

    Sunt noua. Va citesc de la inceput.
    Ati fost de mare ajutor in elucidarea problemelor mele.
    Am inceput cu bulimie. M-am ingrasat enorm. In ura unui soc sentimental, am slabit pana la 48 kg(am 155 cm).
    Am inceput sa fac sport, dar mananc foarte dezordonat si in cantitati uriase.
    Am realizat ca sunt osedata de felul in care arat, in fiecare zi caut diete noi. Citindu-le ma simt bine. Dar nu ma pot tine de mancare sanatoasa. Mananc si fac sport ca sa compensez, sa nu se depuna.
    Ieri seara mi-am dezvaluit problemele prietenului meu. El s-a comportat tare ciudat: a ras si a zis ca vreau sa-i atrag atentia, ca in ultimul timp nu prea imi dadea atentie. Mi-a mai spus, ca trebuie sa las trecutul si el nu are cum sa ma ajute.
    La alte persoane nu pot sa apelez.
    Nimeni nu intelege.
    Cel putin pot sa intru pe acest forum.
    va multumesc ca sunteti aici.
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Feb 2007, 12:35
    0 0
    adelina ti-am raspuns la privat!

    rodnia sorry...ma bucur ca esti mai bine...

    runny sunt eu defecta?am avut scaun zilnic, greturi deloc, n-am avut stari rele decat in primele doua zile...azi e ziua 9, daca nu vomit azi ce inseamna? ca n-am toxine?sau ca nu le elimin?
  •  
    • 156 mesaje
    21 Feb 2007, 12:56
    0 0
    hopeless bine ai venit

    Sabbra cumva fumezi in timpul postului ? Asta ar cam imbiedica detoxifierea zic eu. Despre postul cu suc din cate stiu se poate sa ai scaun cateva zile .. dar tu ai in fiecare zi ? Sunt curioasa cat ai slabit

    Nu e absolut obligatoriu sa vomitzi, desi asa se intampla de obicei. Si nu e o regula ca vomitzi in ziua 9. Fiecare organism reactzioneaza altfel. Sunt tare curioasa totusi de rezultatele slabirii, e putzin ciudat ca ai scaun normal din moment ce papi doar lichide
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Feb 2007, 13:04
    0 0
    fumez... mai putin decat inainte...dar fumez...
    scaunul nu e...normal...sa ne intelegem...adica... deduc CLAR ca e sucul consumat seara chiar cel de rosii
    si e doar dimineata...
  •  
    • 11 mesaje
    21 Feb 2007, 13:06
    0 0
    Vreau sa ma fac bine!
    Vreau o viata linistita, sa pot sa ma concentrez asupra lucrurilor importante din viata mea.
    La psiholog nu vreau sa apelez, dar vreau sa citesc mai multe despre vindecare.
    Daca aveti niste titluri de carti va rog sa-mi recomandati si mie.
    Va multumesc.
  •  
    • 1013 mesaje
    21 Feb 2007, 13:15
    0 0
    carolina,operatiunea banana merge conform planului? sunt curioasa cat reusesti slabesti si cum te simti dupa asta.
    cred ca va fi prima cura de detoxifiere-slabire pe care am s-o fac dupa ce termin cu alaptatul(am s-o intreb si pe dr de familie daca am voie cura cu polen in timpul alaptatului).
    mie imi este ingreunata f tare digestia din cauza alimentatiei sarace in fructe si legume,de teama colicilor,am renuntat la multe fructe si legume pe care le mancam inainte zilnic.si am si o stare aiurea ca trebuie sa mananc fara sa-mi fie foame ca sa am lapte.am incercat sa mananc numai atunci cand imi este foame si s-a simtit la lapte,iar lichide beau zilnic in jur de 4 litri.
    offf,ce pot sa fac eu in situatia mea cu alimentatia asta?si cand citesc ca trebuie sa consum in jur de 2500-3000 calorii zilnic,pai cum sa mai slabesc eu??
  •  
    • 156 mesaje
    21 Feb 2007, 13:19
    0 0
    Buna paula. Vroiam doar sa itzi spun ca nu e cura de detoxifiere aceea cu lapte si banane. E strict cura de slabit
  •  
    • 131 mesaje
    21 Feb 2007, 13:24
    0 0
    Paula nu te sfatuiesc sa tzii cura mea imediat dupa ce termini cu alaptatul. Nu am copii dar ma gandesc ca venind dupa sarcina mai ai ..pofte. Ori la cura asta e crima si pedeapsa cu poftele, mai ales de grasimi si de dulce Nu te curetzi de toxine, mie mi-a spus elenush de la inceput asta. Eu vroiam doar sa slabesc vreo 4 kg ca sa incap intr-o anumita rochie la un anumit eveniment Si nu potzi tzine mai mult de 7 zile. Eu in dimineatza zilei a treia slabisem 2 kg jumatate ... nu m-am mai cantarit de atunci dar sigur am slabit imi dau seama dupa haine Ma simt ok, nu ma doare burta nici capul sau altceva, nu imi e rau, dorm bine ... singura chestie e ca imi e pofta de toate alea . Cand simt miros de ceva stomacul meu incepe simfonia a treia ... eh ...rabd
  •  
    • 1013 mesaje
    21 Feb 2007, 13:25
    0 0
    elenush,m-am exprimat eu gresit ,ma refeream la cura cu polen(detoxifiere) si cea cu banane+lapte(slabit).
    runny,cum iti mai este abcesul?
    imi sunteti tare dragi,v-o spun din suflet

    pofte nu am avut nici in timpul sarcinii si nici dupa,dar imi este un dor nebun de portocale ,cred ca as manca kilograme intregi acum... da,de asta mi-e pofta,am zis

    melly,cum esti azi?
    anatea,imi poti da un link direct la acele exercitii ,vorba lui sabbra,am gasit eu neste fomei pe neste mese,dar nu faceau altceva decat sa-mi zica sa le cumpar dvd-ul.
    multam
  •  
    • 552 mesaje
    21 Feb 2007, 13:38
    0 0
    Hopeless,stiu cat e de greu sa nu fi inteleasa.Trebuie sa recunosc ca nu mi-a placut comportamentul prietenului tau atunci cand i te-a-i destainuit.Adevarul e ca sunt ft multi oameni care,daca nu se confrunta cu asta,n-au cum sa inteleaga,poate nici macar sa conceapa.
    Nu cred ca e bine sa eviti ajutorul din partea unui psiholog,e o lupa grea,uite,sunt fete care cu terapie si se refac greu,dar tu fara...
    Oricum,suportul si ajutorul nostru il ai

    Eu astazi sunt ft ft supy,pt ca dupa 1 sapt de mancat conform(cu o singura abatere ieri la ora 15 dupa care n-am mai pus in gura decat apa pana azi dimin.),cu sport 6 zile din 7,cu ultima masaluata la cel tarziu 16:00,cu 2 L de apa plata/zi,fara sa fiu inainte de ciclu...am luat 1 kg!Imi vine sa ma urc pe pereti!Ce sa fac mai mult de atat???Sa nu mai mananc deloc,eventual
    M-am gandit la varianta post dar nu as avea cum sa-l pun in practica Mi-e teama de voma,clisma,plus ca am nevoie de energie pt a-mi face sportul zilnik si pt a rezista la facultate.Mi-a trecut prin cap sa ma orientez catre regimul cu banane si lapte dar astept sa vedem ce zice carolina de rezultate...Cu toate ca nici asta nu ma prea incanta,cu poftele greu ma descurc.Iar in alte diete minune nu am incredere.De-asta imi si place Monti asa tare,ca e un regim de viata,fara prea multe privatiuni.Am slabit cu el 8 kg,dar..separe ca nu vrea sa mai coboare...si as mai avea macar 8 de dat jos
    ooooffff.....
  •  
    • 856 mesaje
    21 Feb 2007, 13:44
    0 0
    paula ,imi aduc aminte ca am trecut exact prin ce treci tu acum cu alaptatul.am nascut acum 2 ani aproape ,exact in perioada pastelui.deci iti inchipui:oua...miel...cozonac,etc.
    la prima vizita a medicului pediatru acasa,mi-a INTERZIS sa mananc din toate astea.si multe alteleortocale,castraveti,rosii,etc.
    am ascultat-o,si eram o oropsita.pe langa faptul ca pofteam,nici nu ma hraneam bine.
    la cateva saptamani,a venit in vizita,la cerinta mea,un alt medic pedriatu,un om cu f multa experienta in spate.
    mi-a zic clar,sa mananc absolut orice,tot ce poftesc,pt ca nu are nici o treaba ce mananc cu colicii copilului.
    eu te sfatuiesc sa mananci tot ce iti este pofta,tot ce iti place,pt ca si poftele te potface sa ramai fara lapte.
    da-i fetitei tale(care e o scumpa)ceai de colici,cu lingurita,si bea si tu o cana zilnic.iti garantez 100% ca o sa fie bine.plus ca portocalele au vitamine,de care tu ai nevoie.
  •  
    • 856 mesaje
    21 Feb 2007, 13:47
    0 0
    si ca sa fii mai convinsa,iti mai spun ca tot in perioada alaptatului,am racit.vreo 2 zile la rand am mancar grapefruit,cate 2-3 odata,pt ca nu luam nici un medicament.
    nu am observat nici o schimbare,nici la lapte,nici la bebe.
  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 13:59
    0 0
    paula ... nasol stau. Vineri dimineatza o sa ma duc sa-mi extraga maseaua O sa imi faca o "punte" intre doua masele pt a-mi face un implant, dar asta mai incolo, momentan nici cu celelalte masele nu stau grozav
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Feb 2007, 14:11
    0 0
    ooffff runny...imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva! te pup cu drag!

    paula, prietena mea cea mai buna are o fetita, si am avut ocazia sa stau cu ea cat era fetita mica...in afara de ceapa si muraturi...n-a avut interdictie la nimic...adic e chiar recomandat sa mananci sanatos...
  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 14:14
    0 0
    Fetele vedetzi poate-o putetzi ajuta si pe fata de la help- atkins cu un program de exercitzii ceva. Eu nu stiu ce sa-i zic, programul de exercitzii pe care-l faceam eu e SF
  •  
    • 856 mesaje
    21 Feb 2007, 14:18
    0 0
    la ceea ce a zis sabbra,mai adaug varza si fasole,care si tie iti pot face rau,de asemenea.
  •  
    • 3729 mesaje
    21 Feb 2007, 14:27
    0 0
    urma o completare, dar a trebuit sa dau restart
    vroiam sa completez ca sunt de acord cu rodica, colicii n-au de-a face cu alimentatia mamei!
    alimentele acestea sunt interzise pentru balonare si gaze
    din ceea ce stiu eu...
    runny, cand ai timp da-ne lectii de SF ...
    doar de curiozitate...
  •  
    • 159 mesaje
    21 Feb 2007, 14:41
    0 0
    sabbra

    SF = science-fiction spre horror chiar

    Eu faceam exercitzii uneori cate 3-4 ore fara oprire pana la epuizare (epuizare la propriu !) ... abdomene, fandari, genoflexiuni, flotari + gantere . Am facut de nu stiu cate ori rupturi musculare. Nu cred ca vrei lectzii . Acum m-am oprit din sport, face parte din terapie ... trebuie sa scap de dependentza de exercitzii dupa care pot face un sport mai usor de tip jogging sau altceva preferabil in aer liber
  •  
    • 89 mesaje
    21 Feb 2007, 14:46
    0 0
    Runny ... la fel fac si eu. De fapt faceam pt ca de cand nu mai iau efedrina nu mai pot . Am evitat sa spun asta ... dar de cand am iesit din spital nu am mancat mai nimic. Nu mai pot face exercitzii si imi e foarte teama sa nu ma ingras ... daca mananc ceva si apoi beau apa si simt ca apa nu se loveste de peretzii stomacului, ca nu am stomacul gol simt panica ...ma sperii. Pana la urma a ramas stabilit ca mergem la munte si ma simt tot mai panicata pt ca doctorul i-a bagat in cap prietenului meu ca trebuie "sa fie cu ochii pe mine la ce mananc". Acum nu poate ca munceste dar cand vom fi la munte .... tare ma tem ca vacantza asta o sa fie un cosmar